Syntéza dusičnanov ortuti(II) s následnou výrobou Al/Hg. Videonávod: Príručka na použitie v praxi.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Je to nesprávne, pretože je tam koncentrovaná kyselina dusičná. Takisto získate NO2 ako hnedý plyn.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Áno, Pennywiseov vzorec je správnejší, pričom vzniká NO2.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Áno, máte pravdu. Stojím si za opravou, klobúk dole, pane.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Môžem vypočítať koncentráciu podľa jej hustoty? Hmotnosť roztoku dusitanov devidovaná podľa objemu, keďže voda má 1 g/ml, a vedieť presne, koľko mám soli, namiesto toho, aby som sa spoliehal na t eoret ický j ej d e l ?

Z jedného mólu Hg vznikne jeden mól soli. Z jedného termometra (2 g) vznikne približne 3,24 g soli. Neviem, koľko je teoreticky potrebné na amalgamovanie 12gr Al, nepodarilo sa mi nájsť rovnicu na internete, ale zdá sa, že je to extrémne málo. Ak je niečo z toho pravda, môžete z 1 termometaru získať tak 10 dávok.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Načo si zahrávať s teplomermi? :). Toto je práve v: 200 + ortuťové spínače z Ebay, celková cena okolo 12 eur. Podľa mojich výpočtov obsahujú približne 80 gramov ortuti. Bude to trochu otrava, dostať to odtiaľ von, ale som zaneprázdnená včielka :). Jednoducho ich rozdrvím v plastovej nádobe a ortuť prefiltrujem cez filtračný papier s malou dierkou.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Pozeral som si tieto rtuťové spínače na Alibabe a nevyzerajú, že by boli nejaké veľké. Môžu byť v jednom naozaj približne 3 gramy ortuti?
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
ako vyrobiť dusičnan ortuťnatý ako prášok? pokúsil som sa ho zmraziť, ale ortuťová soľ sa nezráža
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Nechajte kvapalinu odparovať.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Pri nízkej teplote, aby sa zabránilo vzniku škodlivých výparov.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Ahoj, skúsila som tento krok, ale keď som pridala kyselinu dusičnú do ortuti, nič sa nestalo. koncentrácia mojej kyseliny dusičnej nie je veľmi vysoká, takže som pridala väčšie množstvo. nechala som to dosť dlho, ale nič sa nestalo, tak som sa chcela spýtať, či vás možno nenapadá, prečo by to tak mohlo byť. vďaka veľmi pekne
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Dobrý deň, ak vaša kyselina dusičná nie je dostatočne silná na rozpustenie Hg, odstráňte Hg a zahustite ho odparením.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pravdepodobne sa v ňom nachádza Hg(NO3)2, ktorý je rozpustený vo vode. Myslím, že máte slabý roztok HNO3 aq. Na tento účel musíte použiť koncentrovanú kyselinu.
Vodu z aq roztoku kyseliny dusičnej nemôžete odpariť, musíte vykonať iba destiláciu. Buďte tiež opatrní, pretože NO2 môže počas tohto postupu vybuchnúť, vyhnite sa otvorenému ohňu.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Vďaka za informácie, o tom som nevedel!
Je možné extrahovať vodu z kyseliny pomocou MgSO 4 môj všeobecný .... ???
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
aká koncentrácia by mala byť minimálna a existuje nejaký spôsob, ako získať vyššiu koncentráciu bez destilácie? nemám toľko skleneného riadu a naozaj nechcem vyliať vriacu kyselinu dusičnú, takže by som sa chcel vyhnúť tejto metóde. ak to nefunguje, dá sa na vytvorenie chloridu ortuťnatého použiť kyselina chlorovodíková? aká by bola rovnica na to a aká koncentrácia hcl by bola potrebná? ďakujem veľmi pekne
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Nie, nemôžete použiť kyselinu chlorovodíkovú. Nerozpúšťa kovy. Ak chcete vyrobiť chlorid ortuťnatý, musíte najprv vyrobiť dusičnan ortuťnatý a ten potom zahrievaním premeniť na oxid ortuťnatý. Oxid ortuťnatý je dostatočne reaktívny a môže sa zmiešať s HCl na výrobu chloridu ortuťnatého.

A synku, ak sa chystáš robiť chémiu, budeš potrebovať aspoň destilačné zariadenie. Je to základná vec. Minimálne. Nie je to také drahé, stačí si to objednať z ebay.

Kyselina dusičná má bod varu 83 C, voda, ako vieš, má bod varu 100 C. Takže ak budeš variť, vyvaríš kyselinu dusičnú a nie vodu. Stačí si zaobstarať destilačné zariadenie. Snažte sa dosiahnuť aspoň 63-65 % koncentráciu. S akou koncentráciou začínate?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nie, iba destilácia. Tento postup si môžete pozrieť v službe YouTube.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Existuje spôsob, ako rozbehnúť reakciu s l ovou koncentráciou? Vysoká teplota by mala urýchliť reakciu Up, would that bei enough? Alebo nejaký druh katalyzátora? Ďakujem veľmi pekne
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ale vy ste si nevšimli moju otázku? Je to veľmi dôležité.
Akú koncentráciu kyseliny dusičnej máte?
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Im naozaj ľúto, že moja kyselina dusičná hast 0,5mol/l myslím, že je to 0,3%, Vyššie percentá sú ťažké dostať h ere die to explosive regulations, ďakujem vám veľmi za vašu pomoc, vaše najlepšie
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
To sa nikdy nepodarí.
Ak naozaj nemôžete nájsť dodávateľa, môžete si kyselinu dusičnú vyrobiť sami. A viem, že v Európe je to naozaj ťažké. Pozrite si Youtube, nájdete tam veľa videí o tom, ako vyrobiť kyselinu dusičnú. Budete však potrebovať koncentrovanú kyselinu sírovú.
Alebo si pozrite stránku "Zoznamy" tu na BB. Myslím, že tam kyselinu dusičnú nájdete.
 
Top