Synteza chlorowodorku metyloaminy. Na dużą skalę.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie

Y0JsldDC9i
Wielu chemików wytwarza metyloaminę z heksaminy i kwasu HCl. Uważam, że jest to bardzo czasochłonne, a HCl jest dość paskudny. Dlatego odkryłem, że można łatwo wytworzyć dużo dobrej jakości metyloaminy z chlorku amonu i formaldehydu (formaliny). Jedyną wadą tej metody jest to, że trzeba mieć dobrej jakości formaldehyd. Może mieć osad paraformaldehydu na dnie, to nie szkodzi, nawet trochę, ale formaldehyd musi być silny, a nie jakieś rozcieńczone gówno, 35-40% jest w porządku. Teraz przejdźmy do mniej niezawodnej metody. Jeśli zrobisz tak, jak opisano poniżej, otrzymasz około 600-750 g całkiem czystego chlorowodorku metyloaminy bez dimetyloaminy, który jest idealny do aminowania redukcyjnego Al/Hg.

0XhNsjCg74
Wygląd: biały proszek;
Temperatura wrzenia: 225-230 °C/15 mmHg;
Temperatura topnienia: 231-233 °C;
Masa cząsteczkowa: 67,52 g/mol.


Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: wszystkie manipulacje należy przeprowadzać w wyciąganej sondzie lub pod wyciągiem; metyloamina jest substancją dość toksyczną, nie należy dopuszczać do przedostawania się jej oparów do dróg oddechowych. Wymagane jest stosowanie maski oddechowej. Wdychanie metyloaminy powoduje poważne podrażnienie skóry, oczu i górnych dróg oddechowych. Najpierw prowadzi do podniecenia, a następnie do depresji ośrodkowego układu nerwowego. Śmierć może nastąpić w wyniku zatrzymania oddechu. Wymagane jest używanieszkła chemicznego, rękawic, płaszcza chemicznego i maski oddechowej.

Sprzęt i szkło.

  • Trzy nagie kolby okrągłodenne 5 L x2;
  • Kolba okrągłodenna z zakrętką 5 l;
  • Zlewki 5 l x2, 2 l x2;
  • Chłodnica Liebiga i system pompy wodnej (do chłodzenia chłodnicy) lub przepływ wody;
  • Stojak retortowy i zacisk do mocowania aparatury;
  • Rura łącząca;
  • Adapter destylacyjny z zaworem próżniowym;
  • Kolba odbieralnika 1 L;
  • Termometr laboratoryjny (od 0 °C do 200 °C) z adapterem do kolby;
  • Konwencjonalny lejek do substancji suchych (d 15 cm) i cieczy (d 15-20 cm);
  • Waga laboratoryjna (od 1 do 5000 g);
  • Grzałka;
  • Duży lejek Buchnera Ø 25 cm (lub filtr Shotta) i kolba 5 l;
  • Naczynie Pyrex 5 L;
  • Aspirator strumienia wody;
  • Łaźnia lodowa (0 °C);
  • Pręt szklany;
  • Mieszadło magnetyczne;
  • Probówka do suszenia x2;
  • Szpatułka;
  • Eksykator próżniowy (duży);
  • Filtr papierowy.

Odczynniki.

  • 4 kg (3711 ml, 47-53 moli) formaldehydu technicznego (35-40 %; d 1,078 g/ml w 20 °C);
  • 2 kg (37 moli) technicznego chlorku amonu;
  • ~1600 ml absolutnego etanolu lub alkoholu n-butylowego.

Procedura

W 5-litrowych kolbach okrągłodennych z trzema nagami, wyposażonych w korek przytrzymujący skraplacz ustawiony na destylację w dół i termometr, który będzie dobrze sięgał do cieczy, umieszcza się 4 kg (3711 ml, 47-53 moli) technicznego formaldehydu (35-40 %; d 1,078 g/ml w 20 °C) i 2 kg (37 moli) technicznego chlorku amonu. Mieszaninę ogrzewa się na łaźni parowej aż do zaniku destylatu, a następnie nad płomieniem, aż temperatura roztworu osiągnie 104 °C. Wtemperaturze około 90°C rozpoczyna się reakcja egzotermiczna (na początku należy ją raz na jakiś czas schłodzić w łaźni wodnej, aby utrzymać temperaturę poniżej 104-106°C).
80 °C
G108fiQ4dl
OADKa46UFn
Temperatura jest utrzymywana w tym punkcie, dopóki nie pojawi się więcej destylatu (cztery do sześciu godzin).
T3xES48OD2
Destylat, który składa się z produktów ubocznych, takich jak metyloal (bp 42-43 °C), metyloformian i woda, które można poddać działaniu roztworu NaOH w celu odzyskania metyloal (dimetoksymetanu) i mrówczanu sodu. Zawartość kolby reakcyjnej schładza się do temperatury pokojowej, a oddzielający się chlorek amonu filtruje się na dużym lejku Buchnera. Powinien powstać klarowny, żółtawy filtrat, jak na poniższym zdjęciu.
WqGVbTCXWc
Ług macierzysty (w trzech kolbach okrągłodennych o pojemności 5 l) zatęża się na łaźni parowej pod zmniejszonym ciśnieniem do 2500 ml i ponownie schładza do temperatury pokojowej, po czym oddziela się drugi zbiór chlorku amonu. Całkowity odzysk chlorku amonu do tego momentu wynosi 780-815 g. Roztwór macierzysty jest ponownie zatężany pod zmniejszonym ciśnieniem, aż na powierzchni roztworu zaczną tworzyć się kryształy (1400-1500 ml). Następnie schładza się go do temperatury pokojowej, a pierwszy zbiór chlorowodorku metyloaminy, zawierający pewną ilość chlorku amonu, otrzymuje się przez filtrowanie zimnego roztworu. Roztwory metyloaminy na wszystkich etapach należy szybko schłodzić, aby ułatwić tworzenie się mniejszych kryształów. W tym momencie uzyskuje się 625-660 g surowego produktu. Roztwór macierzysty jest teraz zatężany pod zmniejszonym ciśnieniem do około 1000 ml i schładzany, a następnie odfiltrowywany jest drugi zbiór chlorowodorku metyloaminy (170-190 g). Ten zbiór kryształów przemywa się 250 ml zimnego chloroformu i filtruje w celu usunięcia większości obecnego chlorowodorku dimetyloaminy. Po przemyciu produkt waży 140-150 g. Pierwotny roztwór macierzysty jest następnie odparowywany pod zmniejszonym ciśnieniem, o ile to możliwe, przez ogrzewanie na łaźni parowej, a gęsty syropowaty roztwór (około 350 ml), który pozostaje, wlewa się do zlewki i pozostawia do ostygnięcia, od czasu do czasu mieszając, aby zapobiec tworzeniu się stałego ciasta, a uzyskane kryształy przemywa się 250 ml zimnego chloroformu, roztwór jest filtrowany, dając 55-65 g produktu. Nie ma korzyści z dalszego zatężania roztworu macierzystego, który zawiera głównie chlorowodorek tetrametylenodiaminy, ale nie zawiera chlorowodorku trimetyloaminy. Całkowita wydajność chlorowodorku metyloaminy wynosi 830-850 g.

Oczyszczanie

Produkt zawiera wodę, chlorek amonu i trochę chlorowodorku dimetyloaminy. W celu uzyskania czystego produktu, zanieczyszczony chlorowodorek metyloaminy jest rekrystalizowany z absolutnego etanolu (rozpuszczalność 0,6 g/100 ml w 15 °C) lub najlepiej alkoholu butylowego (jeszcze mniej rozpuszczalny). Oczyszczanie chlorowodorku metyloaminy jest teraz w porządku, więc przenieś cały surowy produkt do kolby rb o pojemności 5 l i dodaj ~1600 ml absolutnego etanolu lub, najlepiej, alkoholu n-butylowego. Ogrzewać pod chłodnicą zwrotną z suchą rurką z chlorkiem wapnia przez 30 minut. Poczekać, aż nierozpuszczone substancje stałe opadną (chlorek amonu), a następnie zdekantować klarowny roztwór przez papierowy filtr i szybko schłodzić, aby wytrącić chlorowodorek metyloaminy. Szybko przefiltrować na próżniowym lejku Buchnera i przenieść kryształy do eksykatora próżniowego. Powtórzyć proces refluks-osadnik-chłodzenie-filtr jeszcze cztery razy, jeśli używa się absolutnego etanolu, lub dwa razy, jeśli używa się alkoholu n-butylowego. Odzysk chlorku amonu wynosi 100-150 gramów, co daje całkowity odzysk 850-950 g. Wydajność rekrystalizowanego chlorowodorku metyloaminy wynosi 600-750 g (45-51% teorii, w oparciu o zużyty chlorek amonu).

Standardowy przebieg, z 250 g chlorku amonu i 500 g 37% formaldehydu (zawierającego 15% metanolu), daje 100-134 g chlorowodorku metyloaminy, 27 gramów chlorowodorku dimetyloaminy i 81 gramów odzyskanego chlorku amonu. Destylat zawiera metyloal (dimetyloacetal formaldehydu) i mrówczan metylu, który po potraktowaniu NaOH może dać 25 g mrówczanu sodu i 30 gramów metyloal, ponieważ związku nie można oddzielić przez destylację frakcyjną, należy zastosować neutralizację. Chlorek amonu jest bardzo słabo rozpuszczalny w stężonym roztworze chlorku metyloamonu, dzięki czemu rozdzielenie związków jest dość ostre.
 
Last edited:

WundaBearz41

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Dziękuję bardzo za opublikowanie tego! To dość spektakularne. Czy wiesz, jaki sprzęt jest potrzebny do syntezy "A standard run"?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
W rzeczywistości interesuje mnie trasa heksamina/HCl. Tych prekursorów jest dla mnie pod dostatkiem.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
NVM. Znalazłem to na Rhodium. To jest to, zgaduję, że część, którą uważasz za czasochłonną, to etap filtrowania?

1. 140 gramów heksaminy (1 mol) powoli rozpuszczono w 400 ml wody i dodano 400 ml 37% HCl (4 mole). Jeśli kwas solny zostanie dodany bezpośrednio do HMTA, wiele z niego zostanie utracone, ponieważ chlorek amonu zacznie się oddzielać niemal natychmiast.

2. Mieszaninę ogrzewano na płycie grzejnej o kontrolowanej temperaturze, a zawartość powoli destylowano, podczas gdy temperatura powoli rosła ze 100°C do 109°C w ciągu 1-2 godzin, w tym czasie wydzieliło się dużo CO2 i zebrano około 75 ml destylatu o zapachu formaldehydu.

3. Roztwór zatężono pod próżnią do momentu wytrącenia się dużej ilości substancji stałych, które odfiltrowano, a następnie roztwór zatężono, przefiltrowano itd. do momentu krystalizacji. Ostatni zbiór kryształów był bardzo trudny do skrystalizowania i należy uważać, aby nie spalić zawartości kolby, nie wolno dopuścić do wzrostu temperatury powyżej, powiedzmy, 75°C.

4. Białe ciało stałe umieszczono w 150 ml ciepłego metanolu (lub etanolu) i przefiltrowano. Nierozpuszczalną część rekrystalizowano z wody, uzyskując 40 gramów czystego chlorku amonu, który wyglądał jak bardzo duże płatki śniegu.

5. Roztwór metanolu odparowano, rekrystalizowano z metanolu i przemyto acetonem, uzyskując rozpływającą się krystaliczną masę, którą wysuszono w eksykatorze nad CaCl2, uzyskując chlorowodorek metyloaminy w postaci puszystego, miękkiego proszku.
 

cockysavage

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 5, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
jak zrobić roztwór metyloaminy a.q z metyloaminy hcl?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Rozpuszczasz go w wodzie.
Poważnie.
Duh.
 

cockysavage

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 5, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
ktoś mi powiedział, że potrzebuję metyloaminy freebase
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Tak, chlorowodorek metyloaminy przekształci się w wolną zasadę metyloaminową w obecności zolu NaOH. Po rozpuszczeniu całej metyloaminy i utworzeniu warstwy organicznej, która nie jest już coraz większa, warstwy oddzielają się, górna warstwa jest wolną zasadą aminy, bierzesz tę wagę i mieszasz ją z wodą
 

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
23
Reaction score
25
Points
3
Jezu Chryste! Uwielbiam to forum. to najcenniejsze informacje. wszystko jest dostępne, wszystko jest jasne. O Boże, @G.Patton muszę tego spróbować. Na pewno napiszę o wynikach. milion polubień. 👍❤️🙏
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ktoś, o kim nic nie wiem, jest w połowie syntezy w jednej skali równej skali, na której podajesz liczby (250g/500g), miał nadzieję użyć metanolu, którego prawdopodobnie nie wydestylował, jeśli galon płynu do mycia szyb zamiast butylu lub abs.etylu. ile będzie potrzebował? Prawdopodobnie nie zareagował też 2 galonów wybielacza z... 400 ml acetonu. Obie te rzeczy prawdopodobnie nie wymagają przedestylowania, ale jeśli tak, to ile chloroformu również będzie potrzebował? Dla tej partii 259g/500g. Może nie mieć wystarczającej ilości formaldehydu, aby zrobić to jeszcze raz (ale prawdopodobnie nie ma) Mam nadzieję, że ktoś może pomóc temu facetowi, którego nawet nie znam, ponieważ nie jest teraz głęboko w kolanie i prawdopodobnie dokładnie wie, co robi. @G.Patton
Jak myślisz, ile to zajmie?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Witam, nie rozumiem części Twojej wypowiedzi na temat płynu do prania i wybielacza. Czy mógłbyś napisać jaśniej? Tam jest lista odczynników. Trzeba je uzyskać w czystej postaci. Na pewno należy je destylować.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Zasadniczo chciałbym wiedzieć, ile chloroformu i metanolu będę potrzebował do oczyszczenia produktu reakcji między 250 ml chlorku amonu i 500 g formaldehydu. Muszę wyprodukować te chemikalia, więc nie chcę marnować zasobów, robiąc więcej, niż potrzebuję.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
W artykule znajdują się liczby, przelicz je proporcjonalnie do skali partii.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Niestety dwukrotnie zawiodłem się na tym syntezatorze. Straciłem kilka dolarów. Jest po prostu za dużo zgadywania. Przyglądam się teraz reakcji nitrometanu, wydaje się prostsza. Ta droga mnie zniechęca
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Czy tę procedurę można wykonać w szybkowarze do gotowania?
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Frit Buchner, ta synteza ma ponad sto lat (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) i została potwierdzona przez wielu niezależnych chemików, w tym przeze mnie.
Co więcej, każda publikacja w tym czasopiśmie powinna być recenzowana, więc jest to jedno z najbardziej zaufanych źródeł dla praktycznych chemików organicznych.
Link do oryginalnego dokumentu - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Jeśli ci się nie uda, to na pewno robisz coś bardzo źle lub twoje odczynniki nie są takie, jakich oczekujesz.

Chloroform można zastąpić DCM, ale nie jest to konieczne.
Jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki, lepiej użyj paraformaldehydu, a nie formaldehydu z metanolem, im więcej MeOH, tym bardziej kolorowy RM z mojego doświadczenia.
Bez metanolu nie trzeba destylować mieszaniny reakcyjnej, wystarczy utrzymywać temperaturę poniżej 100C, działa nawet przy niższej t, tylko zajmuje więcej czasu.
Absolutnie potrzebujesz próżni aspiratora do destylacji porcji wody, jeśli chcesz uzyskać ładny biały produkt.
Kluczem do dobrej czystości jest krystalizacja frakcyjna, im więcej tym lepszy wynik.
Użyłem 5-6 razy, trochę więcej niż w oryginalnej procedurze i uzyskałem fantastyczne wyniki.
Po 6+ godzinach w 100C, destylujemy trochę wody pod próżnią, schładzamy, odsysamy i powtarzamy.
Pierwsze 2-3 frakcje to chlorek amonu. Następnie metyloamina*hcl o strukturze krystalicznej wyraźnie różniącej się od pierwszych partii, bardziej przypominającej higroskopijne błyszczące płatki.
Ostatni roztwór macierzysty będzie zawierał głównie dimetyloaminę*hcl i należy go wyrzucić, jeśli nie jest potrzebny.
Ostatnim krokiem jest wielokrotna krystalizacja z gorącego abs. etanolu lub metanolu, jak opisano. Nie jest ona jednak konieczna do wielu syntez, a jedynie do usunięcia ostatnich śladów wody, NH3*HCl i Me2NH*HCl.

Jak więc widać, jest to czasochłonne, wiele dni pracy, ale można zacząć od dość dużej partii i przygotowywać czystą metyloaminę bez śladu przez miesiące lub lata.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Za pierwszym razem zastosowałem oryginalną syntezę, a za drugim razem zastosowałem syntezę podaną przez jednego z tutejszych ekspertów. Refluksowałem pod próżnią przez 4 godziny i destylowałem pod próżnią przez 2 godziny. Temperatury nigdy nie osiągnęły jednak poziomu docelowego, być może moja próżnia jest silniejsza niż używana w 1910 roku. Za drugim razem hcl metyloaminy i produkt, który z niego zrobiłem, wyglądały dokładnie tak, jak na zdjęciach wszystkich, hcl metyloaminy wytwarzał nawet łatwopalny gaz po zneutralizowaniu NaOH i wodą. Ale produkt nie ma działania przeciwnowotworowego.
Mam tutaj litr technicznego formaldehydu z 5% metanolem i zamierzam spróbować ponownie, ale czy muszę destylować metanol, aby rozpocząć? Poczytam trochę więcej, to prawda, że mój chlorek amonu jest klasy nawozowej, a nie technicznej, czy to może być problem? Jak zdecydować, kiedy "runda" zmniejszania objętości rm jest zakończona? Mierzyłem i zatrzymywałem się za każdym razem, gdy zmniejszałem objętość o połowę, ale w ten sposób uzyskałem tylko 4 rundy i 4 partie kryształów. Czy metanol, którego używam na końcu, nie jest wystarczająco suchy? Nie mogę sobie wyobrazić, że to był problem, ponieważ destylowałem go dwa razy i umieściłem w 100% w/w, sito 3a na kilka dni
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Co? To nie ma sensu refluksować pod próżnią, powinieneś trzymać blisko 100C, a nawet 60-80C dziennie. Jeśli czas jest ograniczony, można przerwać i kontynuować następnym razem, nic złego się nie stanie. Więc po prostu kontroluj temperaturę mieszaniny reakcyjnej.
WAT?
Destyluj za każdym razem 10-15% objętości RM pod próżnią.
może być jakieś inne gówno.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Refluksowanie w próżni ma dużą zaletę, ponieważ stosunek monometyloaminy do di i trimetyloaminy jest znacznie wyższy, jak opisano w artykule
Jones, H. I., & Wheatley, R. (1918). PRZYGOTOWANIE METYLOAMINY. Journal of the American Chemical Society, 40(9), 1411-1415. doi:10.1021/ja02242a007
10.1021/ja02242a007
Najważniejsze informacje obejmują;
Tabelaryczne zestawienie wyników wyraźnie pokazuje kilka faktów:

Link do dokumentu
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Ten wysiłek nie jest tego wart.
A to tylko spekulacje autorów na temat próżni, która sama w sobie prawdopodobnie nie może wpływać na selektywność, podobnie jak nadmiar kwasu mrówkowego.
Może to po prostu efekt obniżonej temperatury, skuteczniejszego mieszania RM przez bulgotanie i pełniejszej konwersji NH3*HCl itp.
Późniejsi autorzy nie stosują refluksu próżniowego, co więcej jest to dość rzadka metoda nawet obecnie.
Obniżona temperatura wrzenia będzie również w przypadku nadmiaru MeOH w formalinie, ze względu na estryfikację kwasu mrówkowego i tworzenie niskowrzącego mrówczanu metylu i innych produktów ubocznych, ale jak już zauważyłem, staraj się tego unikać.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
To słuszna uwaga. Będę musiał przeczytać go ponownie, mając to na uwadze (że próżnia obniża temperaturę i ułatwia obracanie mieszadła itp.) Ten dokument został mi podlinkowany przez jednego z ekspertów na stronie, więc nie analizowałem go zbyt dokładnie. Nawet jeśli uznam, że nie udowodniono, że próżnia jest powodem, dla którego uzyskano wyższą wydajność, mogę uznać, że przyczyna nie ma znaczenia, a skutek tak. Rozważamy efekt grawitacji i magnetyzmu i planujemy go każdego dnia, nawet jeśli mechanizm jest dyskusyjny. Kupowanie formaldehydu jest stresujące, ponieważ nie jestem taksydermistą ani rolnikiem. Mam więcej wolnego czasu niż pieniędzy lub odwagi, aby kupić formaldehyd bez uzasadnionego zastosowania. To nie jest za darmo. Prawdopodobnie wybiorę maksymalizację wydajności ponad wygodę. Będę miał 33 dolary w tym formaldehydzie, niezależnie od tego, czy dostanę z niego kilogram chlorku metyloamonu, czy gram. Nie można go tu legalnie kupić, a ilość, jaką mogę zużyć, nie ma końca
 
Top