Sinteza 1-fenil-2-propanonei (P2P) din dietil(fenilacetil)malonat

ryan

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 10, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
IlkqYCsUOz


oricine poate ajuta
După finalizarea unui reflux de cinci ore, am transferat amestecul într-o baie de gheață și am intenționat să îl fac alcalin pH(12)

Inițial, totul mergea bine, dar am făcut o greșeală și am ridicat pH-ul la 14, cauzând coagularea amestecului.

Mai poate fi utilizat amestecul?"
 
Last edited by a moderator:

ryan

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 10, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
DIBDm9VTKZ

(imaginea 1)

QgBjW5mMhy

(Imagine 2)

Domnule, am nevoie de ajutorul dumneavoastră. Am efectuat refluxul timp de 7 ore la 55 de grade Celsius, cu chipsuri de fierbere deja în balon. După reflux, am pus amestecul într-o baie de gheață și am adăugat aproximativ 260 ml de soluție de NaOH 20% pentru a face amestecul alcalin (pH 13). Cu toate acestea, odată ce amestecul a devenit alcalin, s-a transformat în aglomerări neregulate (imaginea 1). După aceea, am adăugat 50 ml de eter dietilic la amestec, iar cocoloașele au devenit uniforme și au plutit deasupra amestecului, după cum se arată în (imaginea 2).

Ce s-a întâmplat? Am făcut o greșeală?
 
Last edited by a moderator:

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Folosiți acid BMK, nu? Temperatura de reflux este optimă la 70-75. 4 ore, răcire după finalizarea reacției, nu este nevoie să reglați PH-ul la 13, PH7 este suficient, utilizați DCM pentru a extrage RM, purificare P2P pentru a verifica alte fire.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Idol, care mixer de top este potrivit? Deoarece am colectat 800 de mililitri de malonat de dietil și am vrut să sintetizez fenilacetona
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Cu cât puterea este mai mare, cu atât mai bine. Paleta de agitare trebuie să fie fabricată din PTFE. Gustul acestui produs 20320-59-6 este cu adevărat inacceptabil pentru mine. Acesta va persista pe tine.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Domnule profesor, pot să vă întreb cum se transformă dietil malonatul în dietil fenilacetil malonat?
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Cum se transformă malonatul de dietil în malonat de dietil fenilacetil
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Se pare că fenilacetatul de dietil și malonatul de dietil sunt diferite
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Pot să vă întreb ce trebuie să fac dacă există o lipsă de fenilacetil în malonat de dietil
 

VectorLaboratories

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
42
Reaction score
35
Points
18
Deals
9
Sunt pe cale să realizez această sinteză, dar mă tem că aș putea întâmpina unele probleme care au fost discutate pe acest fir.

Un utilizator a raportat un produs intermediar cu un punct de fierbere scăzut care a dus la pierderea produsului în condensare.

@G.Patton a sugerat că trebuie creată mai multă presiune în sistem.

Cum putem face acest lucru atunci când folosim unul dintre reactoarele prezentate în video?
 
Top