Σύνθεση δεξτροαμφεταμίνης (Nabenhauer, 1942)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Συγγνώμη για το spamming, αλλά βρήκα το κλειδί. Η εικόνα που δημοσιεύετε είναι από το άρθρο της wikipedia για τη στερεοχημεία. Είναι ελαττωματικό. Αυτό το άρθρο επικρίνεται αρκετά έντονα στην ενότητα Talk.

Η εικόνα που δημοσιεύω είναι η σωστή.

Τα προθέματα l και d είναι απλά συντομογραφία για το δεξιόστροφο ή το λεβορότροφο: προς τα πού περιστρέφει το μόριο το πολωμένο φως. "l" =levo = προς τα αριστερά, "d" = dextro = προς τα δεξιά. Αλλά αυτά τα προθέματα είναι παλιά και δεν χρησιμοποιούνται πλέον.
Στη σύγχρονη ονοματολογία έχουν αντικατασταθεί από το (+) για το dextro και το (-) για το levo.

Τα προθέματα L και D (κεφαλαία γράμματα ) αναφέρονται στις προβολές Fischer των μορίων και δεν έχουν καμία σχέση με το πώς περιστρέφεται το φως, αλλά προς ποια κατεύθυνση σχεδιάζονται βασικά μέρη του μορίου. Στην περίπτωση αυτή είναι στην πραγματικότητα ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ σε σχέση με τα προθέματα d και l : το d είναι L και το l είναι D.

Έτσι, L-(+)-ταρταρικό οξύ σημαίνει: "ένα μόριο τρυγικού οξέος που σχεδιάζεται με την ομάδα υψηλότερης προτεραιότητας στην κορυφή της προβολής Fischer και τη σχετική ομάδα στραμμένη προς τα αριστερά, και περιστρέφει το πολωμένο φως προς τα δεξιά", ή αλλιώς δεξτροοτάριο, ή αλλιώς δεξτρο, ή αλλιώς d-ταρταρικό οξύ. Πρόκειται για τη φυσική μορφή του τρυγικού οξέος.

Και, φυσικά, το αντίστροφο για το D-(-)-τερταρικό οξύ.

Τώρα, απ' όσο καταλαβαίνω, και τα δύο ισομερή του τρυγικού οξέος μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ανάλυση εναντιομερών των αμφεταμινών. Εάν χρησιμοποιήσετε D-(-)-τρυγικό οξύ θα έχετε κρυστάλλους της d-αμφ/δ- τρυγικού οξέος που συντρίβονται, και εάν χρησιμοποιήσετε L-(+)-τρυγικό οξύ θα έχετε κρυστάλλους της l-αμφ/λ- τρυγικού οξέος που συντρίβονται.
Η χρήση DL-τριαντικού οξέος θα ήταν απολύτως άχρηστη, αφού δεν θα διαχώριζε τίποτα: και τα δύο εναντιομερή θα έβγαιναν.

Φτου.
Μίλησα.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
η διευκρίνισή σας εδώ σε τρία σχόλια εδώ ήταν το πιο διευκρινιστικό και απολύτως χρήσιμο πράγμα που έχω διαβάσει γαμώτο εδώ και καιρό. σας ευχαριστώ. Ξέρω ότι το έγραψες αυτό πριν από 8 μήνες, οπότε το λέω τώρα σε περίπτωση που δεν το κάνει κανείς άλλος, αυτό χρειαζόμουν για να ξεκαθαρίσω την κατάσταση σχετικά με όλες αυτές τις μαλακίες... για χρόνια δεν το καταλάβαινα και ήμουν πολύ μπερδεμένος για να προσπαθήσω να το κατανοήσω.... ευχαριστώ... σοβαρά...
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
Τι μπορεί να αντικαταστήσει τον πετρελαϊκό αιθέρα; ευχαριστώ!!!😊
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Grandmaster. Διέλυσα 11,8gd τρυγικού οξέος (cas:147-71-7) σε 118g μεθανόλης, ανακάτεψα και θέρμανα για να διαλυθεί. Στη συνέχεια, ρίχνω 10g εξαγόμενης ελεύθερης βάσης του Xuan. Συνεχής ακινησία. Αλλά δεν προέκυψε τίποτα στερεό. Είναι λάθος η προσέγγισή μου; Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

Attachments

  • iPoJw7SVNH.jpeg
    iPoJw7SVNH.jpeg
    5.7 MB · Views: 518

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ποια είναι η ελεύθερη βάση της Xuan;
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
μεθαμφεταμίνη ελεύθερη βάση
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Σας έχω στείλει βίντεο με οδηγίες για το πώς να. Αυτή η θέση σχετικά με την αμφεταμίνη. Παρακολουθήστε προσεκτικά και διαβάστε το τμήμα σχολίων. Εάν έχετε περισσότερες ερωτήσεις, γράψτε στο DM (η συνομιλία μας).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
@G.Patton Είμαι κάπως μπερδεμένος σχετικά με το τι είναι τι και για τι χρησιμοποιείται το εναντιομερές, οπότε παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Έτσι, το φυσικά εμφανιζόμενο και εύκολα προμηθευόμενο εναντιομερές είναι: (2R,3R)-τρυγικό οξύ.
Το μη φυσικά απαντώμενο και δύσκολα λαμβανόμενο είναι: (2S,3S)-ταρταρικό οξύ, τρυγικό οξύ, (2S,3S)-ταρταρικό οξύ

Δηλαδή αν χρησιμοποιήσω L-(+)-τρυγικό οξύ σε ρακεμική αμφεταμίνη το άλας της λεβοαμφεταμίνης καθιζάνει και το άλας της δεξτροαμφεταμίνης παραμένει στο διάλυμα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Εντάξει, άρα το δ- τρυγικό οξύ είναι το φυσικό;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γιατί ρωτάτε; Θέλεις να το καλλιεργήσεις;
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Όχι xD, το D-(-)-ταρταρικό οξύ είναι απλά μπελάς να το βρεις και δεν ήμουν σίγουρος αν μπορείς να το κάνεις με το L-(+)-ταρταρικό οξύ. Πάντα μπερδεύομαι γιατί προφανώς το d- τρυγικό οξύ ονομάζεται επίσης L-(+)- τρυγικό οξύ και δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι ποιο.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ψάχνετε πάντα για το "φυσικό" και "φθηνό", τρυγικό οξύ τότε είστε στην ασφαλή πλευρά.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε το ρακεμικό μείγμα.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Αφού ξέρω ότι λειτουργεί θα το δοκιμάσω, ξέρετε αν λειτουργεί και για το MDMA;
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στη χρήση της ρακεμικής;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Απλά η τιμή ή / και η έλλειψη δ- τρυγικού οξέος.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ναι, θα πρέπει να λειτουργεί και για το mdma, μόνο που πρέπει να διατηρούν την κατακρήμνιση, όχι το διάλυμα. Προτιμώ επίσης το διαχωρισμό με μειονέκτημα h20/βαταρικό οξύ τουλάχιστον 2 επαναλάβετε το διαχωρισμό. Αλλά για τεχνικούς λόγους κόστους, νομίζω ότι είναι πιο λογικό.
 

JoshL1221

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
γεια σας, με συγχωρείτε, όταν λέτε "Καταβυθίζουμε την d-αμφεταμίνη με πρόσθετη ποσότητα d- τρυγικού οξέος.", πόση ποσότητα d- τρυγικού οξέος χρησιμοποιείται; ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Όπως και στην προηγούμενη προσθήκη με μια μικρή περίσσεια.
 
Top