Syntéza amfetamínu z jedného hrnca z P2NP pomocou NaBH4/CuCl2 (v mierke 1 kg)

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Reakčná schéma:
GzjcutCFE8
Zariadenia a sklo:
  • Reaktor s objemom 50 l so spätným chladičom, horným miešadlom a ohrievacím zariadením v zostave;
  • Kvapkací lievik;
  • Bežný lievik;
  • laboratórny teplomer (do 150 °C);
  • Niekoľko vedier na 10 a 20 l;
  • odmerný valec na 1 l;
  • Zdroj vákua;
  • Laboratórne váhy (vhodné 1 - 2 000 g);
  • Studený vodný kúpeľ pre spätný chladič;
  • Nutscheho filter;
  • papiere s indikátorompH;
  • 5 l x2 kadičky;
  • Mraznička;
  • Pyrexové misky na kryštalizáciu;
Reagencie:
  • Izopropylalkohol (IPA) 20 l;
  • Destilovaná voda 6,2 l;
  • Borohydrid sodný (NaBH4) 1739 g;
  • P2NP (fenyl-2-propanón ) 1000 g;
  • Chlorid meďnatý (II) (CuCl2) 105 g;
  • Vodný roztok hydroxidu sodného (NaOH) 25 % 8 l;
  • Suchý acetón 2,5 l;
  • Kyselina sírová (alebo ortofosforečná);
Syntéza:
1. Do50 l dávkového reaktora sapridá zmes IPA a H2O v pomere 2:1 (18 l ).
2 . Pridá sa tuhý NaBH4 (1739 g) v jednej dávke a zapne sa miešadlo.
3 . Čistý
P2NP (1000 g) sa pridá v niekoľkých malých dávkach, aby sa teplota zmesi udržala pod 60 °C.

4. Roztok CuCl2 (105 g) vo vode (200 ml) sa pomaly pridáva po kvapkách, aby sa teplota zmesi udržala pod 80 °C.
Au7v9SVU3q
V0iAhpYWBw

CuCl2 a CuCl2*2H2O

5. Potom sa reakcia udržiava pri teplote 80 °C počas 30 minút pomocou vonkajšieho ohrevu.
6 . Do reakčnej zmesi sa pridá vodný roztok NaOH (8 l 25 %) a vrstvy sa oddelia.
7 . Vodná fáza sa extrahuje 8 litrami IPA. Voľná amfetamínová báza sa rozpustí v IPA a hustota IPA vrstvy sa zmení, preto sa oddelí od vodnej vrstvy.
8. IPA z extrakcie v kroku 7 sa odparí vo vákuu na olej bez amfetamínu a spojí sa s voľnou bázou z kroku 6.
9 . Základový olej bez amfetamínu sa rozpustí v 2 l suchého acetónu.
10. Kyselina sírová (alebo ortofosforečná) sa pridáva po kvapkách, aby sa dosiahlo pH 6 (za stáleho miešania).
11. Potom sa zmes vloží na 12 hodín do mrazničky.
12. Po kryštalizačnom postupe v mrazničke sa suspenzia amfetamínovej soli prefiltruje pomocou nutscheho filtra a premyje sa suchým studeným acetónom do bielej farby. Acetón z premývacieho postupu sa môže kryštalizovať podľa krokov 11 - 12 (kvalita amfetamínovej soli z tohto roztoku bude nižšia).
Výťažok reakcie je 60 - 70 %
.
 
Last edited by a moderator:

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
V prvom rade vám veľmi pekne ďakujem za tieto veľmi zaujímavé cesty syntézy.
Je na tento spôsob použiteľný 30l sklenený reaktor? (Niečo také, ako vidíte na obrázku)
A ako realizujete miešanie? Používate elektrické horné miešadlo?
 

Attachments

  • 2CW1k645o0.jpg
    2CW1k645o0.jpg
    538.1 KB · Views: 1,168

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Ak škálujete túto reakciu, škálujete všetko, alebo extrakcia vodnej vrstvy pomocou IPA nemusí byť lineárne škálovaná?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ide o naozaj peknú syntézu bez odpadu z ortuti alebo možnej kontaminácie ortuťou, ktorá vzniká pri redukcii Al/Hg. Videl som ju na The Vespiary pred niekoľkými mesiacmi a chystal som sa sem napísať, keď som ju sám vyskúšal. Ale ako zvyčajne ste ma predbehli :). Vďaka za vynikajúci text!
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Je možné to zmenšiť? Mám všetky zložky, ale radšej by som to najprv skúsil v malom meradle.
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18
Táto reakcia je veľmi dobrá v malom rozsahu
Pri veľkej reakcii sa pri snahe kontrolovať exotermu a veľké množstvo peny pomalým vkladaním roztoku CuCl2 do banky nedosiahne vysoký výťažok, môže sa stať, že nebude nič iné ako nitroalkány a koncentrácia nanočastíc bude príliš malá na redukciu nitra, mala by sa použiť čo najväčšia banka a celý roztok CuCl2 by sa mal pridať naraz
 

RickyKasso

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 11, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
3
Čo považujete za "malý rozsah"? Existuje nejaké konkrétne množstvo P2NP a príslušné množstvá ostatných chemikálií, aby reakcia prebiehala čo najoptimálnejšie a najľahšie?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dobrý deň,

Je normálne, aby sa po bode 6 vytvorila pevná zrazenina? Urobila som dvakrát s rovnakým výsledkom, že som len filtrovala.
Ďakujem.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Áno, nerozpustná zrazenina by mala vypadnúť. Odstránime teda prebytočné soli, čím získame bázu.
 
Last edited by a moderator:

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Aký je najlepší spôsob, ako vykonať extrakciu s takým veľkým množstvom, dobre premiešať a potom dekantovať?
a musí sa destilácia vykonať vo vákuu alebo sa IPA môže vydestilovať aj bežným spôsobom?

Ospravedlňujem sa za posledné písanie v nemčine, nevidel som, že je zapnutý autotranslátor
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Alkohol (alebo iné extrakčné rozpúšťadlo) sa musí odparovať, inak bude problémom kryštalizácia konečného produktu.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
možné vykonať vákuovú destiláciu pomocou vývevy s nasledujúcimi špecifikáciami:
Prietoková rýchlosť (max.): 5,5 l/min.
Maximálne vákuum (max.): 160 mbar (abs.)

a aký by bol bod varu IPA pri použití tejto vývevy
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Sú s touto syntézou spojené nejaké závažné riziká?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reakcia s borohydridom sodným sa môže vymknúť spod kontroly, ak nebudete sledovať teplotu. Okrem toho môžu malodisperzné zlúčeniny medi narušiť čistenie konečného produktu.
 

V€ctor Company

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 19, 2023
Messages
24
Reaction score
7
Points
3
Ak sa na stránke
sa reakcia borohydridu sodného vymkne kontrole, čo s tým môžem urobiť, je syntéza spackaná? Ak sa v nej nachádzajú malé rozptýlené zlúčeniny medi, je pre mňa nemožné ich pri čistení odstrániť?
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Mal som p2np vzplanutie po neúmyselnom rýchlom pridaní s nabh4 to neurobilo nič negatívne pre môj konečný produkt.

Všetky zlúčeniny medi som odfiltroval pomocou 2-3 kávových filtrov po tom, ako som ju nechal po zahriatí na 80c odstáť.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
V malom meradle sa môže spracovanie nahradiť vysolením ipa po alkalizácii a extrakciou povedzme toluénom a následným vysušením nad niečím vhodným? Nevidím dôvod, prečo nie, ale možno mi niečo uniká.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Čo používate na externý ohrev, aby ste udržali teplotu na 80 °C počas 30 minút?
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Kovová miska na kŕmenie psov s vodou.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Varná doska, ohrievací plášť (môže byť príliš veľký aj na nízkom stupni), deffo nie otvorený plameň.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Po desiatkach úspešných syntéz sa mi to tentoraz skutočne nepodarilo.
Môj sklenený reaktor mal malú prasklinu, ktorá, žiaľ, viedla k veľkej, a preto sa stal netesným. Našťastie sa to stalo krátko pred pridaním CuCl2. Syntézu som potom zastavil, reakciu uhasil H2o a vložil do kanistra.
Moja otázka teraz: Dá sa zmes NabH4 a P2NP nejakým spôsobom oddeliť, aby sa obidve mohli vrátiť do svojej pôvodnej podoby, aby sa dala opäť použiť na ďalšiu novú syntézu.
 
Top