Sinteza clorhidratului de metilamină. Pe scară largă.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Introducere

Y0JsldDC9i
Mulți chimiști prepară o metilamină din hexamină și acid HCl. Cred că este foarte consumator de timp, iar HCl este destul de urât. Astfel, am descoperit că se poate face cu ușurință o mulțime de metilamină de bună calitate din clorură de amoniu și formaldehidă (formalină). Singurul dezavantaj al acestei metode este că trebuie să aveți formaldehidă de bună calitate. Poate avea sedimente de paraformaldehidă pe fund, nu strică, nici măcar un pic, dar formaldehida trebuie să fie puternică și nu un rahat diluat, 35-40% este bine. Acum, la metoda mai puțin infailibilă. Dacă faceți cum se spune mai jos, obțineți aproximativ 600-750 g de clorhidrat de metilamină fără dimetilamină destul de pură, care este perfectă pentru aminare reductivă Al/Hg.

0XhNsjCg74
Aspect: pulbere albă;
Punct de fierbere: 225-230 °C/15 mmHg;
Punct de topire: 231-233 °C;
Greutate moleculară: 67,52 g/mol.


Notă de siguranță: efectuați toate manipulările în sonda de extracție sau sub hota de evacuare; metilamina este o substanță destul de toxică, nu lăsați vaporii acesteia să pătrundă în tractul respirator. Este necesară utilizarea unei măști respiratorii. Inhalarea metilaminei provoacă iritații grave ale pielii, ochilor și tractului respirator superior. În primul rând, duce la excitare și apoi la depresia sistemului nervos central. Moartea poate surveni în urma stopului respirator. Este necesară utilizarea de sticlă chimică, mănuși, halat chimic și mască respiratorie.

Echipament și sticlărie.

  • Trei baloane goale cu fund rotund 5 L x2;
  • Balon cu fund rotund cu capac 5 L;
  • Beakers 5 L x2, 2 L x2;
  • Condensator Liebig și sistem de pompare a apei (pentru răcirea condensatorului) sau debit de apă;
  • Suport pentru retortă și clemă pentru fixarea aparatului;
  • Tub de conectare;
  • Adaptor de distilare cu robinet de vid;
  • Balon de recepție 1 L;
  • Termometru de laborator (de la 0 °C la 200 °C) cu adaptor pentru balon;
  • Pâlnie convențională pentru substanțe uscate (d 15 cm) și lichide (d 15-20 cm);
  • Balanță de laborator (1 - 5000 g);
  • Încălzitor;
  • Pâlnie Buchner mare Ø 25 cm (sau filtru Shott) și balon 5 L;
  • Vas Pyrex de 5 L;
  • Aspirator cu jet de apă;
  • Baie de gheață (0 °C);
  • Tijă de sticlă;
  • Agitator magnetic;
  • Tub de uscare x2;
  • Spatulă;
  • Desicator în vid (mare);
  • Filtru de hârtie.

Reactivi.

  • 4 kg (3711 ml, 47-53 moli) Formaldehidă tehnică (35-40 %; d 1,078 g/ml la 20 °C);
  • 2 kg (37 moli) clorură de amoniu tehnică;
  • ~1600 ml de etanol absolut sau alcool n-butilic.

Procedură

Într-un balon cu fund rotund de 5 litri cu trei goluri, prevăzut cu un dop care să țină un condensator reglat pentru distilarea descendentă și un termometru care să pătrundă bine în lichid, se pun 4 kg (3711 ml, 47-53 moli) de formaldehidă tehnică (35-40 %; d 1,078 g/ml la 20 °C) și 2 kg (37 moli) de clorură de amoniu tehnică. Amestecul se încălzește pe baie de aburi până când nu mai rezultă distilat, apoi pe flacără până când temperatura soluției ajunge la 104 °C. La aproximativ 90 °C, se declanșează o reacție exotermică (la început trebuie răcit din când în când într-o baie de apă pentru a menține temperatura sub 104-106 °C).
G108fiQ4dl
OADKa46UFn
Temperatura este menținută în acest punct până când nu mai curge distilat (patru până la șase ore).
T3xES48OD2
Distilatul, care constă în subproduse precum metilal (pb 42-43 °C), metilformiat și apă, care poate fi tratat cu soluție de NaOH pentru a recupera metilal (dimetoximetilmetan) și formatul de sodiu. Conținutul balonului de reacție se răcește la temperatura camerei, iar clorura de amoniu care se separă se filtrează pe o pâlnie Buchner mare. Ar trebui să obțineți un filtrat limpede gălbui ca în această imagine.
WqGVbTCXWc
Lichiorul-mamă (în trei baloane goale cu fund rotund de 5 L) se concentrează pe baie de aburi sub presiune redusă la 2500 ml și se răcește din nou la temperatura camerei, după care se separă o a doua recoltă de clorură de amoniu. Recuperarea totală de clorură de amoniu până în acest moment se ridică la 780-815 g. Licoarea-mamă se concentrează din nou sub presiune redusă până când încep să se formeze cristale la suprafața soluției (1400-1500 ml). Se răcește apoi la temperatura camerei și se obține o primă recoltă de clorhidrat de metilamină, care conține puțină clorură de amoniu, prin filtrarea soluției reci. Soluțiile de metilamină din toate etapele trebuie răcite rapid pentru a favoriza formarea de cristale mai mici. În acest moment, se obțin 625-660 g de produs brut. Licoarea-mamă se concentrează sub presiune redusă la aproximativ 1 000 ml, se răcește și se filtrează o a doua recoltă de clorhidrat de metilamină (170-190 g). Această cantitate de cristale se spală cu 250 ml de cloroform rece și se filtrează pentru a elimina cea mai mare parte a clorhidratului de dimetilamină prezent. După spălare, produsul cântărește 140-150 g. Licoarea-mamă inițială se evaporă apoi sub presiune redusă, pe cât posibil, prin încălzire pe baie de aburi, iar soluția siropoasă groasă rămasă (aproximativ 350 ml) se toarnă într-un pahar și se lasă să se răcească, agitându-se ocazional, pentru a preveni formarea unei turte solide, iar cristalele obținute se spală cu 250 ml de cloroform rece, soluția se filtrează, rezultând 55-65 g de produs. Nu există niciun avantaj în concentrarea suplimentară a licorii-mamă, care conține în principal clorhidrat de tetrametilmetilendiamină, dar nu și clorhidrat de trimetilamină. Producția totală de clorhidrat de metilamină este de 830-850 g.

Purificare

Produsul conține apă, clorură de amoniu și puțin clorhidrat de dimetilamină. Pentru a obține un produs pur, clorhidratul de metilamină impur se recristalizează din etanol absolut (solubilitate 0,6 g/100 ml la 15 °C) sau, de preferință, din alcool butilic (și mai puțin solubil). Purificarea clorhidratului de metilamină este necesară acum, deci se transferă tot produsul brut într-un balon rb de 5 l și se adaugă ~1600 ml de etanol absolut sau, în mod ideal, alcool n-butilic. Se încălzește la reflux cu un tub uscat de clorură de calciu timp de 30 de minute. Se lasă să se decanteze solidele nedizolvate (clorură de amoniu), apoi se decantează soluția limpede printr-un filtru de hârtie și se răcește rapid pentru a precipita Methylamine HCl. Se filtrează rapid pe pâlnia Buchner cu vid și se transferă cristalele într-un desicator cu vid. Se repetă procesul de reflux - decantare - răcire - filtrare de încă patru ori dacă se utilizează etanol absolut sau de încă două ori dacă se utilizează alcool n-butilic. Recuperarea clorurii de amoniu se ridică la 100-150 grame, ceea ce face ca recuperarea totală să fie de 850-950 g. Producția de clorhidrat de metilamină recristalizată este de 600-750 g (45-51% din teorie, pe baza clorurii de amoniu utilizate).

O analiză standard, din 250 g clorură de amoniu și 500 g formaldehidă 37% (conținând 15% metanol), dă 100-134 g clorhidrat de metilamină, 27 g clorhidrat de dimetilamină și 81 grame clorură de amoniu recuperată. Distilatul conține metilal (formaldehidă dimetil acetal) și formatul de metil, care, după tratarea cu NaOH, poate da 25 g de formatul de sodiu și 30 g de metilal; deoarece compusul nu poate fi separat prin distilare fracționată, se recurge la neutralizare. Clorura de amoniu este foarte puțin solubilă într-o soluție concentrată de clorură de metilamoniu, ceea ce face ca separarea compușilor să fie destul de clară.
 
Last edited:

WundaBearz41

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult pentru că ați postat acest lucru! Acest lucru este destul de spectaculos. Știți ce echipament este necesar pentru sinteza "A standard run"?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Sunt de fapt interesat de ruta hexamină/HCl. Acești precursori sunt abundenți pentru mine.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
NVM. L-am găsit pe Rhodium. Asta este, cred că partea pe care o considerați consumatoare de timp este etapa de filtrare?

1. 140 g hexamină (1 mol) se dizolvă lent în 400 ml apă și se adaugă 400 ml HCl 37% (4 moli). Dacă acidul clorhidric este adăugat direct la HMTA, se pierde o mare parte din acesta, deoarece clorura de amoniu începe să se separe aproape imediat.

2. Amestecul a fost încălzit pe o placă de încălzire cu temperatură controlată, iar conținutul a fost distilat lent în timp ce temperatura a crescut încet de la 100°C la 109°C pe parcursul a 1-2 ore, timp în care s-a dezvoltat o cantitate mare de CO2 și s-au colectat aproximativ 75 ml de distilat cu miros de formaldehidă.

3. Soluția a fost concentrată sub vid până când au precipitat o mulțime de solide, care au fost filtrate, iar soluția a fost concentrată și filtrată în continuare, etc. până când totul a fost cristalizat. Ultima recoltă de cristale a fost foarte greu de cristalizat și trebuie să se aibă grijă să nu se ardă conținutul balonului, care nu trebuie lăsat să crească peste, să zicem 75°C.

4. Solidele albe au fost introduse în 150 ml metanol (sau etanol) cald și au fost filtrate. Porțiunea insolubilă a fost recristalizată din apă, pentru a obține 40 de grame de clorură de amoniu pură, care arătau ca niște fulgi de zăpadă foarte mari.

5. Soluția de metanol a fost evaporată, recristalizată din metanol și spălată cu acetonă, pentru a obține o masă cristalină deliquescentă, care a fost uscată într-un desicator peste CaCl2, pentru a obține clorhidrat de metilamină sub formă de pulbere moale și pufoasă.
 

cockysavage

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 5, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
cum se prepară soluția de metilamină a.q. din metilamină hcl ?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Îl dizolvi în apă.
Serios.
Serios. Duh.
 

cockysavage

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 5, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Cineva mi-a spus că am nevoie de freebase metilamină
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, clorhidratul de metilamină se va transforma în metilamină freebase în prezența solului de NaOH. După ce toată metilamina s-a dizolvat și stratul organic format nu se mai mărește straturile s-au separat, stratul superior este amina ta freebase. iei acea greutate ea și o amesteci cu apă
 

mejdubulok

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
23
Reaction score
25
Points
3
Iisuse Hristoase! Iubesc acest forum. acestea sunt cele mai valoroase informații. totul este disponibil, totul este clar. Oh, Dumnezeu să te binecuvânteze, @G.Patton Trebuie să încerc asta. Cu siguranță voi scrie despre rezultate. un milion de aprecieri. 👍❤️🙏
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Cineva despre care nu știu nimic, este la 1/2 din această sinteză o scară egală cu scara pe care dați cifrele ( 250g/500g) el spera să folosească metanol el probabil nu a distilat dacă un galon dacă lichid de spălat parbrizul în loc de butil sau abs.etil. de cât va avea nevoie? Probabil că nici el nu a reacționat 2 galoane de înălbitor cu...400 ml de acetonă. Probabil că aceste două lucruri nu trebuie redistilate, dar dacă da, de cât cloroform va avea nevoie și el? Pentru acest lot de 259g/500g. S-ar putea să nu aibă suficientă formaldehidă pentru a o mai face încă o dată ( dar probabil că nu are)Sper că cineva nu-l poate ajuta pe acest tip pe care nici măcar nu-l cunosc pentru că nu este în genunchi în acest moment și probabil știe exact ce face. @G.Patton
Cam cât de mult crezi că este nevoie?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, nu înțeleg o parte din discursul dvs. despre lichidul spălat și înălbitor. Puteți, vă rog, să scrieți clar? Există o listă de reactivi. Trebuie să le obțineți într-o formă pură. Cu siguranță, distilați-le.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Practic, aș dori să știu de cât cloroform și metanol voi avea nevoie pentru a curăța produsul unei reacții între 250 ml de clorură de amoniu și 500 g formaldehidă. Trebuie să fabric aceste substanțe chimice, așa că nu vreau să irosesc resurse fabricând mai mult decât am nevoie
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Există numere în articol, numărați-le proporțional pentru scara dvs. de lot.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Din păcate, am eșuat acest synth de două ori. Am pierdut câțiva dolari. Sunt prea multe presupuneri. Acum mă uit la reacția cu nitrometan, pare mai directă. Sunt descurajat de această cale
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Această procedură poate fi efectuată într-o oală sub presiune pentru gătit?
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Frit Buchner, această sinteză este veche de peste un secol (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) și a fost confirmată de mulți chimiști independenți, inclusiv de mine.
În plus, fiecare publicație din această revistă ar trebui să fie revizuită de colegi, astfel încât este una dintre cele mai de încredere surse pentru chimistul organic practic.
Link către documentul original - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Dacă eșuați, atunci cu siguranță faceți ceva foarte greșit sau reactivii dvs. nu sunt ceea ce vă așteptați să fie.

Cloroformul ar putea fi înlocuit cu DCM, dar oricum nu este necesar.
Dacă doriți rezultate bune, este mai bine să utilizați paraformaldehidă, nu formaldehidă cu metanol, cu cât este mai mult MeOH, cu atât este mai colorat RM din experiența mea.
Fără metanol, nu este necesar să distilați amestecul de reacție, trebuie doar să mențineți temperatura sub 100C, funcționează chiar și la t lover, doar că durează mai mult.
Aveți neapărat nevoie de aspirator cu vid pentru distilarea porțiunilor de apă dacă doriți un produs alb frumos.
Cheia pentru o puritate bună sunt cristalizările fracționate, cu cât sunt mai multe, cu atât rezultatul este mai bun.
Am folosit de 5-6 ori, un pic mai mult decât în procedura originală și am obținut rezultate fantastice.
Deci, după 6+ ore de 100C, distilați puțină apă sub vid, răciți, filtrați prin aspirare și repetați.
Primele 2-3 fracții vor fi clorură de amoniu. Apoi metilamină*hcl cu structură cristalină clar diferită de primele loturi, mai mult ca fulgi lucioși higroscopici.
Ultima licoare-mamă va conține în cea mai mare parte dimetilamină*hcl și ar trebui să fie aruncată dacă nu este necesară.
Etapa finală este cristalizarea multiplă din etanol sau metanol abs. fierbinte, așa cum este descris. Dar nici aceasta nu este necesară pentru multe sinteze, ci doar pentru eliminarea ultimelor urme de apă, NH3*HCl și Me2NH*HCl.

Deci, după cum puteți vedea, este un proces care necesită mult timp, multe zile de lucru, dar puteți începe cu un lot destul de mare și puteți prepara metilamină pură nedetectabilă timp de luni sau ani.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Am urmat sinteza originală prima dată, iar a doua oară am urmat una care mi-a fost dată de unul dintre experții de aici. Am refluxat sub vid timp de 4 ore și am distilat sub vid timp de 2 ore. Cu toate acestea, temperaturile nu au atins niciodată nivelul țintă, poate că vidul meu este mai puternic decât cel pe care îl foloseau ei în 1910. Aceasta este ceea ce am presupus. a doua oară, metilamina hcl și produsul pe care l-am făcut cu ea arătau exact ca în fotografiile tuturor, metilamina hcl a produs chiar gaz inflamabil atunci când a fost neutralizată cu NaOH și apă. Dar produsul nu are acțiune cns.
Am aici un litru de formaldehidă de calitate tehnică cu 5% metanol și am de gând să încerc din nou, dar trebuie să distilez metanolul pentru a începe? Am de gând să citesc mai mult, este adevărat că clorura mea de amoniu este de calitate pentru îngrășăminte, nu de calitate tehnică, ar putea fi aceasta problema? Cum decideți când se termină "o rundă" de reducere a volumului de rm? L-am măsurat și m-am oprit de fiecare dată când am înjumătățit volumul, dar am obținut doar 4 runde în acest fel și 4 loturi de cristale. Oare metanolul pe care îl folosesc la sfârșit nefiind suficient de uscat ar fi cauza? Totuși, nu-mi pot imagina că asta a fost problema pentru că l-am distilat de două ori și l-am pus în 100% p/p, în sita 3a timp de câteva zile
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Ce? Nu are niciun sens să refluxați sub vid, ar trebui să mențineți aproape 100C sau chiar 60-80C o zi sau două. Dacă timpul este limitat, puteți întrerupe și continua data viitoare, nu se va întâmpla nimic rău. Deci, vă rugăm să controlați doar temperatura amestecului de reacție.
WAT???
Distilați de fiecare dată 10-15% din volumul RM sub vid.
este posibil să existe și alte rahaturi.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Refluxul sub vid prezintă un mare avantaj, deoarece raportul dintre monometilamină și di și trimetilamină este mult mai mare, astfel cum se subliniază în
Jones, H. I., & Wheatley, R. (1918). PREPARAREA METILAMINEI. Journal of the American Chemical Society, 40(9), 1411-1415. doi:10.1021/ja02242a007
10.1021/ja02242a007
Punctele forte includ;
tabularea rezultatelor scoate în evidență mai multe fapte în mod clar:

Link către document
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Acest efort nu merită.
Și aceasta este doar speculația autorilor cu privire la vid, care în sine probabil nu poate influența selectivitatea, așa cum este și în cazul excesului de acid formic.
Poate că este vorba doar de efectul temperaturii reduse, de o agitare mai eficientă a RM prin barbotare și de o conversie mai completă a NH3*HCl, etc.
Autorii de mai târziu nu utilizează refluxul în vid, în plus, este o metodă destul de neobișnuită chiar și în zilele noastre.
Reducerea temperaturii de fierbere va fi, de asemenea, în cazul excesului de MeOH în formalină, din cauza esterificării acidului formic și a formării formatului de metil cu punct de fierbere scăzut și a altor produse secundare, dar, după cum am menționat deja, încercați să evitați acest lucru.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Acesta este un punct de vedere corect. Va trebui să îl citesc din nou ținând cont de acest lucru (faptul că vidul scade temperatura și face bara de agitare să se rotească mai ușor, etc.) Acest document mi-a fost trimis de unul dintre experții site-ului, așa că nu l-am analizat cu atenție. Chiar dacă aș decide că nu s-a dovedit că vidul în sine este motivul pentru care s-a obținut un randament mai ridicat, aș putea decide că cauza nu contează și efectul da. Luăm în considerare efectul gravitației și al magnetismului și planificăm în fiecare zi chiar dacă mecanismul este discutabil. Cumpărarea formaldehidei este stresantă pentru că nu sunt taxidermist sau fermier. Am mai mult timp liber decât bani sau curaj pentru a cumpăra formaldehidă fără o utilizare legitimă. Nu este gratis. Probabil voi alege să îmi maximizez randamentul în detrimentul comodității. Voi avea 33 de dolari în această formaldehidă indiferent dacă voi obține un kg de clorură de metilamoniu sau un gram din ea. Nu poate fi cumpărată legal aici și nu există o limită a cantității pe care o pot folosi
 
Top