Sinteza amfetaminei prin reducerea oximei P2P

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Reacțiile se desfășoară în conformitate cu schema 1
YL3kTSKUpE

Reactivi și materiale.

  • 8,1 g de aluminiu
  • 0,05 g de clorură de mercur(II)
  • 5 g P2P
  • 2 g de hidroxilamină sau un amestec [50-60 ml de IPA (sau etanol) + 2,5 g de NaOH + 4,55 g de clorhidrat de hidroxilamină]
  • 50 ml de etanol
  • Balon de 2 litri
  • 2 litri de apă rece ca gheața (500 g de gheață)
  • 100 ml DCM
  • 10 ml de acetonă
  • 1 ml de acid sulfuric 89%
  • Hârtie indicatoare de pH
  • Pahare de diferite dimensiuni
  • Încălzitor

Procedura de sinteză

Materiale de bază pentru sinteză. Fig. 1
9k2hBs0wuj

În două pahare separate, clorhidratul de hidroxilamină și hidroxidul de sodiu se amestecă cu etanol sau IPA. Fig. 2
CJiYIB4Vng

Apoi, conținutul paharelor se combină. Fig. 3
LMIAhvj8zP

La amestecul rezultat se adaugă P2P. Culoarea se schimbă de la galben pal la portocaliu. În plus, se adaugă 50 ml de etanol sau IPA la soluție. Fig. 4
IbgHh0vJaR

În continuare, amalgamul de aluminiu se prepară utilizând metoda standard. Fig. 5
Yh8b4WRrJT

Soluția de oximă P2P preparată se adaugă la amalgamul de aluminiu rezultat și se conectează un condensator de reflux. Fig. 6
XZOKd8lUM7
Reacția se desfășoară lent, fără generare semnificativă de căldură, și nu este necesară o răcire suplimentară. Este posibil ca, în cazul unor sarcini mai mari, efectul exotermic să fie mai pronunțat. Fig. 7
ZurTahj9En

Reacția este complet finalizată în 1-1,5 ore. Fig. 8
FtJDSAvTdN

Masa de reacție este filtrată printr-un filtru de hârtie. Fig. 9
U8q0YWFkND

Din cauza dispersiei fine a sedimentului format, filtrarea este destul de dificilă. În acest caz, este posibil să se efectueze extracția DСM din amestecul de reacție direct cu nămolul și apoi să se filtreze extractul organic. Fig. 10
Ns3gIVGnfB

DСM filtrat este uscat cu sulfat de sodiu anhidru. Fig 11
PsQKARji45

DCM se distilează la o temperatură de 90°C. Fig 12
MLwlF2NohB

După distilare, în reziduu rămâne un ulei de culoare galbenă. Fig 13
Gx0VcUM5j9

Uleiul obținut se transferă într-un pahar, iar reziduurile rămase în balon se clătesc cu acetonă. pH-ul uleiului de amfetamină este alcalin. Fig 14
7WjxOL6MCH

Se adaugă acid sulfuric la soluția de amfetamină obținută până când pH-ul ajunge la 5-6, ceea ce duce la precipitarea sulfatului de amfetamină. Fig 15
M1Qbl6tnu2

Soluția obținută se evaporă până la jumătate din volumul său, apoi se adaugă 5 ml de acetonă rece anhidră. Precipitatul se filtrează și se usucă. Fig 16
TwgCE3mUfD

Randamentul de sulfat de amfetamină este de 2,5 g, ceea ce corespunde la 36%.
 
Last edited by a moderator:

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Bună ziua, mare scrie sus!
Deci respect manny pentru u baieti aducând acest lucru / ia timp pentru a împărtăși cu noi!
Dar 1 lucru mă luptă.
Acest forum m-a învățat că amfetamina ar trebui să fie albă, alte culori sunt (defectuoase) legate de sinteză, precursor / resturi de otravă...
Știu că este obișnuit să aibă o ușoară schimbare de culoare în produsul final, dar produsul dvs. final este doar plin de culoare galben / portocaliu?
Care este problema cu asta?
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Bună, alterego!
Yep, că faptul Amfetamine pur au o culoare albă.
Culoarea galbenă a Amfetaminei se datorează în special oxidării sale.
De exemplu, în timpul evaporării solventului la fierbere și în timpul depozitării cu expunere la aer.
În plus, culoarea galbenă poate fi atribuită impurităților de săruri de fier și sulfat de sodiu.
În cercetările viitoare, vom studia acest aspect în continuare și vom publica noi date de cercetare.
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Sunt foarte recunoscător pentru toate postările dvs. excelente.

o extracție a/b ar purifica amfetamina la o culoare albă?
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Am făcut sinteza de amfetamină "culoare albă pură" și am obținut într-adevăr un precipitat alb la final.

dar vreți să spuneți că culoarea albă nu este posibilă cu sinteza P2P din cauza oxidării?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
puteți recristaliza pentru a fixa culoarea (isopropanol la fierbere și puțină apă) , sau a/b, sau spălarea direct după filtrarea celei mai mari părți a lichidului cu acetonă rece post reacție
Atenție la a/b, contaminanții roșii pot rămâne în stratul organic
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Se obține o pulbere albă prin clătire cu acetonă rece anhidră sau recristalizare.
Dar devine din nou galbenă în timpul depozitării prelungite.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
puritatea este afectată în vreun fel de depozitarea pe termen lung?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Acesta va rezista mult timp dacă este uscat, pur, păstrat la rece, ferit de lumină și aer. Cu toate acestea, a existat un articol în care au fost examinate medicamentele depozitate într-o farmacie veche, care au stat într-un loc întunecos și răcoros timp de peste 30 de ani, iar unul dintre medicamente era amfetamină. Acesta se deteriorase la mai puțin de jumătate din cantitatea inițială de amfetamină prezentă în această perioadă lungă de timp.
Aminele primare sunt foarte reactive, chiar și sub formă de săruri. Amfetamina bază se deteriorează în câteva ore atunci când este expusă la lumina soarelui și la 25 °C + în prezența oxigenului (ca o sticlă cu aer deasupra lichidului). Cel mai bine este să preparați sarea instantaneu sau să o păstrați într-un congelator adânc.
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Videoclipul pe care îl menționați este reducerea cu borohidridă de sodiu? Am o mare problemă cu această sinteză.... mă puteți ajuta? Am reușit o singură dată și toate celelalte au fost eșecuri. Am făcut-o de suficiente ori încât să pot răspunde cu siguranță în detaliu la ceea ce fac, așa că probabil mă puteți ajuta destul de repede... mulțumesc
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Bună ziua! Am 20 de litri de p2p, dar nu găsesc cea mai bună rețetă pentru a experimenta. Este aceasta cea mai bună rețetă?
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Bună ziua!

Ce intenționați să obțineți din p2p? Amfetamină sau metamfetamină?
 
View previous replies…

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Ce recomandați? Nu știu dacă metamfetamina sau amfetamina este mai bună
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Mulțumesc pentru sfat.... Dar îmi recomandați această metodă. Nu o pot face pentru că nu pot obține N-metilformamidă la mine acasă.
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Aveți oricare dintre următorii reactivi principali pentru a asigura conversia p2p în amph sau meth: NH3; HgCl2 sau altă sare de Hg; Formamidă sau formatul de amoniu; NaBH4 cea mai bună variantă dacă o aveți; Clorhidrat de metilamină?
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
NH3, HgCI2, NaBH4 și clorhidrat de metilamină, toate acestea le pot obține.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Minunat. Aștept cu nerăbdare acest videoclip. Crezi că va fi unul despre sinteza PMK?
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Când va fi metoda video puteți să mă anunțați vă rog bozz
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Yes i can
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
În etapa următoare, vă recomand să efectuați o sinteză experimentală de metamfetamină pentru experiența dumneavoastră experimentală.
Câte g de P2P doriți să încercați sinteza?
P2P trebuie să fie pură (se va aplica distilarea cu abur).
Veți avea nevoie de agenți de uscare precum SiO2 (gel de siliciu) și Na2SO4 (sulfat de sodiu) anghidros. Aveți acești compuși?
Reacția principală se realizează în balon cu trei gâturi, cu agitator și termometru, în gheață.
 

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Prima etapă: Uscarea reactivilor, prepararea iminei și reducerea.
Proporții pentru 10 g de P2P pur (după distilare se adaugă SiO2):
1,1 g pulbere de NaBH4
20 ml de metilamină 40% în metanol (metanol saturat cu metilamină) sau 23-25 ml de metilamină 30% în IPA
20-50 g sau mai mult SiO2
20-30 g sau mai mult Na2SO4 anhidru
65-80 ml MeOH absolut sau IPA (alcool izopropilic)
baie de gheață
rezerve de gheață pentru câteva zile
termometru cu intervalul de temperatură de la -20 la +50C, de preferință
Pregătirea acestor reactivi și flacoane pentru începerea lucrului de testare. Este necesar un balon separat cu dop germetic pentru uscarea amestecului p2p cu MeOH absolut sau IPA.
Ați înțeles?
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Da, am înțeles
 
Top