Sinteza amfetaminei la o singură oală din P2NP cu NaBH4/CuCl2 (la scara de 1 kg)

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Cred că aceasta are legătură cu pKa-ul bazei amfetaminei, care este în jur de 9-9,5, dacă îmi amintesc bine.
 

guero1k

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Care este costul de producție al unui kilogram de gheață finită?.... Folosind această metodă, desigur.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3

Bună,

Mesaje ca astea doar ma bums out.

Te înregistrezi pe un forum, faci un login și pui o întrebare într-o secundă fără să faci nici cea mai mică cercetare.

Nu meriți un răspuns din moment ce, de fapt, este deja răspuns în forum.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună ziua,

Așa că am făcut micul meu experiment, referitor la sinteză.

Acestea au fost măsurătorile mele:

IPA/H20 2:1 - 3,6L
NaBH4 - 348G
P2nP - 480G (crescut de la 200G)
CuCl2 - 40G
NaOH 25% - 1,6L

Acesta este rezultatul sintezei mele și al filtrării triple.

Dacă vă uitați la sinteza mea anterioară (200g P2nP), uleiul de amfetamină era galben strălucitor.

Acest amfetamineoil (480g P2nP) este portocaliu închis, arată foarte bine pentru mine.

Mâine voi afla care va fi randamentul final al acestei reacții și voi actualiza cu rezultatele.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Culoarea reacției finalizate arată ca și cum o parte din p2np nu ar fi reacționat complet
Și ce ați obținut din ea?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Acest lucru poate fi adevărat, dar după o oră și jumătate de proces, reacția s-a cam oprit, iar temperatura doar a scăzut.

Odată ce am turnat CuCl2 în amestec, acesta și-a schimbat doar culoarea și a fost o pacoste să mențin temperatura la 80C în cele din urmă, dar am reușit.

Am început cristalizarea cu acid sulfuric, dar problema a fost că bețele de pH au păstrat aceeași culoare ca și uleiul de amfetamină, portocaliu închis, indiferent cât de mult am turnat în interior, așa că în cele din urmă am renunțat și m-am descărcat de tot.

Nu merită toată agitația doar pentru a economisi pe niște IPA și NaBH4.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Mulțumesc pentru actualizare, pot să vă întreb care este dimensiunea balonului dumneavoastră? 5L?
Care este randamentul dvs. de sulfat uscat din reacțiile dvs. anterioare de 200g p2np?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Ați verificat temperatura de fierbere a "bazei de amfetamină"? Se pare că nu este ulei de amfetamină. Ați obținut vreun sediment după adăugarea soluției H2SO4?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Nu, nu am verificat temperatura de fierbere a amfetaminei de bază.

Ei bine, a fost amphetamineoil deoarece de fapt a cristalizat în timpul procesului cu acid sulfuric, singura mea problemă a fost că nu am putut vedea valoarea pH-ului din cauza decolorării uleiului, a devenit foarte foarte portocaliu închis odată ce am început să adaug acid sulfuric, așa că cea mai bună presupunere a mea ar fi, ar trebui să se utilizeze un pH-metru digital pentru a determina.

Eu folosesc ulei de amfetamină > filtrare > cristalizare > vid.
 
Last edited:

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Folosesc un balon florentin cu fund plat de 10 l, care funcționează perfect cu scala mea de reacție.

Randamentul meu până acum a fost de 90 % și sunt foarte mulțumit de acest lucru.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Hmm, ați spus că adăugați acid sulfuric și nu folosiți H2SO4 :unsure: Sunt puțin confuz. De asemenea, puteți distila cu aburi baza amph free pentru a obține ulei pur.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Greșeala mea, eram în capul meu, am răspuns greșit, a fost editat.

Da, știu, am încercat să construiesc o instalație de distilare, dar sunt prea multe îmbinări pe care trebuie să le ung cu unsoare pentru vid și să țin evidența presiunii etc. și nu văd rostul de a cumpăra un rotovap.

Puteți la fel de bine să cristalizați produsul imediat după adăugarea NoAH 25%, asta este ceea ce fac eu. De asemenea, mi-am trimis amfetamina pentru analiză și a revenit cu o puritate de 90-95%.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Mulțumesc pentru răspuns, folosiți condensatorul pe partea superioară a reacției? Îl scoateți atunci când adăugați p2np în funcție de porțiune?
Și care este temperatura atunci când adăugați cucl2 la reacție? Încălziți reacția după ce ați terminat de adăugat p2np și apoi adăugați cucl2
sau când se termină adăugarea de p2np adăugați doar cucl2 și apoi încălziți reacția până la fierbere timp de o jumătate de oră?
Vă rog să explicați puțin procesul, deoarece sunt interesat să știu cum obțineți un randament atât de ridicat :)
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Salut, amice, ai încercat această reacție și în metanol?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Ca să fiu sincer cu dvs., eu doar urmez "rețeta" întocmai și folosesc echipamente clasificate.

Dacă faceți exact așa cum este scris, veți face aceleași progrese.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ce sistem de răcire folosiți pentru balonul dvs. de 10 L?
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Întrebare greu de răspuns, deoarece mi-am construit propriul sistem de răcire.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Asta am crezut și eu.

Ați putea să-mi descrieți asta? Acesta este marele semn de întrebare pe care încă îl am. Deoarece echipamentul meu de laborator este deja comandat și voi fi gata să încep în curând, aș dori să rezolv această problemă înainte
 
Top