Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg (video)

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Atâta timp cât există suficient aluminiu, sărurile de mercur vor fi consumate de acesta, transformându-se în mercur metalic și formând un aliaj cu Al. Acum, clătirea va elimina sărurile reziduale solubile în apă, iar extracția cu solvent va asigura o contaminare minimă (nici mercurul metalic, nici sărurile nu sunt solubile prea bine în apă). aceste extracte sunt uscate cu un agent de uscare, îndepărtând în continuare apa și contaminanții săi. dacă după acești pași vă simțiți încă nesiguri, puteți continua și distila cu aburi.
Dacă doriți să diluați acidul sulfuric, puteți utiliza IPA.
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Pentru a curăța aluminiul, ceea ce fac este să-l clătesc de mai multe ori cu apă distilată, dar continuă să iasă gri murdar, înseamnă că este contaminat? sau de ce se întâmplă asta?
 

nkd23

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Nov 18, 2022
Messages
24
Reaction score
11
Points
3
Este posibil să faceți cocs acasă (nu mai mult de 10g P2NP)
Ar trebui să utilizați o mască de gaz (din cauza hg)?
 

Pavel

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
1. ventilație bună
1. Protecția ochilor
2. protecția feței
2. Protecția mâinilor
3. mască de gaze -???? ok! - Știi ce tip de filtru trebuie să folosești???
hg este otrăvire, dar vă rog să vă gândiți că bunica dvs. poate a rupt câteva termometre cu hg....
PRINCIPALA PROBLEMĂ este să mâncați hg, să nu mirosiți, să nu atingeți fața, în special buzele, ochii, să nu mâncați sau să beți înainte de a vă spăla. să fiți atenți când mergeți la toaletă ;)
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Știu sigur că Germania are o colectare gratuită a deșeurilor chimice, poate că aveți și voi.
 

nkd23

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Nov 18, 2022
Messages
24
Reaction score
11
Points
3
Da, și la noi ar putea fi.
Dar sper să nu întrebe și să nu monitorizeze.
Trebuie să încerc cu ceva ordinar
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
De asemenea, puteți trata apele reziduale cu hidroxid de sodiu, apoi cu sulf pentru a le face să tragă apa, dar nu sunt 100% la detalii , poate procedura este diferită, întrebați un expert.
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Bună ziua, câteva întrebări

1.- Am clorură de mercur în loc de nitrat de mercur (II). Trebuie să folosesc 0,1 g de clorură de mercur (HgCl2)?
2.- Am acid acetic 80%, deci am folosit 62,5 ml. Este în regulă?
3.- Am preparat soluția de acid sulfuric în IPA? Este OK? sau trebuie să fie Acetonă?

Mulțumesc.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Atâta timp cât este mercuric și nu clorură de mercur, da, la fel. poate puțin mai mult, poate mai puțin, nu contează prea mult.
Puteți face această reacție doar în IPA și apă, deci da
Da, este bine, acetona este mai bună, dar da
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Vă mulțumim foarte mult pentru răspunsul dvs. rapid!
 

Skinny_Pete_

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 22, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua, am citit aproape toate comentariile, știu că pot folosi HgCl2 în loc de Hg(NO3)2
Dar, poate cineva care a încercat să-l folosească, să-mi spună cât de mult HgCl2 trebuie să folosesc pentru 10g de P2NP. Cineva a spus că nu contează prea mult... Dar vreau să fiu sigur că folosesc cantitatea optimă.
De asemenea, cel mai concentrat acid sulfuric pe care îl pot găsi în listele de pe forum, spune min95% va funcționa această concentrație.
Deci, dacă acei 5% din acid reprezintă conținutul de apă, va strica acest lucru căderea sării.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Întotdeauna încerc să fiu în intervalul 0,1g/10-12g de Al, un pic mai mult este mai bine decât un pic mai puțin în acest caz. un bun indicator este aluminiul care plutește în partea de sus, dacă a trecut ceva timp și există încă aluminiu pe partea de jos, adăugați un pic mai mult, agitați bine, dați-i un minut sau două și scurgeți. dar acest lucru mi se întâmplă rar, 0,1g este perfect de cele mai multe ori. am folosit clorură, oxid, acetat, nitrat, toate amalgamate bine cu 0,1g.

Este un conflict de interese pentru mine să răspund la a doua întrebare, dar o voi face oricum: dacă extractul organic este bine uscat (30-1h MgSO4 siccum), nici nu ar trebui să observați diferența dintre 95 și 98 sol. Dacă cumva folosiți un acid cu o conc. mai mică, ajută să puneți masa în congelator pentru a reduce puțin solubilitatea și să filtrați la rece, de preferință în vid.
 

Skinny_Pete_

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 22, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Mulțumesc pentru informațiile utile.
În legendele videoclipului se spune 1:30 MgSO4 la extract, înseamnă 1 parte în greutate pentru fiecare 30 de părți de extract sau înseamnă altceva?
Cum pot să-mi dau seama dacă MgSO4-ul meu este anhidru, îl vând în farmacie, dar știi dacă acesta este anhidru ?
Se va usca mai repede dacă folosesc mult sau există o limită ?

Atunci când extractul este amestecat 1:1 cu IPA, mai pot îndulci acidul cu puțin IPA pentru a evita un eventual exces de acid?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Este o referință bună de urmărit (1:30) până când vă faceți o idee, eu doar adaug cu ochiul liber, punând cam un deget sau două pe fund (fără a lua în considerare golurile).Se pot folosi mai mulți agenți de uscare și aceștia pot ajuta în cazul soluțiilor foarte umede, dacă aveți un strat de apă vizibil, ar trebui să adăugați mai mult, dacă sol. este pur și simplu tulbure, adăugați mai puțin. dacă ați adăugat ceva și nu vedeți o limpezire a sol. adăugați puțin mai mult. nu prea mult, deoarece poate aresta o parte din materialul organic, folosiți bunul simț.
Cel din farmacie este heptahidrat, ceea ce înseamnă că există 7 molecule de apă pentru fiecare moleculă de sulfat. puteți testa conținutul de apă prin efectuarea unei calcinări. 1-2 ore la 100 C, 4 ore la 500 C, 4 ore la 1000C, cântăriți înainte și după și diferența este apa. desigur, acest lucru este la standardul analitic, puteți să-l aruncați la 300 C într-un cuptor convențional pentru a obține rezultate similare.
Da, este o idee bună să folosiți acid sulfuric dilatat. S-ar putea să aveți o supraacidificare locală cu conc.
Dacă precipită bine, puteți încerca să adăugați niște ipa rece după ce ați ajuns la pH-ul corect, să vedeți dacă se prăbușește mai mult, dacă da, continuați să adăugați, dacă nu, aruncați-l în congelator și lăsați-l câteva ore. veți putea decanta majoritatea solventului cu pierderi minime, iar filtrarea produsului va fi rapidă și ușoară.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Oh și este util să vă pregătiți în prealabil soluția pentru precipitare și basificare și să le parcați în congelator, Acest lucru ajută la îmbunătățirea randamentului în condiții mai puțin ideale.
 

Jcjchh

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 23, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
ce se întâmplă dacă nu folosesc o sursă de vid?
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Bună ziua,
Am o întrebare despre echipamentul de laborator,

În afară de sticla borosilicată, ce alte tipuri de materiale pot fi folosite ca reactor?
Ar afecta calitatea sintezei?

Ce echipament este recomandat pentru a sintetiza 500 P2NP g.??

Vă mulțumim
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
PP. HDPE sau chiar metal dacă aplicați un strat protector de PTFE pe întreaga suprafață interioară.
Butoi în butoi, astfel încât să puteți răci și încălzi. Condensator mare făcut din țeavă în țeavă. orificiu pentru condensator, orificiu pentru adaptor de agitare deasupra capului de teflon (Sau un burghiu mare de amestecare a cimentului conectat la un regulator). aluminiul dvs. trebuie să fie mai gros decât reacțiile sub 50-100g, mult mai gros sau altfel va ieși condensatorul.Se spune că limita este de 100g, dar sunt destul de convins că se poate mări mult mai mult. există aici o persoană despre care știu că face reacții de 1 kg cu această metodă și, după cum spune el, durează "ore" pentru amalgamare și se utilizează foi de aluminiu.
 
View previous replies…

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult!

Sunt ussing un balon de sticlă 5L pentru a sintetiza aprx 30-40g...
Dar vreau să încerc ceva mai mare..

Aș dori să fac propriul meu "DIY" eqipment pentru a scala reacția.

M-am gândit să folosesc o sticlă goală de 25/50-L din cele destinate să conțină produse chimice.

Este aceasta o idee bună?
Calitatea sintezei ar fi afectată folosind echipamente din plastic????
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Am lucrat bine cu "foaie" de 0,25 mm-3 mm ,spun între ghilimele deoarece se poate îndoi ușor cu mâna. Am tăiat-o în dimensiuni mici și am amestecat-o 1-2 secunde în râșnița de cafea/blender doar pentru a obține un pic de suprafață
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
3mm aluminiu, pentru ce cantitate de p2np este recomandat?
Se macină bine cu o râșniță de cafea?
 
Top