Περίληψη του αμαλγάματος αλουμινίου (Al/Hg)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Η ακόλουθη παρατήρηση: 15 λεπτά μετά την προσθήκη νερού στο αλουμινόχαρτο και το αλάτι υδραργύρου, έχω ένα σκούρο γκρι υδατικό διάλυμα με πολλές μικρές φυσαλίδες που σχηματίζουν αφρό. Αφού αδειάσω το νερό, ακούω το αλουμίνιο να τρίζει και να ανεβαίνει λευκός καπνός, πολύς λευκός καπνός.

Ήμουν πολύ νωρίς για να αδειάσω το νερό ή πολύ αργά;
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
παρατηρήστε ότι η ροή των φυσαλίδων είναι σταθερή χωρίς στάσεις και παρατηρήστε ότι το αλουμινόχαρτο είναι ήδη καλά καλυμμένο με σκούρα γκρι ίχνη και τότε ξέρετε ότι το αμάλγαμά σας είναι έτοιμο για περαιτέρω χρήση... να είστε ασφαλείς από τους ατμούς υδραργύρου, να χρησιμοποιείτε πάντα προστασία και τότε όλα θα είναι χαρές!!!.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Τι είναι αυτό; Συμπυκνωτής παλινδρόμησης;
Είναι ανάγκη να χρησιμοποιηθεί στην αμφίδρομη σύνθεση (κοιτάξτε το θέμα του εγχειριδίου!)
Όχι, πρέπει να καθαρίσετε το αμάλγαμα από το οξύ (το HNO3 παράγεται μετά την αντίδραση Al+Hg(NO3)2).
Το άλας Hg δεν διαλύεται σε αυτούς τους διαλύτες.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σας Patton, εννοούσα ότι το άλας του Hg θα παραμείνει στη φάση του απορριπτόμενου νερού, η διαλυτότητά του είναι πολύ χαμηλή στο IPA. Το ξέπλυμα συνιστάται φυσικά πάντα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Η διαλυτότητα του >it`s είναι πολύ χαμηλή στο IPA.
Τα άλατα του Hg δεν αναμειγνύονται με το IPA. Μπορείτε να αποφύγετε το ξέπλυμα. Πήρα πληροφορίες ότι δεν έχει καμία επίδραση στο Hg στο τελικό προϊόν καθόλου. Ένας συνάδελφος έκανε ανάλυση μετάλλων για αμφεταμίνη και είπε ότι ο Hg ήταν 0,0003-0,0004 mg/kg.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Σας ευχαριστώ Patton, επιβεβαιώσατε τελικά τις θεορετικές μου εικασίες εδώ: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...hesis-from-p2np-via-al-hg-video.196/post-5921

Αυτό είναι πραγματική επιστήμη και είναι εξαιρετικά καθησυχαστικό. Η τρέχουσα ανάρτησή μου ήταν μόνο για να προσθέσω το πείραμά μου ότι χρησιμοποιώντας ένα παχύτερο φύλλο, πλένοντας μόνο μία φορά και ξεπλένοντας όσο το δυνατόν γρηγορότερα, μπορεί ακόμα να λειτουργήσει τέλεια.
 

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αντί αυτού το HgSO4;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Έχετε διαβάσει το άρθρο μου;
 

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Μόλις είδα ότι θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω, συγγνώμη xd

Το Hg2Cl2 δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο λόγω της χαμηλής διαλυτότητας ή υπάρχει άλλη εξήγηση;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ο Hg στο Hg2Cl2 έχει κατάσταση οξείδωσης +1, χρειάζεστε +2 στο HgCl2 ή στο Hg(NO3)2
 

souldecoder

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 24, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
σημαντικό ερώτημα:

Υποθέτω ότι είναι υδρογόνο και IPA, αλλά έχω αμφιβολίες για το αν απελευθερώνεται και το αλουμίνιο.....

και αν ναι, σε τι ποσότητα και πόσο επικίνδυνο είναι;
tnx εκ των προτέρων
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σας Patton, υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα από τη χρήση του HgCl2 αντί του HgNO3; Το πρώτο είναι πιο υδατοδιαλυτό και μπορεί να παρασκευαστεί από το νιτρικό άλας αρκετά εύκολα. Τούτου λεχθέντος, δεν μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοιες τοξικές ουσίες αν δεν υπάρχει σαφές πλεονέκτημα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας Diogenes. Όπως είπα και προηγουμένως, το HgNO3 δεν είναι κατάλληλο για την παραγωγή αμαλγάματος, παρά μόνο το άλας Hg(NO3)2. Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του Hg(NO3)2 και του HgCl2.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σου Patton, συγγνώμη, εννοούσα το νιτρικό υδράργυρο Hg(NO3)2, αλλά η ερώτησή μου απαντήθηκε. Δεν έχω δοκιμάσει το HgCl2 και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν παρά το επιπλέον βήμα που απαιτείται για την παρασκευή του από το νιτρικό άλας. Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.
 

twok

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 22, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ο θειικός υδράργυρος είναι εξαιρετικά δηλητηριώδης. Και όχι, πρέπει να αναφέρετε την ποσότητα Hg σε μοριακή αναλογία.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σας παιδιά, απλά μοιράζομαι ένα πρόσφατο εύρημα. Επέστρεψα στην `καλή παλιά αντίδραση αμάλγαμα Al/Hg, απλά επειδή δεν είχα αρκετό NaBH4 και δεν ήθελα να ξοδέψω χρήματα για αυτό. Χρησιμοποιούσα το Al/Hg, αλλά ποτέ δεν είχα επιτυχία με το θέμα του ξεπλύματος με νερό, το οποίο - όπως βλέπω - ενοχλεί πολλούς αρχάριους εδώ. Το κλειδί είναι, το οποίο νομίζω ότι θα σε βοηθήσει είναι η εμπέδωση κάποιων μικρών και ζωτικών λεπτομερειών:
- Ξεχάστε τα φύλλα του σούπερ μάρκετ, αν και μερικές φορές υπάρχουν και εκεί παχύτερα φύλλα. Έχω παραγγείλει αλουμινόχαρτο από το διαδίκτυο, με γνωστό πάχος, νομίζω ότι είναι περίπου 25 μικρά. Αυτό κάνει το αμάλγαμα ΠΟΛΥ πιο αργό, οπότε έχετε περισσότερο χρόνο να επιλέξετε την κατάλληλη στιγμή και ακόμη και να προετοιμάσετε άλλα συστατικά, αν δεν το έχετε ήδη κάνει.
- Το αλουμινόχαρτο δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι αλεσμένος καφές, αν και δεν έχω κάνει σύγκριση, οι αποδόσεις μου ήταν κοντά στο 80%.
- Να είστε γρήγοροι με το ξέβγαλμα και να μην χρησιμοποιείτε πολύ νερό. Έχω δοκιμάσει μόνο ένα ξέβγαλμα.
- Ταχύτητα: προσθέστε γρήγορα νερό, κάντε μερικές ανακινήσεις και φιλτράρετε γρήγορα.
- Όταν έχετε το φύλλο Αμάλγαμα, προσθέστε τα αντιδραστήρια/προδρομές σας και παρακολουθήστε τι συμβαίνει. Μην χρησιμοποιείτε παγωμένο υδατόλουτρο για να το ψύξετε σε αυτό το στάδιο. Η αντίδραση θα ξεκινήσει λιγότερο βίαια και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, οπότε έχετε περισσότερο χρόνο για να προσαρτήσετε τον συμπυκνωτή χωρίς να εισπνεύσετε πολύ αέριο.
- Περιμένετε μέχρι η αντίδραση να ξεκινήσει οριστικά και να αρχίσει σχεδόν να ξεφεύγει από τον έλεγχο (αλλά μην περιμένετε ούτε πάρα πολύ μέχρι να αρχίσει να βράζει, διαφορετικά θα ΣΚΟΤΩΣΕΤΕ την αντίδρασή σας. Βασικά περιμένετε μέχρι να υπάρχουν φυσαλίδες και η φιάλη να ζεσταθεί πολύ, τότε αρχίστε να την ψύχετε .
- Έκοψα 45 γραμμάρια αλουμινόχαρτο και δεν ήταν πολύ, το μέγεθος ήταν περίπου το μισό μέγεθος ενός μικρού κουτιού σπίρτων. Προσθέστε αμέσως το κομμένο αλουμινόχαρτο στη φιάλη.
- Με αυτή τη μέθοδο έφτασα περίπου στο 80%, δεν υπολόγισα την ακριβή απόδοση αλλά ήταν αρκετά καλή ποσότητα.
= Χρησιμοποίησα HgCl2 αντί για HgNO3, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει σημασία.
- Χρησιμοποιώντας δύο συμπυκνωτές μείωσα 35g P2NP σε φιάλη 2 L, θα προσπαθήσω να αυξήσω την κλίμακα όταν θα έχω μεγαλύτερη φιάλη. Π.χ. 70g σε φιάλη των 5l, το μέγεθος αντιδραστηρίου/φιάλης δεν είναι μάλλον γραμμικό.
- Δοκίμασα μόνο ένα γρήγορο πλύσιμο και αυτό πήγε φανταστικά. Το συνιστώ και σε άλλους, και στη συνέχεια να προσπαθήσουν να αυξήσουν τον αριθμό των ξεπλύσεων.

Συνοψίζοντας: το πάχος του φύλλου είναι σημαντικό, ειδικά ως αρχάριος και να μην το ψύξετε αμέσως- είναι επίσης σημαντικό να είστε υπομονετικοί και να περιμένετε μέχρι όλο το φύλλο να πάει στην επιφάνεια, μην είστε πολύ γρήγοροι γιατί αυτό διαρκεί περισσότερο, αλλά έχετε επίσης ένα μεγαλύτερο παράθυρο ευκαιρίας.
 

twok

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 22, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
ποια θα ήταν η αναλογία HgNO3 και AL, MeOH και CH3NO2 για 100g mdp2p;
 

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
Μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί για την αντικατάσταση συνθέσεων που απαιτούν NaBH4; Προσπαθώ να παρασκευάσω 5-MeO-DMT από 5-MeO-T ακολουθώντας τη σύνθεση του Hamilton Norris, αλλά δεν έχω στη διάθεσή μου NaBH4.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Δεν νομίζω ότι
 
View previous replies…

farukhocaoglu

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
14
Reaction score
1
Points
3
Το μόνο πράγμα για το οποίο δεν είμαι πολύ σίγουρος είναι το προϊόν, θα κάνει MMT ή DMT. Στη σύνθεσή σας της μεθαμφεταμίνης από αμφεταμίνη με Al/Hg, μόνο μία μεθυλική ομάδα προστίθεται στην αμίνη.
 
Top