Αμινοποίηση 1-Phenyl-2-propanone (P2P) Leuckart σε αμφεταμίνη και μεθαμφεταμίνη. Κλίμακα Smale.

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Θα μοιραστώ τον πίνακα μαζί σας.
Khi3lZJupI
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Ίσως είναι απλώς δίκαιο να προσθέσουμε ότι θερμοκρασίες άνω των 180 °C όπως οι ονομαζόμενες 200 και 210 °C σίγουρα καταστρέφουν πλήρως το P2P και ακόμη και το φορμαμίδιο, οι προκύπτοντες ατμοί και τα αέρια είναι εξαιρετικά τοξικά. Εξαερώστε τα πάντα που προέρχονται από την κορυφή του συμπυκνωτή προς τα έξω! Σοβαρά!
Κρατήστε την κάτω από τους 180, καλύτερα κάτω από τους 175 °C και βαθμονομήστε το υπέρυθρο θερμόμετρο στη φιάλη/συσκευή που χρησιμοποιείτε, αλλιώς δεν θα ξέρετε ποτέ ακριβώς πόσο καυτή είναι.

Καλή τύχη
 
View previous replies…

ZACARIASKLK123

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2023
Messages
17
Reaction score
10
Points
3
Αλλά πόσα λεπτά, 30 λεπτά όπως αναφέρεται ή 10 λεπτά χωρισμένα σε τρεις μερίδες στις 60w; 150 - 160C?

  • 15λεπτά συνολικά;, γιατί έχω διαβάσει ότι κάποιοι το έκαναν αυτό.

Θέλω να δοκιμάσω αυτή τη σύνθεση, δεδομένου ότι έχω έναν συνάδελφο που τυχαίνει να έχει έναν αντιδραστήρα μικροκυμάτων

@G.Patton @William Dampier Οποιαδήποτε συμβολή σε αυτό;

  • Ή μήπως Το τέλος της αντίδρασης προσδιορίζεται όταν τα αέρια παύουν να απελευθερώνονται;
 
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Επισυνάπτω το άρθρο και μπορείτε να το δείτε μόνοι σας. Είδα μια δημοσίευση αλλού όπου κάποιος ισχυρίζεται καλές αποδόσεις όπως 80% σε έναν τροποποιημένο οικιακό φούρνο μικροκυμάτων (τρύπα για συμπυκνωτή) με θερμοκρασίες όχι πάνω από 175°C για να αποφευχθεί η αποσύνθεση του φορμαμιδίου. Δεν δόθηκαν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό.
 

Attachments

  • O8W2pFPLM1.pdf
    175.9 KB · Views: 873

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Μας αρέσει η καθαρότητα του προϊόντος.
Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους για τη σύνθεση δεξτρομεθαμφεταμίνης.
Leuckart, αμάλγαμα, μέθοδος ηλεκτρόλυσης, αντιδραστήρας, υδρίδιο βορίου.
Δοκιμάστηκε επίσης μια μέθοδος για τη λήψη μεθαμφεταμίνης από συνθετική εφεδρίνη.
Η εφεδρίνη ελήφθη με διάφορους τρόπους.
Για τους καταναλωτές μου, βρήκα το καλύτερο προϊόν με υψηλή δραστικότητα και κρυσταλλική καθαρότητα.
Το κόστος απόκτησης 1 κιλού δεξτρομεθαμφεταμίνης είναι μόνο ~220-250 ευρώ.
 

Attachments

  • UacHJ0KtAB.jpg
    6.8 MB · Views: 1,146
  • r5F9paNthy.jpg
    6.7 MB · Views: 988
  • geyYESWZL8.jpg
    6.6 MB · Views: 948
  • PWu7vlHX2N.jpg
    6.5 MB · Views: 893
  • wDvh5KHcB1.jpg
    7.1 MB · Views: 891
  • nmfH5sBWSe.jpg
    6.9 MB · Views: 875
  • zGmyXEgN4D.jpg
    7.3 MB · Views: 954
View previous replies…

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Μήπως η σύνθεση της εφεδρίνης περιλαμβάνει ίσως υδροχλωρική α-μεθυλαμινο-προπιοφαινόνη & nabh4;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Πόση N-Iso χρειαζόταν για να σχηματίσει το ρακεμικό Meth αυτούς τους ωραίους κρυστάλλους;
 

BamBam

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 10, 2023
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
7. Η ακατέργαστη βάση ελεύθερης μεθαμφεταμίνης αποστάζεται υπό κενό (2 mbar, 60-100 °C) με τη βοήθεια συσκευής απόσταξης Kugelrohr (προαιρετικά) για να παραχθεί μεθαμφεταμίνη ως διαυγές έως ανοιχτό κίτρινο έλαιο (2,5 g, 42%).

Ποια είναι η άλλη επιλογή; Απλή, κλασματική απόσταξη ή απόσταξη με ατμό; Εάν δεν έχετε συσκευή απόσταξης Kugelrohr;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Το μείγμα σας έχει εύκολα διαχωρίσιμα συστατικά με πολύ μεγάλο εύρος bp, οπότε η κλασματική είναι εκτός.
Το προϊόν σας αποικοδομείται πριν φτάσει σε bp, ακόμη περισσότερο από το παράγωγο της πρωτογενούς αμίνης, οπότε και η κανονική απόσταξη είναι εκτός.
Ο ατμός είναι ο σωστός τρόπος, κατά προτίμηση από αλκαλικό διάλυμα 35% NaOH το πολύ για να αποφευχθεί η αλκαλική υδρόλυση.

Αν με οποιοδήποτε τρόπο το προτιμάτε αυτό μπορείτε επίσης να κάνετε απλά μια εκχύλιση με διαλύτη από βασικό διαλύτη. χρησιμοποιώντας κάτι σαν τολουόλιο, να απογυμνώσετε το οργανικό στρώμα και να οξινίσετε σε ph 2-3 ακολουθούμενο από νερό. Στη συνέχεια αυτό το προστιθέμενο νερό διαχωρίζεται και το οργανικό κλάσμα απορρίπτεται. κρατάτε το aq στρώμα βασισμένο και εκ νέου εκχυλίζετε με καθαρό διαλύτη.
 

BamBam

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 10, 2023
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Ευχαριστώ φίλε, εκτιμώ πολύ
 

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
Ποια είναι η λειτουργία του NaOH στην απόσταξη με ατμό;
 

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
Ποια είναι η λειτουργία του NaOH στην απόσταξη με ατμό;
 

BamBam

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 10, 2023
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Σας πειράζει να μου δώσετε λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την πρόληψη της αλκαλικής υδρόλυσης.
Καθώς έχω κάνει την αντίδραση και τώρα έχω παράγει ως σκούρο λάδι σε τολουόλιο.
μπορώ απλά να κάνω απόσταξη με ατμό προσθέτοντας νερό στο Rm ή καλύτερα να προσθέσω διάλυμα aq Noah;
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Γεια σας κύριε, αν θέλω να ακολουθήσω το συστατικό σας. Είναι αυτό που πρέπει να ξεκινήσω bmk γυρίστε στο p2p πρώτα. Μετά το p2p να γίνει αμφεταμίνη; Τέλος η αμφεταμίνη να μετατραπεί σε μεθαμφεταμίνη;
 

googie

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18
Γιατί αμφεταμίνη -> μεθαμφεταμίνη;

Μπορείτε να πάτε κατευθείαν στη μεθαμφεταμίνη με το P2P.
 

masterpell

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Μπορεί το βενζόλιο να αντικατασταθεί από άλλα υλικά; Μπορεί η άνυδρη ακετόνη να αντικατασταθεί από ipa
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε DCM, αιθέρα, τολουόλιο ή ξυλόλιο αντί για βενζόλιο. Και ναι, η ακετόνη μπορεί να αντικατασταθεί από IPA.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Πρόσφατα άρχισα να εναλλάσσω τη διαδρομή Leuckart και τη διαδρομή NaBH4 για D-Meth και
Είχα δύο φορές μια περίεργη κατάσταση στη διαδρομή Leuckart.
Μετά τον διαχωρισμό του τρυγικού ισομερούς όταν μετατρέπω το στερεό μέρος σε αλκάλιο για να ξανακάνω τον διαχωρισμό η ελεύθερη βάση πηγαίνει στο κάτω στρώμα.
Αυτό συνέβη μόνο με την ελεύθερη βάση της L-meth από τη διαδρομή Leuckart, πριν από το διαχωρισμό όταν η ρακεμική της σε αλκαλικό περιβάλλον είναι το ανώτερο στρώμα, το υγρό μέρος μετά το διαχωρισμό των ισομερών (ελεύθερη βάση της D-meth) όταν είναι αλκαλικό είναι επίσης το ανώτερο στρώμα, όπως θα έπρεπε, αλλά η ελεύθερη βάση της Lmeth όχι.
Είναι παράξενο και δεν έχω την εξήγηση δεν ξέρω αν κάποιος έχει την ίδια κατάσταση ή ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • AvRK9J4GiN.jpg
    AvRK9J4GiN.jpg
    4 MB · Views: 271

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εντάξει έκανα μια πλύση οξέος-βάσης και στην όξινη φάση εμφανίστηκε μια γαμημένη πρόσμειξη που δεν διαλύεται στο διαλύτη όπως και οι υπόλοιπες προσμίξεις και δεν παραμένουν στο νερό με την ελεύθερη βάση απλά πηγαίνει στον πυθμένα.
Πιθανώς έκανα λάθος κατά τη διάρκεια Leuckart procesos πολλά πράγματα ταυτόχρονα hahahah
Η απορία τώρα είναι γιατί εμφανίζεται μόνο μετά τον διαχωρισμό των ισομερών και μόνο στην πλευρά της Lmeth γιατί έκανα την ίδια πλύση για την ελεύθερη βάση Dmeth και δεν εμφανίστηκε, φαίνεται περίεργο τουλάχιστον
Η εικόνα είναι από την οξεία φάση διαλύτη πάνω στρώμα νερού με στρώμα μεδίου ελεύθερης βάσης και άγνωστη κολλώδη πρόσμειξη στο κάτω στρώμα.
NoPYqsBchy
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ακόμη και το χρώμα στην πρώτη φωτογραφία λέει ότι έχετε βρώμικο λάδι με σημαντική πρόσμειξη, αποστάξατε την αμίνη μετά την Leuckart-Wallach; Το Leuckart είναι γνωστό ότι δίνει ένα μείγμα διαφόρων δευτερογενών/τεταρτογενών αμινών, ενδεχομένως και κάποιες άλλες προσμίξεις. Ο Hank Schrader δημοσίευσε ένα απόσπασμα από τη μελέτη, στο οποίο εξετάζεται λεπτομερέστερα ο σχηματισμός προσμίξεων στην αντίδραση Leuckart-Wallach.
Επίσης, ο διαχωρισμός των ισομερών μπορεί να μην ήταν ικανοποιητικός λόγω της χαμηλής καθαρότητας της ελεύθερης βάσης της αμίνης.
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ευχαριστούμε για την απάντησή σας.
Πάντα πλένω και καθαρίζω την ελεύθερη βάση μετά τον ισομερή διαχωρισμό, ανεξάρτητα από τη διαδρομή που χρησιμοποιώ.
Είναι απλώς ένα οικονομικό θέμα σε μεγάλη κλίμακα.
Δεν χρησιμοποιείτε την ίδια ποσότητα αντιδραστηρίων για τον καθαρισμό ολόκληρης της ρακεμικής ελεύθερης βάσης από ό,τι μόνο του διαχωρισμένου μέρους.
Δεν ξέρω πού βλέπετε την ελεύθερη βάση στην εικόνα, αν τη διαβάσετε προσεκτικά θα δείτε ότι δεν είναι δυνατόν να τη δείτε επειδή βρίσκεται στο στρώμα του νερού.
Σχετικά με το διαχωρισμό της "βρώμικης" freebase (έχει εξαχθεί και αποξηρανθεί) μπορώ να σας πω ότι λειτουργεί σωστά η απόδειξη είναι το τελικό υλικό που λαμβάνεται (η εικόνα προστέθηκε) και επίσης παίρνω λιγότερη D freebase κάθε φορά που ξανακάνω τη διαδικασία για την L freebase οπότε λειτουργεί είναι γεγονός.
Απομόνωσα αυτή την "ακαθαρσία" και διαλύεται στο DCM αλλά όχι στο εξάνιο και τώρα είναι ένα δίλημμα δεν ξέρω αν το εξάνιο δεν είναι αρκετά καλός διαλύτης για αυτού του είδους τα προϊόντα ή αν το DCM διαλύει κάποιες οργανικές ακαθαρσίες :-(
Ευχαριστώ
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ξέχασα την εικόνα, συγγνώμη.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ξέχασα την εικόνα, συγγνώμη.
KRNq6bGaCV
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Η ερώτηση ήταν: Καθαρίσατε την ελεύθερη βάση της αμίνης πριν από το διαχωρισμό των ισομερών; Οι προσμίξεις Leuckart είναι δευτεροταγείς/τεταρτοταγείς αμίνες και μπορούν να απομακρυνθούν μόνο με απόσταξη της ελεύθερης βάσης της αμίνης.
Το ερώτημα ήταν: καθαρίσατε την ελεύθερη βάση της αμίνης πριν από το διαχωρισμό των ισομερών; Οι προσμίξεις Leuckart είναι δευτεροταγείς/τεταρτοταγείς αμίνες και μπορούν να απομακρυνθούν μόνο με απόσταξη της ελεύθερης βάσης της αμίνης. Σας ρώτησα πώς καθαρίσατε την ελεύθερη βάση πριν από την ισομερίωση, όχι μετά την ισομερίωση.
Με αποσταγμένο έλαιο, δεν είχα ποτέ προβλήματα διαχωρισμού των ισομερών, και δεν έχει σημασία αν πρόκειται για p2p meth ή amp ή p2np amp.
Κατά την απομόνωση του άλατος του L-ισομερούς του δ- τρυγικού οξέος (απόσταξη αλκοόλης), έμεινα με ένα πυκνό, κολλώδες έλαιο ελαφρώς κιτρινωπού χρώματος.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
ο κρύσταλλος μπορεί επίσης να ληφθεί από τη μεθαμφεταμίνη μίξης ισομερών D και L, εγώ προσωπικά το έκανα. Δεν μετρήσατε τη γωνία περιστροφής.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Μπορώ να σας στείλω σε ιδιωτικά μηνύματα μια φωτογραφία του γυαλιού που λαμβάνεται από βρώμικο αμινέλαιο. Μελέτησα τη δυνατότητα λήψης μεγάλων κομματιών γυαλιού χωρίς απόσταξη υπό κενό, επίσης δεν υπήρξε διαχωρισμός σε ισομερή.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ξέρω πόσο καθαρή είναι η freebase της meth όπως φαίνεται έκανα απόσταξη με ατμό και έκανα και υπό κενό πρέπει να νομίζεις ότι η freebase του pic πρέπει ακόμα να εξαχθεί και να ξηρανθεί αλλά όπως σου εξήγησα είμαι σε θέση να πάρω το ίδιο ακριβώς καθαρό και ισχυρό τελικό προϊόν από αυτή την freebase, αποφεύγοντας τις αποστάξεις, από ότι από την αποσταγμένη, δεν θα τα ξεχωρίσεις στην πραγματικότητα κανείς δεν μου είπε τίποτα για οποιαδήποτε διαφορά στο προϊόν και άλλαξα τη διαδικασία πριν πολύ καιρό χωρίς να το πω και οι εργαστηριακές εκθέσεις δείχνουν ακριβώς την ίδια καθαρότητα %
Χαίρομαι που θα λάβω τις φωτογραφίες, ευχαριστώ.
 
Top