Syntéza dusičnanov ortuti(II) s následnou výrobou Al/Hg. Videonávod: Príručka na použitie v praxi.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Načo si zahrávať s teplomermi? :). Toto je práve v: 200 + ortuťové spínače z Ebay, celková cena okolo 12 eur. Podľa mojich výpočtov obsahujú približne 80 gramov ortuti. Bude to trochu otrava, dostať to odtiaľ von, ale som zaneprázdnená včielka :). Jednoducho ich rozdrvím v plastovej nádobe a ortuť prefiltrujem cez filtračný papier s malou dierkou.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Pozeral som si tieto rtuťové spínače na Alibabe a nevyzerajú, že by boli nejaké veľké. Môžu byť v jednom naozaj približne 3 gramy ortuti?
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Je 36 % koncentrácia dostatočná?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Nie, potrebujete 60 %, ktoré si môžete kúpiť na internete
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Urobil som to s 38 % a trvalo takmer 3 hodiny, kým sa všetko rozpustilo, takže je to naozaj pomalé, ale IT mi fungovalo
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Použil som 36 % kyselinu dusičnú. Ortuť z nej zmizla približne za 5 až 7 dní. Na dne zostalo trochu bieleho prášku. Znamená to, že dusičnan ortuťnatý je hotový?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Pravdepodobne áno, filtrovali ste a kontrolovali výťažok reakcie? Výsledok môžete skontrolovať stanovením teploty topenia (pozri časť Analytika). Hg(NO3)2 má m.p. 79 *C.
 

purple_rain

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Mohol by som použiť viac zriedenej kyseliny dusičnej? Tam, kde žijem, sa kyselina dusičná nedá kúpiť bez licencie a moja škola má kyselinu dusičnú, ale je to myslím 0,1 M alebo 0,01 M (už som to dlho nekontroloval, takže sa môžem mýliť, ale myslím, že je to niečo také), takže by som mohol vziať malé množstvo. To isté platí pre kyselinu sírovú - moja škola má nejakú, ktorá je tiež 0,1 M alebo 0,01 M, takže by som si mohol vziať trochu, ale bude to stále fungovať na neutralizáciu konečného roztoku s amfetamínom?
 

dazrich

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Kyselina dusičná (dymová) 150gr bisulfátu sodného 43gr dusičnanovej soli, draselnej, sodnej. jednoduché nastavenie destilácie so správnymi bezpečnostnými opatreniami pre plyn. zmiešajte soli vo varnej banke a zahrievajte, kým sa soli neskvapalnia a nezačnú vydávať ten nepríjemný hnedý plyn. studená voda cez kondenzátor a asi 15 až 20 ml kyseliny dusičnej v zbernej banke na konci.
Nepoužívajte najlepšie varné banky, pretože zvyšky solí po vychladnutí stuhnú, a keďže som si nemohol vygoogliť najlepší spôsob ich odstránenia, nakoniec som banku rozbil.
Rozbil som aj druhú banku a prisahám, že som sa jej takmer nedotkol... :oops::eek:
Okrem toho je to jednoduchý spôsob výroby dymiacej kyseliny dusičnej.
 
Top