Sinteza dextroamfetaminei (Nabenhauer, 1942)

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18

G.Patton

Sulfatul nu este perfect alb. Ați scăpat de toate impuritățile solubile în apă, acum rămâne să faceți câteva spălări cu acetonă/IPA și ar trebui să rămâneți cu ~95% sare pură?

Bănuiesc că în acest caz nu este nevoie de distilare cu abur, nu?

Întreb pentru că echipamentul meu are un aspect de manual, dar este activ la doze mari și high-ul se simte oarecum murdar.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Așa este. Am obținut pulbere absolut albă și am văzut diferite cu o calitate bună. Uneori are o mică nuanță.
Da, ar trebui să fie. Unele subproduse legate de amfetamină vor fi încă acolo. Distilarea cu aburi este o opțiune bună pentru a scăpa de subprodusele cu punct de fierbere diferit (pentru baza fără amfetamină).
 

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
3 întrebări rapide, nu toate pe subiect aici... spălați mai întâi metamfetamina cu diclormetan? idee bună sau rea? care este cel mai bun mod de a face freebase? Procedurile de mai sus pentru amfetamină se pot aplica / prelua și pentru metamfetamină?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Puteți deschide subiecte Meth și citi/întreba acolo.
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/synthesis-of-methamphetamine-from-p2p-via-aluminum-amalgam.184/
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/methamphetamine-from-p2p-by-nabh4-reduction-medium-scale.600/
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
O să pun și asta aici:
Ceea ce m-a dat peste cap cu adevărat în această descriere a fost nomenclatura referitoare la acidul tartric. Textul din descriere utilizează nomenclatura veche pentru izomerii acidului tartric, cu litera "d" minusculă pentru acidul dextro-tartric. În textele moderne și atunci când cumpărați acid tartric, se va folosi un "L" mare pentru același izomer: Acid L-tartaric. Astfel, "acid d-tartaric" este același lucru cu "acid L-tartaric".

Pentru a încurca și mai mult lucrurile, celălalt izomer, acidul levo-tartric, este denumit "acid l-tartric" în textele mai vechi, dar "acid D-tartric" în textele moderne și în companiile chimice.

Acum, acidul D-tartaric (fostul acid l-tartaric) este foarte scump și greu de cumpărat. De multe ori este nevoie de o declarație a utilizatorului final pentru a putea fi achiziționat în cantități mai mari.
Acidul L-tartric (fostul acid d-tartric) este însă ieftin și accesibil. Este un acid natural derivat din fructe și poate fi cumpărat de la magazinele online de vinificație. Acesta este cel pe care îl doriți.
este, de asemenea, foarte utilizabil pentru a rezolva (se numește rezolvare atunci când separați enantiomerii) metamfetamina, ceea ce este cu atât mai important cu cât izomerul L al metamfetaminei este inutil.

Există un articol destul de bun despre rezolvarea izomerilor amfetaminei aici, numit "Soluția olandeză": (ATENȚIE clearnet) https://www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/chemistry/amphetamine.resolution.html

Acesta este un extras din textul referitor la separarea izomerilor de meth:

Rezoluția metamfetaminei racemice

85 de părți de metamfetamină racemică se introduc într-o soluție de 100 de părți de acid d-tartaric în 1000 de părți de alcool metilic. După o staționare îndelungată, se aspiră aproximativ 100 de părți din sarea precipitată și se extrag cu alcool etilic fierbinte. Deoarece d-tartratul de metamfetamină dextrorotară este ușor solubil atât în alcool metilic, cât și în alcool etilic, în timp ce d-tartratul de metamfetamină levorotară este puțin solubil atât în alcool metilic, cât și în alcool etilic fierbinte, se realizează o separare extrem de simplă a d-tartratelor de la antipozii optici ai bazei.

Referință: Brevet britanic 508,757


Deci, în principiu, se dizolvă meth sau amph freebase în metanol aproape de fierbere cu acid L-tartaric în el. Odată ce soluția se răcește, cristalele de amfetamină/l-metil legate de acidul L-tartaric vor începe să se desprindă. Acestea se filtrează și se aruncă sau se păstrează.
Apoi, aș bazifica soluția cu NaOH și aș evapora o mare parte din alcool și aș adăuga apă pentru a obține o separare bună a stratului de bază liberă, l-aș extrage într-o pâlnie septică și apoi aș trece prin el gaz HCl dacă este bază liberă d-meth sau aș adăuga acid sulfuric dacă este bază liberă d-amph pentru a obține cristale d frumoase.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună, vă înșelați. Sunt izomeri diferiți. Vă rugăm să citiți despre izomerii acidului tartric aici.
MN73pAa9XG
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Din articolul de pe Wikipedia la care tocmai ați făcut trimitere:

___________________________
Forma naturală a acidului este acidul dextro tartric sau acidul L-(+)-tartric (denumire învechită acid d-tartric). Deoarece este disponibil în stare naturală, este mai ieftin decât enantiomerul său și izomerul mezo. Prefixele dextro și levo sunt termeni arhaici.[13] Manualele moderne denumesc forma naturală acid (2R,3R)-tartric (acid L-(+)-tartric), iar enantiomerul său acid (2S,3S)-tartric (acid D-(-)-tartric). Mezo diastereomerul este denumit acid (2R,3S)-tartric sau acid (2S,3R)-tartric.
___________________________

Care este opusul a ceea ce tocmai ați postat? Și exact ceea ce am scris eu? Această imagine este din același articol de pe wikipedia:
 

Attachments

  • TLzZERWe4x.png
    TLzZERWe4x.png
    192.6 KB · Views: 296
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Astfel, acidul L-(+)-tartric este același lucru cu acidul d-tartric și cu acidul (2R,3R)-tartric, care este acid dextro tartric.
Acidul D-(-)-tartric este același lucru cu acidul l-tartric și acidul (2S,3S)-tartric , care este acidul levo tartric.

Iar acidul DL-tartaric ar fi inutil pentru rezoluție. Deoarece este el însuși un racemat și ar cristaliza ambii izomeri ai amfetaminei.

Nomenclatura chimică nenorocită este o călătorie rea în sine.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Nu am citit cu atenție. De fapt, nu este așa. Cred că există o greșeală în Wiki, deoarece această declarație contrazice această imagine. Am trimis această imagine care arată în mod clar că aceștia sunt izomeri diferiți. Înțeleg că este greu de realizat, dar...
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Îmi cer scuze pentru spam, dar am găsit cheia. Imaginea pe care o afișați provine din articolul de pe Wikipedia privind stereochimia. Este greșită. Acest articol este criticat destul de dur în secțiunea Discuții.

Imaginea pe care o postez eu este cea corectă.

Prefixele l și d sunt doar prescurtări pentru dextrorotație sau levorotație: în ce direcție molecula rotește lumina polarizată. "l" =levo = la stânga, "d" = dextro = la dreapta. Dar aceste prefixe sunt vechi și nu se mai folosesc.
În nomenclatura modernă, acestea au fost înlocuite cu (+) pentru dextro și (-) pentru levo.

Prefixele L și D (majuscule) se referă la proiecțiile Fischer ale moleculelor și nu au nimic de-a face cu modul în care acestea rotesc lumina, ci în ce direcție sunt desenate părțile cheie ale moleculei. În acest caz, ele sunt de fapt inversate în raport cu prefixele d și l : d este L și l este D.

Astfel, acidul L-(+)-tartric înseamnă: "o moleculă de acid tartric care este desenată cu grupul cu cea mai mare prioritate în partea de sus a proiecției Fischer și cu grupul relevant îndreptat spre stânga, și care rotește lumina polarizată spre dreapta", a.k.a dextrorotary, a.k.a dextro, a.k.a d-tartaric acid. Aceasta este forma naturală a acidului tartric.

Și, bineînțeles, viceversa pentru acidul D-(-)-tartaric.

Acum, din câte am înțeles, ambii izomeri ai acidului tartric pot fi utilizați pentru a rezolva enantiomerii de amfetamine. Dacă utilizați acid D-(-)-tartaric, veți obține cristale de d-amph/D-tartrat care se vor prăbuși, iar dacă utilizați acid L-(+)-tartaric , veți obține cristale de l-amph/L-tartrat care se vor prăbuși.
Utilizarea acidului DL-tartaric ar fi absolut inutilă, deoarece nu ar separa nimic: ambii enantiomeri ar ieși.

Phew.
Am vorbit.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
clarificarea dvs. aici în trei comentarii a fost cel mai clarificator și absolut util lucru pe care l-am citit în ultima vreme. vă mulțumesc. Știu că ai postat asta acum 8 luni, așa că o spun acum în cazul în care nimeni altcineva nu o face, asta e ceea ce aveam nevoie pentru a clarifica toate rahaturile astea... de ani de zile nu am înțeles și am fost prea confuz pentru a încerca să mă apropii de înțelesul lor.... mulțumesc... serios
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Îmi pare rău, am fost confuz. Izomerul L(+) poate fi utilizat pentru a obține (-)D-amph/methamph. Procedați puțin diferit de mine și puteți obține un alt izomer. Am lucrat numai cu izomerul D. Veți obține acid D-amph L-tartaric sub formă de precipitat.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
hi, acest produs este la fel ca L- și poate fi utilizat?
 

Attachments

  • TjYHvmPVOz.jpg
    TjYHvmPVOz.jpg
    333.7 KB · Views: 305

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

căutați numărul CAS pe etichetă

Acid D-Tartaric CAS 147-71-7,
Acid L-Tartaric CAS 87-69-4,

(1) acid tartric dextrorotator (acid d-tartric) prezent în struguri și în alte câteva fructe,

(2) acid tartric levorotator (acid l-tartric) obținut în principal prin rezoluția acidului tartric racemic,
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
citiți mesajul meu anterior, vă rog
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da. Absolut. Este vorba despre acidul L-(+)-tartric sau acidul dextrotartric.
Acesta este același cu acidul d-tartaric.

Procedeu: ca în descrierea acestui fir (pentru amfetamină) sau ca în acest articol (clearnet).
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
De ce faceți referire la resurse secundare, în timp ce în acest fir este descrisă această procedură?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Am făcut referire la descrierea din firul de discuție. Citiți din nou răspunsul.

Cealaltă referință este mai amplă și oferă, de asemenea, informații despre recristalizarea metanului și despre modul de utilizare a altor agenți de rezolvare decât acidul L-(+)-tartric pur. Cred că adaugă valoare subiectului. Sigur e ok să dai referințe când postezi informații pe acest forum? Cel puțin, s-a făcut de multe ori până acum. Dacă aveți o problemă cu acea referință, vă rog să spuneți care este aceasta.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Nu am găsit nicio altă opțiune în acest articol. De asemenea, procedura de recristalizare este aceeași ca pentru meth obișnuit. Apropo, puteți utiliza cromatografia flash pentru a separa izomerii, dar această metodă este mult mai complicată.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Haha, scuze! Am crezut că am lipit link-ul către un articol Rhodium :). O să-mi corectez eroarea.
 
Top