Dextroamfetamin szintézis (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Vettünk 6 g racemátot = 3 g D-amph+3 g L-amph
Kaptunk
2,63g hozam = x%
3,0g elmélet = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Köszönjük az érdekes tanulmányt. De meglepődöm a borkősav arányainál.
A 6 g amfoszulfát 3,49 g racém amfóbázisnak felel meg. Akkor miért használsz 2,45 g d-borkősavat? 1:4 moláris arányban kell jönnie, azaz 0,97g d-borkősav elég????
 
Last edited:
View previous replies…

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Kedves, úgy tűnik, elfelejtette, hogy a borkősav két bázismolekulát köt össze. Ugyanaz, mint a kénsav. Osztani kell [ 0,01632 mól (2,45g/150,09g/mol) ] / 2 = 1,23
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Önállóan végezte el ezt a részt?
Igen, én. Eléggé meglepődtem, az eredménnyel, aztán ellenőriztem a tulajdonságokat...
Ugyanúgy működik, mint a kénsav: egy molekula d vagy l borkősav 2 molekula bázist köt meg.
Gondolom a dextromet magyarázatodban is ugyanez a hiba van. Vagy a többlet sav hozzáadása valamilyen más technikai okból történik (pl. oldhatóság csökkentése).
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Hogyan állapította meg ezt a tényt?
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Bizonyos oldószerekben tisztán látszik, amikor a sav hozzáadásával a só azonnal elkezd kicsapódni.
Ismered a súlyát, így tudod, hogy mennyi savat kell hozzáadnod.
Ha a teljes sav egy részét hozzáadod, akkor szűrheted a szilárd anyagokat, és még többet adhatsz hozzá, és megnézheted, hogy a só kicsapódik-e vagy sem.
A só abbahagyja a kicsapódást kb. ahogy eléri az 1:4 moláris arányt.
A hozam 95 körül van.
Próbálja meg, és látni fogja. Vagy inkább ellenőrizze a borkősav specifikációját.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/attachments/q6lca7lcd0-jpg.37905/
Ebből a bejegyzésből.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Szia. Újra elolvastam a módszer forrását [a hozzászóláshoz csatolva] és megállapítottam, hogy tévedtem a véleményemben, de te is tévedtél a tiédben, kedves @Pororo.

Ahogy a szerző mondta, két mól feniletilamin reagál egy mól d-borkősavval, és a semleges só d,l-feniletilamin d-borkősav oldatát képezik (ahogy Ön mondta, 2 mól amin és 1 mól sav). A d-feniletilamin só oldódik az oldatban, míg az l-izomer kicsapódik. Tehát az arányok helyesek, de a fenti hozzászólásokban szereplő szavaim jelentése nem volt helyes.
BYkt8cau3g

Nagyon hálás vagyok a megjegyzésekért és megjegyzésekért, segítettél megtalálni a hibát.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Nem tudom, hogyan számolsz, de természetesen NINCS SEMMILYEN hiba a számításaimban.
Ha a teljes 1 mol bázist DL-borkősavval akarod savasítani, akkor 0,5 mol ebből a savból kell használni.
Ha 1 mól bázisból csak D vagy L borkősavval akarod kivonni a D vagy L bázist, akkor ennek megfelelően 0,25 mól D vagy L savat kell használnod.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Fentebb elküldtem a Nabenhauer-módszer idézetét. Kérem, olvassa el figyelmesen a teljes cikket. Ugyanezt mondom én is.

A cikk szerint, ha az arányt úgy vesszük, ahogy Ön mondta (1 mol amin 0,25 mol d-borkősavval), akkor 1 mol aminmentes bázisból 0,2-0,25 mol d-amin d-bitartarátot kapunk a csapadékban.

YPkdf9lQsb


Ennek a reakciónak az egyenlete (idézetből):

1 mol d,l-amin + 1,2 mol d,l-borkősav = 0,5 mol d-amin d-bitartarát (2 rész amin-bázis 1 rész savra).
a só kicsapódik

veszünk
1 mol d,l-amin + 0,25 mol d-borkősav = 0,25 mol d-amin d-bitartarát, ahogy javasoltam. Valószínűleg d-amin d-borkősav (1:1 bázis:sav) sót kaphatsz, ami ebben az oldószerben szintén oldhatatlan. Nehéz megjósolni. Nem láttam a kísérleted részleteit. Csak a szavaidat.


Ha bizonyítani akarod az érvelésedet, végezd el a kísérletedet képekkel a komment szekcióban vagy új hozzászólásban.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Megértettem az ötletét. Nem tudom, miért hiszi, hogy bitartarátot fog kapni. Lehet, hogy az etanol miatt.

Ha jól értem a kifejezéseket, a tartarát 1:2, a bitartarát viszont 1:1 moláris arányokat jelent!!!!

De én nem használok etanolt. Én más oldószert használok.

Amit tudok, a kristályosodás leáll, amint 0,25 mól sav elfogyott, a hozam 95%. Ezután, ha 0,25 mól ellentétes savat adunk hozzá, akkor a kicsapódás újra elkezdődik 95%-os hozammal.
És most, amikor 0,25 L és 0,25 D alkalmazásra került, ha megpróbálok több D vagy L vagy DL savat adni az anyalúghoz - semmi sem történik. Úgy néz ki nincs bázis, a ph is savas.
A bizonyításra, lehet, lehet, hogy alkalomadtán. Nem biztos, hogy mikor csinálok újra amf szétválasztást, szeptember vége lehet.
 
Last edited:
Top