Sinteza 5-MeO-Triptaminei din melatonină

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Ce poate înlocui n-butanul?
Mulțumiri
 

Plantguy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Sep 22, 2023
Messages
14
Reaction score
0
Points
1
Poate funcționa orice altceva în afară de n butanol
 

Raspberry2-3-4

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 26, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Este posibil să se utilizeze hidrură de zirconiu(II) în loc de NaBH4 pentru reducerea hidrurilor?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
sunete exotice, prin urmare, nu am nici o idee, dar ar trebui să verificați o procedură similară cu o pregătire cunoscută de Na borohidridă, apoi să comparați condițiile pentru a avea o idee despre datele necesare pentru a aborda acest lucru
 

Raspberry2-3-4

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 26, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Am făcut o mare greșeală. Am crezut că folosesc butanol, dar am ajuns să folosesc metanol în schimb. Mi-am dat seama de greșeala mea după ce am încălzit și am amestecat timp de 2 ore, iar când am lăsat să se răcească, s-a solidificat într-o consistență gelatinoasă. S-a adăugat metanol, s-a agitat, s-a concentrat folosind aceeași procedură ca în cazul utilizării butanolului și s-a cristalizat după răcire. Randamentul este slab.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
acesta este modul în care învățăm și punem în aplicare cunoștințele... lucrurile nu funcționează de obicei de la prima încercare, având-o funcțională, dar foarte ineficientă este ceea ce obțineți în mod normal înainte de a explora reacția. Simt că sunt dispus să încerc cu IPA în loc de butanol (conștient de miscibilitate), sunt oarecum nedumerit de utilizarea ditionitului (în scrierea originală despre rodiu) și intenționez să adaug puțin NaBH4 pentru a menține amestecul în mediu reducător.
 

Raspberry2-3-4

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 26, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Este ceva în neregulă cu fluxul din 5meo-T generat în următoarea metodă?
Iată etapele extracției.


1:
4,7 grame de 5Mmeo-T au fost dizolvate în 100 ml de metanol,
care a fost răcit la 0° C. într-o baie de gheață și sare.

2:
Se adaugă 3,70 ml de acetonă la metanolul agitat, După 15 minute, se adaugă încet 1,45 g de NaBH4 pentru a menține soluția sub 5°C. Aceasta a fost agitată într-o baie de gheață timp de 60 de minute.

3:
După 60 de minute, aceasta a fost agitată într-o baie de apă la 35 °C pentru a stinge NaBH4 .

4:
Se răcește metanolul până la 0°C, se adaugă 0,75 g de soluție de para-formaldehidă. După 15 minute, se adaugă lent 0,65 g de NaBH4. După 60 de minute, s-a agitat într-o baie de apă la 35 °C pentru a stinge NaBH4

5:
După adăugare, s-a agitat la temperatura camerei timp de 48 de ore.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Deci, pentru început, de ce acetonă?
În al doilea rând, nu cred că paraformaldehida ar funcționa.
De asemenea, de ce complici lucrurile, de ce pasul 3???????????
În mod clar, dacă îl stingeți în final, de ce ar fi nevoie să îl stingeți înainte de a-l stinge? De asemenea, să nu mai menționăm de când stinge căldura NaBH4? Nu ați adăugat niciun agent de încălzire sau ceva cu care să se poată interacționa.
Oh, de asemenea, un alt lucru mă îndoiesc că o baie de sare și gheață ar face treaba din moment ce aveți nevoie de sub -15
urmați această metodă https://bbgate.com/threads/synthesis-5-meo-dmt-from-5-meo-tryptamine.294/
Nu faceți decât să irosiți chimicale cu asta.
Oh, de asemenea, un alt lucru mă îndoiesc o baie de sare de gheață ar face treaba din moment ce u nevoie sub -15.
 

Raspberry2-3-4

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 26, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Nu am elaborat detaliile procesului după finalizarea reacției, dar mă gândesc la el în felul următor.

1:
Se adaugă HCl până când pH-ul amestecului este de aproximativ 3 și se evaporă metanolul (de preferință sub vid)

2:
Amestecul rămas se spală apoi de 3 ori cu 50 mL DCM, iar DCM-ul se aruncă/reutilizează.

3:
NaOH se adaugă apoi la soluția apoasă până când pH-ul este de aproximativ 10 și soluția se spală din nou de 3 ori cu 50 mL DCM, se colectează și se păstrează. Se usucă DCM cu MgSO 4 și se evaporă DCM.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Urmați doar o metodă prefabricată dacă doriți vreun randament. Pot spune că nu aveți experiența necesară pentru a "proiecta" o sinteză, deci urmați doar procedurile.
 
Top