Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ναι..αυτό σκέφτηκα κι εγώ , αλλά, στις κλασσικές διαδρομές σύνθεσης αλά/χγ αμάλγαμα σε ρόδιο κλπ...δεν το κάνουν ποτέ, στην πραγματικότητα προσθέτουν την κετόνη/μα απευθείας χωρίς κανένα ξέπλυμα....
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
πίστεψέ με , πολύ αργά .... έχω κάνει 2 αποτυχημένα αμαλγάματα, όπως αυτό που αναφέρεις , αν χρησιμοποιήσεις αλεσμένες μπάλες , η επιφάνεια έχει γρατζουνιστεί πολύ και η αντίδραση ξεκινάει πολύ πιο γρήγορα... όπως έχω δει σε λιγότερο από 5 λεπτά είναι εντάξει, ακόμα και πριν..... αν περιμένεις 30 δευτερόλεπτα παραπάνω από ότι πρέπει να κάνεις, πίστεψέ με μην προσθέσεις πολύτιμα πράγματα (πρόδρομες ουσίες κλπ) γιατί είσαι πρόθυμος να χάσεις...
δεν μου αρέσει η μέθοδος με τις αλεσμένες μπάλες, πηγαίνει πολύ γρήγορα και η καλύτερη αντίδραση αμαλγάματος πρέπει να περάσει 6 ώρες περίπου... αν είναι πολύ γρήγορη, η απόδοση θα είναι πολύ χαμηλότερη από ότι αν είναι αργή αντίδραση...
προτιμώ τα τετράγωνα , αλλά πριν τα βάλετε στη φιάλη μπορείτε να τα πιέσετε όλα με το χέρι ( σε αρκετές φορές, ό,τι χωράει στα χέρια σας κάθε φορά) για να σχηματίσετε ακανόνιστες ημι-μπάλες , τότε δεν θα κολλήσουν και δεν θα προκαλέσουν την απώλεια του αντιδραστικού φύλλου που έχει εγκατασταθεί στον πυθμένα... έτσι είναι πιο εύκολο να επιπλεύσει, αλλά δεν εκθέτουν υπερβολικά το φύλλο AL ..... έμαθα με τον χειρότερο τρόπο χαχα

είχα 2 τρομακτικές προσπάθειες , υψηλή θερμοκρασία που αυξήθηκε πολύ γρήγορα και τόνοι αερίου h2 παντού, και...υδράργυρος?
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ποια μορφή γαλλίου απαιτείται; άλατα ή στοιχειακά;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, τώρα ξέρω επίσης, ήταν μια παρεξήγηση, μόλις η σούπα γίνει γκρίζα και σχηματιστούν φυσαλίδες είναι ώρα, δεν περιμένω πια. Χρησιμοποιώ έναν τεμαχιστή για να πάρω μικρά κομματάκια και τα πιέζω μαζί με τα χέρια μου, έτσι ώστε επίσης μια πολύ μεγάλη επιφάνεια.
Τι νομίζετε ότι πρέπει να πάρει 6 ώρες; Η μείωση από το P2NP ή το αμάλγαμα;
Στα παραδείγματα χρησιμοποιείται στοιχειώδης.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
αυτό είναι το κλειδί , σκούρο γκρι και τα τετράγωνα/μπαλάκια αλουμινίου αρχίζουν να αναδύονται , μετά προχωράτε inmediatelly.... και προσωπικά πάντα ξεπλένω, 2 φορές είναι αρκετές ..το αμάλγαμα θα συνεχίσει χωρίς προβλήματα και χωρίς σχεδόν όλο τον υδράργυρο.

οι 6 ώρες , είναι μια παλιά πληροφορία, προτιμώ να το αφήσω όλη τη νύχτα, αλλά οι 6 ώρες είναι ο ελάχιστος χρόνος, αν το αλουμινόχαρτο έχει διαλυθεί, αν όχι το άφησα κοντά στις 12 ώρες, αλλιώς χαμηλές αποδόσεις σίγουρα. im δεν το κάνω για amph, οπότε δεν χρησιμοποιώ P2NP , οπότε υποθέτω ότι είναι για την πλήρη διαδικασία του αμαλγάματος .
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Πάντα αναρωτιέμαι τι έχετε με τον υδράργυρο σας, η ποσότητα είναι πολύ μικρή και θα εξαφανιζόταν εντελώς από το προϊόν μετά την απελευθέρωση της ελεύθερης βάσης. Απ' όσο έχω ακούσει, έχει άλλους λόγους και αυτός είναι ότι το άλας του υδραργύρου (μερικώς διαλυμένο σε νιτρικό οξύ) παρεμβαίνει στην επακόλουθη αντίδραση. Διότι ακόμα και αν έχεις ξεπλύνει τον υδράργυρο, έχεις ακόμα τη βρωμιά στο μάγουλό σου και πρέπει να την πετάξεις.
Η αντίδραση είναι η ίδια, όποια αμίνη κι αν αναχθεί, το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι είναι πιο δύσκολο να αναχθεί η P2NP και επομένως χρειάζονται πιο ακραίες συνθήκες που καθιστούν αδύνατη μια αργή αντίδραση. Η αντίδραση με την P2NP πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση εξώθερμη, αλλά και όχι πολύ θερμή. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να θερμανθεί περαιτέρω η μάζα της αντίδρασης για να διατηρηθούν οι συνθήκες ώστε η αντίδραση να συνεχίσει να τρέχει. Δυστυχώς, υπάρχουν πολύ λίγες πληροφορίες σχετικά με το τι επηρεάζει τώρα το πώς και πώς πρέπει να είναι μια βέλτιστη διαδρομή σε όλες τις λεπτομέρειες.

Αυτό που επίσης με εκπλήσσει είναι ότι κανείς δεν κατονομάζει τα παραπροϊόντα που σχηματίζονται, πουθενά δεν αναφέρεται πώς μπορούν να αποφευχθούν ή τι σχηματίζεται εκεί και πού αρχικά. Είτε δεν έχει ερευνηθεί ποτέ κάτι τέτοιο, είτε κάποιος σιωπά γι' αυτό.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
λοιπόν , δοκίμασα το αμάλγαμα με και χωρίς ξεπλύματα, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο σε αποδόσεις.... τότε, προτιμώ να ξεπλύνω για να εξαλείψω τουλάχιστον ένα μέρος του, στην παραγωγή mdma, υπάρχουν πολλές διαδρομές, αλλά αν αποφασίσεις να κάνεις αλκαλικές-οξικές εκχυλίσεις , το HG θα πρέπει απλά να βγει , ούτως ή άλλως, αν η απόδοση είναι η ίδια...γιατί να μην προσπαθήσετε να εξαλείψετε στο πρώτο βήμα; ίσως στο τελικό αποτέλεσμα δεν είναι σημαντικό, αλλά αν μπορείτε να είστε λιγότερο εκτεθειμένοι σε HG ενώ φτάνετε σε αυτά τα βήματα νομίζω ότι αξίζει τα 3 λεπτά στο βήμα των ξεπλυμάτων.

Όσον αφορά το p2np , στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο το φύλλο AL να είναι πλήρως "λιωμένο" (τα αγγλικά μου χαχα), φαίνεται ότι μπορείτε να απορρίψετε πολλά μη αντιδρώντα φύλλα χωρίς απώλεια απόδοσης, αλλά στο MDMA αν δεν περιμένετε μέχρι να αντιδράσει πλήρως το φύλλο AL θα έχετε μεγάλη απώλεια στην απόδοση.

όσον αφορά τη θερμοκρασία, νομίζω ότι πρέπει να εφαρμοστεί για να διατηρηθεί η σωστή θερμοκρασία αντίδρασης, ακόμη και όταν τελειώσει η εξώθερμη αντίδραση, όταν τελειώσει αυτό το bubbling κλπ συνεχίζει να τρέχει και λιγότερο χρόνο για να περιμένετε...
Αν το αφήσουμε από μόνο του, η αντίδραση θα συνεχιστεί μέχρι να αντιδράσουν όλα, αλλά μπορεί να καθυστερήσει περισσότερο από 12 ώρες, συνήθως το αφήνουμε όλη τη νύχτα.

καθώς το αμάλγαμα είναι μια ισορροπία δύσκολο να ελεγχθεί al 100% πρέπει να συνεχίσουμε να παρακολουθούμε, ιδανικά σε αυτές τις 6 ώρες θα πρέπει να τελειώσει η αντίδραση, χωρίς εξωτερική θερμοκρασία, αλλά εξαρτάται από μια απόφαση ίσως δευτερόλεπτα; απλά περιμένετε να δείτε σκούρο γκρι... περιμένετε μέχρι να επιπλέει το φύλλο; όταν συμβεί πόσο θα περιμένετε μέχρι να ξεπλύνετε , ή να προσθέσετε τις πρόδρομες ουσίες;
Ίσως μια μέρα να είμαι σε θέση να κάνω πάντα το ίδιο, αλλά αυτή η μέρα δεν έχει φτάσει ακόμα χαχα

Συγγνώμη για το SpainGlish μου
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3

Συμφωνώ απόλυτα με τον αδελφό...
Η ταπεινότητα είναι το κλειδί της γνώσης...
Και ναι, είχα το ίδιο πρόβλημα, όταν έφτιαξα το αμάλγαμά μου...
επειδή ήθελα να το ξεπλύνω πολύ... αλλά το πρόβλημα ήταν ότι το υδρογόνο αντέδρασε με το al.hg...
Κάποιοι το αφήνουν... και λένε: δεν τους νοιάζει, με την εξαγωγή Α/Β δεν υπάρχει πρόβλημα...
αλλά φοβάμαι κι εγώ λίγο, να έχω λίγο υδράργυρο στον οργανικό μου διαλύτη ή οτιδήποτε άλλο...
Είμαι πολύ παρανοϊκός με το αλάτι του υδραργύρου!

Σας ευχαριστώ για το μήνυμά σας και μην το βάζετε ποτέ κάτω, εύχομαι αυτό το μέρος να γίνει ένας όμορφος χώρος ανταλλαγής και μια χημική οικογένεια
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Τι γίνεται με το γάλλιο; Καταστρέφει επίσης το αλουμίνιο και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την αμάλγαση... αλλά και για τη δική μας χρήση; Είχα διαβάσει γι' αυτό και κάποιοι είπαν ότι ναι, θα μπορούσε να είναι μια λιγότερο, σχεδόν μη τοξική εναλλακτική λύση του υδραργύρου. Υπάρχουν εμπειρίες από αυτό; Το γάλλιο μπορεί να είναι πιο ακριβό, αλλά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ξανά και ξανά.
Πείτε μου τι πιστεύετε ή ακούσατε γι' αυτό.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ναι, έγραψα αυτό το νήμα πριν από μερικές εβδομάδες, αλλά δεν υπάρχουν πολλές πραγματικές εμπειρίες μέχρι στιγμής... βρήκα μερικά βίντεο στο YouTube για την παρασκευή διαλύματος Al/Ga και πιστεύω ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει πολύ καλά. Το Ga εξακολουθεί να είναι ρευστοποιήσιμο μέχρι και 95% μετά από όλα. Το αρνητικό είναι ότι το Ga θα μπορούσε να κολλήσει στις φιάλες σας, στο εσωτερικό. Θα μπορούσε να γίνει ένα πραγματικό χάος.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Θα ήθελα να παραγάγω ένα άλας γαλλίου αν το δοκίμαζα αυτό, αναρωτιέμαι αν το νιτρικό γάλλιο θα μπορούσε να παραχθεί με τον ίδιο τρόπο όπως το νιτρικό υδράργυρο; Υποθέτω πως ναι. Είναι επίσης ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη μείωση των επιπέδων ασβεστίου στο αίμα.

Επεξεργασία: προφανώς μπορεί: https://patents.google.com/patent/CN1762825A/en
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Το θέμα αυτό αξίζει σίγουρα το δικό του νήμα. Θα φτιάξω ένα μόλις δοκιμάσω αυτό, αν δεν με προλάβετε.
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ναι, παρακαλώ κάντε το...παρήγγειλα σήμερα 50γρ. γαλλίου και θα το δοκιμάσω κι εγώ σε λίγες μέρες...ενημερώστε μας, παρακαλώ, πώς τα ετοιμάσατε όλα και ποια αποτελέσματα σε ποια κλίμακα είχατε. Θα απαντήσω στο θέμα σας τότε με τα αποτελέσματά μου, ώστε ίσως να μάθουμε ο ένας από τον άλλο 🙋🏻‍♂️
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ακολουθούν ορισμένες περισσότερες πληροφορίες, που ίσως είναι χρήσιμες
 

Attachments

  • CQZVuSgd48.pdf
    1.1 MB · Views: 871

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Έτσι, φαίνεται ότι η Galinstan θα πρέπει να είναι η καλύτερη επιλογή
 

Attachments

  • MP9BGI68wi.jpg
    MP9BGI68wi.jpg
    372.6 KB · Views: 380

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Καλησπέρα σας!
Βρήκα αυτό το κείμενο στο sciencemadness.org, θα ήταν δυνατή αυτή η διαδικασία για τη διάλυση του Hg2Cl2 για να χρησιμοποιηθεί για το αμάλγαμα αλουμινίου;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το Hg2Cl2 δεν θα λειτουργήσει για το Al
 
Top