Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ονομάζεται πυκνό νιτρικό οξύ, το αν έχει 60% ή 70% δεν έχει σημασία. Απλώς δεν πρέπει να έχει 100%, που προφανώς δεν είναι τόσο αντιδραστικό, οπότε συνήθως αραιώνεται στο 60-70%. Αυτό μου έχουν πει.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Η σκόνη Al μπορεί να εκραγεί
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι, υποθέτω. Αλλά είναι ο νιτρικός υδράργυρος αρκετά οξειδωτικός για να χρησιμοποιηθεί η σκόνη αλουμινίου ως καύσιμο; Είμαι πολύ προσεκτικός με οποιαδήποτε μέταλλα σε σκόνη σε συνδυασμό με οποιουδήποτε είδους οξειδωτικά, προερχόμενος από την πυροτεχνική σκηνή.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Δεν μπορώ να πω ακριβώς. Αλλά σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να χρησιμοποιήσετε το φύλλο αλουμινίου λόγω του ότι το φύλλο αλουμινίου είναι φθηνό, OTC, ασφάλεια και εγκρίθηκε από πολλές συνθέσεις.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Η ακόλουθη παρατήρηση: 15 λεπτά μετά την προσθήκη νερού στο αλουμινόχαρτο και το αλάτι υδραργύρου, έχω ένα σκούρο γκρι υδατικό διάλυμα με πολλές μικρές φυσαλίδες που σχηματίζουν αφρό. Αφού αδειάσω το νερό, ακούω το αλουμίνιο να τρίζει και να ανεβαίνει λευκός καπνός, πολύς λευκός καπνός.

Ήμουν πολύ νωρίς για να αδειάσω το νερό ή πολύ αργά;
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
παρατηρήστε ότι η ροή των φυσαλίδων είναι σταθερή χωρίς στάσεις και παρατηρήστε ότι το αλουμινόχαρτο είναι ήδη καλά καλυμμένο με σκούρα γκρι ίχνη και τότε ξέρετε ότι το αμάλγαμά σας είναι έτοιμο για περαιτέρω χρήση... να είστε ασφαλείς από τους ατμούς υδραργύρου, να χρησιμοποιείτε πάντα προστασία και τότε όλα θα είναι χαρές!!!.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι πολύ νωρίς
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Χρειάστηκε πάνω από μισή ώρα για να σταματήσει η εκτόνωση. Μετά από περίπου 20 λεπτά είχε επιτευχθεί η κορύφωση, το νερό είχε θερμανθεί πάνω από 60°C και απελευθερώθηκε πολύ αέριο.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Γεια σας,
μια μικρή ερώτηση για την ποιότητα του αλουμινίου,
Διάβασα πολλά για το "Reynolds Wrap® Aluminum Foil, Heavy Duty" , στο διαδίκτυο βρήκα ότι το πάχος του είναι 23.62μm....
Το πάχος είναι σημαντικό; στη χώρα μου έχω 11 & 15μ εύκολα αλλά δεν βρίσκω περισσότερα σε "τυποποιημένο κατάστημα"
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Αναζητώ πάντα βιομηχανικά φύλλα αλουμινίου για θερμομόνωση, φράγματα υδρατμών, κατασκευή σάουνας, στέγες κ.λπ. Αυτό είναι επίσης συνήθως 99,5% αλουμίνιο χωρίς επιστρώσεις και είναι επίσης πολύ παχύτερο (35-50μm) από τα ρολά αλουμινίου κουζίνας. Αλλά εκεί μάλλον ο καθένας έχει το δικό του τρόπο σκέψης.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Μόλις ανακάλυψα το αλουμινόχαρτο για το σίσα / ναργιλέ ...

40μ, αλλά δεν ξέρω αν είναι 100% αλουμίνιο.
SA8EBIWxar
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Τι θα λέγατε να κάνετε μια πλύση με HCl στο φύλλο πριν προσθέσετε το νιτρικό υδράργυρο; Αυτό δεν θα απομάκρυνε τυχόν στρώματα οξειδίων που θα σταματούσαν την αντίδραση;
 

AKWA

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 19, 2022
Messages
17
Reaction score
9
Points
3
Λίγο αργά, αλλά για όποιον διαβάζει σε αυτό το χρονοδιάγραμμα...χρησιμοποιήστε ένα unltra ηχητικό καθαριστικό για το σκοπό αυτό
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Εάν δεν λάβετε πληροφορίες από τον προμηθευτή, επικοινωνήστε με τον κατασκευαστή για να δείτε ποιο κράμα χρησιμοποιείται.
Αυτό δεν είναι απαραίτητο για την αντίδραση με το άλας του υδραργύρου και δεν θα εμπόδιζε τη μεταγενέστερη οξείδωση του φύλλου με ατμοσφαιρικό οξυγόνο.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Έψαξα για προμηθευτές shisha αλλά δεν μπορώ να βρω αξιόπιστες πληροφορίες. Πιστεύω ότι πρόκειται για μείγματα κραμάτων.

...αλλά... Βρήκα αυτό το site, μπορείτε να επιλέξετε το μέγεθος, τη σκληρότητα, κλπ...

Κράμα : EN-AW 1050 A (Al 99,5) νομίζω ότι είναι το καλό
αλλά μου φαίνεται ακριβό.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Το 99,5% Al είναι τεχνικό αλουμίνιο κατάλληλο για αμάλγαμα.
Το πάχος του φύλλου επηρεάζει τον ρυθμό αντίδρασης. Το παχύ φύλλο αντιδρά πιο αργά από το λεπτό φύλλο. Συνήθως χρησιμοποιείται φύλλο μαγειρικής 15μ, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και παχύτερο τεχνικό φύλλο.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Εντάξει, ευχαριστώ πολύ. Νομίζω ότι θα δοκιμάσω πρώτα το χαρτί κουζίνας... και αν αυτό αποτύχει, θα δοκιμάσω το βιομηχανικό
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Σύμφωνα με τις πληροφορίες που βρήκα, το 99,5% Al είναι το φύλλο αλουμινίου της υψηλότερης ποιότητας που μπορείτε να αγοράσετε, τα φύλλα αλουμινίου αποτελούνται πάντα από κράματα, 100% Al δεν είναι διαθέσιμο. Με τα βιομηχανικά αλουμινόχαρτα, ωστόσο, έχετε το πλεονέκτημα να βρίσκετε μια ένδειξη του κράματος, κάτι που δεν έχετε με το κανονικό αλουμινόχαρτο κουζίνας.

Σχετικά με την τιμή, πλήρωσα για
Βιομηχανία 1.5kg 29,5cm x 50m, 36μm περίπου 32$ αντίστοιχα για
Industry 3kg 50cm x 50m, 50µm περίπου 63$.
Για σύγκριση:
13µm περίπου 33$ ή
Φύλλο κουζίνας 128g 30cm X 10m, ??µm περίπου 4$.
Έτσι, η τιμή του κιλού είναι σχεδόν η ίδια.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Το τεχνικό αλουμινόχαρτο είναι πιο δύσκολο να βρεθεί από το αλουμινόχαρτο κουζίνας. Όσοι δυσκολεύονται να το αγοράσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν παχύτερο αλουμινόχαρτο κουζίνας. Υψηλή περιεκτικότητα σε αλουμίνιο (>99%) και ελάχιστες προσμίξεις στη σύνθεση είναι η καλύτερη επιλογή.
Φυσικά 100% αλουμινόχαρτο δεν μπορεί να είναι, αλλά τι σχέση έχει αυτό;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Στην αρχή επρόκειτο για την ποιότητα της επιλογής του φύλλου αλουμινίου, αν το πάχος θα ήταν καθοριστικό, αλλά πολύ πιο σημαντικό, νομίζω, είναι το κράμα που χρησιμοποιείται. Και δεν θα βρείτε προδιαγραφές σε αλουμινόχαρτο κουζίνας, κάποια έχουν αντικολλητικές επιστρώσεις ή άλλες καινοτομίες που μειώνουν την ποιότητα του αλουμινόχαρτου για τις απαιτήσεις μας.
Το τεχνικό αλουμινόχαρτο είναι η επιλογή μου γιατί μπορείτε να είστε σίγουροι για την ποιότητα με βάση τις πληροφορίες που δίνονται. Το πάχος του αλουμινόχαρτου είναι περισσότερο μια προσωπική αναφορά τι προτιμάτε να χρησιμοποιείτε.
Φυσικά μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε φύλλο αλουμινίου όπου αναγράφεται αλουμίνιο, αλλά στεγνώνω και τους διαλύτες μου για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο νερό, τότε δίνω προσοχή και σε τέτοια μικροπράγματα. :D
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Το ενεργοποιημένο αλουμίνιο απελευθερώνει εύκολα υδρογόνο από το νερό, δεν βλέπω προβλήματα σε υγρούς διαλύτες για αυτή την αντίδραση. Το πάχος έχει σημασία για την ταχύτητα της αντίδρασης, το παχύ αλουμίνιο είναι πιο δύσκολο να αντιδράσει, αλλά είναι δυνατό.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
soo, όπως αυτό είναι τέλειο ?
UbCoF5dJiQ

συγγνώμη, αλλά πρέπει ακόμα να με καθησυχάσουν :)

έχω παραγγείλει HgNO3 αλλά αλλά το πακέτο παίρνει πολύ χρόνο... έτσι σχεδιάζω άλλο σχέδιο για κάθε περίπτωση
 
Top