Sinteza MDMA din piperonilmetilcetonă (PMK/MDP2P) cu acid formic

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
MaoduvyALU

Schema reacției:
GS1xjmHMBd

Echipament și sticlărie:
  • Balon cu fund rotund de 100 ml.
  • Placă de încălzire.
  • pâlnie.
  • Seringă sau pipetă Pasteur.
  • Hârtii indicatoare depH.
  • Beakers (250 mL x2, 100 mL x4).
  • Balanță de laborator (0,01-100 g este adecvată).
  • Cilindri demăsurare de 10 mL și 100 mL.
  • Baie de apă.
  • Tijă de sticlă și spatulă.
  • Pâlnie separatoare 0,5 L.
  • Termometru de laborator (până la 200-250 °C) .
  • Balon Buchner și pâlnie .
  • Hârtie de filtru.

Reactivi:
  • Acid formic 10,98 g.
  • n-Metilformamidă (NMF; cas 123-39-7) 7,6 g.
  • MDP2P (PMK; cas 4676-39-5) 9,0 g.
  • Acid clorhidric concentrat (HCl 36%) 30 ml.
  • Soluție de hidroxid de sodiu (NaOH 35%) ~10 ml.
  • Eter dietilic (sau eter de petrol) ~150 ml.
  • Sulfat de magneziu (MgSO4) ~15 g.
  • Metanol (MeOH) ~50 ml.
  • Acetonă ~50 ml.

Sinteză:
1. Acidul formic 3,66 g, n-metilformamida (NMF) 7,6 g și MDP2P (PMK) 9,0 g sunt introduse într-un balon cu fund rotund de 100 ml. Se instalează un condensator de reflux și un termometru.
2. Amestecul
serefulează la 150-170 °C timp de 7 h cu adaosuri periodice de acid formic 7,32 g.
3. După aceea, amestecul de reacție se răcește la temperatura camerei, se obține o soluție galbenă limpede de N-formil-3,4-metilendioximetilamfetamină (N-formil-MDMA). Soluția de N-formil-MDMA trebuie spălată de două ori cu apă distilată și uscată pe MgSO4. Soluția uscată se filtrează de solide.
4. La această soluție se adaugă acid clorhidric concentrat (HCl 36% 30 ml). Apoi, amestecul de reacție este încălzit la 80 °C timp de încă 3 h.
5. Amestecul de reacție se alcalinizează cu mai multe porții de soluție de hidroxid de sodiu (NaOH 35%) până la
pH 12 . Nu supraîncălziți amestecul de reacție.
6. Baza liberă de MDMA brută
seextrage din soluția alcalină cu eter dietilic (sau eter de petrol) 2 x 50 ml. Extractul eteric cu baza liberă de MDMA se usucă pe MgSO4.
7. După aceea, solventul organic se evaporă cu o ușoară încălzire pe baie de apă caldă sau cu ajutorul evaporatorului rotativ cu vid. Uleiul de bază fără MDMA se tratează cu
clorură de hidrogen gazos și se obține un precipitat gelatinos brun de clorhidrat de MDMA impur.
8 . Sarea brută de clorhidrat de MDMA se dizolvă într-un volum minim de metanol (MeOH) în fierbere, care este necesar pentru dizolvarea sării brute de MDMA. Soluția fierbinte se toarnă într-un pahar cu acetonă răcită, se formează cristale. Acest amestec se răcește până la temperatura camerei și se filtrează în vid, cristalele se spală cu o cantitate mică de acetonă uscată rece și se usucă la aer (sau se usucă într-o cameră de vid). Se obține clorhidrat de MDMA cristalin ca produs.
9. Clorhidratul de MDMA poate fi
recristalizat încă o dată pentru a obține cristale cenușii cu punctul de topire 147 - 148 °C.
 
Last edited by a moderator:

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
dacă este posibil, utilizați DMF sau este mai bine NMF?


Există vreo diferență?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Nu, DMF este imposibil pentru această reacție
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Care este, în opinia dvs., cea mai bună modalitate de a obține sau sintetiza PMK în zilele noastre?Poate glicidat de metil PMK?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Cu siguranță PMK-gly este cea mai bună sursă (după uleiul de sassafras, dacă îl puteți cumpăra)
 
Last edited by a moderator:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Această metodă pare foarte bună, dar cum sunt randamentele?
 

blackchip

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 26, 2022
Messages
22
Reaction score
9
Points
3
ce înseamnă tratarea cu clorură de hidrogen gazoasă?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Cu un generator de gaz. Dar puteți utiliza acid clorhidric apos și acetonă uscată.
În cel mai bun caz, aceeași cantitate ca și uleiul PMK, sub formă de clorhidrat, dar mai degrabă mai puțin.
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Se poate utiliza formamidă standard în loc de nmf ?
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Aceasta va produce MDA, nu MDMA, dar da, se poate. Grupa metil este necesară pentru mdma
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Ar trebui să existe câteva articole pe aici.

Mda este produsă prin reacția formamidei cu mdp2p.

Mdma este produsă prin reacția n-metilformamidei cu mdp2p.
 

blackchip

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 26, 2022
Messages
22
Reaction score
9
Points
3

Îmi cer scuze că pun din nou această întrebare, dar am citit literatura de specialitate privind generatorul de gaz hcl, dar nu-mi răspunde la întrebare. Dacă produc gazul cu generatorul, "tratarea" înseamnă trecerea gazului printr-un balon cu MDMA brută?
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Folosiți doar acetonă anhidră și 37% hcl lucrul cu gaz hcl este periculos ca dracu :( și nu există niciun avantaj dacă cristalizați în frigider
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Adică să adăugați 37% hcl picătură cu picătură la acetonă anhidră până devine acidă, apoi înghețați? Gazarea nu este atât de periculoasă dacă este făcută corect, este chiar răcoroasă. Doar că nu este cel mai confortabil, aș prefera să am o soluție acidă uscată pe care să o pot adăuga la NP, cum ar fi acidul sulfuric. Ar fi mai ușor. Va fi bine să merg pe calea sulfatului? Am sentimentul că va produce niște cristale frumoase ;)
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Aveți dreptate în acest punct, doar că este greu să puneți mâna pe gaz de cele mai multe ori :)
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Cu excepția cazului în care locuiți în majoritatea locurilor în care reactivul este cel mai ușor de accesat. HCL aq turnat pe clorură de calc = benzină
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Hei, care este concentrația de acid formic?
Deci, în loc de gazare aș spăla reziduul cu hcl și acetonă?
Există o alternativă la eterul dietilic? pot folosi DCM? sau nafta?
Și trebuie să transform noul [Ethyl Gylc] PMK în ulei PMK?
Mulțumesc!


 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Cred că în loc de eter dietilic puteți utiliza eter acetat, este o modalitate bună
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Cât de mult hcl și acetonă uscată ar trebui utilizate?
Care este randamentul comparativ cu bubuirea hcl?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Rezultatul ar trebui să fie același și, conform OMI, gazarea este cea mai bună metodă, indiferent dacă efectuați acest pas direct sau după colectarea și uscarea bazei, apoi dizolvați în IPA și poate adăugați câțiva ml hcl aq și congelați... ceea ce ar trebui să vă dea niște cristale... dar aș recomanda să gazați o mulțime de IPA și să o păstrați. Apoi veți avea IPA/HCL uscat. Oricând aveți nevoie de el, este gata și tot ce trebuie să faceți este să adăugați HCl/IPA la NP uscat până la pH 5?

Etapa de gazare este într-adevăr cea mai relaxantă etapă. Pare intimidant, dar cu un flux de aer de evacuare bun, nici măcar nu este nevoie să purtați o mască, după părerea mea, eu mi-o scot uneori și nu simt niciun miros... ar fi bine să purtați o mască de protecție pentru față, în cazul în care tubul se înfundă și presiunea se acumulează și iese în direcții aleatorii.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Rezultatul ar trebui să fie același și, conform OMI, gazarea este cea mai bună metodă, indiferent dacă efectuați acest pas direct sau după colectarea și uscarea bazei, apoi dizolvați în IPA și poate adăugați câțiva ml hcl aq și congelați... ceea ce ar trebui să vă dea niște cristale... dar aș recomanda să gazați o mulțime de IPA și să o păstrați. Apoi veți avea IPA/HCL uscat... În ceea ce mă privește, mi se pare mai organizat să folosesc IPA/hcl uscat... nu este nevoie să vă pregătiți pentru gazare sau să așteptați momentul potrivit pentru gazare etc.

Etapa de gazare este într-adevăr cea mai relaxantă etapă. Pare intimidant, dar cu un flux de aer de evacuare bun, nici măcar nu trebuie să purtați o mască, după părerea mea, mi-o scot pe a mea uneori și nu simt niciun miros... ar putea fi inteligent să purtați o mască de protecție pentru față, dacă tubul se înfundă și presiunea se acumulează și iese în direcții aleatorii, ceea ce ar putea să vă orbească sau să vă provoace o arsură plăcută... Ținând cont de toate acestea, gazarea este în continuare un proces relaxant și ușor.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Da dulce, sunt conștient de modul de gazare a HCL pentru a obține un acid cu o concentrație mai mare folosind distilarea Azeotrope, este aceeași metodă cu conducta de gaz care intră în soluție?
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
gazați doar până când tot produsul s-a cristalizat?
 
Top