Jednogarnkowa synteza amfetaminy z P2NP z NaBH4/CuCl2 (skala 1 kg)

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Schemat reakcji:
GzjcutCFE8
Sprzęt i szkło:
  • Reaktor wsadowy 50 L z chłodnicą zwrotną, mieszadłem górnym i aparaturą grzewczą w zestawie;
  • Lejek ociekowy;
  • Lejek konwencjonalny;
  • Termometr laboratoryjny (do 150°C);
  • Kilka wiader o pojemności 10 i 20 l;
  • Cylinder miarowy o pojemności 1 L;
  • Źródło próżni;
  • Waga laboratoryjna (odpowiednia 1-2000 g);
  • Łaźnia z zimną wodą do chłodnicy zwrotnej;
  • Filtr Nutsche;
  • Papierki wskaźnikowepH;
  • Zlewki 5 l x2;
  • Zamrażarka;
  • Naczynia Pyrex do krystalizacji;
Odczynniki:
  • Alkohol izopropylowy (IPA) 20 l;
  • Woda destylowana 6,2 l;
  • Dwuwodzian sodu (NaBH4) 1739 g;
  • P2NP (fenylo-2-propanon) 1000 g;
  • Chlorek miedzi (II) (CuCl2) 105 g;
  • Wodny roztwór wodorotlenku sodu (NaOH) 25% 8 l;
  • Suchy aceton 2,5 l;
  • Kwas siarkowy (lub kwas ortofosforowy);
Synteza:
1. Doreaktora wsadowego o pojemności 50 l dodaje sięmieszaninę IPA i H2O w stosunku 2:1 (18 litrów ).
2. Dodaje się stałą NaBH4 (1739 g) w jednej porcji i włącza mieszadło.
3. Czysty
P2NP (1000 g) jest dodawany w kilku małych porcjach, aby utrzymać temperaturę mieszaniny poniżej 60°C.

4. Roztwór CuCl2 (105 g) w wodzie (200 ml) jest powoli dodawany kroplami, aby utrzymać temperaturę mieszaniny poniżej 80°C.
Au7v9SVU3q
V0iAhpYWBw

CuCl2 i CuCl2*2H2O

5. Następnie reakcję utrzymuje się w temperaturze 80°C przez 30 minut za pomocą zewnętrznego ogrzewania.
6. Do mieszaniny reakcyjnej dodaje się wodny roztwór NaOH (8 litrów 25%) i oddziela warstwy.
7. Fazę wodną ekstrahuje się 8 litrami IPA. Zasadę wolną od amfetaminy rozpuszcza się w IPA, a gęstość warstwy IPA zmienia się, dlatego oddziela się ją od warstwy wodnej.
8. IPA z ekstraktu z etapu 7 jest odparowywany w próżni do oleju bazowego wolnego od amfetaminy i łączony z wolną bazą z etapu 6.
9. Wolny od amfetaminy olej bazowy jest rozpuszczany w 2 l suchego acetonu.
10. Kwas siarkowy (lub kwas ortofosforowy) jest dodawany kroplami do osiągnięcia pH 6 (przy stałym mieszaniu).
11. Następnie mieszaninę umieszcza się w zamrażarce na 12 godzin.
12. Po procedurze krystalizacji w zamrażarce, zawiesina soli amfetaminy jest filtrowana za pomocą filtra Nutsche i przemywana suchym zimnym acetonem do białego koloru. Aceton z przemywania może być krystalizowany jak opisano w krokach 11-12 (jakość soli amfetaminy z tego roztworu będzie niższa).
Wydajność reakcji wynosi 60-70%
.
 
Last edited by a moderator:

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Przede wszystkim bardzo dziękuję za te bardzo interesujące trasy syntezy.
Czy szklany reaktor o pojemności 30l może być użyty w ten sposób? (Coś takiego, jak widać na zdjęciu).
A jak realizujesz mieszanie? Czy używasz mieszadła elektrycznego?
 

Attachments

  • 2CW1k645o0.jpg
    2CW1k645o0.jpg
    538.1 KB · Views: 1,168

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Jeśli skalujesz tę reakcję, czy skalujesz wszystko, czy ekstrakcja warstwy wodnej za pomocą IPA nie musi być skalowana liniowo?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Jest to naprawdę fajna synteza bez odpadów rtęci lub możliwego zanieczyszczenia rtęcią generowanego przez redukcję Al/Hg. Widziałem to na The Vespiary kilka miesięcy temu i miałem zamiar napisać tutaj, gdy sam spróbuję. Ale jak zwykle mnie wyprzedziliście :). Dzięki za świetny tekst!
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Czy możliwe jest zmniejszenie skali tego projektu? Mam wszystkie składniki, ale wolałbym najpierw spróbować na małą skalę.
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18
Ta reakcja jest bardzo dobra na małą skalę
W przypadku dużej reakcji, próba kontrolowania egzotermy i dużej ilości piany poprzez powolne wprowadzanie roztworu CuCl2 do kolby nie zapewni wysokiej wydajności, mogą powstać tylko nitroalkany, a stężenie nanocząstek będzie zbyt małe, aby zredukować nitro, należy użyć największej możliwej kolby i dodać cały roztwór CuCl2 na raz.
 

RickyKasso

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 11, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
3
Co uważasz za "małą skalę"? Czy istnieje jakaś konkretna ilość P2NP i odpowiednie ilości innych substancji chemicznych, aby uzyskać najbardziej optymalną i łatwą reakcję?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Witam,

Czy to normalne, że po punkcie 6 wytrąca się stały osad? Zrobiłem dwa razy z tym samym wynikiem, właśnie przefiltrowałem.
Dzięki.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Tak, nierozpuszczalny osad powinien wypaść. Usuwamy więc nadmiar soli, uzyskując zasadę.
 
Last edited by a moderator:

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Jaki jest najlepszy sposób na przeprowadzenie ekstrakcji przy tak dużych ilościach, dobrze wymieszać, a następnie zdekantować?
i czy destylacja musi być przeprowadzona w próżni, czy IPA może być również destylowane w normalny sposób?

Przepraszam za pisanie po niemiecku, nie zauważyłem, że autotranslator był włączony.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Alkohol (lub inny rozpuszczalnik ekstrakcyjny) musi zostać odparowany, w przeciwnym razie krystalizacja produktu końcowego będzie problemem.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Możliwe jest przeprowadzenie destylacji próżniowej przy użyciu pompy o następujących parametrach:
Natężenie przepływu (maks.): 5,5 l/min.
Próżnia końcowa (maks.): 160 mbar (abs.)

Jaka byłaby temperatura wrzenia IPA przy użyciu tej pompy?
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Jakieś poważne zagrożenia związane z tym syntetykiem?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reakcja z borohydratem sodu może wymknąć się spod kontroli, jeśli nie monitoruje się temperatury. Ponadto związki miedzi o niewielkiej dyspersji mogą zakłócać proces oczyszczania produktu końcowego.
 

V€ctor Company

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 19, 2023
Messages
24
Reaction score
7
Points
3
Jeśli
reakcja borohydryku sodu wymknie się spod kontroli, co mogę z tym zrobić, czy synteza została spartaczona? Jeśli są małe rozproszone związki miedzi, czy nie mogę ich usunąć podczas oczyszczania?
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Miałem flarę p2np po niezamierzonym szybkim dodaniu nabh4, która nie zrobiła nic negatywnego dla mojego produktu końcowego.

Odfiltrowałem wszystkie związki miedzi za pomocą 2-3 filtrów do kawy po odstawieniu po podgrzaniu do 80 ° C.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Czy w małej skali workup można zastąpić soleniem ipa po alkalizacji i ekstrakcji powiedzmy toluenem, a następnie suszeniem nad czymś odpowiednim? Nie widzę powodu, dla którego nie, ale może coś przeoczyłem. Nie posiadam rotowapu.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Czego użyć do zewnętrznego ogrzewania, aby utrzymać temperaturę na poziomie 80°C przez 30 minut?
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Metalowy pojemnik na karmę dla psów z wodą.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Płyta grzewcza, płaszcz grzewczy (może być za dużo nawet na niskim poziomie), na pewno nie otwarty płomień.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Po dziesiątkach udanych syntez, tym razem mi się nie udało.
W moim szklanym reaktorze pojawiło się małe pęknięcie, które niestety doprowadziło do dużego pęknięcia, a tym samym stało się nieszczelne. Na szczęście stało się to na krótko przed dodaniem CuCl2. Następnie zatrzymałem syntezę, ugasiłem reakcję H2o i umieściłem ją w kanistrze.
Moje pytanie: Czy mieszaninę NabH4 i P2NP można w jakikolwiek sposób rozdzielić, tak aby obie substancje wróciły do swoich pierwotnych postaci? Tak aby można było ją ponownie wykorzystać do kolejnej nowej syntezy.
 
Top