Μέθοδοι εξαγωγής εφεδρίνης από χάπια

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι ναι, μπορείτε να δοκιμάσετε με μικρή ποσότητα.
 

sst

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 3, 2022
Messages
8
Reaction score
2
Points
1
πόση αμμωνία και νάτριο χρειάζομαι για κάθε γραμμάριο pes hcl ?
Μπορώ να χρησιμοποιήσω μεταλλικό δοχείο αντίδρασης αντί για γυάλινο νομίζω ότι είναι ασφαλέστερο ?
Έχω θειικό αμμώνιο είναι σημαντικό το υδροξείδιο του νατρίου για την παραγωγή αμμωνίας;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να το μετρήσετε σε μόρια, πρέπει να έχετε 1,5-2x περίσσεια αλκαλίου για να κάνετε αλκαλικό χώρο.
Όχι, δεν μπορείτε. Θα σκουριάσει.
Τι;:unsure:
 

Maya

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 18, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
μπορώ να διαλύσω τα χάπια σε μεθανόλη 99,9%στην αρχή και να ολοκληρώσω τα βήματα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Πιθανώς ναι, δεν είμαι σίγουρος. Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε το IPA.
 

Maya

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 18, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Ευχαριστώ
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Hii Patron,

Συγγνώμη i dont πραγματικά understrand συγκεκριμένο εκχύλισμα εφεδρίνης από το δισκίο NeoNapacin περιέχει επίσης θεοφυλλίνη.
Έχω αιθέρα ποτρελαίου 90-120, NaOH, υδροχλωρικό οξύ, θειικό οξύ, νερό Aquadest, ισοπροπυλική αλκοόλη.

Ευχαριστώ
 

Attachments

  • RemsXbIpHE.png
    RemsXbIpHE.png
    1,014.3 KB · Views: 250

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Hii @G.Patton,

Πώς να εξαγάγετε εφεδρίνη HCL Το αλάτι από κάθε χάπι περιέχει Θεοφυλλίνη 130mg & εφεδρίνη HCL 12,5mg * 200 χάπια, Σύνολο 26 γραμμάρια Θεοφυλλίνης & 2,5 γραμμάρια εφεδρίνης HCL
τα έτοιμα συστατικά μου : NaOH, ισοπροπυλική αλκοόλη 99%, Aquadest, πετρελαϊκός αιθέρας 40-60, για το αέριο HCL χρησιμοποιώ NaCl, HCL Acid 35%, H2So4 (AR)

Ευχαριστώ,
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις σχετικά με αυτό, επειδή 4 φορές δεν έχω ακόμη πάρει την προσδοκία μου.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σου, Robertlouis. Η μέθοδος περιγράφεται σε αυτή τη θέση. Ποιο είναι το πρόβλημα που πρέπει να επαναλάβετε; Παρακαλώ, σταματήστε το spam @G.Patton κάτω από κάθε ερώτηση.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Εντάξει Patron, συγγνώμη. Δεν έχω μεγάλη απόδοση κρυστάλλων όταν η διαδικασία φυσαλίδων HCL Gas, μόνο 10% απόδοση. Πού είναι το λάθος; Πρέπει να διαχωρίσω πρώτα τη θεοφυλλίνη;
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
ποια είναι η καλύτερη αντικατάσταση της νάφθας VM&P;
-Κεροζίνη
-Ελαφρύ αέριο πετρέλαιο
-Παραφίνη
-Αντιδραστήρας

επειδή δεν βρέθηκε νάφθα Vm&P στη χώρα μου, ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ναι, πρέπει να το κάνετε πρώτα απ' όλα εσείς. Δεν ξέρω πού είναι το πρόβλημά σας. Δεν μπορώ να μαντέψω και να σας απαντήσω χωρίς τη λεπτομερή εξήγηση της διαδικασίας σας.
Εντάξει, google: vm&p σύνθεση νάφθας
Μετά, πρέπει να διαλέξεις την ίδια ή παρόμοια. Νομίζω ότι η κηροζίνη είναι η καλύτερη. Βλέπετε ότι πρέπει απλά να χρησιμοποιήσετε το google και να το ρωτήσετε; Λειτουργεί πραγματικά καλά για απλές ερωτήσεις όπως η δική σας.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
μπορώ να το πάρω για ελαφρύ πετρελαϊκό αιθέρα (25C έως 80C) ? αντί για βαρύ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας
Υποθέτω πως ναι.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Rgr That !
Ποτέ δεν ξέρω το αντίστοιχο ισοδύναμο για το naphta όταν του λένε "δεν υπάρχει αντικατάσταση"
naphta= ελαφρύς πετρελαϊκός αιθέρας
Θα σου πω αν είμαι ακόμα έγκυρος μετά την επίδοσή μου στη χημεία o_x'
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Εντάξει, τώρα ξέρω πού είναι το πρόβλημά μου, αφού διάβασα πολύ από το περιεχόμενο του προστάτη σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. το πρόβλημά μου λοιπόν είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για τη θεωρία οξέος-βάσης για να διαχωρίσω την εφεδρίνη από τα χάπια που περιέχουν και θεοφυλλίνη. εντάξει ποια μέθοδος είναι καλύτερη για μένα να κάνω; Έχω 2 μεθόδους σε αυτό το περιεχόμενο, έχω επίσης μια μέθοδο στο βίντεο Fester Cookin Crank. Έχω προσπαθήσει να ακολουθήσω τις 2 μεθόδους στο βίντεο fester, αλλά παράγει μόνο το 1/5 της συνολικής εφεδρίνης hcl που εξάγεται. σύντομη γνώση, από όσο γνωρίζω μόνο η εφεδρίνη hcl είναι διαλυτή στο νερό και η θεοφυλλίνη είναι διαλυτή στο λάδι (μη πολική). και αφού τελειώσω με αυτό και πάρω κρυστάλλους ephedrine hcl, θα προχωρήσω στη μέθοδο reflux με υποφωσφορικό οξύ + ιώδιο (αυτά τα 2 συστατικά είναι έτοιμα στο minilab μου). σας ευχαριστώ πολύ. και πάλι κάθε χάπι μου περιέχει 12,5 mg ephedrine hcl & 120mg θεοφυλλίνη, έχω 200 χάπια από κάθε κουτί. ποια μέθοδος είναι καλή για να ξεκινήσω πάλι με την ελπίδα 100% αποτελεσμάτων. Έχω ετοιμάσει άλλα 3 κουτιά με χάπια
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Κρίνοντας από τη σύνθεση των δισκίων σας, δεν υπάρχει ανάγκη να χρησιμοποιήσετε εκχύλιση οξέος-αλκαλίου. Δοκιμάστε απλώς να συνθλίψετε τα χάπια σε σκόνη και να τα περιχύσετε με κρύο νερό. Η εφεδρίνη HCl θα πρέπει να διαλυθεί. Στη συνέχεια φιλτράρετε το αδιάλυτο ίζημα και εξατμίστε το νερό σε ένα πιατάκι, η εφεδρίνη HCl θα πρέπει να σχηματίσει κρυστάλλους.
Αλλά πρώτα, προσδιορίστε το ακριβές βάρος του δισκίου, αυτό θα σας ενημερώσει αν υπάρχουν άλλα συστατικά που δεν αναφέρονται στη σύνθεση. Στη συνέχεια, επιλέξτε μια μέθοδο εκχύλισης.
Εάν χρειάζεστε περισσότερη υποστήριξη με την εκχύλιση γράψτε μου στο PM.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Βάζω κρύο νερό (αποσταγμένο νερό), το ανακατεύω μέχρι 15-20 χρησιμοποιώντας μαγνητικό αναδευτήρα,

στη συνέχεια το φιλτράρω με ένα φίλτρο καφέ και το αποτέλεσμα είναι ροζ.

και το εξατμίζω σε ένα τρυβλίο Petri.

Ερώτηση:
Γιατί το νερό γίνεται ροζ;
β. πόσο χρόνο χρειάζεται η εξάτμιση;
c. Ποιο διάλυμα εκτός από το νερό κρυσταλλώνεται γρηγορότερα; τι είναι ο πετρελαϊκός αιθέρας; διαιθυλαιθέρας; αιθανόλη; μεθανόλη; τελουένιο; ισοπροπυλική αλκοόλη;
δ. πρέπει να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο οξέος-βάσης χρησιμοποιώντας NaOH στην αρχή και HCL Gas στο τέλος; αυτό που εννοώ είναι όπως στο βίντεο Uncle Fester Cookin Crank

@G.Patton @HEISENBERG @William Dampier
 

Attachments

  • HEpA8QSJY3.jpg
    HEpA8QSJY3.jpg
    2.1 MB · Views: 230
  • 05MrhjtcK7.jpg
    05MrhjtcK7.jpg
    1.7 MB · Views: 239
  • brcisxDtS4.png
    brcisxDtS4.png
    2.9 MB · Views: 235
  • 0zEisTDy6N.jpg
    0zEisTDy6N.jpg
    2 MB · Views: 236
Last edited:

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Περιγραφή του μαξιλαριού:
Περιέχει θεοφυλλίνη και εφεδρίνη HCL, που χρησιμοποιείται για την ανακούφιση από τη δύσπνοια.

Σύνθεση: Το προϊόν περιέχει ένα από τα συστατικά του, το οποίο περιέχει ένα από τα συστατικά του:
Θεοφυλλίνη 130mg,
Εφεδρίνη HCL 12,5mg

0,3 γραμμάρια η συνολική μάζα του 1 χαπιού που ζυγίσαμε.
msds δεν βρέθηκαν.
 

Chery

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 11, 2022
Messages
10
Reaction score
9
Points
3
Πείτε μου ποιος γνωρίζει παρακαλώ, την ελεύθερη βάση της ψευδοεφεδρίνης, ποια είναι η διαλυτότητά της στο διχλωρομεθάνιο και είναι δυνατή η απόσταξή της στο κενό; Εξομαλύνεται σαν κολλώδης πάστα σε θερμοκρασία δωματίου, δεν είναι λιπαρή.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, νομίζω ότι είναι διαλυτό σε DCM. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτός ο διαλύτης έχει κοντινή πολικότητα με το χλωροφόρμιο.

Ναι
 

Chery

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 11, 2022
Messages
10
Reaction score
9
Points
3
Το αγαπημένο μου Actifet δεν παράγεται και αγόρασα άλλα χάπια με δισκία παρατεταμένης αποδέσμευσης, όταν τα γέμισα με αλκοόλ, βγήκε τέτοιο χάος,

Άμυλο... Σκέφτηκα και έβρασα αυτόν τον χυλό σε 5% θειικό οξύ, νομίζοντας ότι ήταν δυνατόν να μετατραπεί το άμυλο σε γλυκόζη και ω θεοί ο χυλός μετατράπηκε σε υγρό( foto 2)

Τότε τα φιλτράρισα όλα και πρόσθεσα υδροξείδιο του νατρίου ,και έπεσε μια περίεργη πλαστική ουσία, την οποία μάζεψα (φωτό 3) έχει πικρή γεύση σαν Еphedrine. τι μπορεί να είναι; πλαστικοποιητές;
 

Attachments

  • RvIX6gz5Pu.jpg
    RvIX6gz5Pu.jpg
    57.7 KB · Views: 332
  • IdqCPx9cmL.jpg
    IdqCPx9cmL.jpg
    159 KB · Views: 328
  • Fxuza17cBI.jpg
    Fxuza17cBI.jpg
    195 KB · Views: 329

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, έχετε ελέγξει το σημείο τήξης;
 
Top