Reactor chimic discontinuu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bine, aveți întrebări?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ar fi de preferat să folosiți o pâlnie de adăugare cu presiune constantă sau doar să o folosiți pe cea rotundă care vine cu ea și să atașați un furtun adecvat? Am fost confuz când am văzut chestiile mari rotunde cu fund rotund. Noroc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
nicio diferență
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Cel mare este prea înalt :( are extensia cu articulația sferică pe care merge condensatorul, acest lucru îl face prea înalt. Se poate face rost de un fel de adaptor sferic la femelă și să se atașeze condensatorul în acest fel sau nu se poate? Simt că ar fi mai bine dacă ar fi doar un flux direct către condensator. Agitatorul este electric :/ va fi asta o problemă?

În ceea ce privește reducerea boro, ce ar putea suporta un reactor de sticlă de 100L într-o singură etapă folosind MDP2P?
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Am vrut să spun că condensatorul are o conexiune masculină aș dori să încerc să merg sferic la o îmbinare femelă. Se pare că conexiunea este sferică pentru un motiv poate de expansiune ?

Mulțumesc <3
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cred că este mai bine să discutați cu furnizorul reactorului. El trebuie să știe mai bine acest lucru. Care este o problemă cu un agitator electric de top?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
I
Presupun că un agitator pneumatic este de preferat ca în cazul în care există un fel de accident nu vor fi vapori explozivi mergând lângă agitatorul electric, sau sunt proiectate pentru a nu scânteie?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Probabil că acestea sunt realizate pentru a evita orice scânteie. Este mai bine să vă dați seama dintr-un ghid tehnic
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Partenerii nu au atașamente adecvate pentru mine pentru vasul de 100L, mi-au spus că are o înălțime operațională de 6,5 picioare, dar este de aproximativ 8,5 picioare. Acum au atașat un furtun de rahat cu bandă adezivă pe el și am rulat o cursă de 1,5 kg reactorul era atât de rece încât a menținut reacția foarte rece. Așa că nu au ieșit prea multe vapori. I

Acum îmi tot spun să scap de fiecare dată când ating un nou obiectiv, am trecut de la 200g la 1,1k la 1,5 acum la 4 fără să calculez nici măcar drojdiile și fără condensatorul meu de reflux adecvat.


Nu prea vreau să conduc o reacție de 4 kg cu un furtun cu bandă adezivă... Furtunul nici măcar nu este vertical, 1,5 kg în acel recipient poate fi OK, dar 4 kg îl vor încălzi și vor ieși gaze și vapori. Îi voi arăta unuia dintre ei ce să facă, apoi voi păstra distanța și voi urmări spectacolul, cred.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Am fost un pic morocănos în această dimineață, este o mulțime de presiune atunci când șeful mă presează să mă extind atât de repede fără a gândi cu adevărat lucrurile, eu sunt chimistul și nu aș pune propriul meu pmk în aceste reacții fără a petrece într-adevăr timp să se gândească la asta... Mi-aș petrece o săptămână sau cam așa ceva pentru a-mi studia cifrele și a face mai multe cercetări etc.

Reacțiile 1.1kg a mers bine, dar că a fost instantanee scară până la 1.1kg x 3 dintr-o dată ... și agitatoare eșuează stânga și dreapta nu a fost cool .. Am intenționat să le arate proceess și de a produce un produs fin pentru a arăta cumpăra au ajuns dumping tone de coloranți alimentari în ea și ruinat-o și a trebuit să purifice în continuare și de a produce un produs finit în timp ce scalarea și de a face reacții mai mari enervant am fost în speranța de a le arăta și apoi ei mă pot ajuta la scară și să se ocupe de aprovizionare, dar totul depinde de mine, sa w.e și am fost plătit un ban, dar am înțeles că au investit $ și da-mi oppurinuty pentru a învăța și de a face $, dar acest lucru trebuie să fie un efort de echipă am doar un asistent cu nici un fundal chimie și ei vor ca eu să producă și oroccess 50 kg cu acest reactor, nu pare imposibil este doar câteva reacții succesfull și workups.. Doar enervant pentru că nici măcar nu am laborator configurat complet și chimicalele mele la îndemână, se gândesc să cumpere ca 9 ulcioare de meoh pe reacție, nu e genul meu de lucru lol
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Este greu de imaginat problema dumneavoastră. Puteți prezenta imagini ale acestor furtunuri și condensator?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
IIm

Imaginați-vă un reactor de sticlă de 100L, dar în loc de condensator, atașat este doar un furtun de evacuare, dar nici măcar nu funcționează ca un condensator doar se evacuează și furtunul orizontal merge afară... Idk

Preferabil să am acest condensator atașat cu apă rece care curge în timpul reacției pentru că nu își dau seama cât de multe vapori ar putea scăpa s-ar putea să se încălzească făcând 4kg idk dacă sunt pregătit să opresc o reacție pentru că furtunul nu își face treaba.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Din câte am înțeles corect, aveți probleme cu înălțimea tavanului laboratorului dvs. și cu înălțimea reactorului. Puteți atașa acest furtun la un condensator de reflux pe înălțimea iubitorului. Condensatul îl puteți întoarce manual în reactor. Sistemul va arăta ca o capcană Dean Stark.
QH1EZyqxew
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Bună ziua GR-30L reactor de sticlă cu cămașă. este acest reactor potrivit pentru fabricarea uleiului A ?? Aș dori să fac o sinteză cu NaBH4/CuCl2 din 1 kg de P2NP. vă rugăm să verificați înainte de a comanda . Vă mulțumim
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Puteți face o legătură pentru a verifica? Există o mulțime de vânzători cu reactoare de sticlă cu cămașă de 30 L.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
vă mulțumesc pentru răspuns.
 

Attachments

  • QOD5xg3y46.jpg
    QOD5xg3y46.jpg
    6.6 MB · Views: 742

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Echipament și sticlărie:
  • Reactor discontinuu de50 L cu un condensator de reflux, un agitator superior și un aparat de încălzire într-o instalație;

Este suficient 30 L pentru 50 L de apă?
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
vă mulțumesc pentru răspuns. Am citit totul de două ori mai degrabă decât să întreb lucruri stupide 🤔🙃
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Bună ziua, vă rog să vă uitați la acest reactor de 50L. Este potrivit pentru scopul meu? L-am înlocuit cu acesta. deci Reactor echipat, pompă de vid, sticlărie, reactivi. rotovap nu va fi necesar acum, nu?
 

Attachments

  • UK5ykWCQXw.jpg
    UK5ykWCQXw.jpg
    189.1 KB · Views: 321
  • OYP1wLXMtU.jpg
    OYP1wLXMtU.jpg
    189.1 KB · Views: 325

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ați încercat această sinteză la scară mică? Reactorul este în regulă.
 
Top