De la L-meth la D-meth

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Deși ar funcționa... unele dintre aceste substanțe chimice sunt greu de obținut sau ar putea fi periculoase, cum ar fi numele meu de utilizator, în schimb ar trebui să utilizați naproxen și să utilizați pope-peachy cu NASID Naproxen. Am postat ghidul complet mai jos
 
View previous replies…

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Workup-ul a fost postat anterior, dar din nou

Acesta este ....

Studiul mecanismului rezoluției optice a N-metilamfetaminei prin formarea sării diastereoisomerice prin metoda de rezoluție Pope-Peachey, așa cum a fost discutat de retortă mai târziu

https://sci-hub.wf/10.1016/s0957-4166(00)86170-4

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0957416600861704


referințe și note
I.) Newman,P. Optical Resolution Procedures for Chemical Compounds, vols.l-3, optical Resolution Informztion
Catre, Manhattan College, New York, 1978-84;

2.) Jacques,J.; Collet,A.; Wilen,SH. Enantiomers, Racemates and Resolutions, Wiley and Sons, New York,
1981,378.p.

3.) Fogassy,E.; hs,M.; Faigl,F ; Rohonczy,J, Ecsery,Z. J.Chem.Soc.Perkin Trans.2, 1986, 1881
4.) Pope,W.J.; Peachey,S.J. J.Chem.Soc.,1899,75,1066

5.) 7,84 g (0,0525 mol) N-metilamfetamină racemică și 9,73 g (0,0525 mol) N-
clorhidrat de metilamfetamină au fost dizolvate în 70 ml etanol abs. și 7,91 g (0,0525 mol) R,R-
acid tartaxic în 56 ml de etanol abs. Ambele soluții stoc au fost împărțite în cincisprezece porții de volum cu o
amestecurile au fost menținute neperturbate timp de 15, 90 minute și 5, 24, 1 IS
ore, după care precipitatele au fost filtrate și uscate. Din 0,4 g din fiecare sare, baza a fost eliberată prin ccNaOH
și extrasă din faza apoasă prin dicblorometan.
6.) Toate experimentele au fost efectuate la același banc de lucru, la temperatura camerei de 2Ul'C. Soluții stoc de
racematului și a agentului de rezolvare au fost utilizate pentru a evita eroarea de măsurare a greutății. Toate flacoanele utilizate
aveau dimensiuni și forme identice
7.)Conținutul de tartrat și clorhidrat al sărurilor a fost determinat prin potenciometrie cu un titrator RADIOMETER-
85 TTT automat cu 0,1 N NaOH și 0,1 N AgNO,.
8.) Rotațiile specifice au fost măsurate cu un polarhneter Perkin Elmer 241. Rotația specifică a
R-N-metilamfetamina optic pură este [a]: - -18,90 (c 0,1, IN HCI).
9.) Sărurile nu au fost spălate la filtrare. Cantitatea mică de clorhidrat găsită în săruri provine probabil
din licoarea-mamă lipită și uscată la suprafața sării.
10.) Acest lucru este în concordanță cu rezultatele3, că R-l II este sarea mai stabilă decât S-1. 11

Dacă doriți mai mult puteți citi și retorta de mai jos totul ar trebui să fie în https://sci-hub.wf de în mare deși ;)

În schimb în această torsiune , se folosește doar jumătate de echivalent de amină chirală. În locul acesteia se utilizează o jumătate de echivalent al unei baze aminice optic inactive, mai ieftină. Acest lucru nu numai că face procesul mai ieftin, dar are ca rezultat o diferență mai dramatică în solubilități. Baza conjugată a enantiomerului (d)-(+) dorit cristalizează cu acidul conjugat al aminei chirale, cu o selectivitate ridicată. Astfel, produsul salin mai solubil al (l)-(-)-naproxenului și amina achirală rămân în soluție.
 
Last edited:

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Nu vă voi ușura sarcina, va trebui să vă calculați molii.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Veți avea nevoie de o mulțime de cristalizări pentru simplul fapt că mentolul și camforul vor fi prezente în produsul dvs.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Am citit această rezoluție în trecut și este singura care spune că folosind RR tartaric (d-tartaric sau L+tartaric) enantiomerul R al N-metilamfetaminei rămâne în solid.
Am recitit-o de mai multe ori pentru a înțelege de ce și nu am înțeles încă, ei pot spune ce doresc în acest experiment, dar vă pot asigura și vă pot dovedi că, după sute de rezoluții efectuate, enantiomerul R al N-metilamfetaminei folosind RR tartaric rămâne în lichid, acesta fiind un fapt chiar și în acest experiment.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Vă lipsește "twist" sau retorta subbing naproxen în loc cred? În loc să utilizați -tartaric sau L+tartaric, utilizați naproxen

Acest lucru nu numai că face procesul mai ieftin, dar duce la o diferență mai dramatică în solubilități. Baza conjugată a enantiomerului (d)-(+) dorit cristalizează împreună cu acidul conjugat al aminei chirale, cu o selectivitate ridicată, ceea ce lasă în soluție produsul salin mai solubil al (l)-(-)-naproxenului și amina achirală.
 
Last edited:
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Vorbeam doar despre documentul din link-ul pe care l-ați trimis, nu despre procesul naproxen.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Totul se bazează pe pope peachy... doar variații nd că poate fi și a fost folosit pentru a racemic meth înapoi de la L
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
În cazul meu nu este vorba despre faptul că fac aruncarea într-un mod mai logic vom vedea dacă o voi realiza complet o am parțial în acest moment.
Oricum aici am testat mai mulți acizi chiar și naproxen și se pare că acidul O,O'-dibenzoiltartaric funcționează mai bine( nu îl folosesc pe acesta)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Îmi pare rău, nu cred că am înțeles complet. Nu încerc să rezolv racemic în d- și l- și să separ. Încerc să înțeleg dacă este posibil să reciclez l- în racemic. Ceea ce încă nu înțeleg, deoarece nu știu dacă ați făcut o greșeală de tipar. Această lucrare vorbește despre încărcarea cu meth racemic și înlocuirea tartaricului cu 1 parte HCl și 1 parte naproxen pentru separare? Din nou, încerc să înțeleg dacă a fost posibil să se transforme l- din inhalatoarele nazale în racemic folosind un substitut pentru AIBN/Thiol. Vă rog să-mi iertați confuzia. Vă mulțumesc.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
El a spus că doar încălzirea amestecului de izomeri l din această metodă devine racemic.
Lucrez la o altă opțiune
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Comentariul dvs. de mai jos este corect. Dar doriți să sub cu molurile corespunzătoare.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Încerc să înțeleg dacă este posibil să reciclez l- în racemic


da, amice, am spus acest lucru
Se numește RRR rezolvarea racematului și reciclarea Rezolvarea OR

Rezoluție-Racemizare-Reciclare


Se separă cu naproxen vs L+tartaric

Se încălzește lichiorul de L meth cu naproxen și acesta se transformă în DL meth peste timp.

Se separă din nou cu naproxen

Se reîncălzește din nou pentru a obține DL

Nu vă mai trebuie nimic și totul este detaliat în raport. În schimb, sub naproxen în cantitățile molare din specificație, va trebui să citiți atât retorta, cât și piersica originală a papei pentru a obține ideea ce trebuie să faceți


Rezoluție-Racemizare-Reciclare
Este destul de clar ce este de făcut. Îmi pare rău că nu are sens pentru tine, pentru că este deja destul de clar ce să faci.

Au fost mai mult decât suficiente informații aici pentru ca orice începător să înceapă.
 
Last edited:

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Poate că dacă mai faci o dată copy paste, poate voi înțelege. Poate ar trebui să primești un premiu Nobel pentru pace pentru descoperirea ta uimitoare sau poate ar trebui să-mi economisesc banii și să nu-mi pierd timpul. Mulțumesc tho.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
7,84 g (0,0525 mol) N-metilamfetamină racemică și 9,73 g (0,0525 mol) N-
clorhidrat de metilamfetamină racică au fost dizolvate în 70 ml etanol abs. și 7,91 g (0,0525 mol) acid R,R-
acid tartaxic în 56 ml de etanol abs. Ambele soluții stoc au fost împărțite în cincisprezece porții de volum cu o
amestecurile au fost menținute neperturbate timp de 15, 90 minute și 5, 24, 1 IS
ore, după care precipitatele au fost filtrate și uscate. Din 0,4 g din fiecare sare, baza a fost eliberată prin ccNaOH
și extrasă din faza apoasă prin dicblorometan.
6.) Toate experimentele au fost efectuate la același banc de lucru, la temperatura camerei de 2Ul'C. Soluții stoc de
racematului și a agentului de rezolvare au fost utilizate pentru a evita eroarea de măsurare a greutății. Toate flacoanele utilizate
aveau dimensiuni și forme identice
7.)Conținutul de tartrat și clorhidrat al sărurilor a fost determinat prin potenciometrie cu un titrator RADIOMETER-
85 TTT automat cu 0,1 N NaOH și 0,1 N AgNO,.
8.) Rotațiile specifice au fost măsurate cu un polarhneter Perkin Elmer 241. Rotația specifică a
R-N-metilamfetamina optic pură este [a]: - -18,90 (c 0,1, IN HCI).
9.) Sărurile nu au fost spălate la filtrare. Cantitatea mică de clorhidrat găsită în săruri provine probabil
din licoarea-mamă lipită și uscată la suprafața sării.
10.) Acest lucru este în concordanță cu rezultatele3, că R-l II este sarea mai stabilă decât S-1. 11

Dacă doriți mai mult puteți citi și retorta de mai jos totul ar trebui să fie în https://sci-hub.wf by in large though ;)

În schimb în această întorsătură , se folosește doar jumătate de echivalent de amină chirală (naproxen). În locul acesteia se utilizează o jumătate de echivalent al unei baze aminice optic inactive, mai ieftină. Acest lucru nu numai că face procesul mai ieftin, dar are ca rezultat o diferență mai dramatică în solubilități. Baza conjugată a enantiomerului (d)-(+) dorit cristalizează cu acidul conjugat al aminei chirale, cu o selectivitate ridicată. Astfel, produsul salin mai solubil al (l)-(-)-naproxenului și amina achirală rămân în soluție
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
În schimb, această cercetare naproxen sa bazat pe ... nimic nou doar lucruri vechi, dar pune 2 și 2 și bingo a fost nameo lui ideal Pope-Peachy. Această rezoluție poate avea aplicații practice, deoarece eficiența rezoluției este în același interval ca în cazul acidului tartric, dar este necesar doar 0,25 echivalent molar de agent de rezoluție pentru rezoluția unei baze de 1 mol. Chirality 11:373-375, 1999. © 1999 Wiley-Liss, Inc.

Ați folosi între 0,5 și 0,25 mol mai puțin față de tartartic
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
@azides Cred că ți-e greu să-ți înțelegi propriile informații, pe ale mele sau acest fir în general. Este BS, acest fir a fost mort cu ceva timp în urmă, nu știu de ce continui să-l lovești.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Care este problema mate.... ? chiar dacă În soluție, d-tartratul monosodic formează apoi în mod preferențial o sare solubilă în apă cu d-metamfetamina, în timp ce l-metamfetamina (rămasă încă în forma sa liberă) poate fi extrasă cu un solvent nepolar...

Cred că aveți probleme de înțelegere... este într-adevăr viabil



h ttps:// www.reddit.com/r/TheeHive/comments/18ycbjh
1Azole
- 6 zile în urmă

Naproxenul ar fi un reactiv interesant pentru rezoluția aminei chirale

PsychedStrawberry
- 6 zile în urmă

Cum așa?



SunderedValley
- 6 zile în urmă

A fost făcut înainte IIRC.
Am citit-o cu viteză destul de greu, dar consensul părea să fie "funcționează foarte bine, uneori poate fi făcut chiar mai ieftin folosind alte metode". Ar trebui să fie fie pe aici, sub drugnerds sau Vespiary.


1Azole
- 6 zile în urmă

Accesibil, enantiomeric pur, funcționalitate utilă a acidului carboxilic, sistem pi mare, aril metoxi, toate acestea îl fac să pară un candidat util, cu ultimii doi descriptori fiind motive pentru care ar putea fi deosebit de interesant
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Bine, o să vă trimit un PM și vom merge mai departe, bine? Am tot ce-mi trebuie pentru a face asta și nimic mai bun de făcut, așa că hai să vedem dacă pot deveni și eu un credincios.
 
View previous replies…

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
După ce am vorbit cu soldadoDeDrogas nu este o albină nouă. Dar probabil o larvă de învățare. Fără supărare am început cu toții de în mare de la greve TS2 cărți. (Acest lucru este pentru toți ceilalți) ca el alreadly primit discuția indepth.



Oricum, atunci când vine vorba de această reacție, aceasta poate fi evaluată semi ușor de înțeles de la EASY pentru cineva ca mine, care este ușor intermediar la greu pentru un nou comerciant



Acest lucru toate steemed de la un post.2 săptămâni în urmă







Notdrugs



Cu puțin timp în urmă am auzit că unele laboratoare au folosit Naproxen (ca AINS) ca acid enantiopur. Dar nu am fost în stare să găsesc nici o informație la ALL pe această metodă, așa că într-adevăr nu pot spune cu certitudine



Eu caut...





u/Notdrugs



Probabil bazat pe această replică? Așa cum am spus mai devreme... Șmecheria este să găsești cel mai ieftin acid optic activ care se va lega de un izomer, dar nu de celălalt și care va schimba solubilitatea suficient de mult astfel încât unul dintre produse (fie că este vorba de baza liberă nereacționată sau de amida, sulfonatul sau orice altceva reacționat) să poată fi spălat într-un alt solvent (unul care este nemiscibil cu primul solvent) astfel încât să te trezești cu un izomer dizolvat în primul solvent, celălalt izomer dizolvat în al doilea solvent. Pe baza a ceea ce se spune aici, ce părere aveți.



http://www1.udel.edu/chem/sametz/Sa..._Diastereomeric_Salt_Formation__Naproxen.html



Apoi răspunsul not drugs...





Notdrugs

- acum 13 zile - Editat acum 13 zile



Asta este foarte interesant! Pot vedea cum aceste avertismente fac producția comercială mult mai ușoară. Nu este prea des să primim "detalii de producție în vrac" delimitate în instrucțiunile de bază, așa că vă mulțumesc pentru asta.



Mai târziu, săptămâna aceasta

chiar dacă este în soluție, d-tartratul monosodic formează apoi în mod preferențial o sare solubilă în apă cu d-metamfetamina, în timp ce l-metamfetamina (care rămâne încă în forma sa liberă) poate fi extrasă cu un solvent nepolar...



Cred că aveți probleme de înțelegere... este într-adevăr viabil



https://www.reddit.com/r/TheeHive/s/J1b0573Y7V



https://www.reddit.com/r/TheeHive/comments/18ycbjh
1Azole

- 6 zile în urmă



Naproxenul ar fi un reactiv interesant pentru rezoluția aminei chirale



PsychedStrawberry

- 6 zile în urmă



Cum așa?







SunderedValley

- 6 zile în urmă



A fost făcut înainte IIRC.

Am citit-o cu viteză destul de greu, dar consensul părea să fie "funcționează foarte bine, uneori poate fi făcut chiar mai ieftin folosind alte metode". Ar trebui să fie fie pe aici, sub drugnerds sau Vespiary.





1Azole

- 6 zile în urmă



Accesibil, enantiomeric pur, funcționalitate utilă a acidului carboxilic, sistem pi mare, aril metoxi, toate acestea îl fac să pară un candidat util, cu ultimii doi descriptori fiind motive pentru care ar putea fi deosebit de interesant



Atunci de ce postul meu este mai bun



Nu, nu voi da detalii, cum ar fi temp și timp, totul este în ORIGINAL pope peachy.



Nu, dacă puteți obține DCM benzen etc etc nu am de gând să vă spun un solvent adecvat pentru a utiliza ca totul este USE THE FUCKING SEARCH ENGINE Google, aici hive, etc... va avea toate răspunsurile.



Și nu, nu vă voi calcula molii. Și dacă încă 1 persoană care mă întreabă timp specific etc....



Acestea vor fi ignorate totul este bine documentat



Din nou pentru toată lumea 1 mai mult timp



Notdrugs



Cu puțin timp în urmă am auzit că unele laboratoare foloseau Naproxen (ca AINS) ca acid enantiopur. Dar nu am fost în stare să găsesc absolut nicio informație despre această metodă, așa că nu pot spune cu certitudine



Eu caut...





u/Notdrugs



Notdrugs



- acum 13 zile - Editat acum 13 zile







Asta este foarte interesant! Pot vedea cum aceste avertismente fac producția comercială mult mai ușoară. Nu este prea des să primim "detalii de producție în vrac" delimitate în instrucțiunile de bază, așa că vă mulțumesc pentru asta.



din nou, teoria L VICKS la D meth . Este POSIBIL, da. Poate cineva care nu a dezvoltat o cale mdma nu bine documentată să o facă, da. Poate cineva care întreabă dacă poate folosi 40% etanol , DSMO vs DCM etc etc nu sunt pregătiți



Se poate obține MDA/MDMA din cafea/acid cafeic sau similar... da. Randamentul de 12% în raport cu costul pare viabil atunci când acatatul de piperonal sau alți analogi sunt la prețuri de nimic și se poate obține piperonal în 1-2 etape și de acolo safrol sau izosafrol ... doar pentru că se poate nu înseamnă că obținerea a 10g de inhalatoare Vicks va fi "rentabilă"

S-ar putea să trebuiască să săpați pentru cei care citesc, dar oricine are o înțelegere a ts2 pentru a-și face PROPRII precursori sau pre-precursori, acest lucru are sens. Dacă ați urmat-o ca o hartă și o busolă și nu ca o rețetă

În timp ce toată lumea dorește ca A+B + lichid + căldură să producă substanța chimică X și aceasta să funcționeze în 0-80-95% din cazuri.

Există un moment în care încerci să faci tort, dar faci pâine.

Cum ar fi adăugarea unui număr prea mare de carboni etc. etc. Recristalizările și separările polimorfismului sau ale entităților separate sunt o artă în sine.

Din păcate, lucrurile mele sunt NOVEL MDMA și MDP2P de producție și mai puțin chiral resulation, dar eu pot citi Papa peachy suficient pentru a sta cu 99% de susținere și dacă cineva vrea să poke găuri așa să fie. Și voi vorbi, dar vă rog să nu întrebați ce întrebări solvabile sau calcule de mols totul este postat mai devreme și este def viabil
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Din nou, totul este postat totul este mai viabil decât AIBN-ul postat anterior într-un cadru mai mic.

Dar amintiți-vă Că este foarte interesant! Înțeleg cum aceste avertismente fac producția comercială mult mai ușoară. Nu este prea des să primim "detalii de producție în vrac" delimitate în instrucțiunile de bază, așa că vă mulțumesc pentru asta.

Aveți nevoie de scară în vrac. Nu 1,5 g de vicks L. Folosind murdar sau doar naproxen zdrobit. Cumpărați doar nenorocita de sare
 
Last edited:

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Enzimele ca agenți de rezolvare
O clasă de enzime care a primit o atenție deosebită în această privință este cea a esterazelor,
care catalizează hidroliza esterilor (secțiunea 14.1C) pentru a da un alcool și un acid carbox-
ylic. Exemplificăm această metodă prin descrierea rezoluției (R,S)-naproxenului. Esterii
esterii etilici ai (R)- și (S)-naproxenului sunt solide cu solubilități foarte scăzute în apă.
Chimiștii utilizează apoi o esterază în soluție alcalină pentru a hidroliza selectiv esterul (S)-,
care ajunge în soluție apoasă ca sare de sodiu a acidului (S)-carboxilic. Esterul
(R)-ester nu este afectat de aceste condiții. Filtrarea soluției alcaline recuperează cristalele
cristalele de (R)-ester. După îndepărtarea cristalelor, soluția alcalină este acidificată
pentru a precipita (S)-naproxenul pur. (R)-esterul recuperat poate fi racemizat (convertit
la un amestec R,S) și tratat din nou cu esterază. Astfel, prin reciclarea esterului (R),
tot esterul racemic este transformat în (S)-naproxen

https://pa01000125.schoolwires.net/cms/lib/PA01000125/Centricity/Domain/366/Chap6%20Chirality.pdf


Elfspice a presupus în mod incorect că NaOH a fost adăugat la soluție pentru a elibera clorhidratul de amină adăugat. Nu este așa. Amina freebase trebuie utilizată, iar scopul NaOH este de a produce sarea monosodică a acidului tartric (care este un acid dicarboxilic).

În soluție, d-tartratul monosodic formează apoi în mod preferențial o sare solubilă în apă cu d-metamfetamina, în timp ce l-metamfetamina (care rămâne încă în forma sa de bază liberă) poate fi extrasă cu un solvent nepolar.

Motivul pentru care se întâmplă acest lucru este că, din cauza formei moleculare a acidului d-tartaric, în soluție se potrivește mai bine cu d-metamfetamina decât cu l-metamfetamina, dacă ar fi să aleagă (dar va forma în mod liber o sare cu ambele forme dacă este prezent suficient acid, prin urmare o grupă de acid carboxilic de pe fiecare moleculă de acid tartric este "dezactivată" prin adăugarea unui echivalent tof NaOH).

În schimb, în acest caz se utilizează naproxen și ar trebui să fie solid, presupun
 
Last edited:

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Elfspice a presupus în mod incorect că NaOH a fost adăugat la soluție pentru a elibera clorhidratul de amină adăugat
 

Attachments

  • DjhIJ016Pn.png
    DjhIJ016Pn.png
    191.3 KB · Views: 61
Top