Extracția efedrinei din plante

Microogata

Don't buy from me
Resident
Joined
May 2, 2022
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult pentru aceste informații. Mă întrebam unde aș putea pune mâna pe această plantă Ephedra (sau Ma-Huang) ?
Credeți că Alibaba este o sursă bună de unde să o cumpăr (deoarece provine din China)? https://www.alibaba.com/trade/search? fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=ma-huang
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Bună. Am cumpărat aproape 1 kg pe Xina, poate aș putea să vă ajut
 

raw

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 7, 2022
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Înghețat și frecare (frecarea fundului cu o tijă de sticlă)? Mulțumesc . Nu am încercat acest lucru. După acest proces, cristalizarea ar trebui să se formeze stabil chiar și la temperatura camerei după ce a fost scoasă din frigider?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Da, uitați-vă la punctul de topire din partea de sus a acestei postări.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: raw

lililibetfan

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 20, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
informații interesante
 

raw

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 7, 2022
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Despre plantele ephedra... Unde o pot găsi ? Are cineva experiență că crește într-o țară din Europa? De exemplu, în sud? În Croația ?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Sper că nu vă gândiți la Ephedra dystachia, deoarece este pe cale de dispariție și este o crimă împotriva naturii să o recoltați din habitatul său pentru fabricarea de produse în care puritatea diastereoisomerică este irelevantă (cum ar fi metamfetamina, unde pseudoefedrina este bună)... nici măcar dacă ați spune că doriți să faceți derivați aminorex în cazul în care chiralitatea este un lucru, vă rugăm să lăsați natura să fie și să încercați să o obțineți direct sau să vă aruncați în sinteza enantioselectivă, care este un domeniu fierbinte al chimiei în ultima vreme.
 

PewPew411

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 16, 2022
Messages
11
Reaction score
3
Points
3
Am încercat acest lucru în mai multe moduri menționate aici și în alte locuri și am obținut doar un nămol care dă rezultate negative la o reacție Chen-Kao.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Le-ați făcut cu condiții absolut similare? Sunteți sigur că plantele dvs. brute conțin efedrină? Probabil că aveți doar iarbă de buruieni.
 

PewPew411

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 16, 2022
Messages
11
Reaction score
3
Points
3
Calitatea efedrei este necunoscută Am ceva 10:1 și material vegetal obișnuit din China
Am urmat exact această procedură, dar la un volum de 50 % cu extractul, iar atunci când l-am gazat a devenit doar întunecat, fără precipitat

https://www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/Vespiary/talk/files/4762-writeupd9b9.PDF?topic=2723.0

Extracțiile cu alcool și alte experimente cu materia vegetală nu au dus nicăieri. Urmează să încerc scrierea privind materia vegetală simplă și să văd cum mă descurc
S-ar putea să folosesc un extractor soxhlet ghetto folosind o pâlnie de adiție cu egalizare a presiunii și condensator pentru a pompa cloroform prin materia vegetală
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua, sunt un începător și încă încerc să învăț chimie. Engleza mea nu este bună, folosesc Google Translate, vă rog să înțelegeți。
În ceea ce privește "A doua cale de extracție (simplificată) la baza liberă de efedrină", am câteva întrebări de pus。
Întrebarea 1。 Câte grame de pulbere de efedră trebuie folosite în pasul 1 și pasul 2?
Întrebare 2。1er pas: "b) După 15 minute filtrați terciul printr-un filtru de aur #15 cu un filtru de cafea în interiorul filtrului de aur (puteți folosi o pâlnie de laborator din sticlă sau o altă sită filtrantă) apoi puneți terciul deoparte.". Mai funcționează "terciul" după aceea? Pot să arunc "ciuperca" de la acest pas după ce am terminat cu ea? Ce ar trebui să fac cu "pulpa"?
Întrebarea 3。Al doilea pas: "a) La fel ca înainte, am pus-o într-un vas Pyrex de patru litri. În vas se adaugă 750 mL nafta, se agită energic 5-10 min și se lasă la înmuiat timp de trei zile.""a pus-o într-un vas Pyrex de patru litri". La ce se referă "ea" în primul rând? Este vorba de pulberea albă de după primul pas? Sau pasta de la pasul b din primul pas? Sau noua pudră de efedră?
Îmi cer scuze, deoarece engleza mea nu este bună, astfel încât unele întrebări pot fi dificil de înțeles pentru dvs. Aștept cu nerăbdare răspunsul dumneavoastră, mulțumesc!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, scuze pentru răspunsul lung.
Răspuns 1: În finalul postului puteți citi acest lucru:
A2: vă rog, citiți postarea cu atenție. Da, trebuie să folosiți acest mush la 2a stem și altele.
A3: Aceasta înseamnă mult
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Vă mulțumim pentru răspuns! Acum am finalizat primul pas, în viitorul apropiat voi face un post pentru a vorbi despre "Adoua cale de extracție (simplificată) la baza liberă de efedrină", să obținem o experiență mai bună împreună și să facem progrese împreună
 

nujrc

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Etanolul pur este aproape imposibil de obținut în țara mea. Este posibil să se utilizeze metanol sau izopropanol în schimb (în etapa a doua)?

Poate că etanolul din dezinfectanți va fi suficient de bun (70% etanol, 30% apă)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Puteți încerca IPA. EtOH 70% este, de asemenea, potrivit. În plus, vă puteți usca EtOH-ul.
 

broken_sharded

Don't buy from me
New Member
Joined
May 9, 2023
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Se poate produce D-metamfetamină cu L-efedrină?
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18


Poate că acest lucru ar putea ajuta.
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Am găsit acest brevet de extracție cu xilenă și acid oxalic.

 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Nu cunosc abundența alcaloidului în plantă și mă tem că veți întâmpina dificultăți de purificare
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Pentru o sumă mică un chimist pasionat astfel încât crezi că acest lucru ar putea fi un experiment distractiv?
 
Top