Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Εισαγωγή

Εδώ μπορείτε να βρείτε λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με το αμάλγαμα αλουμινίου, είναι εγχειρίδια παραγωγής από νιτρικό ή χλωριούχο υδράργυρο. Υπάρχει ένα εγχειρίδιο σύνθεσης νιτρικού υδραργύρου με οδηγίες βίντεο. Η σύνθεση χλωριούχου υδραργύρου δεν περιγράφεται με το σκεπτικό ότι παράγεται από νιτρικό υδράργυρο. Το αμάλγαμα αλουμινίου είναι ένα από μια σειρά μεταλλικών αμαλγαμάτων που δεν περιγράφεται εδώ για το λόγο ότι μόνο το αμάλγαμα αλουμινίου χρησιμοποιείται κυρίως σε συνθετικές διαδρομές παραγωγής παράνομων ναρκωτικών.

Τι είναι το αμάλγαμα

Το αμάλγαμα είναι ένα κράμα υδραργύρου με ένα άλλο μέταλλο. Μπορεί να είναι υγρό, μαλακή πάστα ή στερεό, ανάλογα με την αναλογία του υδραργύρου. Αυτά τα κράματα σχηματίζονται μέσω μεταλλικού δεσμού, με την ηλεκτροστατική ελκτική δύναμη των ηλεκτρονίων αγωγής να λειτουργεί για να δεσμεύσει όλα τα θετικά φορτισμένα μεταλλικά ιόντα μεταξύ τους σε μια δομή κρυσταλλικού πλέγματος. Σχεδόν όλα τα μέταλλα μπορούν να σχηματίσουν αμαλγάματα με τον υδράργυρο, με αξιοσημείωτες εξαιρέσεις τον σίδηρο, την πλατίνα, το βολφράμιο και το ταντάλιο. Τα αμαλγάματα αργύρου-υδραργύρου είναι σημαντικά στην οδοντιατρική και το αμαλγάμα χρυσού-υδραργύρου χρησιμοποιείται στην εξαγωγή χρυσού από το μετάλλευμα. Ηοδοντιατρική έχει χρησιμοποιήσει κράματα υδραργύρου με μέταλλα όπως ο άργυρος, ο χαλκός, το ίνδιο, ο κασσίτερος και ο ψευδάργυρος.
1Xc2v6WdVJ
PqusZFdRw3
Το αλουμίνιο μπορεί να σχηματίσει αμάλγαμα μέσω αντίδρασης με τον υδράργυρο. Το αμάλγαμα αλουμινίου μπορεί να παρασκευαστεί είτε με την άλεση σφαιριδίων ή σύρματος αλουμινίου σε υδράργυρο, είτε αφήνοντας σύρμα ή φύλλο αλουμινίου να αντιδράσει με διάλυμα χλωριούχου υδραργύρου/ θειικού υδραργύρου. Αυτό το αμάλγαμα χρησιμοποιείται ως αντιδραστήριο για την αναγωγή ενώσεων, όπως η αναγωγή νιτροενώσεων σε αμίνες. Το αλουμίνιο είναι ο τελικός δότης ηλεκτρονίων και ο υδράργυρος χρησιμεύει για τη διαμεσολάβηση της μεταφοράς ηλεκτρονίων. Η ίδια η αντίδραση και τα απόβλητά της περιέχουν υδράργυρο, οπότε απαιτούνται ειδικές προφυλάξεις ασφαλείας και μέθοδοι διάθεσης. Ως φιλικότερη προς το περιβάλλον εναλλακτική λύση, μπορούν συχνά να χρησιμοποιηθούν υδρίδια ή άλλοι αναγωγικοί παράγοντες για να επιτευχθεί το ίδιο συνθετικό αποτέλεσμα. Μια άλλη φιλική προς το περιβάλλον εναλλακτική λύση είναι ένα κράμα αλουμινίου και γαλλίου, το οποίο ομοίως καθιστά το αλουμίνιο πιο αντιδραστικό εμποδίζοντάς το να σχηματίσει στρώμα οξειδίου.

RW5BmqgFpc
Το αλουμίνιο στον αέρα προστατεύεται συνήθως από ένα λεπτό μοριακό στρώμα του ίδιου του οξειδίου του. Αυτό το στρώμα οξειδίου του αλουμινίου χρησιμεύει ως προστατευτικό φράγμα για το ίδιο το υποκείμενο αλουμίνιο και αποτρέπει τις χημικές αντιδράσεις με το μέταλλο. Ο υδράργυρος που έρχεται σε επαφή με αυτό δεν κάνει κακό. Ωστόσο, εάν οποιοδήποτε στοιχειακό αλουμίνιο εκτεθεί (ακόμη και από μια πρόσφατη γρατζουνιά), ο υδράργυρος μπορεί να ενωθεί με αυτό για να σχηματίσει το αμάλγαμα. Αυτή η διαδικασία μπορεί να συνεχιστεί πολύ πέρα από την άμεσα εκτεθειμένη μεταλλική επιφάνεια, αντιδρώντας ενδεχομένως με ένα μεγάλο μέρος του χύδην αλουμινίου προτού τελικά τελειώσει.

Η παρουσία νερού στο διάλυμα φέρεται απαραίτητη- το πλούσιο σε ηλεκτρόνια αμάλγαμα θα οξειδώσει το αλουμίνιο και θα μειώσει τα Η+ από το νερό, δημιουργώντας υδροξείδιο του αλουμινίου (Al(OH)3) και αέριο υδρογόνο (Η2). Τα ηλεκτρόνια από το αλουμίνιο ανάγουν το ιόν του υδραργύρου Hg2+ σε μεταλλικό υδράργυρο. Ο μεταλλικός υδράργυρος μπορεί στη συνέχεια να σχηματίσει αμάλγαμα με το εκτεθειμένο μέταλλο αλουμινίου. Το αμαλγάμιο αλουμινίου στη συνέχεια οξειδώνεται από το νερό, μετατρέποντας το αλουμίνιο σε υδροξείδιο του αλουμινίου και απελευθερώνοντας ελεύθερο μεταλλικό υδράργυρο. Ο παραγόμενος υδράργυρος ανακυκλώνεται στη συνέχεια μέσω αυτών των δύο τελευταίων βημάτων έως ότου εξαντληθεί το απόθεμα του μεταλλικού αλουμινίου
.
PGYKuHjRrT

Μέθοδοι προετοιμασίας

Αμάλγαμα Al/Hg από διάλυμα HgCl2 σε MeOH
Ετοιμάστε μια φιάλη δύο λίτρων με επίπεδο πυθμένα και τρία λαιμόκορφα και βουλώστε ένα από τα λαιμόκορφα. Τοποθετήστε έναν ψυκτήρα παλινδρόμησης στην κεντρική οπή. Η συσκευή τοποθετήθηκε σε αναδευτήρα/θερμοπλάκα. Κόψατε το αλουμινόχαρτο Reynolds Heavy Duty σε τετράγωνα περίπου 1", για να φτιάξετε συνολικά 27,5 g.
6IY1yRCULm
QToCGUYNMO

5g φύλλου σε τετράγωνα 1" και 5g φύλλου και φύλλου μετά από 8-10 δευτερόλεπτα άλεσης σε μύλο καφέ Braun

OnwrQuCyt2
TjdFSKozyW

Κοντινό πλάνο των σφαιριδίων φύλλου και του φύλλου 27,5g σε φιάλη επίπεδου πυθμένα 2000 mL

Βάλτε παρτίδες των 5g σε ένα μικρό μύλο καφέ Braun και αλέστε το αλουμινόχαρτο για 8-10 δευτερόλεπτα. Το αλουμινόχαρτο δεν "αλέθεται" στην πραγματικότητα, αλλά μπαλοποιείται σε μικρά σφαιρίδια. Αυτό λειτουργεί εκπληκτικά καλά. Μπορεί να ακούγεται περίεργο να βάζετε το αλουμινόχαρτό σας σε έναν μύλο καφέ, αλλά αυτό είναι χωρίς αμφιβολία μια επανάσταση στην προετοιμασία του αλουμινίου για το Al/Hg. Στη συνέχεια, 400 mg HgCl2 διαλύθηκαν σε 750 mL εργαστηριακής ποιότητας MeOH. Όταν το MeOH ήταν έτοιμο (όλο το HgCl2 διαλυμένο), ρίχτηκε και αυτό στη φιάλη και τοποθετήθηκε ο συμπυκνωτής. Η ανάδευση γινόταν για 5-10 δευτερόλεπτα κάθε λεπτό περίπου. Σε λιγότερο από 10 λεπτά, ήταν ορατές αμυδρές φυσαλίδες, το διάλυμα ήταν γκρίζο και το αλουμίνιο ήταν σαφώς λιγότερο γυαλιστερό. Μερικά κομμάτια είχαν αρχίσει να επιπλέουν. Όταν το αμάλγαμα είναι έτοιμο, η ανάπτυξη αερίων σταματά.
KSfEMgrNFT

Ολοκλήρωση του αμαλγάματος

Ξηρό αμάλγαμα Al/Hg από Hg(NO3)2

Παίρνουμε 14 g αλουμινόχαρτο και το σχίζουμε με τα χέρια μας σε κομμάτια μεγέθους 2x2, 3x3 cm. Φροντίζουμε να σκίζουμε και όχι να κόβουμε για να αυξήσουμε την επιφάνεια. Τοποθετούμε σε μια φιάλη με στρογγυλό πυθμένα 3 λαιμών και γεμίζουμε το αλουμινόχαρτο εντελώς με νερό.
Htd1eO3lo5
Τώρα ετοιμάζουμε το αλάτι υδραργύρου. Παίρνουμε ένα θερμόμετρο υδραργύρου από το φαρμακείο, το τυλίγουμε σε χαρτί, το σπάμε στο κάτω άκρο. Ρίχνουμε όλο τον υδράργυρο (~1-2 g) σε ένα ποτήρι, όπου στη συνέχεια προσθέτουμε 4 mL νιτρικού οξέος (70%). Μην ξεχνάτε ότι οι ατμοί υδραργύρου είναι επικίνδυνοι για την υγεία! Για να ξεκινήσει η αντίδραση, το ποτήρι έπρεπε να θερμανθεί στους 50 βαθμούς περίπου, ανακατεύοντας περιστασιακά. Όλος ο υδράργυρος διαλύθηκε περίπου για 30 λεπτά και ένα πορτοκαλί αέριο, το οξείδιο του αζώτου (IV), απελευθερώθηκε από το ποτήρι. Η εξίσωση της αντίδρασης έχει ως εξής .
Εισάγετε με σιφώνιο 2 mL του διαλύματος και τοποθετήστε το σε φιάλη στρογγυλού πυθμένα με αλουμινόχαρτο. Μετά από περίπου 5 λεπτά, το αλουμινόχαρτο έχασε τη λάμψη του, έγινε θαμπό και ένα μικρό στρώμα γκρίζας λάσπης (υδροξείδιο του αργιλίου) συγκεντρώθηκε στον πυθμένα της φιάλης. Μετά από 10-15 λεπτά, η αντίδραση σταματά, αυτό μπορεί να φανεί από την παύση της εξέλιξης αερίου.
XClBG4hTiW
Στραγγίζουμε το υγρό και ξεπλένουμε το φύλλο με νερό 3 φορές.
Xyu1b86dt0
Η οξική ουσία χρησιμοποιείται συχνά για την παραγωγή υδρογόνου, αλλά εγώ "ξεκινάω" την αντίδραση για την παραγωγή υδρογόνου με νερό. Λιγότερο όξινο μέσο, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να προστεθεί αργότερα λιγότερο αλκάλιο. Πολλοί άνθρωποι θέτουν το ερώτημα: "Πώς να αφαιρέσετε αυτό το νερό;" Δεν χρειάζεται να αφαιρέσετε το νερό από πουθενά, αντιδρά με το αλουμίνιο και λαμβάνεται υδρογόνο: 2Al + 6H2O ---> 2Al (OH)3 + 3H2

Πώς να το χρησιμοποιήσετε

Το αμάλγαμα Al (Al/Hg) χρησιμοποιείται ευρέως σε αναγωγικές οργανικές αντιδράσεις νιτροενώσεων προς αμίνες. Η αντίδραση αναγωγής είναι μια εξώθερμη αντίδραση ενός τόπου με Al/Hg με οργανική ακόρεστη ένωση. Το αλουμίνιο, το νερό και ο υδράργυρος απελευθερώνουν αέριο υδρογόνο (H2) στο μείγμα της αντίδρασης και κορεστούν τις οργανικές ενώσεις. Μπορείτε να συναντήσετε την αναγωγή Al/Hg στις πιο δημοφιλείς αντιδράσεις, όπως Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο), Πλήρης σύνθεση MDMA από έλαιο sassafras, Σύνθεση και εκχύλιση της d-αμφεταμίνης (Nabenhower, 1942) κ.ο.κ.
 
Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Σύμφωνα με τη wikipedia, για την παραγωγή νιτρικού υδραργύρου(ΙΙ) απαιτείται ζεστό και πυκνό νιτρικό οξύ, ή μήπως αυτό δεν έχει καμία διαφορά;
Η αντίδραση με καυτό νιτρικό οξύ φαίνεται τουλάχιστον πιο βίαιη, παράγεται πολύ αέριο και αυτό δεν κράτησε 10 λεπτά.

Με τον νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ) και το αλουμίνιο, υπάρχει κάποια αναλογία που πρέπει να ακολουθηθεί; Ή πώς μπορείτε να προσδιορίσετε τη σωστή ποσότητα ώστε να έχετε σωστό αμάλγαμα.

Είναι λάθος να έχουμε διάλυμα νιτρικού οξέος με περίπου 50mg νιτρικού υδραργύρου(ΙΙ) διαλυμένο σε 0,1ml διαλύματος; Επειδή διάβασα ότι πρέπει να χρησιμοποιήσετε όξινο διάλυμα για να αποφύγετε την καθίζηση των προϊόντων υδρόλυσης.
Ή ποιες άλλες δυνατότητες υπάρχουν;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας
απάντηση: Η απάντηση είναι ότι η γλώσσα που χρησιμοποιείται για τη μετάφραση της γλώσσας είναι πολύ καλή:

Η κατά προσέγγιση αναλογία είναι από 1:1300 έως 1:650 (νιτρικός υδράργυρος(ΙΙ) προς Al σε mol).
Αυτό το οξύ ενεργοποιεί την επιφάνεια του φύλλου αλουμινίου Al για να ξεκινήσει η αντίδραση με το Hg. Πολλά οξέα θα αλλοιώσουν το προϊόν αναγωγής. Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί.
Τι προϊόντα υδρόλυσης εννοείτε;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
εντάξει, άρα δεν έχει καμία διαφορά αν προσθέτετε ζεστό νιτρικό οξύ στον υδράργυρο ή κρύο και στη συνέχεια το θερμαίνετε. Μάλλον η δεύτερη μέθοδος είναι πιο ήπια.

Αυτό είναι ένα σχετικά μεγάλο εύρος, με 50g Al αυτό θα ήταν μια ποσότητα από 0,4g έως 0,9g. Αλλά τώρα ξέρω γιατί η αύξηση της τροφοδοσίας δεν έδωσε πολύ μεγαλύτερη απόδοση, πολύ λίγο αλάτι για να σχηματιστεί το αμάλγαμα. Ευχαριστώ πολύ!

Είναι καλύτερα να δίνεις περισσότερο νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ) ή μόνο όσο χρειάζεται; Πάντα υπέθετα ότι το αμάλγαμα είναι μια αλυσιδωτή αντίδραση, η οποία χρειάζεται μόνο μια ώθηση για να αντιδράσει πλήρως.
Τι σημαίνει πολύ οξύ; Όξινο διάλυμα σημαίνει ότι έχω λίγο περισσότερο οξύ από ό,τι αντέδρασε στο διάλυμα.
Έχω διαλύσει 21g υδραργύρου σε 70ml 60%HNO3, αυτό θα πρέπει να δίνει συγκέντρωση 0,1ml όξινου διαλύματος σε περίπου 50mg νιτρικού υδραργύρου(ΙΙ) και θα έχω βάλει περίπου 50ml HNO3 πολύ.
Αυτό θα ήταν περίπου 1ml (0,5g άλατος) όξινο διάλυμα για 50g Al. Είναι αυτό ήδη πάρα πολύ οξύ;
Νομίζω ότι αυτό σημαίνει μονοϋδρικό, οκταϋδρικό και ημιϋδρικό.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Η αναγκαία ποσότητα θα ήταν καλύτερη, η περίσσεια άλατος Hg θα κάνει περισσότερα απόβλητα που περιέχουν Hg.
Εννοώ περίσσεια οξέος, η ποσοτική σας ποσότητα είναι εντάξει.
Νομίζω ότι η περίσσεια οξέος μπορεί να επιβραδύνει την αντίδραση σχηματισμού Hg και Al(OH)3 σύμφωνα με την αρχή του Le Chatelier
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Εντάξει, καταλαβαίνω, άρα δεν πρέπει να ανησυχώ για τα προϊόντα υδρόλυσης, αλλά μάλλον ότι η περίσσεια νιτρικού οξέος χαλάει το αμάλγαμά μου.

Προχώρησα πολύ θεωρητικά σύμφωνα με την αρχή θέλω 50mg ανά 0,1ml διαλύματος και πήρα αυτόν τον τύπο και υπολόγισα τα υπόλοιπα:
3HG + 8HNO3 --> 3HG(NO3)²+...+....
601.77g+504.08g -->1027.86g +...+...
2.93g+2.45g -->5g +...+...
5g νιτρικός υδράργυρος(ΙΙ) + 10ml HNO3 = συγκέντρωση 0,05g/0,1ml
70ml HNO3 απαιτούν επομένως 21g υδραργύρου.
Από τα 70ml HNO3, 17,15g=12,55ml θα πρέπει να έχουν αντιδράσει και το υπόλοιπο (57ml) θα είναι το όξινο διάλυμα.

Ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να αποθηκεύσω το διάλυμα που έχω παρασκευάσει;
-Μπορώ να αποστάξω το νιτρικό οξύ; Τι θα απομείνει, το καθαρό άλας υδραργύρου; Αλλά με τη μικρή ποσότητα, ωστόσο, αυτό θα ήταν σίγουρα πολύ δαπανηρό.

-Η μήπως θα έπρεπε μάλλον να προσθέσω υδράργυρο και να θερμάνω το όλο πράγμα για να πάρω μεγαλύτερη συγκέντρωση άλατος υδραργύρου και λιγότερο οξύ;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Κάνατε λάθος αντίδραση και, ως εκ τούτου, ποσότητες αντιδραστηρίων. Κοιτάξτε το θέμα μου παραπάνω, υπάρχει σωστή αντίδραση.
Σφραγίστε το αεροστεγώς και βάλτε το στο ψυγείο
Δεν χρειάζεται να κάνεις αυτές τις διαδικασίες, φίλε. Αν θέλεις να διαλύσεις Hg σε HNO3, πρέπει να το θερμάνεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις συμπυκνωτή παλινδρόμησης για να αποφύγεις την εξάτμιση του οξέος.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Αλλά κύριε, η αντίδραση
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² +NO2 + H2O
από την ανάρτησή σας δεν μπορεί να είναι σωστή,
Η HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² + H2 θα ήταν η σωστή αν ήταν έτσι, αλλά μάλλον θα έπρεπε να είναι ->
HG + 4HNO3 --> HG(NO3)² + 2NO2 + 2H2O, αλλιώς ο αριθμός μορίων και στις δύο πλευρές δεν είναι σωστός, θα σας έλειπε ένα άζωτο και τρία οξυγόνα. Συμφωνείτε μαζί μου σε αυτό; Σε κάθε περίπτωση, σχηματίζεται διοξείδιο του αζώτου (NO2), συμφωνώ μαζί σας 100%, το μύρισα.
Η αντίδρασή μου με το οξείδιο του αζώτου (ΝΟ)
3HG + 8HNO3 -->3HG(NO3)² + 2NO + 4H2O
θα ήταν επίσης σωστή, από τους αριθμούς των μορίων, αλλά το οξείδιο του αζώτου είναι άοσμο, οπότε δεν μπορεί να είναι σωστό, δικό μου λάθος.

Δεν έχω ιδέα γιατί μπορώ να βρω τόσες πολλές αντιδράσεις για HG + HNO3 και ποια είναι η σωστή.
Σκέφτηκα ότι το διάλυμά μου δεν ήταν σωστό, πολύ όξινο, τουλάχιστον έτσι σε κατάλαβα, και σκέφτηκα δύο τρόπους για να "σώσω" το διάλυμά μου, απόσταξη ή συμπύκνωση. Αλλά...
Δεν φαίνεται απαραίτητο τελικά, όπως μόλις γράψατε.

Θα χρησιμοποιήσω λοιπόν τη νέα αντίδραση, αν συμφωνείτε μαζί μου, για υπολογισμό στο μέλλον για να προσδιορίσω τη σωστή ποσότητα άλατος υδραργύρου.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ναι, έχετε δίκιο! Αυτό είναι ακριβώς το σωστό. Ευχαριστώ για την ειδοποίησή σας. Το NO2 είναι το σωστό προϊόν, καφέ αέριο.
3EkWQSjFeV
Συγγνώμη για την παρεξήγηση. Μπορείτε να εξατμίσετε οξύ, αλλά χρησιμοποιήστε καλά αεριζόμενο χώρο και χρησιμοποιήστε μάσκα με γάντια!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σου Patton, δοκίμασα να βάλω το αλουμινόχαρτό μου στον μύλο του καφέ (σε μέγιστη απελπισία), αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα λειτουργούσε, οπότε άφησα τα μικρά μπαλάκια στην άκρη, αλλά μετά διάβασα την παραπάνω ανάρτησή σου και μου εμφύσησε νέες ελπίδες. Η ερώτησή μου είναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με την κανονική μέθοδο αμαλγάματος ή μόνο με MeOH. Θα ήταν σωτήριο για τη ζωή μου, καθώς το σκίσιμο όλου αυτού του αλουμινόχαρτου είναι φονικό. Ευχαριστώ
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σου, Διογένη. Ναι, μπορείτε.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Πώς ξέρω πότε οι μικρές μπάλες (που φτιάχνονται από τον μύλο του καφέ) είναι αμάλγαμα και έτοιμες για χρήση. Τι σημάδια πρέπει να προσέχω;

Επίσης, καταλαβαίνω καλά ότι η αντίδραση χρειάζεται περισσότερο φύλλο όταν χρησιμοποιείται η μέθοδος του μύλου του καφέ; Αν ναι, ποια είναι η αναλογία κατά την εμπειρία σας;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Χρώμα και φυσαλίδες. Όταν τελειώσει η δημιουργία φυσαλίδων, είναι έτοιμο να φύγει
πρέπει να το μετρήσετε κατά μάζα, η κοπή και η ανάμιξη σε μίξερ που χρησιμοποιείται για την αύξηση του τετραγώνου της επιφάνειας
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ευχαριστώ Patton, θα το δοκιμάσω και θα χρησιμοποιήσω το ίδιο βάρος αλουμινόχαρτου (αν και φαίνεται πολύ λιγότερο έτσι και μια ώρα μικρότερος ο χρόνος που χρειάζεται :) ).
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σκόνη αλουμινίου αντί για αλουμινόχαρτο ή κομμάτια; Κάτι σαν τη γερμανική σκούρα σκόνη (200 μάτια- 2 μικρά). Αν την αναμίξετε με νιτρικό υδράργυρο, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Έχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο καλό επειδή δεν μπορείτε να πάρετε καλό αμάλγαμα από τη σκόνη, αντιδρά πολύ γρήγορα, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ο ίδιος, αλλά χρησιμοποιείται πάντα αλουμινόχαρτο.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Εντάξει, ενδιαφέρον. Πού το διάβασες αυτό, θα ήθελα να το διαβάσω κι εγώ! Περιμένω η αντίδραση να είναι εντελώς βίαιη, όπως είναι συνήθως οι αντιδράσεις με τη σκόνη alu, αλλά γιατί ο χρόνος αντίδρασης να επηρεάζει το τελικό προϊόν;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Συγγνώμη που δεν μπορώ να δώσω σύνδεσμο, νομίζω ότι ήταν σε ένα παλιό φόρουμ. Σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε ότι όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια που μπορεί να αντιδράσει τόσο καλύτερα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση μάλλον δεν είναι έτσι, γιατί πρακτικά όλοι οι μάγειρες δουλεύουν πάντα με αλουμινόχαρτο. Γιατί ακριβώς δεν μπορώ να πω, συγγνώμη. Ίσως κάποιος ειδικός εδώ θα μπορούσε να απαντήσει γιατί εδώ δεν χρησιμοποιείται σκόνη αλλά αλουμινόχαρτο.

Η αντίδραση μπορεί επίσης να προχωρήσει πολύ γρήγορα. Για παράδειγμα, μια ελεγχόμενη αντίδραση που εξελίσσεται ομοιόμορφα για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να είναι πολύ πιο πλήρης στη μετατροπή των ουσιών από μια σύντομη βίαιη.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Α, εντάξει, κατάλαβα. Σκεφτόμουν απλώς την αντίδραση για την παραγωγή του αμαλγάματος αλουμινίου. Αλλά υπάρχει και η αναγωγή του P2NP ... Εκεί είναι που το αμάλγαμα σε σκόνη μπορεί να είναι πολύ γρήγορο για να λειτουργήσει.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
για το θερμόμετρο thechnic, χρειαζόμαστε νιτρικό οξύ μόνο 70% ? (δεν είναι εντάξει για 60/65/69,5%... δεν είναι η ίδια τιμή)
 
Top