Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
-Συγγνώμη, αλλά ο χρόνος επεξεργασίας τελείωσε...
Και ένα δεύτερο πράγμα που κάνει ένα ερωτηματικό να λάμπει πάνω από το κεφάλι μου. Στη σύνθεση χρησιμοποιούμε IPA και μετά την προσθήκη του NAOH σχηματίζεται ένα ανώτερο στρώμα που αποτελείται από IPA/αμφεταμίνη, σε αυτό το στρώμα προσθέτουμε το οξύ. Γιατί δεν αφαιρούμε πρώτα το IPA και μετά να περάσουμε στην ακετόνη;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
@William Dampier μπορείτε παρακαλώ να εξηγήσετε, θέλω να το ξέρω ακριβώς. Μέχρι τώρα πάντα υπέθετα ότι η ισοπροπανόλη, η ακετόνη ή η μεθανόλη και η αιθανόλη είναι σχεδόν εξίσου κατάλληλες, επειδή το θειικό άλας είναι ελάχιστα διαλυτό ή καθόλου διαλυτό σε όλα αυτά, γι' αυτό τώρα εκπλήσσομαι. Μπορείς να μου απαντήσεις και με συζήτηση αν αυτό θα ξεφύγει από τον έλεγχο, αλλά σε παρακαλώ δώσε μου μια εξήγηση.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Σε μεγάλη ποσότητα ισοπροπυλικής αλκοόλης, μια μικρή ποσότητα αμφεταμίνης του άλατος δεν θα κρυσταλλωθεί μέχρι να αραιωθεί με ακετόνη ή να εξατμιστεί αλκοόλη. Εάν η ποσότητα της αλκοόλης είναι μικρή, τότε δεν υπάρχουν προβλήματα. Αυτό είναι μια παρατήρηση, όχι ένα αξίωμα. Όλα εξαρτώνται από τις συγκεντρώσεις, αλλά αν πρέπει να πάρετε το μέγιστο, είπα παραπάνω.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
όταν πλένουμε το αλουμίνιο με νερό, πρέπει να το πλύνουμε μέχρι να έχουμε καθαρό νερό ?
Κάθε πλύση το νερό είναι πιο καθαρό, αλλά μετά από 2 ή 3 πλύσεις είναι πάντα λίγο γκρι.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Αυτό είναι καλό να το ξέρω, αυτή θα είναι η συμβουλή μου στο μέλλον. Θα ξεπλύνω επίσης την εκχυλισμένη αμφεταμίνη με ακετόνη ώστε να μην αυξηθεί η ποσότητα του IPA. Είναι δύσκολο να μειωθεί η ποσότητα IPA στη διαχωρισμένη φάση. Μπορεί να γίνει ξέπλυμα του φίλτρου μόνο με νερό ή και με ακετόνη. Οι δύο διαλύτες δεν μπορούν να διαχωριστούν βέλτιστα, αλλά το IPA στην ακετόνη μπορεί να μετατραπεί σε ακετόνη μετά την ανάκτηση, για την οποία έχω οδηγίες.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18

Το χλωριούχο υδράργυρο ήταν εξίσου έγκυρο για μένα. Μπορεί να είναι πιο εύκολο για εσάς να το πάρετε. Το να βρω νιτρικό μου κόστισε πολύ στην Ισπανία, αλλά το χλωριούχο λειτούργησε εξίσου καλά.

Αν και αγόρασα επίσης νιτρικό υδράργυρο στη Ρωσία...
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Μετά από κάποια σύνθεση, εξακολουθώ να έχω κάποιες ερωτήσεις...

1)

2) όταν έχετε βάλει το διάλυμα P2NP, το βίντεο λέει ότι πρέπει να περιμένουμε να σταματήσουν οι φυσαλίδες...
αλλά μετά από πολύ καιρό συνεχίζει να κάνει πολύ λίγη φούσκα... και έχω την εντύπωση ότι όταν περιμένω πολύ καιρό, η απόδοση μου είναι χειρότερη στο τέλος
Μπορούμε λοιπόν να σταματήσουμε όταν κάνει λίγες φυσαλίδες;
 

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί αιθανόλη 96% στη διαδικασία αντί για ισοπροπυλική αλκοόλη 99,8%
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Δεν πειράζει
Πρέπει να περιμένετε το τέλος αυτής της αντίδρασης και να σταματήσετε να κάνετε φυσαλίδες. Επίσης, μπορείτε να θερμάνετε τη μάζα της αντίδρασης ~30-60 λεπτά στους 50 βαθμούς για να βελτιώσετε την απόδοση.
 
Last edited by a moderator:

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

yes

ο λόγος που χρησιμοποιούν το ισοπροπυλ είναι επειδή είναι νόμιμο παγκοσμίως
 

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
18
Points
18
Είναι η θερμοκρασία δωματίου ένας λόγος για την επιτυχία της σύνθεσης; Ποιος είναι ο κατάλληλος βαθμός γι' αυτό;
 

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Tnx για απαντήσεις. Έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις.

Μετά την αμάλγαση και το πλύσιμο με την προσθήκη P2NP, εμφανίστηκε μια γρήγορη βίαιη αντίδραση. Μετά από αυτό έγινε ένα σπάνιο γκρίζο υγρό στο οποίο άρχισε να εμφανίζεται υδράργυρος.
Οφείλεται σε κακή προετοιμασία του νιτρικού υδραργύρου. Αν μπορεί να υπήρχε υπερβολική ποσότητα υδραργύρου.

Παρακαλώ διευκρινίστε την προετοιμασία του νιτρικού υδραργύρου.
Υδράργυρος και νιτρικό οξύ. Πόση ώρα πρέπει να θερμανθεί στους 60 βαθμούς.
 

danil1398

Don't buy from me
Member
Joined
May 2, 2022
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Φτιάξαμε νιτρικό άλας πουλερικών σύμφωνα με τις οδηγίες του βίντεο εδώ στο φόρουμ, αλλά κάπου διαβάσαμε εδώ στο φόρουμ ότι το αζωτούχο οξύ και ο υδράργυρος πρέπει να θερμανθούν στους 60 C, διότι μόνο τότε δημιουργείται ζωντανό νιτρικό άλας.

1. Μπορώ να φυλάξω το υπόλοιπο ζωντανό νιτρικό άλας που δεν χρησιμοποιώ για τη σύνθεση; Αν ναι, σε τι πρέπει να αποθηκευτεί; Τι διάρκεια ζωής έχει ένα ζωντανό νιτρικό άλας που παρασκευάζεται έτσι;
2. Αν για τη σύνθεση χρησιμοποιούνταν σαμπουάν αλουμινίου, κόκκοι αλουμινίου Laboratorska, θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα από το αλουμινόχαρτο; Μπορεί να είναι κουραστικό να κόβονται κομμάτια 1,5cmx1,5cm
3. Χρόνος ολοκλήρωσης του αμαλγάματος αλουμινίου; Όταν 1l απεσταγμένο νερό τοποθετείται στη φιάλη, ζωντανό νιτρικό άλας και φύλλο αλουμινίου σε κομμάτια - η σύνθεση λέει για 10-15 λεπτά, ενώ σκούρο είναι το χρώμα και μικρές φυσαλίδες, σκέφτομαι αυτό το μέρος. Το ερώτημα είναι τι γίνεται αν μείνει για πάρα πολύ καιρό, ας πούμε 30 λεπτά, ποιες είναι οι στάσεις του;
4. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος, ακριβής και αξιόπιστος σύνδεσμος για να αγοράσει ζωντανό νιτρικό άλας στην ΕΕ αλλά να στείλει ιδιώτες πελάτες και όχι εταιρείες; Ή μήπως υπάρχει κάποιος από εσάς εδώ για την πώληση ζωντανού νιτρικού άλατος;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Εάν χρησιμοποιήσετε αραιό νιτρικό οξύ, μπορεί να συντεθεί το λάθος είδος άλατος υδραργύρου (νιτρικός υδράργυρος(Ι) αντί για νιτρικός υδράργυρος(ΙΙΙ)). χρησιμοποιήστε πυκνό νιτρικό οξύ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Επίσης, όταν ξεπλένετε το αμάλγαμα, μην ρίχνετε το νερό του ξεπλύματος στην αποχέτευση. είναι δηλητήριο. Επίσης, αν ανιχνευθούν τοξικές ουσίες στη μονάδα επεξεργασίας νερού, μπορούν να εντοπίσουν την περιοχή από την οποία προέρχεται. Ενδεχομένως προβληματική. Μετατρέψτε πρώτα το άλας του υδραργύρου σε αβλαβές σουλφίδιο του υδραργύρου: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...nion/threads/neutralizing-mercury-salts.2482/
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
αλλά αν χρησιμοποιήσουμε το σωστό mol στην εξίσωση του νιτρικού υδραργύρου, ακόμη και το 50% νιτρικό οξύ μπορεί να αντιμετωπιστεί ως συμπυκνωμένο με σωστή σύνθεση mol, ναι;

Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O,
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
@ASheSChem

γεια σας αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσάς, αλλά πλένω με κρύο νερό βρύσης, εσείς το πλένετε με κρύο αποσταγμένο νερό;
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
2. Χρησιμοποιήστε αλουμινόχαρτο, οι κόκκοι είναι πολύ αντιδραστικοί. με το αλουμινόχαρτο βάλτε σε μύλο καφέ ή σχηματίστε με το χέρι χαλαρές μπάλες. τα λεπτά τετράγωνα είναι πολύ αντιδραστικά, θα αφρίσει και ενδεχομένως θα διαφύγει από τη φιάλη ή θα απελευθερώσει ατμούς.
3.Μπορείτε να το αφήσετε πολύ καιρό καθώς και πολύ λίγο.η καλύτερη περίπτωση είναι πολύ καιρό αλλά ιδανικά θέλετε να το χρησιμοποιήσετε όπως είναι μόλις έτοιμο: το περισσότερο αλουμίνιο στην κορυφή, όχι πολύ έντονες φυσαλίδες, γκρίζο ίζημα, στραγγίστε και χρησιμοποιήστε.
4.Το onyxmet είχε κάποτε, δεν υπάρχει σε απόθεμα τώρα αλλά αξίζει να το τσεκάρετε. μπορείτε επίσης να κοιτάξετε στο olx.pl, allegro.pl. Google translate για να γυαλίσετε τη χημική ονομασία.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να το αποθηκεύσετε σε μια καλά κλεισμένη σκοτεινή φιάλη στο ψυγείο για απροσδιόριστο μεγάλο χρονικό διάστημα
 
Top