Sinteza clorhidratului de metilamină. Pe scară largă.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Frit Buchner, această sinteză este veche de peste un secol (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) și a fost confirmată de mulți chimiști independenți, inclusiv de mine.
În plus, fiecare publicație din această revistă ar trebui să fie revizuită de colegi, astfel încât este una dintre cele mai de încredere surse pentru chimistul organic practic.
Link către documentul original - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Dacă eșuați, atunci cu siguranță faceți ceva foarte greșit sau reactivii dvs. nu sunt ceea ce vă așteptați să fie.

Cloroformul ar putea fi înlocuit cu DCM, dar oricum nu este necesar.
Dacă doriți rezultate bune, este mai bine să utilizați paraformaldehidă, nu formaldehidă cu metanol, cu cât este mai mult MeOH, cu atât este mai colorat RM din experiența mea.
Fără metanol, nu este necesar să distilați amestecul de reacție, trebuie doar să mențineți temperatura sub 100C, funcționează chiar și la t lover, doar că durează mai mult.
Aveți neapărat nevoie de aspirator cu vid pentru distilarea porțiunilor de apă dacă doriți un produs alb frumos.
Cheia pentru o puritate bună sunt cristalizările fracționate, cu cât sunt mai multe, cu atât rezultatul este mai bun.
Am folosit de 5-6 ori, un pic mai mult decât în procedura originală și am obținut rezultate fantastice.
Deci, după 6+ ore de 100C, distilați puțină apă sub vid, răciți, filtrați prin aspirare și repetați.
Primele 2-3 fracții vor fi clorură de amoniu. Apoi metilamină*hcl cu structură cristalină clar diferită de primele loturi, mai mult ca fulgi lucioși higroscopici.
Ultima licoare-mamă va conține în cea mai mare parte dimetilamină*hcl și ar trebui să fie aruncată dacă nu este necesară.
Etapa finală este cristalizarea multiplă din etanol sau metanol abs. fierbinte, așa cum este descris. Dar nici aceasta nu este necesară pentru multe sinteze, ci doar pentru eliminarea ultimelor urme de apă, NH3*HCl și Me2NH*HCl.

Deci, după cum puteți vedea, este un proces care necesită mult timp, multe zile de lucru, dar puteți începe cu un lot destul de mare și puteți prepara metilamină pură nedetectabilă timp de luni sau ani.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Am urmat sinteza originală prima dată, iar a doua oară am urmat una care mi-a fost dată de unul dintre experții de aici. Am refluxat sub vid timp de 4 ore și am distilat sub vid timp de 2 ore. Cu toate acestea, temperaturile nu au atins niciodată nivelul țintă, poate că vidul meu este mai puternic decât cel pe care îl foloseau ei în 1910. Aceasta este ceea ce am presupus. a doua oară, metilamina hcl și produsul pe care l-am făcut cu ea arătau exact ca în fotografiile tuturor, metilamina hcl a produs chiar gaz inflamabil atunci când a fost neutralizată cu NaOH și apă. Dar produsul nu are acțiune cns.
Am aici un litru de formaldehidă de calitate tehnică cu 5% metanol și am de gând să încerc din nou, dar trebuie să distilez metanolul pentru a începe? Am de gând să citesc mai mult, este adevărat că clorura mea de amoniu este de calitate pentru îngrășăminte, nu de calitate tehnică, ar putea fi aceasta problema? Cum decideți când se termină "o rundă" de reducere a volumului de rm? L-am măsurat și m-am oprit de fiecare dată când am înjumătățit volumul, dar am obținut doar 4 runde în acest fel și 4 loturi de cristale. Oare metanolul pe care îl folosesc la sfârșit nefiind suficient de uscat ar fi cauza? Totuși, nu-mi pot imagina că asta a fost problema pentru că l-am distilat de două ori și l-am pus în 100% p/p, în sita 3a timp de câteva zile
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Acest efort nu merită.
Și aceasta este doar speculația autorilor cu privire la vid, care în sine probabil nu poate influența selectivitatea, așa cum este și în cazul excesului de acid formic.
Poate că este vorba doar de efectul temperaturii reduse, de o agitare mai eficientă a RM prin barbotare și de o conversie mai completă a NH3*HCl, etc.
Autorii de mai târziu nu utilizează refluxul în vid, în plus, este o metodă destul de neobișnuită chiar și în zilele noastre.
Reducerea temperaturii de fierbere va fi, de asemenea, în cazul excesului de MeOH în formalină, din cauza esterificării acidului formic și a formării formatului de metil cu punct de fierbere scăzut și a altor produse secundare, dar, după cum am menționat deja, încercați să evitați acest lucru.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Acesta este un punct de vedere corect. Va trebui să îl citesc din nou ținând cont de acest lucru (faptul că vidul scade temperatura și face bara de agitare să se rotească mai ușor, etc.) Acest document mi-a fost trimis de unul dintre experții site-ului, așa că nu l-am analizat cu atenție. Chiar dacă aș decide că nu s-a dovedit că vidul în sine este motivul pentru care s-a obținut un randament mai ridicat, aș putea decide că cauza nu contează și efectul da. Luăm în considerare efectul gravitației și al magnetismului și planificăm în fiecare zi chiar dacă mecanismul este discutabil. Cumpărarea formaldehidei este stresantă pentru că nu sunt taxidermist sau fermier. Am mai mult timp liber decât bani sau curaj pentru a cumpăra formaldehidă fără o utilizare legitimă. Nu este gratis. Probabil voi alege să îmi maximizez randamentul în detrimentul comodității. Voi avea 33 de dolari în această formaldehidă indiferent dacă voi obține un kg de clorură de metilamoniu sau un gram din ea. Nu poate fi cumpărată legal aici și nu există o limită a cantității pe care o pot folosi
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Așa că mi-am verificat arhivele vechi și am decis să împărtășesc cu comunitatea câteva note despre o sinteză de succes similară metodei originale, dar cu paraformaldehidă în loc de formalină 37%.
Doar pentru a confirma că este valabilă și una dintre cele mai accesibile căi de a obține o cantitate destul de mare de metilamină pură pentru chimistul amator.
Proporțiile mele au fost un pic diferite:
Paraformaldehidă : NH3*HCl : dH2O ca 1 : 1.3 : 1.4
Un raport puțin mai mare între amoniu și formaldehidă se datorează faptului că nu sunt limitat în clorhidrat de NH3 și pentru următoarele mele sinteze o cantitate mică din acesta nu deranjează la fel de mult ca dimetilamina, așa că am decis să schimb puțin echilibrul către produse mai puțin alchilate. Dar mai târziu am observat că, dacă fac mai multe cicluri de distilare-cristalizare, așa cum am descris deja mai sus, separarea este destul de clară, iar după extracțiile etanolice la cald rămâne oricum o porțiune neglijabilă de NH3*HCl.
Raportul paraformă/apă distilată este de 1 la 1,4 doar pentru a obține o soluție de formaldehidă de aproximativ 40%, presupunând că majoritatea surselor comerciale furnizează 95+-1% pulbere, restul fiind apă.
Nu am testat soluții chiar mai concentrate, dar presupun că este încă posibil până la un anumit nivel, cu o reacție exotermică puțin mai pronunțată.
Dacă începeți să o încălziți, atunci la un moment dat paraformaldehida este complet depolimerizată și se obține o soluție clară, nu-mi amintesc cifrele exacte, dar probabil în apropiere de 80-90C, exoterm este foarte blând în acest caz (pentru un lot în balon de 5-6L și încălzire lentă) și apoi RM se poate menține la aceste temperaturi pentru o anumită perioadă de timp de la sine, deja fără încălzire externă. Dacă ajungeți rapid la această temperatură sau adăugați metanol pentru a reduce temperatura de fierbere și pentru a induce barbotarea pentru autoagitarea RM, atunci poate că la un moment dat veți ajunge la peste 100C și va fi nevoie să răciți manual puțin.

Versiunea foarte scurtă a sintezei arată astfel:
  1. Se amestecă paraformaldehidă, clorură de amoniu și apă distribuită și se începe încălzirea ușoară pe baie de ulei sau orice altceva aveți.
  2. Încercați să mențineți temperatura aproape de 100C, dar sub 100C, timp de cel puțin 6 ore, sau 24 de ore în totalitate la 80-90C.
  3. Se răcește, se filtrează solidele prin aspirare (nu se spală cu nimic), se transferă licoarea-mamă în RBF și se distilează 10-15% din volumul acesteia sub vid, controlând T ca aceasta să nu depășească 100C ca și înainte. Se repetă de 5-6 ori
  4. Se iau recoltele brute de MeNH2*HCl (se verifică vizual, dar în cele mai multe cazuri între a 3-a și a 5-6-a recoltă) și se spală cu cloroform sau DCM (este nevoie de un pic mai mult) pentru a elimina urmele de dimetilamină. Dacă aveți o cantitate limitată de acești reactivi, puteți spăla doar ultima cultură sau chiar să săriți peste acest pas.
  5. Multiplicați extracțiile la cald cu etanol abs. sau metanol și cristalizările prin răcire pentru a obține cea mai bună puritate posibilă. De asemenea, opțional
  6. Uscare în vid pentru a elimina urmele de alcool. Opțional.
Frumusețea acestei sinteze este că puteți merge cu ea la scară foarte mare. Chiar să realizați un lot mare de lungă durată (câteva zile) în bidon de plastic HDPE de 200L la T redusă, apoi să transferați RM secvențial în RBF mai mici și să procedați ca mai sus atunci când aveți timp liber. La temperatura camerei, nu există biuld-up apreciabil al subproduselor timp de cel puțin câteva luni.

Imagini:
1,5 kg paraformaldehidă + 1,95 kg clorură de amoniu în balon cu fund rotund de 6L.
La început am crezut că este supraumplere, dar mai târziu totul intră în soluție fără a crește mult volumul.
Q9WvFmjYuP
A
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Filtratele ulterioare sunt ușor mai colorate.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
pentru a elimina ultimele urme de Me2NH*HCl (dimetilamină)
stratul clar de apă-alb de cloroform este mai jos.
Bb7tYfcy03
folosit abs. EtOH
Se încălzește până la fierbere, se decantează încă fierbinte, se răcește pentru a cristaliza MeNH2*HCl, se filtrează, se readuce același alcool în balonul de fierbere și se repetă (se mai adaugă EtOH proaspăt dacă pierde)
Se repetă până când rămâne doar NH3*HCl.
În cazul meu a existat o cantitate neglijabilă la început,
dar oricum cristalizarea este bună pentru purificarea finală din apă, urme de dimetilamină și cloroform.
IF8JHmn3xj

Produs final recristalizat și uscat în vid:
(îmi pare rău că nu am salvat numerele de greutate și randament, dar a fost o cantitate destul de decentă)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Am preparat metilamină hcl, am păstrat-o pe hârtie pentru a o usca, dar se topește încet și devine ca o bucată de apă, cum pot rezolva acest lucru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
probabil, nu veți obține metilamină HCl sau un produs foarte impur.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Încă nu cunosc efectul clorhidratului de metilamină
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Metilamina nu are nicio influență psihologică.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Un prieten mi-a spus unde este mult mai ușor, nu am încercat, dar voi puteți încerca
El pH ulei la 5.5 apoi se fierbe la 110degres sale magazin în temperatura camerei după 2 zile vin înapoi pentru ea ceea ce orice lichid este lăsat fierbe din nou face același lucru ect
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
În primul rând, am adăugat formaldehidă 37% (500 ml) la 250 de grame de clorură de amoniu într-un balon, am distilat timp de 5 ore la 100 de grade Celsius, apoi am răcit soluția și am filtrat clorura de amoniu, apoi am distilat soluția la 100 de grade Celsius. am evaporat și am filtrat clorura de amoniu de două ori, apoi am evaporat la 110 grade Celsius și am obținut metilamină HCl, am spălat-o cu DCM și am filtrat-o cu pânză pentru că nu am filtru de vid, apoi am uscat-o pe hârtie. Am pus metilamina hcl încet devine o mică pată de apă, nu am fost în stare să înțeleg, De ce se întâmplă acest lucru, este metilamina în sine, sau s-a format altceva, vă rog să spuneți cum să o rezolvați.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Mai întâi de toate, trebuie să vă verificați reactivii. Ați efectuat etapa de purificare? Probabil, metilamina HCl conține multă apă și acesta este motivul problemei.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Da, am purificat-o, în etanol.

Aceasta este problema, când îl strâng într-o cârpă și îl țin pe hârtie pentru a se usca, începe să absoarbă umezeală.

Nu se usucă și se topește din ce în ce mai mult, cum să o usuc, (și pot face bază liberă de metilamină HCL fără să o usuc?)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Încercați să utilizați camera de vid sau dedicatorul.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
În ceea ce privește baza liberă, putem transforma metilamina HCl în bază liberă fără să o uscăm?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Dacă doresc să-mi verific Methylamine HCL, cum o pot face.
Este posibil să nu puteți verifica punctul de topire deoarece nu este uscat și se topește la contactul cu aerul.
 

favorance

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Hiii ce se întâmplă?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Poate vreun expert să-mi rezolve problema, aștept răspunsul de mult timp, o mare parte din metilamina mea s-a topit din cauza umidității, cum să o uscăm, fără să o uscăm, cum putem face bază fără metilamină, iar metilamina hcl este a mea, cum să o verific, vă rog să spuneți și acest lucru.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Manisj@1290, sarea MeNH2*HCl este deliquescentă, deci păstrați-o bine închisă, mai bine în sticlă cu gât mare. Uscați-o până la un anumit nivel în vid, uscarea completă este posibilă numai în desicator peste agenți de uscare și mai puternici sau prin fierbere cu benzen sau toluen pentru a distila apă ca azeotropă, apoi filtrați și uscați în vid.
Alternativ, se picură soluția concentrată peste NaOH, se trece gazul MeNH2 prin NaOH suplimentar și se bulversează în metanol rece uscat în baie de gheață și sare, agitând.
Dacă aveți sodiu sau potasiu metalic, există o cale și mai ușoară de a obține o soluție uscată în alcool, dar probabil că nu o aveți.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
O opțiune ceva mai simplă de producere a metilaminei ar fi reducerea nitrometanului CH3NO2 la metilamină CH3NH2 prin amalgam Al/Hg.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
🤔Am impresia că există un motiv, deoarece utilizarea combustibilului pentru aeromodele pentru a produce metilamină in vitro este o cale obișnuită... fie se degradează rapid, fie... sună ca o reacție energetică
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Fierbinte, greu și tare! Acum mă doare creierul. Aveam de gând să prind tot gazul care se scurge din rxn în niște HCl și să arunc restul. Sau să folosesc insitu fără întârziere.
 
Top