Sinteza video a 1-fenil-2-nitropropenei (P2NP) din benzaldehidă și nitroetan. Reacția Henry.

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Am reușit să obțin acest lucru de pe ebay:
XrcI8OeL7Q


Faceți clic aici
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
am comandat asta și blenderul de vârf pe care îl vinde, provine de la un producător de produse chimice numit eurchem scris exact așa. este de înaltă calitate,
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Problema este această parte! aceasta înseamnă că adresa dvs. ar putea fi compromisă! Fiți atenți

transport ambalare certificare
standardizare
notă
:
:
:
:
:
:


în conformitate cu normele guvernamentale de transport ( IATA, ADR , ECHA-REACH )
speciale pentru transportul produselor chimice
C.O.A., MSDS, GMP, API, USP, EUP, ECHA-REACH, ORIGIN, etc... *
*(originalele vor fi livrate cu bun, iar copiile după confirmarea comenzii)
în conformitate cu normele U.E. - Echa-Reach
prețul produsului este deja redus cu mai puțin de -25% față de prețul oficial în vigoare al "Bursei internaționale de produse chimice și farmaceutice", emis de ICIS
 

Pavel

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
Ca o curiozitate, a reușit și la temperatura camerei. dar asta înseamnă câteva zeci de zile. Cu utilizarea de ciclohexilamină, Dar nu vă amintiți utilizați acid acetic glacial...
 

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
N-Butilamină

Am obținut acest lucru
Di n butilamină
CAS:111-92-2
Pot să o folosesc
 

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Sunt acești reactivi adevărați sau falși? Am nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru a obține un număr CAS
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Gaaaah. Am reușit să stric reacția de data aceasta și am lăsat rm-ul nesupravegheat timp de două ore. Când m-am întors, temperatura era cu mult peste 110 C, probabil de ceva timp, și era maro-roșcat închis, cu un miros foarte distinct, greu de descris. Ce credeți, am ars acest lot? Dacă reușesc să cristalizez ceva din el, este chiar demn de încredere?

TREBUIE să-mi iau o placă de încălzire cu un control mai bun al temperaturii.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Miroase a benzaldehidă, dar mai mult a nuci?
Oricum, nu ar strica să încercați să-l cristalizați, să vedeți ce iese lol
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Nu, nu mai miroase a benzaldehidă. L-am lăsat să stea afară (sub folie de plastic) în temperatura rece de iarnă, fără cristale. Probabil este o porcărie. La naiba.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
De fapt, ștergeți asta! S-a cristalizat bine peste noapte. Dar există această suspensie maro în jurul cristalelor galbene și cu siguranță miroase urât.
Am făcut un alt lot fără probleme de temperatură (de fapt, folosind un stick de încălzire sous-vide este un sistem de încălzire perfect pentru acest sintetizator! Menține o baie de apă perfectă, circulată, la o temperatură exactă, doar un sfat). Acum, al doilea lot constă aproape exclusiv din cristale galbene solide, perfecte.

Dar pentru lotul rău: Vreau să îl curăț cum trebuie. Dar găsirea datelor de solubilitate - sau mai degrabă INSOLUBILITATE pentru P2NP este dificilă. Amintiți-mi @G.Patton @William Dampier etc., este P2NP insolubil în apă? Se pare că este perfect solubil atât în metanol cât și în DCM.- Dar în non-polari? Cum ar fi toluenul? Aș putea să-l spăl cu acesta? Care ar fi cea mai bună procedură de curățare?
Recristalizarea din IPA în afară, vreau să spun.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
insolubil în apă, ușor solubil în substanțe nepolare
 
View previous replies…

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
De fapt, aveți o sursă? Pentru că nu pot găsi online date reale privind solubilitatea, ceea ce mă enervează.
Se pare că este solubilă în etanol și în alte băuturi spirtoase, deci se pare că ar putea fi solubilă și în apă?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ha. Ha. Bine. Din fericire, există și alte surse de informații.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Deci, iată imaginea. În stânga, cristale de culoare galben canar rezultate în urma controlului perfect al temperaturii, iar în dreapta, cristale de culoare galben mai închis, rezultate în urma unui ciclu care a depășit cu mult 110 C pentru o perioadă destul de lungă.

Cea mai bună curățare acum? Recristalizarea din metanol sau IPA?
 

Attachments

  • lF8dcjxSik.JPG
    lF8dcjxSik.JPG
    450.6 KB · Views: 306

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, poate puteți scăpa de o spălare cu ipa rece minimă sau acetonă. dar o recristalizare în solvenții pe care i-ați menționat sau, chiar mai bine, acetat de etil este ideală
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Produsul poate fi recristalizat din hexan, metanol, etanol, izopropanol
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Așa că am optat pentru recristalizarea din metanol Diferența de culoare este încă acolo, dar puțin mai mică. Totuși, este dificil să scot metanolul din cristale, am umblat toată ziua la uscarea în vid.

Dar am trecut la faza de reducere cu NaBH4, acum am o sticlă de formilamfetamină în acetonă peste MgSO4 în frigider pentru sărare mâine. Trebuie doar să obțin un acid de sărare curat și bun, pe care, din păcate, nu îl am acum.
 
Top