Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Όχι, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, είμαι άσχετος.
Αλλά δεν διάβασα ποτέ ότι υπάρχουν υποκατάστατα.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Θα προσπαθήσω και θα αναφέρω αν μπορέσω να βρω κάποια.
 

mixxxman

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
16
Reaction score
4
Points
3
όχι. δεν θα δουλέψει... "γιατί;"

γιατί το στοιχείο που χρησιμοποιείται σε αυτή την αντίδραση, είναι το αλουμίνιο !
η δουλειά του υδραργύρου είναι να δημιουργήσει ένα αμάλγαμα. και με αυτόν τον τρόπο να βγάλει το "αλουμίνιο (η φυσική οξείδωση από τον αέρα στο αλουμίνιο").

-για άλλους τρόπους σε μια αμίνη είναι :

*LiAlH4 (υδρίδιο αργιλίου λιθίου), λιγότερο τοξικό, αρκετά ασταθές/ δύσκολο να βρεθεί.... εύκολο αν είστε επαγγελματίας γιατί είναι μια από τις πιο εύκολες αναγωγές.

*ή το ζεύγος Zn/Ni, αλλά έχω δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο.


αν κάποιος άλλος έχει άλλες πληροφορίες θα ήταν ωραίο να τις μοιραστεί και εδώ.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Στη θέση σας θα έκανα απλώς δοκιμή με ένα μικρό φορτίο, αν έχετε διαθέσιμο γάλλιο και θα ανέφερα το αποτέλεσμα εδώ.
Το γάλλιο σχηματίζει αμάλγαμα με το αλουμίνιο όπως ακριβώς και ο υδράργυρος και παράγει υδρογόνο, αλλά υπάρχουν και κάποιες διαφορές σε επίπεδο ηλεκτρονίων που καθιστούν αδύνατη την πλήρη αντικατάσταση του υδραργύρου με γάλλιο.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ένα μικρό υπέροχο βίντεο αντίδρασης aI+hg

 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/one-pot-synthesis-of-amphetamine-from-p2np-with-nabh4-cucl2-1kg-scale.70/
Εδώ επίσης μια αναγωγή χωρίς υδράργυρο, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και διαβάζεται εύκολα, θα δοκιμάσω κι εγώ κάποια στιγμή.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον οποίο δεν θα πρέπει να λειτουργήσει το αμάλγαμα γαλλίου. Αλλά για να παραχθεί προηγουμένως το αμάλγαμα al/ga, νομίζω ότι χρειάζεστε ένα άλας γαλλίου. Otehrwaise ίσως απλά να δοκιμάσεις με λίγο γάλλιο και αλούφιο σε μια φιάλη rb, να το στροβιλίζεις μέχρι να τα δεις να αντιδρούν. Στη συνέχεια, προσθέστε P2NP και δείτε αν μειώνεται;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Θα μπορούσατε πιθανώς να παράγετε χλωριούχο γάλλιο διαλύοντας το γάλλιο σε πυκνό HCl και στη συνέχεια προσθέτοντας το σε φύλλο αλουμινίου. Εάν δεν θέλετε να χάσετε το P2NP, μπορείτε πάντα να προσπαθήσετε να προσθέσετε απλώς το αλουμινόχαρτο σε νερό. Εάν παράγει φυσαλίδες, αυτό είναι αέριο υδρογόνο από την αναγωγή του H2O από το εκτεθειμένο αλουμίνιο.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά το γάλλιο σχηματίζει αμαλγάματα με μέταλλα, συμπεριλαμβανομένου του Al. όλα όσα είπατε για το Hg στην πρώτη παράγραφο μπορούν να εφαρμοστούν και στο γάλλιο. παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος, οποιοσδήποτε.
Διάβασα για το liah, δεν θέλω να δουλέψω με αυτό προς το παρόν, πολύ επικίνδυνο στο περιβάλλον μου, Και για το Zn/Ni δεν γνωρίζω καθόλου, υπάρχει κάποια πληροφορία εδώ; Ευχαριστώ.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93

Μεγάλη ιδέα φίλε, θα το ελέγξουμε σίγουρα.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ερώτηση: im ακολουθώ τη μέθοδο rinse x 3, για να εξαλείψω όσο το δυνατόν περισσότερο υδράργυρο, αλλά iw επιλέγουμε για παράδειγμα IPA ως διαλύτη, η παλιά σύνθεση ροδίου/όσμιου , (σε IPA ή μεθανόλη) δεν ξεπλένουν, και υποθέτω ότι belive όλα τα άλατα υδραργύρου θα είναι έξω από το μείγμα όταν γίνονται τα στάδια αλκαλίων/οξέων.... έτσι... τι σκέφτεστε γι 'αυτό;

τα ξεπλύματα όταν χρησιμοποιείται νερό θα μπορούσαν να επηρεάσουν την τελική απόδοση;
Λένε ότι η απόδοση είναι 90% του mdp2p , το οποίο είναι πολύ περισσότερο από τις δικές μου αποδόσεις... θα μπορούσε να είναι αυτός ο λόγος;

Κάνω μικροκλίμακα , αλλά δεν θα πρέπει να είναι το πρόβλημα...
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ive δεν έκλεισε στα τελευταία συνθετικά, αλλά μετά την ανάγνωση μερικών ενδιαφέρουσων διαδρομών σύνθεσης, μερικοί άνθρωποι το βάζουν σε refluxoin για να αποφύγουν την απώλεια μεθυλαμίνης... αυτό ακούγεται πολύ λογικό, αυτό θα μπορούσε να είναι ο λόγος για τη μείωση των τελικών αποδόσεων, λιγότερη μεθυλαμίνη στο αμάλγαμα. im σχεδιάζει να χρησιμοποιήσει ένα μονό λαιμό και να βάλει ένα συμπυκνωτή σε reflux..... τι σκέφτεστε εσείς γι 'αυτό;

Όσον αφορά τα αμάλγαμα μου, απλά περιμένω μέχρι να εμφανιστούν φυσαλίδες + γκρίζες κουκκίδες και γρήγορα απορρίπτω το νερό και ξεπλένω.... 3 φορές! ...το αμάλγαμα μου καθυστέρησε πάνω από 6 ώρες και η τελική απόδοση δεν ήταν η αναμενόμενη...λοιπόν, χρησιμοποιώ χοντρό AL φύλλο σε τετράγωνα (δικό μου λάθος) αλλά ήταν δύσκολο να φτάσω πάντα στους 60º κελσίου και ποτέ δεν πήρα 100% AL "λιωμένο" , οπότε θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο Διογένης, απλά να απορρίψω όσο το δυνατόν περισσότερο νερό σε 10 δευτερόλεπτα και να προσθέσω τους διαλύτες και τα αγαθά...τότε αργότερα σε καθαρισμούς με αλκαλικά οξέα θα πρέπει να βγει ο υδράργυρος..... im right?

η χαμηλή θερμοκρασία, και η καθυστέρηση στο αμάλγαμα που λέει ότι δεν τα κάνω όλα σωστά..... είμαι σίγουρος ότι τα ξεπλύματα είναι το πρόβλημα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Τι είναι αυτό; Συμπυκνωτής παλινδρόμησης;
Είναι ανάγκη να χρησιμοποιηθεί στην αμφίδρομη σύνθεση (κοιτάξτε το θέμα του εγχειριδίου!)
Όχι, πρέπει να καθαρίσετε το αμάλγαμα από το οξύ (το HNO3 παράγεται μετά την αντίδραση Al+Hg(NO3)2).
Το άλας Hg δεν διαλύεται σε αυτούς τους διαλύτες.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Γεια σας Patton, εννοούσα ότι το άλας του Hg θα παραμείνει στη φάση του απορριπτόμενου νερού, η διαλυτότητά του είναι πολύ χαμηλή στο IPA. Το ξέπλυμα συνιστάται φυσικά πάντα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Η διαλυτότητα του >it`s είναι πολύ χαμηλή στο IPA.
Τα άλατα του Hg δεν αναμειγνύονται με το IPA. Μπορείτε να αποφύγετε το ξέπλυμα. Πήρα πληροφορίες ότι δεν έχει καμία επίδραση στο Hg στο τελικό προϊόν καθόλου. Ένας συνάδελφος έκανε ανάλυση μετάλλων για αμφεταμίνη και είπε ότι ο Hg ήταν 0,0003-0,0004 mg/kg.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Σας ευχαριστώ Patton, επιβεβαιώσατε τελικά τις θεορετικές μου εικασίες εδώ: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...hesis-from-p2np-via-al-hg-video.196/post-5921

Αυτό είναι πραγματική επιστήμη και είναι εξαιρετικά καθησυχαστικό. Η τρέχουσα ανάρτησή μου ήταν μόνο για να προσθέσω το πείραμά μου ότι χρησιμοποιώντας ένα παχύτερο φύλλο, πλένοντας μόνο μία φορά και ξεπλένοντας όσο το δυνατόν γρηγορότερα, μπορεί ακόμα να λειτουργήσει τέλεια.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
φίλε, για να είμαι ειλικρινής , θα πρέπει να έχεις λίγη περισσότερη υπομονή, και ίσως να μην νομίζεις ότι οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι μόνο και μόνο επειδή ρωτάνε κάτι που ξέρεις εύκολα.....

Τέλος πάντων, απάντησες κάτι πολύ διαφορετικό σε αυτό το νήμα σχετικά με το πότε αρχίζεις να προσθέτεις την κετόνη και τη μεθυλαμίνη αφού ξεκινήσει το αμάλγαμα, σωστά ρώτησα για την καλύτερη στιγμή να τα προσθέσω αυτά, και όπως είπε ο diogenes για παράδειγμα, και συμφώνησες, η καλύτερη στιγμή είναι όταν εμφανιστούν τα πρώτα 3 σημάδια αντί να περιμένεις πολύ...
Αυτό είναι που ζητάω, ξέρω πώς να κάνω αμφεταμίνες.

μπορώ να καταλάβω ότι αυτές οι ερωτήσεις είναι βαρετές για εσάς, τότε θα σας συνιστούσα να μην απαντήσετε σε αυτό.
Ξέρω βαθιά πολλά πράγματα σε πολλούς τομείς και αν θέλω πραγματικά να βοηθήσω, θα το κάνω ευγενικά , επειδή κάποιος έχει την ίδια αμφιβολία που είχατε πριν από καιρό.
Μην το πάρετε ως υπονοούμενο, απλά το λέω.

όσο για τους μη αγγλικούς ανθρώπους που προσπαθούν να μιλήσουν, να είστε υπομονετικός κύριε, υπάρχουν πολύ περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο που μιλούν ισπανικά παρά αγγλικά, και όταν ένας τουρίστας ή κάποιος έρχεται στη χώρα μου και προσπαθεί τουλάχιστον να μιλήσει ισπανικά είμαι πάντα χαρούμενος , ευγενικός και υπομονετικός.
τις προάλλες χρειάστηκε να επαναδιατυπώσω μια ερώτηση μόνο και μόνο επειδή νομίζετε ότι όλοι πρέπει να μιλάμε τέλεια αγγλικά..και κάθε άτομο που το διάβασε , σίγουρα το κατάλαβε.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
επίσης , im σαφώς ρώτησε για το σύνθετο, methos μπορεί να βρεθεί στο ρόδιο κλπ... δεν ξεπλένουν το αμάλγαμα, καθώς και επειδή δεν χρησιμοποιούν νερό, αραιώνουν σε IPA ή μεθανόλη... έτσι... αν υπάρχει κάποιος ένοχος, είναι αυτοί! χαχα!

Λέτε ότι ο υδράργυρος δεν διαλύεται σε αυτούς τους διαλύτες, αλλά, απλά δεν ξεφορτώνονται τον υδράργυρο; Ποτέ; Αυτή είναι η αρχική μου ερώτηση.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
OH man.... γιατί το διάβασα αυτό..... τώρα im τρελαίνομαι να βρω το κατάλληλο.... σχεδόν κανένα αλουμίνιο δεν μπορεί να βρεθεί με στοιχεία καθαρότητας.... βρήκα μόνο ένα, αλλά θα καθυστερήσει 4 ημέρες ή έτσι χαχα... διαβάζω για την καθαρότητα του comertial grade al foil ...και βρήκα κάποιους τύπους που κάνουν μια μελέτη 6 δειγμάτων, και βρήκαν ότι 5 από τα 6 έχουν κοντά στο 99% .... πιστεύετε ότι το εμπορικό αλ είναι κακό υλικό; im χρησιμοποιώντας ένα 30 micrones thuckness φύλλο αλουμινίου που χρησιμοποιείται για να βάλει και να καπνίσει sishas κλπ.... όχι δεν ξέρω αν im έχει μια απώλεια της απόδοσης λόγω της κακής ποιότητας ..
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Είμαι εξαιρετικά υπομονετικός, φίλε. Κάθε μέρα απαντώ στις ίδιες ερωτήσεις. Είμαι λίγο μπερδεμένος όταν το άτομο δεν προσπαθεί να γράψει σωστά την ερώτηση και από το να με προσβάλει ότι δεν είμαι υπομονετικός, lol. Δεν μπορώ να διαβάσω το μυαλό σας... προσπαθήστε να διαβάσετε τι γράψατε πριν δημοσιεύσετε, παρακαλώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Είστε καλός άνθρωπος, αλλά εδώ δεν είναι τουριστικό μέρος, εδώ είναι χημικό φόρουμ. Προσπαθώ να σας βοηθήσω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλετε να πείτε. Είναι λίγο πιο δύσκολο από το να πεις την κατεύθυνση σε ένα δρόμο.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ο υδράργυρος δεν είναι δεσμευμένος (συνδεδεμένος) με την ελεύθερη βάση του αμφίου. Όταν κάνετε εκχύλιση από διάλυμα αμαλγάματος, ο υδράργυρος παραμένει στο νερό (το οποίο από το να απορριφθεί).
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
αυτά τα κακά αγγλικά διέσχισαν την υφήλιο και δεν είχαν ποτέ προβλήματα...ίσως μιλάω περίεργα, αλλά αρκετά για να καταλάβεις, τα αγγλικά μου είναι αυτομάτως μαθήμενα, τουλάχιστον προσπαθώ, αλλά κύριε, θα χρησιμοποιήσω τον μεταφραστή για σένα χαχα...αστειεύομαι, υποθέτω ότι βαριέσαι να απαντάς τα ίδια πράγματα μέρα με τη μέρα.
 
Top