Syntéza fenylacetónu (P2P) z benzaldehydu s butanónom

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Prečo by ste chceli nahradiť chloroform? Je ľahké syntetizovať si ho pomocou acetónu a bielidla. Pozrite sa na youtube.
Ale ak to z nejakého dôvodu naozaj potrebujete, dichlórmetán a chloroform sú zvyčajne zameniteľné.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Prvýkrát som vyskúšal DCM a úplne sa mi to nepodarilo.
Produkt som extrahoval etylacetátom (viac) a xylénom (menej) - zmes.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Ako dosiahnuť, aby MPB stvrdol? V mrazničke vidím kryštály, ale mimo mrazničky skvapalnie.
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Aldolová kondenzácia.

Pokyny k nej sa nachádzajú v časti Organické reakcie



Tento zápis sa zdá byť viac v súlade s tým, čo vidím. Skúsil niekto skutočne extrahovať rozpúšťadlom z organickej vrstvy. Použitie chloroformu nebude fungovať, pretože sa mieša s organickou vrstvou. Ak mi niečo neuniklo, treba tento zápis otestovať a upraviť.

Skúšal už niekto tento syntézu.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
V PORIADKU. Stačí zahrievať benzohydy a MEK s kyselinou chlorovodíkovou približne 3 až 5 hodín. Teplota: 90-110 C.
Len mi poďakujte. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Robí aldolovú kondenzáciu MEK a benzaldehydu. Produkt je: Mehtylfenylbutenón.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Zdá sa, že ste si veľmi istý svojím postupom. Môžeme z toho usúdiť, že ste to vyskúšali a podarilo sa vám to?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
V PORIADKU. Minula som stovky eur, aby to fungovalo, a teraz sa pýtate, či to bude fungovať!
Teraz som naozaj naštvaný! Odteraz tu nebudem zverejňovať... lyžičkou kŕmiť nikoho svojimi informáciami.
Bože, do prdele! Odporúčam vám, aby ste si prečítali aj chémiu, než začnete spochybňovať moje metódy. Ak vás chémia nezaujíma, ale chcete informácie o celej tejto syntéze, ktorú som s ťažkosťami vyskúšal 16-krát, zabudnite na to. Vôbec nebudem nikomu odpovedať na otázky, pretože sám som svoje vedomosti získal z vedeckých článkov, ale aplikoval som ich do praxe s vlastnými vedomosťami z chémie. Áno. Aldolová kondenzácia v mieste syntézy funguje s lepšími výťažkami ako pri splyňovaní. Nebudem nikomu odpovedať na žiadny iný bod týkajúci sa predmetnej syntézy. Ďakujem a dovidenia!
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Nerozumiem, prečo to považujete za také urážlivé. Len som sa snažil komunikovať pomocou formálneho jazyka.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Ospravedlňujem sa za svoju frustráciu. V tom čase som bol veľmi unavený. Alkohol funguje.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
A s použitím postupu "Twodogs" a "Bio" sa acetoxyfenylpropén aso podaril ako šarm.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Je to v poriadku. Nakoniec sme všetci ľudia. Môžete sa podeliť o množstvá činidiel, ktoré používate?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Najlepšie mi bolo, keď som reagencie používal v minimálnom množstve. Takže som dal 10 g benzaldehydu + 25 g MEK + 30 g kyseliny chlorovodíkovej. Dostal som 28 g kryštálov, ktoré boli mokré, a keď som ich dostal suché, ako som ich MOHOL dostať, dostal som 13 g metylfenylbutenónu.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Budúci týždeň dostanem nové sklo, takže môžem začať experimentovať na ďalšej úrovni.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Mám nesprávne uvedený bod topenia MPB, je to tak: 37-38°C
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Ok, krok 3 - pridal som roztok NaOH zohriaty na 50c a vložil do mag Stir po 6 hodinách bola v mojom rbf hustá takmer pevná krémová kaša. Pridal som DCM a objavili sa dve vrstvy. Najprv som sa veľmi tešil!!! Keďže krémová hustá vrstva sedela na dne a myslela som si, že čírejšia vrstva sú dobroty extrahované DCM, bola na vrchu. Nie nie nie nie..... Mliečna hustá vrstva bola DCM. S istotou viem, že keď odstránim DCM, nebudem mať žltý číry olej alias p2p.


@HEISENBERG

Preskúmal váš tím tento postup pred zverejnením. Zdá sa, že odborníci o tomto postupe mlčia. Bolo by pekné získať nejakú podporu na metódu, ktorú váš tím zverejnil.

Ok, takže sa pokúsim o destiláciu na krémovej kaši a uvidíme, čo z toho vznikne.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Stačí použiť vlastnú metódu, ktorá je: Zahrievajte MEK a benz, s kyselinou chlorovodíkovou: 90-110 C, 3-5 hodín.
Potom dajte 10 % roztok KOH a okamžite sa objavia kryštály. Zbavte sa vody. Dajte ich do mrazničky. Zbavte sa oleja. Čisté, biele kryštály. ...ste vítaní!
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Pred pridaním 10 % roztoku KoH ochlaďte zmes BENZ a MEK. Pri tomto postupe nebude potrebná vákuová destilácia správne.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Je vychladený na izbovú teplotu. Potom zozbierajte hnedú organickú vrstvu. Pridajte do nej 20 ml 10 % roztoku KOH. Ak je pH príliš kyslé alebo príliš zásadité, upravte ho na pH: 7. Zbavte sa vody, keď je pH 7. Banku vložte do mrazničky aspoň na 4 hodiny. Po zmrazení zlikvidujte hornú mastnú sračku. Roztok netreba destilovať ani sušiť, pretože kryštáliky sa v banke objavia okamžite, stačí ich zmraziť, aby ste získali olejovú vrstvu, ktorá je len vedľajším produktom.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Zabudol som spomenúť, že pred vložením roztoku KOH premyte organickú vrstvu rovnakým množstvom použitej kyseliny.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Roztok MPB už mám a chcel by som získať kryštály bez destilácie. Adolová kondenzácia sa uskutočnila prostredníctvom kyslej plynnej reakcie. Myslíte si, že ak sa do roztoku Benz + MEK zavedie kyselina prostredníctvom splyňovania a zahrieva sa na 90 - 110 °C počas 3 - 5 hodín a pred pridaním 10 % KoH sa premyje hcl, existuje možnosť okamžitého vyzrážania kryštálov? Je dôležité zmraziť roztok, aby sa získali kryštály, a aké sú vaše merania činidla.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
OH môj bože. NEMÝVAJTE sa kyselinou, OK. Rovnaké množstvo vody, aké ste použili kyseliny.
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
 

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Na druhý krok môžem použiť 15-litrovú banku ? a proces extrakcie vykonať v 50-litrovom plastovom sude?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Ahojte všetci !

Túto syntézu som vyskúšal dvakrát a tu je môj záver k tejto syntéze.

Po prvé, zďaleka nie som vyštudovaný chemik, takže to, čo poviem, treba brať s rezervou. Kľudne môžete opraviť to, čo hovorím.

Reakcie a mechanizmy sú výsledkom môjho výskumu a môjho chápania syntézy, a preto sú otvorené aj kritike.

Len som videl, že o tejto téme už diskutovalo veľa ľudí, takže dúfam, že môj príspevok nebude zbytočný. Aj odkaz na konci môjho príspevku už bol na túto tému uverejnený. Ospravedlňujem sa, ak sa z môjho príspevku nič nedozviete.


Krok 1: skrížená aldolská kondenzácia :
Obvykle pri tejto reakcii používame malý prebytok MEK, pretože ketóny môžu samovoľne kondenzovať, ale táto reakcia je termodynamicky devastovateľná a v literatúre, ktorú sa mi podarilo nájsť, sa uskutoční maximálne do 5 %. Napriek tomu podľa tohto dokumentu môže benzaldehyd reagovať s konečným produktom, čo by výrazne znížilo výťažok, preto sa používa prebytok MEK, aby sa zabezpečilo, že benzaldehyd reaguje so správnou molekulou. (Okrem toho podľa toho istého dokumentu nie je užitočná destilácia medzi skríženou aldolovou kondenzáciou a Baeyerovou-Villigerovou oxidáciou, pretože vedľajšie produkty nebudú reagovať počas Baeyerovej-Villigerovej oxidácie a môžu byť odstránené ďalšou destiláciou). Napadlo ma, či by nebolo lepšie pridávať benzaldehyd po kvapkách, čím by sa zabezpečil prebytok MEK, a tým by sa zabránilo reakcii benzaldehydu s novovzniknutým produktom. A keďže aldolová samokondenzácia ketónov nie je veľmi priaznivá, tento postup môže byť lepší z hľadiska výťažnosti. Ale ako som povedal, to, čo hovorím, je potrebné overiť.

Ako katalyzátor môžeme pri aldolových reakciách bežne použiť buď kyselinu, alebo zásadu. Predpokladám však, že v tomto prípade používame kyselinu, aby sme sa vyhli Cannizzarovej reakcii, pretože benzaldehyd je neenolizovateľný. Použitím katalyzátora kyseliny prejdeme k tvorbe enolu namiesto enolátu.

Ako kyslý katalyzátor som pri prvej reakcii vyskúšal silný prídavok koncentrovanej H2SO4 a pri druhej som pridal len niekoľko kvapiek. Rozdiel, ktorý som si všimol medzi týmito dvoma pokusmi, bol ten, že ak sa pridalo príliš veľa H2SO4, produkt polymerizoval, čo takmer znemožnilo destiláciu kvôli bumpingu.

Skrížená aldolová kondenzácia vedie k 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ónu.

Pri Baeyerovej-Villigerovej oxidácii som chcel vyskúšať perboritan alebo perkarbonát sodný. Jediný problém, ktorý som videl pri použití perkarbonátu sodného, bol ten, že by reagoval s GAA a postupne ho neutralizoval. A skutočne je to dosť zlý nápad, keď som to vyskúšal v malom meradle. Perkarbonát má problémy s rozpúšťaním a potrebuje médium obsahujúce trochu viac vody. Keď sa to podarí, musíte si dávať pozor, aby sa neuvoľnilo príliš veľa CO2. Kyselina peroctová sa tvorí in situ a reaguje s 3-metyl-4-fenyl-3-butén-2-ónom. Aby sa môj perkarbonát rozpustil, pridal som trochu H2O2. Ale povedal by som, že ak nemáte 50 % H2O2, nestrácajte čas touto syntézou. A to je môj záver. Hoci sa táto syntéza môže zdať atraktívna, je zdĺhavá a prácna, najmä pri všetkých tých vákuových destiláciách (skúšal som to aj bez nich, funguje to, ale vedie to k práci s vysokými teplotami a dokonca sa mi takto podarilo zničiť produkt!) Preto by som každému odporučil, aby sa obrátil na inú metódu syntézy. Mne sa nakoniec podarilo získať podľa môjho názoru požadovaný produkt, ale podľa môjho názoru nie dosť na to, aby to ospravedlnilo celý postup. Pre tých, ktorí chcú vedieť viac, odporúčam prečítať si článok, vyhľadať "Two dogs aldol", dozvedieť sa o mechanizmoch aldolovej reakcie, Baeyerovej-villigerovej oxidácie a hydrolýzy esterov.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Prebytočný MEK pôsobí pri reakcii aj ako rozpúšťadlo (okrem toho, čo ste napísali). Uvoľnenie produktu bez destilácie je možné po zriedení vodou (prebytočný MEK a iné nečistoty) a extrakcii usadeniny vo forme oleja. Olej dobre kryštalizuje na medziprodukt po rekryštalizácii etanolom. V tejto fáze získame produkt prvého stupňa bez zložitých manipulácií (nie je potrebné extrahovať chloroform a vo všeobecnosti je potrebné techniku v tejto téme mierne korigovať). Nemôžeme použiť hydroxid, ten by vo výsledku poskytol ďalší vedľajší produkt.
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Zdieľajte láskavo postup získavania MPB oleja zo surovej zmesi, ak nechcete vákuovo destilovať.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
William D. Môžete pls pls vysvetliť postup získania kryštálu MPB bez vykonania vákuovej destilácie. Postupoval som podľa navrhovaných krokov, ale zdá sa, že sa mi to nedarí. Premyl som, neutralizoval som, rozpustil som v etanole a zmrazil som, ale z nejakého dôvodu neviem, prečo sa môj kryštál pri izbovej teplote skvapalňuje . Čo robím v tomto postupe zle. Môžem pokračovať v Baeyerovej villigerovej reakcii bez extrakcie kryštálu? Pls vaše skúsené príspevky budem vďačný
 
Top