Όλα σε ένα νήμα για τη μετατροπή του γλυκιδικού αιθυλομεθυλικού PMK σε PMK

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το κερί. Μετά τη σαπωνοποίηση και την αντίδραση με HCI βγαίνει ένα ωραίο λάδι ανοιχτού καφέ χρώματος. Αφού το αφήσω να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου γίνεται σκούρο καφέ, σχεδόν μαύρο και παχύρρευστο.

Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με αυτό;
 

Bennyboy88

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2022
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Δοκιμάστε με το no Noah.
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Το δοκιμάσατε ήδη αυτό; Πώς ήταν η απόδοσή σας;
 

Bennyboy88

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2022
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Το fd μου λέει για το 60%
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
χρειάζεται τελικό στάδιο, απόσταξη υπό κενό για τον διαχωρισμό των προσμίξεων/νερού στην καφέ κόλλα που αναφέρετε
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
και ναι.... το 1 βήμα με αναδιάταξη με HCL δεν ισχύει με αυτό το κερί, χρειάζεται πριν (όπως μπορείς να διαβάσεις σε αυτό το post και σε άλλα) NaoH 5% με dH2o , μετά hcl, μετά άλμη ή ακόμα καλύτερα εξουδετέρωση με Nahc03 και μετά η απόσταξη υπό κενό.
 

HCL

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 6, 2022
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
κάποιος έχει μια πραγματική δοκιμασμένη μέθοδο που λειτουργεί με υψηλή απόδοση; Μιλώντας για το cas 28578-16-7
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Ευχαριστούμε για την απάντησή σας. Ίσως ήμουν ασαφής, αλλά αυτό που εννοούσα ήταν ότι το έκανα σε 2 βήματα. Πρώτα το naoh (και το άφησα για τουλάχιστον μία ώρα) και μετά την αντίδραση με HCL. Όπου μετά την προσθήκη του HCL διαχωρίστηκε σε δύο στρώματα.

Με τις παλιές σκόνες δεν τις απόσταξα ποτέ και μπορούσα πάντα να το χρησιμοποιώ το λάδι μια χαρά.

Τα αποτελέσματά σας γίνονται καλύτερα με τις παραπάνω μεθόδους;
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
στην πραγματικότητα το πρόβλημα είναι όταν συγκρίνουμε με το παλιό pmk , γιατί όταν λαμβάνουμε αυτό το περίεργο οργανικό στρώμα νομίζουμε ότι όλα απέτυχαν , τότε δεν προχωράμε , αλλά όπως ήξερα όλοι όσοι ακολουθούσαν τη μέθοδο βάσης/οξέος έπρεπε να αποστάξουν... θα ήθελα πολύ να μάθω τα αποτελέσματα αν κάποιος ακολουθήσει τη μέθοδο του υπεροξειδίου του υδρογόνου που δημοσίευσα στην ανοιχτή μου ανάρτηση, γιατί φαίνεται ότι θα είναι πολύ πιο τέλειο και καθαρό, αλλά δεν είμαι πρόθυμος να χειριστώ υπεροξείδιο του υδρογόνου σε ποσοστό πάνω από 70% χωρίς απορροφητήρα PRO... έχω μια συσκευή εκχύλισης , αλλά... δεν θα πάρω αυτό το ρίσκο, ούτως ή άλλως αυτή η μέθοδος μου εστάλη από την μεγάλη μορφή του κατασκευαστή του υλικού, όχι από τους μεταπωλητές..οπότε θα πρέπει να είναι η καλύτερη από τις καλύτερες επιλογές.
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
Λοιπόν...μετά από μερικές αποτυχίες, νομίζω ότι τα κατάφερα τελικά... το αποτέλεσμα είναι καθαρό λάδι, χωρίς βρώμικα πράγματα...δεν έχει πλέον το βλέμμα του μελιού, αλλά με μεγάλη διαφορά αν συγκρίνουμε με το μεθυλικό pmk, το χρώμα του αποτελέσματος είναι ένα καφέ-σκούρο κόκκινο λάδι, με έντονη μυρωδιά sassafras που διατηρεί την κατάσταση σε θερμοκρασία δωματίου, και ποτέ δεν παγώνει, το κλειδί id VaCUUM ΑΠΟΣΤΑΞΗ, δεν χρειάζεται πολλή απόσταξη, το νερό στο προϊόν μετά την απόσταξη είναι μόνο λίγο.
αν το κάνεις θα δεις πολύ σύντομα ότι η αντίδραση έχει τελειώσει... δεν περνάει άλλο νερό από τον συμπυκνωτή και συμβαίνει μόνο μια παλινδρόμηση του λαδιού. θα ανεβάσω φωτογραφίες αν βρω μια άνετη μέθοδο για να το κάνω εδώ.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
KhlNo9tDQV


το φόρουμ είναι ασφαλές :)
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Λοιπόν...μετά από μερικές αποτυχίες, νομίζω ότι τα κατάφερα τελικά... το αποτέλεσμα είναι καθαρό λάδι, χωρίς βρώμικα πράγματα...δεν έχει πλέον το βλέμμα του μελιού, αλλά με μεγάλη διαφορά αν συγκρίνουμε με το μεθυλικό pmk, το χρώμα του αποτελέσματος είναι ένα καφέ-σκούρο κόκκινο λάδι, με έντονη μυρωδιά sassafras που διατηρεί την κατάσταση σε θερμοκρασία δωματίου, και ποτέ δεν παγώνει, το κλειδί id VaCUUM ΑΠΟΣΤΑΞΗ, δεν χρειάζεται πολλή απόσταξη, το νερό στο προϊόν μετά την απόσταξη είναι μόνο λίγο.
 

Gofast

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 1, 2022
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Συγχαρητήρια γι' αυτό! Θα σας πείραζε να μοιραστείτε την ακριβή συνταγή και τα βήματα που χρησιμοποιήθηκαν;
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8

Βέβαια!

Πρώτον, συγγνώμη για τα αγγλικά μου, ξέρω ότι μπορεί να είναι "περίεργα" μερικές φορές...

Έτσι, δοκίμασα διαφορετικές ποσότητες στη μέθοδο βάσης-οξέος μέχρι να βρω τη σωστή.
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΞΗ ΜΕ ΒΑΚΟΥΣ, γράφω για το Capital γιατί έχω δει ότι (το ίδιο συνέβη και σε μένα στην αρχή) αφού κάνουμε τη βασική-οξύ, όταν βλέπουμε το αποτέλεσμα (ένα βρώμικο και εξαιρετικά πυκνό μίζερο μέλι) σκεφτόμαστε ότι κάτι δεν πήγε καλά, τότε δεν συνεχίζουμε.. αλλά εδώ είναι το κλειδί.
Για 50 γραμμάρια κεριού ( πήγα σε χαμηλή κλίμακα γιατί έχω μικρή ποσότητα κεριού)

1. βάλτε τα 50 gr κερί και 70 ml dH2O και 12 Gr αλισίβα , αυξήστε σιγά σιγά τη θερμοκρασία στους 80º C , όταν οι 80º φτάσουν συνεχίστε να το ανακατεύετε για μια ώρα.

2. Προσθέστε στο μείγμα 32,5 gr HCL 65% και συνεχίστε να ανακατεύετε για 1 ώρα ακόμα στους 80ºC

3. βάλτε σε Sep. χωνί , απορρίψτε το στρώμα νερού και προσθέστε μια αξιοπρεπή ποσότητα dH2o με 5% διττανθρακικό νάτριο (ή απλά κάντε ένα κορεσμένο διάλυμα) και κάντε την τυπική λειτουργία σε Sep. χωνί και αφήστε το για 30 λεπτά

4. επαναλάβετε 2 x ακόμα φορές το πλύσιμο με κορεσμένο διάλυμα, απορρίψτε το νερό πάντα και το 1 μόνο πλύσιμο με νερό.
( αν εμφανιστεί γαλάκτωμα δοκιμάστε πλύση με άλμη)...

5. απόσταξη υπό κενό μέχρι να φύγει όλο το νερό (είναι μόνο μια μικρή ποσότητα που δημιουργεί προβλήματα) και θα μπορούσε να γίνει σε rotovap.
and....

VOILA! έχετε το επιθυμητό προϊόν, απλά με διαφορετικό χρώμα από τα παλιά γλυκιδικά άλατα... το αποτέλεσμα θα είναι ένα σκούρο κόκκινο-καφέ λάδι.
 

justlooking88

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ αυτών των 2 αριθμών cas σχετικά με το pmk; το ένα φαίνεται να είναι pmk ethyl glycidate και το άλλο pmk methyl glycidate , το οποίο θεωρείται παλιό που μετατρέπεται εύκολα και το οποίο είναι το νέο με το οποίο όλοι δυσκολεύονται; Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καταπληκτική 🙏

13605-48-6 pmk methyl glycidate

vs

28578-16-7 pmk ethyl glycidate
 
Last edited:

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18

Γεια σας @Fring, θα ήθελα να ξέρω επίσης, τον ακριβή αριθμό CAS του Ethyl-Methyl Glycidate για αυτή την κρίσιμη πρόδρομη ουσία MDMA, σύνθεση PMK (MDP2P)
@G.Patton @William Dampier
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
dont loss your time man , trust me the Chinese are ALL selling the ETHY METHYL form since the ethyl is banned, they dont play when something is banned..they can sey what they want, but its all ethyl, maybe they even dont know... bear in mind that the vast majority of them dont know nothing about it, they just sell it.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
απλά μια ερώτηση παρεμπιπτόντως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκόνης και του κεριού ?
γιατί με το μυαλό μου στη χημεία, δεν καταλαβαίνω καλά τη διαφορά αυτών των 2 μορφών.
τι ακριβώς αλλάζει; το σημείο συγκόλλησης δεν είναι το ίδιο; το ένα μοιάζει περισσότερο με "αλάτι" και το άλλο έχει διαφορετική υφή αλλά με το ίδιο μόριο;
Όλες αυτές οι λεπτομέρειες με μπερδεύουν και δεν καταλαβαίνω πραγματικά.
και αν επίσης, αν όλα αυτά τα είδη πρόδρομων ουσιών χρειάζονται την ίδια μετατροπή για να γίνουν κετόνες.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Ευχαριστώ για το κείμενο! Υποθέτω ότι εννοείτε 35% HCl;
 
Top