Синтез на фенилацетон (P2P) от бензалдехид с бутанон

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
да, 10 л GAA
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Каква концентрация на GAA
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Просто от 99% чист GAA отвсякъде и това е, което използвате
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Предполагам, че това, което наистина ме интересува, е стохиометрията на тази реакция. В други описания на Байер-Вилигер изглежда не мога да открия това огромно количество ГАА. Може ли някой да ми помогне с обосновката? Наистина съм близо до изпробването на тази реакция, но количеството GAA е проблематично.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
това количество гаа е много и моето най-добро предположение защо е, че приготвянето на пероцетна киселина на място (по време на реакцията) и без катализатор е неефективно, така че химикът свръхкомпенсира, за да помогне за това, също така гаа се използва тук като разтворител
Ако приготвите пероцетната киселина няколко дни преди това и проверите съдържанието на наличния кислород, вероятно ще получите по-добри резултати. При това съм виждал професионалисти да използват този метод и да получават в най-добрия случай само 35-65 % от крайния продукт. така че неопитният химик вероятно ще получи още по-лоши резултати, а новакът вероятно ще се провали или още по-лошо ще се нарани. Препоръчвам да четете и да учите и да започнете с малки стъпки
Уверете се, че сте почистили добре готовата реакционна смес в края на всяка стъпка, Не превишавайте -5c при кондензацията на алдола оставете мек/бензалдехид да се разбърка за една нощ в хладилника след обгазяването.
не превишавайте 60c в Байеровия вилагер. и проучете други окислители, защото аз получавам по-добри резултати с друг.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Може би ще пробвам с оксина, ако добивът е толкова висок! Прочетох тези форуми за тевеспири/кошери и сега ще се съобразявам с тези инструкции, защото в тези инструкции тук не съм го направил успешно.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Мога ли наистина да дестилирам П2П при нормално атмосферно налягане, без да разваля П2П?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Според статиите, които прочетох, можете да го направите, но загубата на добиви ще бъде висока. А някои статии предполагат, че P2P ще се разгради преди достигане на температурата.

Парната дестилация изглежда лесна и чиста.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
И така, харесва ви дестилацията с водна пара на етерични масла? Защото аз не разполагам с такъв вид апаратура, която показват във видеото тук.
И така, слагам пречистеното си P2P с вода в колба за варене с вместимост 500 ml и P2P се появява с тези водни пари, но, разбира се, не се смесват, след което се извършва екстракция?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
За първи път правя това перацетично окисление с неутрализиран разтвор и в горния слой има някакъв червеникаво-оранжев слой, който, мисля, че става все по-голям и по-голям с часовете на окисление. Поддържам температурата около 55-60 С, но става все по-трудно да въртя и разбърквам с ръце (магическата бъркалка е мъртва), защото горният слой е толкова дебел.
Какво, по дяволите, правя тук. Мехурчетата са, да. Мисля, че за първи път ми действа пероцетната киселина, защото преди това я държах в шкафа 3,5 дни и неутрализирах разтвора. Може ли някой да обясни какво се случва? Добре ли се справям тук? Това е на около час осем.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Няма да излъжа, ако кажа, че не знам почти нищо за окислението на BV.

В момента правя изследвания за увеличаване на добивите по време на окислението, преди да опитам каквото и да било. Най-доброто, което съм разбрал досега, е, че причината, поради която добивите остават около 35%, се дължи на количеството вода в реакционната маса по време на окислението.

Що се отнася до дестилацията, да. Това е като дестилация на етерични масла. Предполагам, че може да се направи по начина, който казахте, но ще отнеме твърде много време. Това определено не е практично. Когато P2P се рефлуксира (кипи), обемът на външната пара трябва да е по-голям от обема на парата в реакционната колба, в която се рефлуксира P2P. Можете да получите необходимия обем пара с тенджера под налягане.

Но със сигурност не се нуждаете от нещо причудливо като тенджера под налягане. Една много проста инсталация ще свърши работа.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Забелязах, че получих 30,5 грама ацетоксифенилпропен от 55 грама MPB, когато направих перацида, не "in-situ", а първо я направих, сравнявайки я с точните молове, и оставих перацидата в затворено помещение за 3,5 дни, разбира се с H2SO4-катализатора. След това неутрализирах разтвора с натриев бикарбонат до pH:7. Това са триковете за получаване на дори прилично количество ацетокси. Не се заблуждавайте от тези "in-situ"-препарати, ако правите скала от 10-50 грама от него.
 
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Алдол-кондензация.

Указанията за това са в раздел Органични реакции



Този запис изглежда е по-съобразен с това, което виждам. Някой опитвал ли е действително да извлече с разтворител от органичния слой. Използването на хлороформ няма да се получи, тъй като той се смесва с органичния слой. Освен ако не пропускам нещо, записът трябва да бъде тестван и модифициран.

Някой да е опитвал този синтез преди.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
ДОБРЕ. Просто нагрейте бензохида и МЕК със солна киселина за около 3-5 часа. Температура: 90-110 С.
Просто ми благодарете. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Поставям цялото нещо с течността и кристалите в чиния от пирекс и малко 96% етанол и го загрявам, така че целият материал преминава в течна форма. Когато етанолът кипне, той отстранява допълнителната вода от сместа. След това го връщам във фризера в мерителна колба от 100 ml. Оставям я да престои в мерителната колба във фризера за един ден.
Тогава всички странични продукти (тъмна течност) се намират в горния слой и аз ги изливам в канала. След това загрявам малко колбата и почти винаги на дъното на колбата се образува слой вода. Изсмуквам водата с пипета и отново я поставям във фризера за около един ден. В горния слой отново се образува масло от страничния продукт. Отново в канализацията. Сега трябва да имате кристали, които не се втечняват при стайна температура. Може би малко прилича на слуз, но е това, което е.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Температурата на топене на метилфенилбутенона е: 13,04°C, а стайната температура е около 22°C, поне в моята
в моя апартамент, така че ето. И аз най-накрая намерих температурата на топене, защото и аз се чудех за нея.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
А първият ми отговор към вас е добър начин да изчистите всички странични реакции от тези кристали.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Така се прилага топлина, за да се извари излишният разтворител, след което се оставя да се охлади, за да настъпи кристализация. Смятате ли, че може да се пристъпи към реакцията на Байер виладжър без кристализация MPB?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Можете също така да го дестилирате от вашата смес от разтвори. Някой беше казал, че просто трябва да дестилирате всичко, което дестилира при температура 150 С и по-ниска, и да го изхвърлите. Метилфенилбутенонът дестилира около 270-300 С при нормално налягане. И можете да използвате онова жълто оцветено масло в Байер-Вилигер, това е същият МРБ, но в различна форма. Не съм го правил, но и моите кристали ще станат на каша тук. Сега е лято и температурата на топене е около 13-14 С. Ако температурата в апартамента ми е около 22 С, значи ...
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Имах и термометър, така че той беше разделен на две, беше много смешно😂
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Говорех по телефона и разглеждах новото си оборудване. Просто го взех и *щрак!". О, това беше новият ми термометър. Беше. :)
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Съществува възможност за дестилация на продукта с водна пара. Ще видите какво имам предвид под катран, когато стигнете до екстракцията. Използвате хлороформ или DCM?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Не разбирам, защо не използвате различни разтвори за екстракция. Просто погледнете как молекулата ще се разтвори в различни разтворители и изберете разтвора, който работи най-добре за вас. Smh ..
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Здравейте на всички !

Опитах този синтез два пъти и ето какво е заключението ми за него.

Първо, аз далеч не съм обучен химик, така че това, което казвам, трябва да се приема с известна доза сол. Чувствайте се свободни да поправите това, което казвам.

Реакциите и механизмите са резултат от моите изследвания и моето разбиране за синтеза, поради което също подлежат на критика.

Просто видях, че много хора вече са обсъждали темата, така че се надявам постът ми да не бъде излишен. Освен това линкът в края на поста ми вече е публикуван по темата. Съжалявам, ако не научите нищо от поста ми.


Стъпка 1: кръстосана алдолова кондензация :
Обикновено използваме малък излишък на МЕК в тази реакция, защото кетоните могат да се самокондензират, но тази реакция е термодинамично опустошителна и ще се извърши до максимум 5% в литературата, която успях да намеря. Въпреки това, според този документ, бензалдехидът може да реагира с крайния продукт, което значително би намалило добива, откъдето идва и използването на излишък от МЕК, за да се гарантира, че бензалдехидът реагира с правилната молекула. (Освен това, според същия документ, дестилацията между кръстосаната алдол кондензация и окислението на Байер-Вилигер не е полезна, тъй като страничните продукти няма да реагират по време на окислението на Байер-Вилигер и могат да бъдат елиминирани при следващата дестилация). Чудех се дали няма да е по-добре да добавям бензалдехида капка по капка, което ще гарантира, че има излишък на МЕК, и по този начин ще предотврати реакцията на бензалдехида с новообразувания продукт. И тъй като алдолната самокондензация на кетони не е много благоприятна, този начин може да е по-добър за добива. Но както казах, това, което казвам, трябва да се провери.

Като катализатор обикновено можем да използваме или киселина, или основа за алдолните реакции. Предполагам обаче, че тук използваме киселина, за да избегнем реакцията на Каницзаро, тъй като бензалдехидът не се енолизира. Като използваме киселинен катализатор, преминаваме през образуването на енол вместо на енолат.

Като киселинен катализатор опитах силно добавяне на концентрирана H2SO4 първия път, когато направих тази реакция, а втория път добавих само няколко капки. Разликата, която забелязах между двата случая, беше, че ако се добави твърде много H2SO4, продуктът се полимеризира, което прави дестилацията почти невъзможна поради накъсване.

Кръстосаната алдолова кондензация ще доведе до 3-метил-4-фенил-3-бутен-2он.

За окислението на Байер-Вилигер исках да опитам с перборат или натриев перкарбонат. Единственият проблем, който видях при използването на натриев перкарбонат, беше, че той ще реагира с GAA и постепенно ще го неутрализира. И наистина това е доста лоша идея, след като я изпробвах в малък мащаб. Перкарбонатът има проблеми с разтварянето и се нуждае от среда, съдържаща малко повече вода. След като това стане, трябва да се внимава да не се освободи твърде много CO2. Пероцетната киселина се образува на място и реагира с 3-метил-4-фенил-3-бутен-2он. За да накарам моята перокарбонат да се разтвори, добавих малко H2O2. Но бих казал, че ако не разполагате с 50% H2O2, не си губете времето за този синтез. И това е моето заключение. Въпреки че този синтез може да изглежда привлекателен, той е досаден и трудоемък, особено с всички тези вакуумни дестилации (опитвал съм и без тях, работи, но води до работа с високи температури и дори съм успявал да унищожа продукта по този начин!) Затова бих посъветвал всеки да се обърне към друг метод за синтез. В крайна сметка успях да получа това, което според мен беше желаният продукт, но според мен не достатъчно, за да оправдае цялата процедура. За тези, които искат да научат повече, препоръчвам да прочетат статията, да потърсят "Two dogs aldol", да се запознаят с механизмите на реакцията на алдола, окислението на Байер-Вилигер и хидролизата на естери.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Излишъкът от МЕК действа и като разтворител за реакцията (освен това, което сте написали). Освобождаването на продукта без дестилация е възможно след разреждане с вода (излишния МЕК и други примеси) и извличане на утайката под формата на масло. Маслото кристализира добре в междинен продукт след рекристализация с етанол. На този етап се получава продуктът от първия етап без сложни манипулации (не е необходимо да се извлича хлороформ и като цяло техниката в тази тема трябва леко да се коригира). Не можем да използваме хидроксид, това ще даде друг страничен продукт като резултат.
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Уилям Д. Можете ли да обясните процедурата за получаване на MPB кристал, без да правите вакуумна дестилация. Следвах предложените стъпки, но изглежда, че не мога да се справя. Промих, неутрализирах, разтворих в етанол и замразих, но по някаква причина не знам защо кристалът ми се втечнява при стайна температура . Какво правя погрешно в тази процедура. Мога ли да продължа с реакцията на Байер Вилигер, без да извличам кристала? Ще се радвам на вашия опит.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Правя го сега, за първи път пероцетна киселина самостоятелно първо. Ще са необходими 5-7 дни, за да се постигне равновесие.
Така че изчаквам до 5-ия ден и продължавам с моите 55 g MPB + 200 ml:s GAA като разтворител.
Всички стъпки могат да бъдат намерени на сайта на Rhodium.
 

Y12

Don't buy from me
New Member
Joined
May 22, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Възможно ли е да не се използва вакуум, вместо това да се използва нормална дестилация за сапериране на хлороформа от междинния продукт/продукта, защото ВР от тях са толкова различни. но за последното пречистване на Р2Р използвайте парна дестилация.
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Може ли някой готвач да даде урок за това как да се направи добив от 100 г?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Просто поставете още реактиви в колбата. Просто.
 
Top