Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Χρειάζομαι τον ξηρό διαλύτη αργότερα για την αλάτωση του σουλφάτου και επειδή ανακτώ τους περισσότερους από τους διαλύτες μου, τους ξηραίνω πολύ σκληρά. Θα πρέπει να είναι μόνο μια σύγκριση των μικρών πραγμάτων που μερικές φορές δίνω προσοχή σε σχέση με την αγορά του φύλλου αλουμινίου.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Μπορείτε να στεγνώσετε το εκχύλισμα μετά. Αν πάρουμε βενζόλιο, τότε μετά από αζεοτροπική απόσταξη, το υπόλοιπο νερό εξατμίζεται μαζί με το βενζόλιο
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Για ποια σύνθεση μιλάτε τώρα ακριβώς;
Για την εκχύλιση χρησιμοποιώ πετρελαϊκό αιθέρα, τον στεγνώνω με MgSO4 και τον εξατμίζω. Στη συνέχεια χρησιμοποιώ τους αποξηραμένους διαλύτες μου για την αλάτωση.
Για ποια απόσταξη μιλάτε; Κάποτε χρησιμοποίησα μια διαδικασία όπου έκανα μια απόσταξη πριν την αλκαλοποίηση και έβγαλα όλους τους διαλύτες και σχεδόν όλο το νερό. Ο λόγος για αυτό ήταν να βγουν οι υδατοδιαλυτές προσμίξεις ώστε να μην υπάρχουν στο προϊόν αργότερα κατά την απόσταξη με ατμό.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Δοκιμάστε με το βενζόλιο ή τα ομόλογά του. Και το τελικό προϊόν κρυσταλλώνεται καλύτερα στην ακετόνη παρά σε οποιοδήποτε άλλο (αν επικρατήσει η ακετόνη)
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Δεν απαντάτε στις ερωτήσεις μου ούτε αιτιολογείτε τις συμβουλές σας, δεν έχω καν ιδέα για τι γράφετε, ο επόμενος λέει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω κόκκινο νερό για να ξεπλύνω τα φίλτρα, οπότε γιατί να με νοιάζει;
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Απλά μια γρήγορη ερώτηση παιδιά.
Όταν έκανα το αμάλγαμά μου ( hgcl2 + AL)
ανακάτεψα τα προϊόντα μου μαζί και ήταν εντάξει, είδα το γκρι χρώμα και τις μικρές φυσαλίδες που έρχονταν.
μετά από αναμονή περισσότερο η παραγωγή του h2 ήταν πολύ !
όταν η αντίδραση φαινόταν κάτω, σχεδίαζα να πλύνω το αμάλγαμα μου από το άλας του υδραργύρου.
αφού το έχω πλύνει μια-δυο φορές, είχα την πρόδρομη ουσία μου ( νιτροομάδα/-- (P2NP διαλυμένη σε ισοαλκοόλη) με GAAK. και τίποτα !!!

αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.
γιατί σκεφτόμουν ότι ίσως, το AL.HG αντιδρούσε. και μετά την έξαρση του h2, το αμάλγαμα έγινε κάτω.
Μήπως πρέπει να το πλύνω στην αρχή, όταν αρχίζει η μικρή φυσαλίδα και το γκρι χρώμα;
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.
Επειδή αυτό το βήμα δεν είναι πολύ σαφές για μένα.
Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ποια από τη συγκέντρωση του P2NP σε IPA χρησιμοποιήσατε; Προσπαθήσατε να ζεστάνετε το μείγμα της αντίδρασης;
 
Last edited by a moderator:

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Δεν θυμάμαι πραγματικά την αναλογία του μείγματος.
αλλά ήταν μια ωραία αναλογία. ( στα όρια του κορεσμού)
νομίζω ότι προήλθε επειδή ίσως περίμενα πολύ καιρό μετά την αντίδραση του αμαλγάματος για να το κάνω αυτό.
Είναι πρόβλημα αν δεν ξεπλύνω το hg.al από το άλας υδραργύρου πριν κάνω υδρογόνωση σε αμίνη.
Ξέρω ότι μερικοί άνθρωποι τα αναμιγνύουν όλα μαζί...
αλλά δεν είναι ακριβώς η άποψή μου.... μου αρέσει όταν είναι καθαρό και τέλειο!
Είναι δυνατόν, το αμάλγαμά μου να έπεσε επειδή ίσως το έκανα πολύ; ή το άφησα λίγο παραπάνω με τα διαλυτικά μου ( για να αντιδράσει και να δημιουργήσει h2)
Σας ευχαριστώ παιδιά για τα μηνύματά σας... αισθάνομαι λιγότερο μόνη με όλες αυτές τις ερωτήσεις.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Κατά την εμπειρία μου, είναι καλύτερο να ξεκινήσει η αντίδραση όταν ξεκινάει το αμάλγαμα. Περιμένετε να ακουστεί ένας ήχος `σφυρίγματος` του αμαλγάματος (Al + HgCl2 + νερό) και να βγει όλο το Al στην κορυφή και να εμφανιστούν μικρές φυσαλίδες. Όταν και τα 3 σημάδια είναι μαζί 1.ήχος τσιτσίματος 2. Al να βγαίνει στην επιφάνεια επιπλέοντας 3. μικρές φυσαλίδες, τότε αδειάστε αμέσως το νερό και προσθέστε το μείγμα της αντίδρασής σας (10g P2NP + 100ml IPA + 50ml παγωμένο οξικό οξύ). Θα δείτε αμέσως μια πολύ θυελλώδη αντίδραση. Ψύξτε σε κάποιο βαθμό, αλλά όχι υπερβολικά, αφήστε το να τρέξει όσο μας είναι πάνω από 40 βαθμούς C. Όσο καλύτερα καταλάβετε την αρχή του πότε είναι μαζί και τα 3 σημάδια τόσο το καλύτερο. Δοκίμασα να το πλύνω μια φορά και πάλι λειτούργησε, αλλά νομίζω ότι πρώτα καλύτερα να δοκιμάσετε χωρίς πλύσιμο καθώς θα απαλλαγείτε από τον υδράργυρο αργότερα ούτως ή άλλως. Ελπίζω αυτό να βοηθήσει.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Περίπου το ίδιο που σας είπα @Pennywise
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, όπως η παλαιότερη διαδρομή μου, αλλά χωρίς ψύξη.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Για το αμάλγαμα έχω δύο λαιμούς στο μπαλόνι μου...
Παρήγγειλα γυάλινα πώματα, αλλά η παράδοση είναι ατελείωτη...

Ερώτηση για ένα άσχετο...
Μπορώ να χρησιμοποιήσω πώμα από φελλό;
"Η γαλλική πινελιά"

Uhizxscq6F
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Δεν κλείνω καθόλου τη φιάλη, απλά αφήνω το υδρογόνο να διαφύγει και στη συνέχεια απλά δεν καπνίζω στο χρόνο :D
Γιατί θέλετε να κλείσετε τη φιάλη;
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
αφού λένε να βάλουμε έναν συμπυκνωτή allhin... δεν το βρήκα λογικό να αφήσουμε τον άλλο λαιμό ανοιχτό
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Βλέπω, στο επόμενο βήμα, χρησιμοποιώ έναν προσαρμογέα για θερμόμετρο, σε αυτό το βήμα είναι σημαντικό να παρακολουθείτε τη θερμοκρασία, διαφορετικά κλείστε το με "το γαλλικό άγγιγμα" :D
. Διαφορετικά, θα μπορούσατε ακόμα να κάνετε μια τρύπα στον φελλό με ένα μικρό τρυπάνι 6 ή 7 και να περάσετε το θερμόμετρο μέσα από αυτή την τρύπα. Αυτό θα πρέπει επίσης να λειτουργήσει.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.
είναι ο λόγος που ίσως σκεφτόμουν αυτή την πιθανότητα. και γιατί φοβόμουν να πλύνω το αμάλγαμά μου γιατί... ίσως το al.hg θα αντιδράσει με το H2O... και θα χάσω την αντίδρασή μου...

Έτσι, ακούγεται ο ευκολότερος τρόπος χωρίς πλύσιμο, για να μην βλάψω το αμάλγαμά μου.... αλλά ανησυχώ λίγο να κρατήσω αυτό το άλας υδραργύρου στο προϊόν μου...

-Έχει κάποιος κάποια ιδέα;

Για παράδειγμα, σκεφτόμουν να προσπαθήσω να πάρω το μέταλλο υδραργύρου στον πυθμένα, όταν θα κάνω το μείγμα μου αλκαλικό με NAOH.
Αλλά είναι δυνατόν να διαλυθεί λίγος υδράργυρος στους διαλύτες που χρησιμοποίησα (νερό, οργανικός διαλύτης, DCM,...).
γιατί πραγματικά προσπαθώ και θέλω να έχω το ασφαλέστερο προϊόν στο τέλος.

Ξαναχρησιμοποιεί κανείς αυτόν τον υδράργυρο για να κάνει άλλο αμάλγαμα;
Γιατί ειλικρινά... είναι πολύ δύσκολο να τον βρούμε!

Σας ευχαριστώ παιδιά.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ο υδράργυρος είναι εύκολο να αποκτηθεί. Αρκεί να αγοράσετε διακόπτες υδραργύρου από το ebay. Θα πάρετε περίπου 200 από την Κίνα για 10 ευρώ.
Ο νιτρικός υδράργυρος είναι δύσκολο να βρεθεί, αλλά είναι εύκολο να κατασκευαστεί από υδράργυρο και νιτρικό οξύ.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Λίγο άσχετο, αλλά γνωρίζει κανείς αν τα άλατα γαλίου σχηματίζουν αμαλγάματα, αν ναι ποια; Ή μήπως χρειάζομαι στοιχειακό γάλιο;
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Γνωρίζετε με βεβαιότητα ότι το γάλλιο δεν λειτουργεί; Έψαχνα να εξερευνήσω λιγότερο τοξικά υλικά.
 
Top