Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω Al/Hg (βίντεο)

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Εφόσον υπάρχει αρκετό αλουμίνιο τα άλατα του υδραργύρου σας θα φαγωθούν από αυτό, θα μετατραπούν σε μεταλλικό υδράργυρο και θα δημιουργήσουν ένα κράμα με το Al. τώρα το ξέπλυμα θα απαλλαγεί από τα υπόλοιπα υδατοδιαλυτά άλατα και η εκχύλιση με διαλύτη θα εξασφαλίσει την ελάχιστη μόλυνση (ούτε ο μεταλλικός υδράργυρος ούτε τα άλατα είναι διαλυτά στο νερό πάρα πολύ καλά). αυτά τα εκχυλίσματα ξηραίνονται με ξηραντικό παράγοντα, οδηγώντας περαιτέρω το νερό και τους ρύπους του μακριά. αν εξακολουθείτε να αισθάνεστε αμφίβολοι μετά από αυτά τα βήματα μπορείτε να προχωρήσετε στην απόσταξη με ατμό.
Εάν θέλετε να αποστάξετε θειικό οξύ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε IPA.
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Για να καθαρίσω το αλουμίνιο, αυτό που κάνω είναι να το ξεπλύνω αρκετές φορές με αποσταγμένο νερό, αλλά συνεχίζει να βγαίνει βρώμικο γκρι, αυτό σημαίνει ότι είναι μολυσμένο; ή γιατί συμβαίνει αυτό;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Αυτή είναι μια χαρά αλουμίνα που βγαίνει από τα κομμάτια αλουμινίου.
 

nkd23

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Nov 18, 2022
Messages
24
Reaction score
11
Points
3
Είναι δυνατόν να κοκ στο σπίτι (όχι περισσότερο από 10g P2NP)
Πρέπει να χρησιμοποιήσετε μάσκα αερίου; ( λόγω του hg)
 

Pavel

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
1
1. Καλός αερισμός
1. Προστασία των ματιών
2. Προστασία προσώπου
2. Προστασία των χεριών
3. μάσκα αερίων -???? εντάξει! - Ξέρετε τι είδους φίλτρο πρέπει να χρησιμοποιήσετε;
Το hg είναι δηλητηρίαση, αλλά παρακαλώ σκεφτείτε ότι η γιαγιά σας πιθανόν να έσπασε μερικά θερμόμετρα hg.....
ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι να τρώτε hg δεν μυρίζει, μην αγγίζετε το πρόσωπο, ειδικά τα χείλη, τα μάτια, μην τρώτε ή πίνετε πριν πλυθείτε. να είστε προσεκτικοί όταν πηγαίνετε στην τουαλέτα. ;)
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ξέρω σίγουρα ότι η Γερμανία έχει συλλογή δωρεάν χημικών αποβλήτων, ίσως το έχετε και εσείς.
 

nkd23

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Nov 18, 2022
Messages
24
Reaction score
11
Points
3
Ναι σε αυτό θα μπορούσε να είναι πάρα πολύ.
Ελπίζω όμως να μη ρωτήσουν και να μην παρακολουθούν.
Πρέπει να το δοκιμάσω με κάτι συνηθισμένο.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
απλά πείτε τα μέταλλα της διαδικασίας σας ή κάτι τέτοιο
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Επίσης μπορείτε να επεξεργαστείτε τα λύματα με υδροξείδιο του νατρίου και στη συνέχεια με θείο για να τα κάνετε να ξεπλένονται, αλλά δεν είμαι 100% στις λεπτομέρειες , ίσως η διαδικασία να είναι διαφορετική, ρωτήστε έναν ειδικό.
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Γεια σας, μερικές ερωτήσεις

1.- Έχω χλωριούχο υδράργυρο αντί για νιτρικό υδράργυρο (ΙΙ). Πρέπει να χρησιμοποιήσω 0,1g χλωριούχου υδραργύρου (HgCl2);
2.- Έχω οξικό οξύ 80%, οπότε χρησιμοποίησα 62,5 ml. Είναι αυτό εντάξει;
3.- Παρασκεύασα το διάλυμα θειικού οξέος σε IPA; Είναι εντάξει ή πρέπει να είναι ακετόνη;

Ευχαριστώ
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Όσο είναι υδράργυρος και όχι χλωριούχος υδράργυρος ναι, το ίδιο. ίσως λίγο περισσότερο, ίσως λιγότερο, dosent σημασία τόσο πολύ.
Μπορείτε να κάνετε αυτή την αντίδραση μόνο σε IPA και νερό, οπότε ναι.
Ναι, είναι εντάξει, η ακετόνη είναι καλύτερη, αλλά ναι.
 

Costa

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 10, 2022
Messages
14
Reaction score
9
Points
3
Ευχαριστούμε πολύ για τη γρήγορη απάντησή σας!
 

Skinny_Pete_

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 22, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχόλια, ξέρω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω HgCl2 αντί για Hg(NO3)2
Αλλά, μπορεί κάποιος που προσπάθησε να το χρησιμοποιήσει, να μου πει πόσο HgCl2 πρέπει να χρησιμοποιήσω για 10g P2NP. Κάποιος είπε ότι δεν έχει μεγάλη σημασία... Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιώ τη βέλτιστη ποσότητα.
Επίσης, το πιο συμπυκνωμένο θειικό οξύ που μπορώ να βρω στις λίστες του φόρουμ, λέει min95% θα δουλέψει αυτή η συγκέντρωση.
Έτσι, αν αυτό το 5% στο οξύ είναι περιεκτικότητα σε νερό θα χαλάσει το αλάτι που πέφτει.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Εγώ πάντα απλά προσπαθώ να είμαι στην περιοχή των 0,1g/10-12g Al, λίγο περισσότερο είναι καλύτερο από λίγο λιγότερο σε αυτή την περίπτωση. ένας καλός δείκτης είναι το αλουμίνιο σου να επιπλέει στην κορυφή, αν έχει περάσει κάποια ώρα και υπάρχει ακόμα αλουμίνιο στον πάτο πρόσθεσε μια σταγόνα παραπάνω, ανακάτεψε καλά, δώσε ένα-δύο λεπτά και στράγγιξε. αλλά αυτό μου συμβαίνει σπάνια, το 0,1g είναι τέλειο τις περισσότερες φορές. έχω χρησιμοποιήσει χλωριούχο, οξείδιο, οξικό, νιτρικό όλα αμάλγαμα καλά με 0,1g.

Είναι σύγκρουση συμφερόντων για μένα να απαντήσω στη δεύτερη ερώτηση, αλλά θα το κάνω ούτως ή άλλως: Εάν το οργανικό εκχύλισμά σας είναι καλά στεγνό (30-1h MgSO4 siccum) δεν θα πρέπει καν να παρατηρήσετε τη διαφορά μεταξύ 95 και 98 sol. Αν με οποιονδήποτε τρόπο χρησιμοποιείτε οξύ με μικρότερο conc. βοηθάει να βάλετε τη μάζα σας στην κατάψυξη για να μειωθεί λίγο η διαλυτότητα και να φιλτράρετε κρύο κατά προτίμηση σε κενό.
 

Skinny_Pete_

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 22, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Στις λεζάντες του βίντεο λέει 1:30 MgSO4 προς εκχύλισμα, αυτό σημαίνει 1part ανά βάρος για κάθε 30 μέρη εκχυλίσματος, ή αυτό σημαίνει κάτι άλλο ?
Πώς μπορώ να καταλάβω αν το MgSO4 μου είναι άνυδρο, το πουλάνε στο φαρμακείο, αλλά μήπως ξέρετε αν αυτό είναι άνυδρο ?
Θα στεγνώσει γρηγορότερα αν χρησιμοποιήσω πολύ ή υπάρχει όριο ?

Όταν το εκχύλισμα αναμιγνύεται 1:1 με IPA μπορώ να δουλέψω το οξύ με λίγο IPA επίσης για να αποφύγω την ενδεχόμενη περίσσεια οξέος ?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ίσως το εκχύλισμα να μην είναι ο σωστός όρος, εκτός αν εννοείτε την εξαγωγή του νερού, αλλά όπως και να 'χει. είναι μια καλή αναφορά για να την παρακολουθήσετε (1:30) μέχρι να πάρετε μια αίσθηση, εγώ απλά προσθέτω με το μάτι, βάζοντας περίπου ένα ή δύο δάχτυλα στο κάτω μέρος (προεξοφλώντας τα κενά).Μπορούν να χρησιμοποιηθούν περισσότερα ξηραντικά και μπορούν να βοηθήσουν με πολύ υγρό διάλυμα, αν έχετε ορατό στρώμα νερού θα πρέπει να προσθέσετε περισσότερο, αν το διαλύμα είναι απλά θολό προσθέτετε λιγότερο. αν έχετε προσθέσει λίγο και δεν βλέπετε καθαρισμό του διαλύματος προσθέστε λίγο ακόμα. όχι πολύ γιατί μπορεί να συλλάβει κάποιο από τα οργανικά σας υλικά, χρησιμοποιήστε την κοινή λογική.
Αυτό που υπάρχει στο φαρμακείο είναι ηπταϋδρικό, δηλαδή υπάρχουν 7 μόρια νερού για κάθε 1 θειικό άλας. μπορείς να ελέγξεις την περιεκτικότητα σε νερό κάνοντας μια πύρωση. 1-2 ώρες στους 100 C, 4 ώρες στους 500 C , 4 ώρες στους 1000C, ζύγισε πριν και μετά και η διαφορά είναι το νερό. φυσικά αυτό είναι σε αναλυτικό πρότυπο, μπορείς να το ανατινάξεις στους 300 C σε συμβατικό φούρνο για να έχεις παρόμοια αποτελέσματα.
Ναι, είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσετε θειικό οξύ. Μπορεί να έχετε τοπική υπεροξίνιση με conc.
Έχετε κατά νου μετά την ξήρανση δοκιμάστε μια ή δύο σταγόνες, δείτε πώς κατακρημνίζεται, μπορεί να μην χρειαστείτε διύλιση. αν κατακρημνίζεται καλά μπορείτε να δοκιμάσετε να προσθέσετε λίγο κρύο ipa αφού φτάσετε στο σωστό pH, δείτε αν συντρίβεται περισσότερο, αν ναι συνεχίστε να προσθέτετε, αν όχι πετάξτε το κορόιδο στην κατάψυξη και δώστε του μερικές ώρες. θα μπορείτε να αποκεντάτε το μεγαλύτερο μέρος του διαλύτη σας με ελάχιστες απώλειες και η διήθηση του προϊόντος θα είναι γρήγορη και εύκολη.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Α, και βοηθάει να προετοιμάσετε εκ των προτέρων το διάλυμα για την καταβύθιση και τη βασικοποίηση και να τα σταθμεύσετε στην κατάψυξη, Αυτό βοηθάει στη βελτίωση της απόδοσης υπό συνθήκες που δεν είναι και τόσο ιδανικές.
 

Jcjchh

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 23, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
τι γίνεται αν δεν χρησιμοποιώ πηγή κενού;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Τι είναι αυτό; Μπορείτε να το κάνετε αυτό 100% χωρίς εμβόλιο.
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Γεια σας,
Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον εργαστηριακό εξοπλισμό,

Εκτός από το βοριοπυριτικό γυαλί, ποια άλλα είδη υλικών μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αντιδραστήρας;
Θα επηρέαζε την ποιότητα της σύνθεσης;

Ποιος εξοπλισμός συνιστάται για τη σύνθεση 500 γρ. P2NP;

Σας ευχαριστώ.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
PP. HDPE ή ακόμη και μέταλλο εάν εφαρμόσετε προστατευτική επίστρωση PTFE σε ολόκληρη την εσωτερική επιφάνεια.
Βαρέλι σε βαρέλι, ώστε να μπορείτε να ψύχετε και να θερμαίνετε. Μεγάλος συμπυκνωτής από σωλήνα σε σωλήνα. τρύπα για συμπυκνωτή, τρύπα για τεφλόν πάνω από τον προσαρμογέα ανάδευσης (Ή ένα μεγάλο τρυπάνι ανάμιξης τσιμέντου συνδεδεμένο με ρυθμιστή). το αλουμίνιο σας πρέπει να είναι παχύτερο από τις αντιδράσεις sub 50-100g, πολύ παχύτερο, αλλιώς θα βγει ο συμπυκνωτής.Το όριο είναι τα 100g λέγεται, αλλά είμαι αρκετά πεπεισμένος ότι μπορείς να ανεβάσεις την κλίμακα πολύ περισσότερο. υπάρχει 1 άτομο εδώ που ξέρω ότι κάνει αντιδράσεις 1kg με αυτή τη μέθοδο και από ότι λέει χρειάζεται "ώρες" για το αμάλγαμα και χρησιμοποιείται φύλλο αλουμινίου.
 
View previous replies…

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Χρησιμοποιώ μια γυάλινη φιάλη 5L για τη σύνθεση 30-40g...
Αλλά θέλω να δοκιμάσω μερικά μεγαλύτερα...

Θα ήθελα να κάνω το δικό μου "DIY" εξοπλισμό για να αυξήσω την κλίμακα της αντίδρασης.

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα άδειο μπουκάλι 25/50-L από αυτά που προορίζονται να περιέχουν χημικά προϊόντα.

Είναι καλή ιδέα;
Η ποιότητα της σύνθεσης θα επηρεαστεί με τη χρήση πλαστικού εξοπλισμού;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Δούλεψα καλά με το "φύλλο" 0,25mm-3mm ,λέω σε εισαγωγικά επειδή λυγίζει εύκολα με το χέρι. Κόβω σε μικρά μεγέθη και κάνω 1-2 δευτερόλεπτα blitz σε καφέ grinde / μπλέντερ μόνο για λίγο επιφάνεια
 

Xiaoyan

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 6, 2021
Messages
22
Reaction score
5
Points
3
3mm αλουμινίου, για ποια ποσότητα p2np συνιστάται;
Αλέθεται καλά με μύλο καφέ;
 
Top