Dextroamfetamin szintézis (Nabenhauer, 1942)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
hooo igen ok , köszönöm
Lehetséges az L-amph rész elmentése?
 
Last edited:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Elolvastam az eredeti szabadalmat. ott azt írták, hogy 2mol amfetaminra 1mol borkősavat adnak és feloldják a megfelelő mennyiségű alkoholban. felforralják és félreteszik kristályosodni. a vizes fázist elválasztják a kristályoktól és újabb átkristályosítást végeznek. ezt a műveletet többször megismétlik. majd az egyesített vizes fázisokhoz lúgot adnak, hogy a pH-t 11-re emeljék. két fázis keletkezik. az egyik az olaj. Jól értettem az eredeti szabadalmat. az így végrehajtott műveletek megfelelő hatást fognak adni?https://patents.google.com/patent/US2276508A/en
Két mol, pl. 2'70 gramm racém e-metil-fenetilamin bázist egy mol (1'50 gramm) d-borkősavval reagáltatunk, így d1-a-metil-fenetilamin d-borkősav keletkezik. semleges só. Az így kapott semleges sót elegendő, mondjuk körülbelül egy liter abszolút etanol hozzáadásával és körülbelül forráspontig történő hevítéssel teljesen feloldjuk. Ezután az oldatot hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni, időnkénti keverés mellett a kristályosodás megakadályozása érdekében. A kristályokat olajszűréssel szűrjük, és megállapítjuk, hogy túlnyomórészt a laevo-enantiomorfot tartalmazzák. Újrakristályosításkor a lenantiomorf túlsúlya megnő, és az eljárást addig ismételjük, amíg az optikai forgás nem változik tovább, és 8 gramm/100 köbcenti vizes oldat koncentrációban nem kapjuk meg a leolvasott értéket. Az így kapott termék a Liz-metilfenetilamin d-tartarát. Az anyalúgban visszamaradt szilárd anyagot ismételten és módszeresen kristályosítják, így a biz-metil-fenetil-amin d-tartarát további frakciója nyerhető, amely átkristályosítással tisztítható. A d-a-metil-fenetil-amin könnyen kinyerhető az anyalúgból, ha savas tartarát képződéséhez borkősavat adunk hozzá, és kristályosítással elválasztjuk a d-a-metil-fenetil-amin d-bitartarátot.
Bármelyik optikai izomer szabad bázisa nyerhető úgy, hogy a laevo-izomer esetében a d-bartaráthoz, a dextro-izomer esetében pedig a d-bitartaráthoz lúgot adunk, például nátronlúg vizes oldatának hozzáadásával, ami a bázis olajként való elválását eredményezi, amely bármely jól ismert eljárással kinyerhető és tisztítható.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Szia, segítségre van szükségem! Megpróbáltam a Rusznak-módszert racém amfetamin felbontására. Itt van az egyetlen információ az Erowidról, próbáltam keresni a cikket, de nem találtam semmit:

0,1 mol (13,52 g.) fenilizopropilamin (vagy 14,92 g. metamfetamin bázis) 60 ml benzolban, 0,05 mol d-borkősav (7,50 g.) 30 ml vízben és 2 g nátrium-hidroxid (reagens minőségű vagy titrált egyenértékű) 3 ml vízben elegyét 4 órán át tartottuk, időszakos rázással, majd a szerves fázist bepároltuk, így 98% L-fenilizopropilamin keletkezett. A vizes fázist 13-as pH-jú benzollal extraháltuk és bepároltuk, hogy 96% D-enantiomert kapjunk.

A leíráshoz képest fél mennyiséget használtam. Minden rendben ment, az amfetamint feloldottam, majd 30 ml toluolnal extraháltam (nem volt benzolom - ez lehet a probléma?), majd hozzáadtam a többi összetevőt és kb. 4 órán át tartottam. Volt némi csapadékképződés, de semmin nem segített némi rázogatás az elválasztótölcsérben. A vizes fázis elvált, és lúgot adtam PH 13-ra. A víz tetején szép bázisréteg képződött, így ezen a ponton úgy gondoltam, hogy minden rendben van. A bázist 30ml toluolnal extraháltam, azonban az aceton-kénsav hozzáadásakor csak mérsékelt csapadék képződött, ami nem nőtt, inkább kezdett eltűnni, amikor a főzőpohár alján egy kis kénsav - víz réteg képződött.

Hogyan menthetem meg a remélhetőleg kivont D-amfetamint? Az összes fázist is elmentettem, így ha valaki rámutat egy korábbi hibára, akkor vissza tudom csinálni. Ez egy nagyon szép és egyszerű módszer, és szerintem jól sikerült, csak valószínűleg a végén az egyszerű extrakcióban követtem el borzalmas hibákat. Igazából újra el akartam olvasni Patton`s extrakciós témát, mielőtt elkezdtem volna a végső extrakciót, de túl izgatott voltam, és csak belevágtam.
Minden herlp nagyra értékelnék.

A tippjeim a következők:
- Az acetonom nem volt vízmentes - az acetont tegnap NaSO4-on desztilláltam, és zárt lombikban tartottam, de nem a fagyasztóban.
- a kénsav vizet tartalmazott (eléggé koncentrált, de nem vagyok benne biztos, hogy pontosan - 90-95% között)
- Meg kellett volna szárítanom a toluolt a sav hozzáadása előtt - vagy talán csak elpárologtatni egy kicsit?
- A toluol valamiért (számomra ismeretlen) nem a megfelelő oldószer ehhez az extrakcióhoz.
- Fordítva kellene vennem némi lúg hozzáadásával, majd a toluol szárításával, majd hagyni elpárologni?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Most vettem észre, hogy kihagytam az utolsó utasítást, amely a probléma megoldása lehet.

A vizes fázist 13-as pH-n benzollal extraháltuk és bepároltuk , így 96% D-enantiomert kaptunk.

Mégis, még ha a bepárlás működik is, mi a következő teendő, hogy D-amfetamin-szulfátot kapjunk? Csak egyszerűen kicsapjuk (aceton - kénsav), de elpárolgás után? Miért kell elpárologtatni? Azért, mert a toluol nem keveredik a kénsavval, ellentétben az IPA-val?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Igen, az L-amph D-borkősav kicsapás után szűrhető. Miért találja fel újra a kereket? A módszer ebben a témában.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Bocsánat ;talán túl sokat olvastam a kis agyamnak ;)
világosan elmagyarázza a módszer...

Köszönöm a munkáit !
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Szia Patton, amikor a fenti extrakcióban 6g amfetamin-szulfátot használtál, majd a D-borkősav mennyiségének felét adtad hozzá (molban kifejezve). Szerintem 3,3g túl sok, mert a moláris mennyiség kiszámításánál a szabadbázist is figyelembe kell venni. 6g amfetamin-szulfát 4,4g szabadbázist jelent, ami 0,0326 Mol bázis (1 Mol 135g). Szükségünk van 0,0326/2 Mol D-borkősavra, ami nagyjából 2,446g. Szóljatok, ha a gondolkodásom jó úton halad. Ha igen, akkor köszönöm az amfetamin só témát. Próbálkoztam ezzel az extrakcióval és próbáltam kiszámolni, hogy mennyi L-Amphetamin-D-borkősav csapadékot kellene kapnom.

Egyébként először túl kevés csapadékot kaptam, alig több mint 1g-ot szárítás után. Gondolom ezért mondja a szabadalom szerzője, hogy addig folytassuk a kristályosítást, amíg nem kapunk megfelelő forgatóképességű oldatot? Arra gondolok, hogy megpróbálom az oldatot fagyasztóba tenni, hogy több L-Amphetamin-D-borkősav tudjon kicsapódni? Sokkal kényelmesebb lenne, ha nem kellene annyiszor elvégezni a kristályosítást.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Teljesen igaza van. Ki fogom javítani a hibámat.
Tájékoztasson minket az eredményéről, kérem.
 
Last edited by a moderator:

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Két kérdésem lenne.
Mi a teendő az L-amf-tartaráttal, mivel a fő hatása nem túl kívánatos a felhasználó számára?
Mennyi a tartrátsók maximális eltarthatósági ideje a szulfát/foszfát sókhoz képest?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
A d-amf-szulfátnál gyengébb hatások.
Nem tudom pontosan megmondani, ugyanezt gondolom.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Egyszerűen elvetném az L-amfetamin-tartarátot, különben mi értelme az elválasztásnak?
Szerintem a tartarát sók meglehetősen hidrofilek, vizet szívnak magukba, így a tárolásuk problematikusabbá válik, akárcsak az amfetamin-HCL. Ezért a szulfát/foszfát sók kívánatosabbak.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Szia Használható-e higany-klorid a higany-nitrát helyett?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
(II), (I) nem fog működni
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ez izopropanolban van a nitroetán itt oldószerként való használata 1 hülye 2 pazarlás lenne.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Az IPA-ban
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Racemizálni lehet az 50%-os lisomert, ami megmarad, és annyiszor ismételje meg, ahányszor csak lehetséges. 3 ilyen műveletet végez bam 90%-os ish elméleti hozama a kívánt izomer.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Hogyan kell racemizálni? Ilyen módszerről még nem hallottam.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Tessék, jó uram, a ló szájából. elég veszélyes, hogy a cucc ott heverjen, így valószínűleg nem éri meg a magának termelő vegyésznek. ez a cikk a metilamp. de 100%-ig biztos vagyok benne, hogy a metilálatlan változattal is meg lehet csinálni.

https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/methamphetamine/main-production-methods-europe_en#figure7
[/URL]
 
Top