De la L-meth la D-meth

Selassi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2022
Messages
102
Reaction score
53
Points
28
Bună ziua, băieți,

Poate o întrebare noob, dar există un traseu sau o cale de a converti izomerul L-metil în izomerul D?
Adică, după ce separați amestecul racemic cu acid tartric, care sunt opțiunile cu L-stereoisomerul?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Ce înseamnă "opțiuni"?
Puteți face aceeași procedură cu meth așa cum este descris aici pentru amph.
 

Selassi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2022
Messages
102
Reaction score
53
Points
28
Da, știu cum se separă racematul în D și L.

Am vrut să spun că după separarea racematului, este posibil să se transforme L în izomer D?

Numai izomerul D este vândut apoi ca metamfetamină, deci ce fac marii producători cu izomerul L? Asta am vrut să spun cu "opțiuni"
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
nu
Ei îl vând și ca izomer D sau îl vând ca racemat.
 
Last edited by a moderator:

Selassi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2022
Messages
102
Reaction score
53
Points
28
Știu că este teoretic posibil să se realizeze această inversiune optică.
Voi face o scufundare în această chestiune și voi ține pe toată lumea la curent
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Doar o întrebare: ce s-ar întâmpla dacă ați transforma L-metanfetamina în amfetamină? Ai obține L-amfetamină, nu? Care nu este complet inutilă.
 

sharetea

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
19
Reaction score
8
Points
3
odată ce ați separat d și l..
procesul este numit racemitatuon..

care apoi convetește meth l înapoi în amestecul racetize... de l/d din nou..
se rezolvă și se repetă procesul..


RRR racemitization resolution and i thinm last ris recycle
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Brevet S 2797243

Metodă îmbunătățită de transformare a l-amfetaminei în d-l-amfetamină



Prezenta invenție se referă la o metodă îmbunătățită pentru obținerea unor randamente mai mari ale unui izomer optic activ dorit din amestecuri racemice și, mai ales, la o metodă în care izomerii optic activi sunt transformați în amestecurile racemice optic inactive corespunzătoare.

Exemplul 1:

Un amestec de 50 g de l-amfetamină și 5 g de nichel Raney a fost introdus într-un autoclav Magne-Dash, iar bomba a fost presurizată cu hidrogen la o presiune inițială de 100 lb. Amestecul a fost agitat și încălzit la 95-100*C timp de 5 ore, după care reacția a fost răcită și nichelul îndepărtat prin filtrare. Baza tratată a prezentat o rotație de -3,1*. Aceasta ar însemna o racemizare de aproximativ 65% a bazei l prezente inițial.

Exemplul 2:

Un amestec de 135 g de l-amfetamină, 50 g de nichel Raney și 1,7 g de amoniac gazos în 10 cc de metanol a fost încărcat în bomba Magne-Dash și presurizat cu hidrogen la 100 lb. Apoi, amestecul a fost încălzit la 150*C și menținut la această temperatură cu agitare timp de 19 ore. Reacția a fost apoi răcită, gazele au fost evacuate, iar amestecul de reacție a fost filtrat pentru a elimina catalizatorul de nichel. O parte alicotă de 50 g a fost distilată, rezultând 37,4 g (75%) de amfetamină; BP: 83-87*C/15mmHg și 4,8 g de reziduu constând în diamină. Rotația esențialului d-l-amfetamină a fost -0,3*.

Exemplul 3:

Un amestec de 135 g de l-amfetamină, 50 g de nichel Raney și 0,5 g de amoniac gazos în 10 cc de metanol a fost introdus într-un autoclav Magne-Dash și presurizat la o presiune inițială de 100 lb de hidrogen. Reacția a fost încălzită la 150*C cu agitare timp de 13,5 ore. Gazele au fost evacuate din vasul de reacție răcit, iar amestecul a fost filtrat pentru a elimina catalizatorul. O probă alicotă de 50 g a fost distilată sub presiune redusă pentru a obține 37,4 g de amfetamină; BP: 83-86*C/15mmHg. și un reziduu de diamină în greutate de 10,4 g. Randamentul amfetaminei a fost de 74,5%, iar rotația esențial d-l-amfetaminei a fost de -0,2*.

Exemplul 7:

35,5 g de l-amfetamină au fost introduse într-o bombă Magne-Dash conținând catalizator de nichel Raney utilizat. Acest amestec a fost răcit în gheață și tratat cu o soluție rece de 2,2 g de amoniac gazos și 10 cc de metanol. Acest amestec a fost apoi agitat într-o atmosferă de hidrogen (presiune inițială 100lbs) și la 150-155*C timp de 10 ore. În timpul acestei perioade de încălzire, a fost dezvoltată o presiune de 250 lbs. Bomba a fost răcită, catalizatorul de nichel a fost lăsat să se decanteze, iar baza a fost turnată prin decantare. Solventul metanol a fost eliminat prin distilare în vid, iar uleiul rezidual a fost fracționat. BP: 82-86*C/15mmHg., Randamentul a fost de 30g (85%), fără forerun și doar o cantitate mică de reziduu liniștit. Rotația a fost de -2,4*.

Au fost disponibile și alte exemple, dar cu randamente mai scăzute și racemizare mai redusă.
 

Amphibian

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2022
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
de la Observatorul European pentru Droguri și Toxicomanie (OEDT):

HEF13fANcT
Sursă: https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/methamphetamine/main-production-methods-europe_en
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Mi-am răspuns singur la întrebare și se pare că vor fi necesare RRR sau proceduri similare.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Deși ar funcționa... unele dintre aceste substanțe chimice sunt greu de obținut sau ar putea fi periculoase, cum ar fi numele meu de utilizator, în schimb ar trebui să utilizați naproxen și să utilizați pope-peachy cu NASID Naproxen. Am postat ghidul complet mai jos
 
View previous replies…

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Hei @azides Mulțumesc pentru răspuns și informații. Tocmai am trecut prin toate acestea și încă încerc să diger conținutul. Nu sunt chimist, așa că încerc doar să înțeleg. Practic, ceea ce înțeleg este că, dacă luăm levo-meth și adăugăm naproxen și căldură, îl putem transforma în racemic? Sau nu înțeleg corect?
Trebuie să întreb - dacă este atât de simplu, de ce nimeni nu vorbește sau nu face acest lucru? Aveți un studiu sau informații despre procedură?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Cu siguranță voi face o încercare. Mă întreb dacă cineva a extras inhalatoarele nazale care conțin "Levomefamfetamin 50mg" - care este cel mai bun proces pentru a face acest lucru și se cristalizează ca gheața va? Sau cum mă pot aștepta ca produsul izolat să arate?
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Nu am spus niciodată că este, am spus că este cel mai accesibil și mai bun decât acidul tartric simplu ;)
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Am înțeles că a fost mai bine pentru rezoluție și că numai încălzirea L-metilului obținut în urma acestei rezoluții devine racemic Îmi pare rău dacă am greșit.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Sunt foarte foarte aproape de a realiza acest lucru!!!!;-)
 

riahisunak

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 19, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Ai de gând să o postezi frate
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Prin această cale... sau mai ușor am postat mai jos recuzită dacă ai trecut prin toate că hassle XD
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Ce naiba este porcăria asta? Acesta este BBgate/ noul stup.. AIBN, tioglicolat de metil, peroxidicarbonat de dimiristil acid tioglicolic? Poate cineva să le obțină ușor sau ieftin? Este sigur pentru chimistul avg?

Rahat, doar googling DIMYRISTYL PEROXYDICARBONATE se descompune violent sau exploziv la temperaturi de 0-10 ° C din cauza autoaccelerare descompunere exotermică; Mai multe explozii nu sună foarte ummmm unsafe pentru chimist avg care ar citi acest bord. La naiba, cam amintește de numele de utilizator al acestui tip. Și, în timp ce chimiștii de metamfetamină au folosit AIBN pentru a racemiza metamfetamina la scară largă cu acid D tartric.

Chimistii clandestini au folosit, de asemenea, NAPROXEN cu ani în urmă pentru a converti L în racemat cu căldură. ... da, da NASID. Acest lucru are de fapt un avantaj de 2 ori pe lângă faptul că este sigur, deci într-adevăr 3, 4 dacă se numără, este accesibil ca naiba. Ruta se numește pope-peachy și voi documenta totul pentru voi, este într-adevăr la fel de simplu cum sună ;)

Șmecheria este de a găsi cel mai ieftin acid optic activ care se va lega de un izomer, dar nu de celălalt și care va schimba solubilitatea suficient de mult astfel încât unul dintre produse (fie că este vorba de baza liberă nereacționată sau de amida reacționată, sulfonat sau orice altceva) poate fi spălat într-un alt solvent (unul care este nemiscibil cu primul solvent), astfel încât se ajunge la un izomer dizolvat în primul solvent, celălalt izomer dizolvat în al doilea solvent.

Apoi, chestiunea interesantă pe care o folosesc producătorii de metamfetamină - utilizarea AIBN (pe care o știți cu toții până acum) care va reacționa cu amina secundară (prin intermediul iminei) astfel încât 50% din izomerul mai puțin activ/inactiv se transformă în izomerul activ.)
Mai jos sunt prezentate exemple ale clasei de racemizare specificate în lucrarea de mai sus. AIBN (azabisisobutirlonitril) este un catalizator pentru reacția radicalică
https://www.academia.edu/81633940/T...Racemization_of_Nonactivated_Aliphatic_Amines


Cu toate acestea, această cercetare naproxen sa bazat pe ... nimic nou doar lucruri vechi, dar pune 2 și 2 și bingo a fost numele luio ideal Pope-Peachy. Această rezoluție poate avea o aplicație practică, deoarece eficiența rezoluției este în același interval ca în cazul acidului tartric, dar este necesar doar un echivalent molar de 0,25 de agent de rezoluție pentru rezoluția unei baze de 1 mol. Chirality 11:373-375, 1999. © 1999 Wiley-Liss, Inc.


Oricum, PROFF funcționează pe meth ohh IDK poate asta
Studiul mecanismului rezoluției optice a N-metilamfetaminei prin formarea sării diastereoizomerice prin metoda de rezoluție Pope-Peachey, așa cum a fost discutată de retortă ulterior

https://sci-hub.wf/10.1016/s0957-4166(00)86170-4

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0957416600861704

Cu toate acestea ... în loc de AIBN folosim naproxen pentru a transforma l în racemic cu căldură ... Probabil pe baza acestei retorte am găsit, de asemenea, ... Același Pope-Peachy menționat mai devreme .

Așa cum am spus mai devreme...dacă șmecheria este să găsești cel mai ieftin acid optic activ care să se lege de un izomer dar nu și de celălalt și care să schimbe solubilitatea suficient de mult astfel încât unul dintre produse (fie el baza liberă nereacționată sau amida reacționată, sulfonatul sau orice altceva) să poată fi spălat într-un alt solvent (unul care este nemiscibil cu primul solvent) astfel încât să te trezești cu un izomer dizolvat în primul solvent, celălalt izomer dizolvat în al doilea solvent.

http://www1.udel.edu/chem/sametz/Sa..._Diastereomeric_Salt_Formation__Naproxen.html

Schema https://dump.li/image/ac34d7b4b88983a0.jpeg

Retortul

Rezoluția enantiomerilor prin formarea sării diastereomerice: Naproxen

În diapozitivele mele de biochimie din CHE322, analgezicul naproxen este rezolvat într-un mod foarte similar cu cel discutat în CHE321. Naproxenul este un acid carboxilic chiral, iar enantiomerul (d)-(S)- este cel vândut ca medicament activ.
Naproxenul racemic este rezolvat printr-o modificare a tehnicii de formare a sării pe care am învățat-o în clasă. Protocolul are două întorsături care fac procesul și mai util pentru producția comercială de naproxen enantiomeric pur. În primul rând, într-o întorsătură cunoscută sub numele de metoda Pope-Peachy, se utilizează doar jumătate de echivalent de amină chirală. În locul acesteia se utilizează o jumătate de echivalent al unei baze aminice mai ieftine, optic inactive. Acest lucru nu numai că face procesul mai ieftin, dar are ca rezultat o diferență mai dramatică între solubilități. Baza conjugată a enantiomerului (d)-(+) dorit cristalizează cu acidul conjugat al aminei chirale, cu o selectivitate ridicată. Astfel, produsul salin mai solubil al (l)-(-)-naproxenului și amina achirală rămân în soluție.
Al doilea aspect este că, prin simpla încălzire a "licorii-mamă" (soluția care rămâne după filtrare), enantiomerul nedorit de naproxen poate fi transformat înapoi într-un racemat. Veți învăța în CHE322 că protonii de lângă un carbonil sunt modest de acizi; aceasta înseamnă că, dacă aveți un stereocentru metinic lângă un carbonil, trebuie să fiți întotdeauna atenți la faptul că configurația sa poate fi "amestecată" prin deprotonare/reprotonare. În acest caz, însă, dorim ca configurația să se echilibreze înapoi la un amestec racemic, iar baza achirală care a fost utilizată, plus căldura, este suficientă pentru a face acest lucru.
Acest proces permite sintetizarea naproxenului pe o cale mai simplă și mai ieftină sub formă de racemat în loc de un singur enantiomer. Nu numai că cei doi enantiomeri pot fi rezolvați prin acest procedeu, dar enantiomerul "nedorit" este convertit în enantiomerul dorit, în loc să fie aruncat - dublând efectiv randamentul produsului.
Referință: Harrington, P.J.; Lodewijk, E. "Twenty Years of Naproxen Technology". Organic Process Research and Development, 1997, 1, 72-76.
Sau această Rezoluție cinetică dinamică neenzimatică a acizilor α-arilalcanoici racemici: o sinteză asimetrică avansată a medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene chirale (AINS)
Un protocol eficient a fost dezvoltat pentru a produce esteri 2-arilalcanoici chirali în randamente ridicate (până la 99%) din acizi carboxilici racemici utilizând racemizarea anhidridelor mixte generate din componentele acide cu anhidridă pivalică în prezența unui catalizator de transfer de acil. Prezentul DKR implică esterificarea enantio-discriminantă a acizilor 2-arilalcanoici racemici și racemizarea rapidă a acizilor 2-arilalcanoici chirali în condiții de reacție adecvate utilizând anhidridă pivalică, diizopropiltilamină și benzotetramisol (BTM) într-un solvent polar, iar această metodă a fost aplicată cu succes pentru prepararea de enantiomeri (S)-farmacodinamic activi ai medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), precum ibuprofenul și naproxenul.

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2012/cy/c2cy20329d

https://doi.org/10.1039/C2CY20329D


Cineva mi-a spus că utilizează naproxen, dar nu am găsit nimic... așa că am făcut niște cercetări.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Modul în care im testarea nu este legată de produsele și procesele respective, modul AIBN este foarte dificil de extins până când știu că este posibil doar la scară mică și mirosul este unul dintre cele mai rele care există.
De fapt, este mai simplu decât toate acestea, oricum fiecare poate face ce dorește fără probleme.
În ceea ce privește postarea sau nu, în primul rând trebuie să o realizez complet și, odată ce este posibil, va fi oferită ca informație suplimentară clienților serviciului de orientare.
 
Top