Σύνθεση trans-2,5-διμεθοξυ-β-νιτροστυρενίου υψηλής απόδοσης (λεπτομερής περιγραφή)

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αυτό το RXN είναι το δώρο που συνεχίζει να δίνει! χαχα
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει @FENTAMAS,

Δίκαιο παιχνίδι για εσάς - τουλάχιστον τετραπλασίασα την απόδοσή μου, κρατώντας απλώς το διήθημα και ακολουθώντας τις οδηγίες σας. Εξακολουθώ να φιλτράρω μόνο το τελευταίο - πρόσθεσα ΑΚΟΜΗ περισσότερο νερό και πήρα ΑΚΟΜΗ περισσότερο ίζημα, ακόμη και όταν πραγματικά δεν το περίμενα και νόμιζα ότι το RM είχε τελειώσει.

Δεδομένου του πόσο περισσότερο πήρα από αυτό προσθέτοντας απλά νερό και διατηρώντας το κρύο, υποθέτω ότι αν είχα κρατήσει το τελευταίο RM και έκανα το ίδιο, πιθανώς θα είχα πάρει ακόμα περισσότερα από αυτό. Ο μόνος λόγος που το λέω αυτό ήταν η προθυμία του να κρυσταλλώσει ακόμη και σε υψηλές θερμοκρασίες όπως οι 30c - αυτό ήταν πραγματικά απίστευτο!

Έμαθα επίσης να φροντίζω να ψύχετε ό,τι πλένετε επιθυμείτε στην κατάψυξη...

Δεν είμαι πολύ μακριά από το να ξεμείνω από την αρχική αλδεΰδη - αν και θα μπορούσα προφανώς να πάρω περισσότερη και ίσως θα το κάνω ΑΛΛΑ έχω κάποια 3,4,5-trimethoxyBA που έρχεται χύμα αντί για αυτό.
Σκέφτηκα να δοκιμάσω την αναγωγική εμψύχωση της κυκλοεξανόνης και μετά αν δεν τα καταφέρω όπως προτείνει το χαρτί, θα το αγοράσω από τον φίλο μου που μπορεί να παραγγείλει πράγματα από το sigma, υποθέτω. Από εκεί προήλθε η αιθυλενοδιαμίνη για αυτό το RXN - το ίδιο ισχύει για όλα στην πραγματικότητα τώρα που το σκέφτομαι - εκτός από το GAA...

Τέλος πάντων, όπως πάντα, φλυαρώ, αλλά ήθελα απλώς να πω ένα ειλικρινές ευχαριστώ.

Αυτή τη στιγμή εργάζομαι μέσα από τα βιβλία "οργανική χημεία ως δεύτερη γλώσσα" το θέμα είναι ότι κάνω επίσης ένα BA hons στην τέχνη και έτσι είμαι πιθανώς πρόκειται να πρέπει να συνδυάσω τα δύο και να κάνω μερικές χρωστικές ουσίες για να είμαι ειλικρινής.
Στη συνέχεια, να τις χρησιμοποιήσω για να γράψω μια έκθεση σχετικά με αυτές ή να τις χρησιμοποιήσω για να ζωγραφίσω με αυτές. Θα δούμε...

Λατρεύω το πόσο ευέλικτη είναι η χημεία όμως, αν έχετε κάποιο ενδιαφέρον, είναι σχεδόν βέβαιο ότι περιέχει χημεία σε κάποιο σημείο ή σε κάποιο άλλο.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Αυτό είναι καλό που πήρατε τα υπόλοιπα σε κρυσταλλική μορφή, αλλά οι τελευταίες καλλιέργειές σας καλύτερα να κρατηθούν ξεχωριστά, μην τις συνδυάσετε.
Αν έχετε λίγο χρόνο, προσπαθήστε να ανακρυσταλλώσετε το τελευταίο προϊόν που παίρνετε για να απλοποιήσετε την ταυτοποίησή του.
Έχω σοβαρές αμφιβολίες ότι πρόκειται εξ ολοκλήρου για 2,5-DMNS, καθώς δεν έχει τόσο μεγάλη διαλυτότητα ώστε να παραμείνει τόσο καλά στο κατεψυγμένο διάλυμά σας.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η αλδεΰδη σας να είναι αναμεμειγμένη με κάτι άλλο.
Ξέρω ότι ο προμηθευτής σας σας έστειλε πολλά προϊόντα καλής ποιότητας, αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ κοινών απλών και φθηνών αντιδραστηρίων που παράγονται μαζικά στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις και άμεσων ή έμμεσων πρόδρομων ουσιών ναρκωτικών που έχουν αμελητέα νόμιμη χρήση, ειδικά αν μιλάμε για μαύρες/γκρίζες αγορές.
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο σημείωσα τον προκαταρκτικό ποιοτικό έλεγχο στην αρχή αυτής της σύνθεσης. Οι χημικοί συχνά καθαρίζουν τα αντιδραστήρια τους πριν τις συνθέσεις ακόμα και από γνωστούς μεγάλους προμηθευτές, οπότε σε αυτό το περιβάλλον δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον λόγο κανενός.

Μια τέτοια τεχνική όπως ο έλεγχος του σημείου τήξης είναι πολύ απλή, ειδικά για υλικά χαμηλής τήξης όπως αυτό το 2,5-DMBA.
Εάν αρχίζει να λιώνει τουλάχιστον στους 45-46C και υγροποιείται πλήρως εντός του εύρους +2-3C, τότε υπάρχει πιθανότητα αποδεκτής καθαρότητας.
Πάρτε μερικά βίντεο-οδηγίες για το πώς να το κάνετε αυτό σωστά. Λεπτός γυάλινος τριχοειδής σωλήνας, ανάδευση, αργός ρυθμός θέρμανσης πάνω από τους 40C κ.λπ.

Όπως βλέπω έχετε ήδη δοκιμάσει TLC, αυτός είναι ακόμα καλύτερος τρόπος για να ανιχνεύσετε τυχόν νοθευτικά, αλλά σίγουρα θα πρέπει να βελτιώσετε τις δεξιότητές σας και κατά προτίμηση να πάρετε κάποιες πλάκες με φθορίζοντα δείκτη UV 254nm, πηγή UV φωτός μικρού κύματος (UV-C, εντελώς αόρατο), φίλτρα για να προστατεύετε τα μάτια σας, καθαρούς διαλύτες κλπ. Συγγνώμη, δεν έχω χρόνο να σας τα διδάξω όλα αυτά εδώ γραπτά και να σας εξηγήσω κάθε βήμα. Αλλά μπορείτε να πάρετε κάποια καλά μαθήματα στο youtube, φυσικά.
Είναι λίγο δαπανηρό, αλλά σας διαβεβαιώνω ότι, αν αποκτήσετε καλές δεξιότητες με αυτή την αναλυτική μέθοδο, οι χημικές σας δεξιότητες και οι αποδόσεις των αντιδράσεων θα κάνουν κβαντικό άλμα από το σημερινό σας επίπεδο μετά από κάποια εξάσκηση με οργανικές αντιδράσεις που ελέγχονται με TLC.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αυτή είναι μια πραγματικά σπουδαία απάντηση σε όλες τις ασυναρτησίες μου.
Για να είμαι ειλικρινής, το iv άρχισε να επεξεργάζεται ένα βιβλίο με τίτλο "οργανική χημεία ως δεύτερη γλώσσα" - ξέρω ότι ο Hamilton Morris το συνιστά πολύ και μέχρι στιγμής φαίνεται εξαιρετικά χρήσιμο, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα μου πάρει - λοιπόν, το υπόλοιπο της ζωής μου για να το μάθω σε αποδεκτό επίπεδο!

Ω ναι, χωρίς αμφιβολία έχω συλλέξει κάθε ξεχωριστό φίλτρο σε ξεχωριστό φιαλίδιο.

Έλιωσα πραγματικά μερικά σήμερα κατά λάθος και έμεινα αρκετά έκπληκτος με το πόσο χαμηλή θερμοκρασία άρχισε να λιώνει! Το οποίο είναι ένα καλό σημάδι υποθέτω....αν και δεν το παρακολουθούσα - προσπαθούσα να το ζεστάνω ελαφρώς για να σιγουρευτώ ότι ήταν στεγνό - δεν έχω ιδέα γιατί δεν το έβαλα στο ξηραντήριο με τα υπόλοιπα, αλλά hey.

Θα βρω ένα καλό βίντεο στο YouTube και για τα δύο αυτά θέματα, αλλά ναι, ο λόγος που συλλέγω τα πάντα ξεχωριστά είναι ακριβώς για να μπορώ να κάνω re-x το καθένα ξεχωριστά.

Συνειδητοποίησα ότι στην πραγματικότητα δεν χρειαζόταν καθόλου ο καταψύκτης - το ψυγείο θα ήταν περισσότερο από αρκετό για να κρυσταλλωθεί το προϊόν, οπότε νομίζω ότι πρόκειται για β-2,5-ΔΜΟΝΕΣ - εξακολουθούν να είναι κρύσταλλοι σε σχήμα βελόνας που μοιάζουν πολύ με την τελευταία παρτίδα, απλώς δεν είναι τόσο μακρύς με κανένα τρόπο. Είναι ακόμα θραύσματα και έχουν το ίδιο ακριβώς χρώμα, οπότε θα έλεγα ότι έχει πολλές πιθανότητες - ειδικά μετά το λιώσιμο μερικών σήμερα!
Ορκίζομαι ότι το έψαξα και έλεγε κάτι σαν σημείο τήξης υψηλών 90's ΑΛΛΑ από τότε έκανα κάτι άλλο και μπορεί να μπέρδεψα το b.p του νιτροαιθανίου με το σημείο τήξης αυτής της ουσίας.

Όπως και να 'χει, μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έλιωσε, γιατί απλά ζέσταινα ελαφρώς μερικές χάντρες από silica gel για να απαλλαγώ από κάποιο διαλύτη πάνω τους και μπορούσα εύκολα να βάλω τα χέρια μου μέσα για να τις αγγίξω και πάλι έλιωσε.

Θα δούμε - ναι, πρέπει επίσης να αυξήσω το παιχνίδι μου με το TLC, αλλά θα δουλέψω πρώτα τα βιβλία διπλού εξαμήνου για τα οποία μιλούσα νωρίτερα.
Θέλω να πω ότι τουλάχιστον μπορώ να διαβάσω τα αιματηρά σχέδια γραμμογραφικών δεσμών τώρα! Εννοώ ότι κατάλαβα τους άνθρακες αλλά δεν είχα καταλάβει για τα υδρογόνα και απλά τους γενικούς κανόνες!!!

Μου αρέσει ο τρόπος που περνάει τα πράγματα με συγκεκριμένη σειρά. Μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με αυτό που κάνω ακόμα - αλλά όλα όσα έχω μάθει μέχρι στιγμής από αυτό το βιβλίο έχουν εφαρμοστεί στα πράγματα που κάνω προκειμένου να εξασκηθώ... οπότε νομίζω ότι είναι ένας λογικός τρόπος να κάνεις τα πράγματα. ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ καλύτερος από το καταραμένο chatGPT 🤨
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α, και όσον αφορά τα αντιδραστήρια re-x'ing ανεξάρτητα από το από ποιον προέρχονται... fair play. Θα αρχίσω να το κάνω σε αυτή την περίπτωση...
Υποθέτω ότι είναι αρκετά εύκολο - θα το κάνω για την επόμενη αντίδραση - μου έχουν απομείνει 15g, οπότε μπορώ να κάνω άλλη μια αντίδραση των 10g, αυτή τη φορά έχοντας προ-ρεξινάρει και την αλδεΰδη. Ήταν λίγο αμμώδες και σβολιασμένο, οπότε ίσως έχετε δίκιο.

Έχω αρκετό (τουλάχιστον για μένα) 3,4,5-ΤΜΟΒΑ που έρχεται και έτσι σήμερα διαχωρίζω νιτροαιθάνιο από DCM αυτή τη φορά αντί για νιτρομεθάνιο.
Πιθανώς θα προσπαθήσω να φτιάξω λίγο P2NP αύριο - κάτι που ήθελα να δοκιμάσω εδώ και αιώνες... και στη συνέχεια, όταν έρθει το 3,4,5 ελπίζω να είμαι σε θέση να φτιάξω λίγη μεσκαλίνη και επίσης λίγο TMA - είναι κάτι που έχω μόνο "αγοράσει ποτέ πριν" από το σκοτεινό διαδίκτυο και αισθάνθηκα σαν ένα σκληροπυρηνικό διαλυτικό - στην πραγματικότητα η εμπειρία μου με αυτά ήταν ΠΟΛΥ παρόμοια με τις εμπειρίες μου με το 3-meo-pcp. Black out για ώρες και ώρες και όταν ήρθα πάρα πολύ - είχα άγρια σπασμένα και μπλε δάχτυλα των ποδιών.

Έτσι, δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ τι ήταν σε αυτά τα δισκία, αλλά ήταν ΧΑΡΙΣΤΡΑ... έτσι είμαι περίεργος για το TMA.

M πρώτα όμως! 🤞
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
@FENTAMAS

Ήθελα απλώς να σας ευχαριστήσω που τονίσατε τη σημασία της ανακρυστάλλωσης των αντιδραστηρίων πριν ξεκινήσετε τις αντιδράσεις σας.

Έχω συνειδητοποιήσει ότι η τρυπταμίνη με την οποία δούλευα δεν ήταν ιδιαίτερα καθαρή, επειδή τώρα είναι μαζικοί κρύσταλλοι που είναι λευκοί αντί για σαν βρώμικο μαυρισμένο/κίτρινο.

Όταν έρθει η ώρα να ξανακάνω την αντίδραση Henry με τη σύνθεση που λέγαμε εδώ (αλλά και όταν έρθει η ώρα να την κάνω με την 3,4,5-ΤΜΟΒΑ που μόλις έλαβα.) αυτή τη φορά θα ξανακάνω σίγουρα πρώτα την αλδεΰδη.

Δεν έχει νόημα να σιγουρευτώ ότι όλα τα υπόλοιπα είναι υπερκαθαρά (όπως η αιθυλενοδιαμίνη και το GAA) αν το κύριο αντιδραστήριο δεν είναι καθαρό! Duh!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
@FENTAMAS Συγγνώμη, μια τελευταία ερώτηση...

Από πού προήλθε το 2,5-DMOBA για να ξεκινήσετε; Φαινόταν πραγματικά διαλυτό στη μεθανόλη, σκεφτόμουν μήπως λίγη μεθανόλη και νερό; Αν ξέρεις κάποιο καλύτερο μείγμα, πες το σε παρακαλώ...

Μόλις προσπάθησα να κάνω πρώτα ένα re-x των b-2,5-DMONS από μεθανόλη, αλλά δεν πήγε πολύ καλά, οπότε κατέληξα να κοιτάξω τη σύνθεση του shulgins του 2c-h και είδα ότι χρησιμοποίησε IPA, οπότε το έκανα από αυτό που φάνηκε να πηγαίνει καλύτερα.

Απλά δεν μπορώ να βρω τι να κάνω με την αλδεΰδη 2,5 που ξεκινάει από την αλδεΰδη.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Υδατική απόσταξη IPA ή απόσταξη υπό κενό μικρής διαδρομής με αντλία λαδιού 2 σταδίων με φρέσκο λάδι.
Χρησιμοποιήστε προσαρμογέα όπως στην παρακάτω φωτογραφία ή συνδέοντας 2 φιάλες RBF (απόσταξη από σφαίρα σε σφαίρα): η φιάλη με ένα λαιμό συνδέεται με τη φιάλη με 2 λαιμούς και ο ελεύθερος λαιμός μέσω του προσαρμογέα πηγαίνει στο κενό.
Ο ευκολότερος τρόπος καθαρισμού θα ήταν μέσω προσθήκης δισουλφίτη, αυτή η αλδεΰδη το σχηματίζει αρκετά καλά. Έτσι ώστε να μπορείτε να εκτιμήσετε την περιεκτικότητα αλδεΰδης στη σκόνη σας, ίσως είναι ήδη αρκετά καθαρή.
Ίσως υπάρχουν και άλλα προτιμότερα συστήματα διαλυτών για την r-x'ing 2,5-DMBA, δεν θυμάμαι.
Όσον αφορά τα νιστροστυρένια, το έγραψα από την αρχή ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις σύστημα αλκοόλης-νερού.
iu
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ενδιαφέρον καθώς κυριολεκτικά μόλις παρήγγειλα μια κεφαλή απόσταξης μικρής διαδρομής!
Ναι δεν μιλάω για το νιτροστυρένιο iv είχε καλή επιτυχία ακολουθώντας τις τεχνικές σας εκ νέου αυτό.
Περισσότερο προσπαθώ να εξασφαλίσω την αποτελεσματικότερη δυνατή αντίδραση και να μεγιστοποιήσω την απόδοση.

Ναι, αυτό σκεφτόμουν να κάνω, ένα μείγμα αλκοόλης/νερού - σωστά σκέφτομαι ότι το διαλύω σε αλκοόλη και μετά απλά προσθέτω dist. Νερό μέχρι να θολώσει και να σταματήσει να καθιζάνει.
Στη συνέχεια το ξαναζεσταίνω για να διαλυθεί εκ νέου η αλδεΰδη και στη συνέχεια να κρυώσει σιγά-σιγά ή το βάζετε στο ψυγείο μόλις το δείτε να θολώνει από το νερό;

Ενδιαφέρον σχετικά με την απόσταξη σε σύντομο μονοπάτι - υποθέτω ότι θα ήταν προτιμότερο, εκτός του ότι δεν έχω αντλία δύο σταδίων - μόνο περιστροφικό πτερύγιο ενός σταδίου. Μόλις αγόρασα νέο λάδι, αλλά φαίνεται τόσο διαφορετικό από το αρχικό διαυγές υλικό που μάλλον αξίζει να στείλω email στον κατασκευαστή για να ελέγξω αν είναι εντάξει. Εν πάση περιπτώσει άσχετο, αλλά ναι, η ιδέα πίσω από την αγορά της μονάδας μικρής διαδρομής ήταν να αγοράσω τελικά μια αξιοπρεπή αντλία και να κάνω τέτοιου είδους πράγματα. Ίσως ακόμη και απόσταξη τρυπταμίνης υπό κενό επίσης για καλύτερο καθαρισμό, αλλά θα δούμε. Αυτά τα πράγματα παίρνουν χρόνο...

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και τις προτάσεις σας - μπορεί να φαίνεται ότι δεν τις ακολουθώ μερικές φορές, αλλά υπόσχομαι ότι τις ακολουθώ! Στην πραγματικότητα φοβάμαι τόσο πολύ να χάσω αυτές τις πληροφορίες που τα έχω όλα αποθηκευμένα. Ξέρω πως τα αξιοπρεπή νήματα μπορούν απλά να εξαφανιστούν!🫥
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να ξεκινήσετε κατευθείαν από την προανάμειξη αλκοόλης και νερού και στη συνέχεια να την ψύξετε αργά και σταδιακά: σε RT, στη συνέχεια στο ψυγείο και τέλος στην κατάψυξη, αν χρειαστεί.
Αλλά η τεχνική που περιγράψατε είναι πολύ σωστή, χαίρομαι που την μάθατε μόνη σας. Χρησιμοποιείται κυρίως για την κρυστάλλωση διαφόρων αλάτων από κατάλληλο διαλύτη με προσθήκη αιθέρα.

Για να κάνεις αποστάξεις μικρής διαδρομής ουσιών που είναι κρυσταλλικές σε RT, κατά προτίμηση να έχεις στο χέρι θερμικό πιστόλι για να αποφύγεις το φράξιμο.
Ωστόσο, ουσίες με χαμηλό σημείο τήξης, όπως το 2,5-DMBA, μπορούν να μεταφερθούν απευθείας στη φιάλη υποδοχής χωρίς προβλήματα, εάν αυτό γίνεται σε μια ζεστή καλοκαιρινή ημέρα με επαρκή ρυθμό απόσταξης και δεν τρέχει νερό μέσω του συμπυκνωτή.

KKQ3fajxlu
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Πόσο ενδιαφέρον. Ναι, έχω δει το θερμικό πιστόλι να χρησιμοποιείται στο παρελθόν, αλλά κυρίως για να βγάλω (κυρίως THC) από τη φιάλη συλλογής αφού γίνει κολλώδης.
Είναι λογικό να προσπαθήσουμε να το χρησιμοποιήσουμε για να σταματήσουμε την απόφραξη.
Ωραία @FENTAMAS που μου επιτρέπει να μάθω αλλά και που μου δείχνει ακριβώς πού να πάω για να το κάνω!!!
Σεβασμός σε σένα.

Πραγματικά αισθάνομαι άνετα να ακολουθήσω οποιαδήποτε από τις μεθόδους του shulgin για το πρώτο βήμα της μεσκαλίνης και έχω όλα όσα χρειάζομαι.

Θα ξεκινήσω όμως με τη μικρότερη από τις δύο! Δεδομένου ότι μπήκα στον κόπο να βρω την κυκλοεξυλαμίνη!

Είμαι σίγουρος ότι θα επιστρέψω στο οξικό αμμώνιο όμως.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
@FENTAMAS Έχετε δοκιμάσει αυτή τη σύνθεση - αντικαθιστώντας μόνο το νιτρομεθάνιο με μια στοιχειομετρική περίσσεια νιτρομεθανίου αντ' αυτού για να σχηματίσετε το σχετικό νιτροπροπένιο;
Σκέφτομαι πολύ μακριά για να φτιάξω ίσως κάποιο DOB - το οποίο συνειδητοποίησα ότι χρησιμοποιεί την 2,5-DMOAmphetamine ως αρχικό υλικό (κάτι που δεν είχα συνειδητοποιήσει ποτέ!)

Απλά είμαι περίεργος - καθώς ψάχνω να φτιάξω λίγο 3,4,5-τριμεθοξυνιτροπροπένιο, βλέποντας ότι μόλις έφτιαξα το 3,4,5-νιτροστυρένιο.

Προσπαθώ να μαζέψω όσο το δυνατόν περισσότερα, ώστε να μπορώ να κάνω back to back runs της αναγωγής τους χρησιμοποιώντας το LiAlH4 που έχω.
Διαφορετικά, θα χρησιμοποιήσω NaBH4 + CuCl2.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
όχι, δεν είμαι μεγάλος οπαδός των αγγειοσυσπαστικών μακράς δράσης.
Εάν έχετε τόσο NaBH4 όσο και LiAlH4, συνιστώ να χρησιμοποιήσετε το πρώτο για τις PEAs και το τελευταίο (LAH) για ασύμμετρες τρυπταμίνες όπως 5-MeO-MiPT, 5-MeO-MET, κ.λπ.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αλήθεια; Εντάξει, ουσιαστικά μου είπατε το αντίθετο από αυτό που είχα σκοπό να κάνω.

Δεν σκοπεύω πραγματικά να εξερευνήσω πολλές από τις 5-μεο-τρυπταμίνες, ωστόσο, έχω εκτελέσει ψυχρές αναγωγικές ενώσεις στην τρυπταμίνη και γνωρίζω ότι η θεωρία είναι η ίδια εάν ξεκινάω από την 5-μεο-τρυπταμίνη. Σίγουρα δεν εννοείτε να χρησιμοποιήσετε LiAlH4 γι' αυτό; Το Boro λειτουργεί εξαιρετικά για το σκοπό αυτό.

Εννοείτε αν έπαιρνα αυτές τις 5-μεο-τρυπταμίνες μέσω της αντίδρασης picktet-Spengler; Αν αυτό είναι εφικτό με τις 5-μεο τρυπταμίνες.

Με έχετε ρίξει λίγο με αυτό!
Ειλικρινά, δεν έχω σκεφτεί καν τις 5-MEO τρυπταμίνες μέχρι στιγμής!

Έχω αρκετά στο πιάτο μου με όλες αυτές τις ανθισμένες αναγωγές των νιτροστυρενίων - ξέρω ότι έχω δει ανθρώπους να τα ανάγουν με NaBH4 και έναν καταλύτη - ήταν CuCl2 για τη μεσκαλίνη νομίζω; Κάτι τέτοιο...

Απλά σκέφτηκα - έχω 30g LiAlH4 και μια σχεδόν απεριόριστη προμήθεια για NaBH4, καθώς είναι νόμιμο εδώ, οπότε ναι. Απλά σκέφτηκα να ακολουθήσω τη διαδικασία του Shulgin τουλάχιστον για κάτι.

Όλα είναι ενδιαφέροντα και μαθαίνω κάτι με ό,τι κάνω! Ακόμα και αν είναι κάτι μικρό, όπως μην υπερπληρώνεις το λάδι στην αντλία κενού σου γιατί θα το εκτοξεύσει από τον εξαερισμό σε όλο το ταβάνι!!! ...και εμένα φυσικά!
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Το NaBH4 για την DMT και άλλες υποκατεστημένες DMT λειτουργεί μια χαρά.
Εννοούσα τις ασύμμετρες Ν,Ν-μεθυλικές,αλκυλικές τρυπταμίνες που είναι προσβάσιμες μέσω αναγωγής του ενδιάμεσου φορμυλίου σε ΝΜΤ πρώτα.
Υπάρχουν όμως διαφορετικές προσεγγίσεις για την απόκτηση των επιθυμητών προϊόντων, η καθεμία με τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ναι, αυτό υπέθεσα ότι εννοούσατε... περίπου. Σίγουρα υπέθεσα ότι δεν εννοούσες την εύκολη σύνθεση που ακολουθούσα για τις απλές τρυπταμίνες!

Είναι ενδιαφέρον, ναι, δεν είχα σκεφτεί πραγματικά το θέμα του αγγειοσυσπαστικού παράγοντα για να είμαι δίκαιος. Ναι, θυμάμαι ότι είχα το bronco dragonfly και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αυτή η πτυχή...

Είναι περισσότερο μια περίπτωση που έχω αυτό και αυτό, τι διαφορετικά πράγματα μπορώ να κάνω! Στην πραγματικότητα σπάνια καταναλώνω τα ψυχεδελικά που φτιάχνω - ίσως μία φορά κάθε λίγους μήνες και αυτό είναι το DMT που διαρκεί περίπου δέκα λεπτά, οπότε ναι, υποθέτω ότι έχετε δίκιο σε αυτό...

Δυσκολεύομαι να αφιερώσω 8 περίπου ώρες σε ένα ταξίδι με LSD. Φαίνεται να εξασθενεί για μένα πιο γρήγορα από ό, τι για άλλους, αλλά και πάλι το αγαπώ.

Νομίζω ότι ο τελικός μου στόχος είναι το 2c-e. Χρειάζεται πολύς χρόνος για να έρθει και είναι επίσης μακράς διάρκειας αλλά DAM iv είχε μερικά υπέροχα ταξίδια σε αυτό το πράγμα όταν όλα αυτά ήταν εύκολα διαθέσιμα από την Κίνα και τον Καναδά.

Αφού το είπα αυτό - έχω πραγματικά όλα τα αποθέματα για να κάνω 2c-b, οπότε αυτός είναι ο πρώτος μου στόχος - εξ ου και ρωτούσα για το DOB - επειδή έχω βρώμιο lol
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Το 2γ-ε δεν φαίνεται επίσης δύσκολο στο τέλος:

Έχετε ήδη μάθει την αντίδραση Henry, τώρα κάντε την αναγωγή NaBH4+ Cu(II)Cl και όλα θα μπουν στη θέση τους.

Α, και μάλιστα πρόσφατα πουλήθηκε στο etsy και κάποιο 4-αιθυλο-2,5-διμεθοξυνιτροστυρένιο αν και λίγο ακριβό. Δεν μπορώ να το βρω τώρα.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Το Etsy είναι ένα τρελό τέτοιο - τον καλύτερο προμηθευτή μου τον βρήκα μέσω του Etsy. Στην πραγματικότητα το άτομο που μου επέτρεψε να κάνω το μεγαλύτερο μέρος αυτής της χημείας το γνώρισα μέσω του Etsy.
Απλά ξεχνάω να το ψάχνω τακτικά - έχω δει και εγώ def σχετικές νιτροστυρένες εκεί, αλλά όπως λέτε ήταν ακριβό και σκέφτηκα ότι χρειαζόμουν την πρακτική να πάρω την αλδεΰδη σε όλη τη διαδρομή προς τη φαινυλοαμίνη.
Δεν ξέρω γιατί - υπήρχε απλά κάτι μέσα μου που ήθελε να δει αυτούς τους απίστευτους φωτεινούς έγχρωμους κρυστάλλους βελόνας να αναπτύσσονται... είναι πραγματικά αρκετά απίστευτο. Ειδικά αφού προήλθε από μια αντίδραση που δυσκολευόμουν να κρυσταλλώσω (DMT).
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α, και ναι, σκοπεύω να ξεκινήσω με τη μέθοδο CuCl2 + NaBH4...
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Swirly, ναι, αυτά είναι σίγουρα εντυπωσιακά κείμενα.
Δυστυχώς ο Benignium δεν είναι πλέον ενεργός εκεί, ελπίζω να μας ετοιμάσει κάτι ακόμα πιο νόστιμο.
Σκεφτόμουν να τις μεταφέρω εδώ σε πιο δομημένη μορφή, όπως και κάποιες άλλες δημοσιεύσεις στο SM.
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Όλα αυτά είναι πραγματικά χρήσιμα και ενδιαφέροντα...


Στην πραγματικότητα επέστρεψα εδώ επειδή συνειδητοποίησα ότι ο κατεστραμμένος από την αποτοξίνωση των Benzo εγκεφάλου μου είπε την αντίδραση Picktet-Spengler νωρίτερα σε σχέση με τις τρυπταμίνες και τη χρήση του LAH για αυτό. Κλανιά του εγκεφάλου!
Στην πραγματικότητα εννοούσα την αντίδραση κατά την οποία οι τρυπταμίνες κατασκευάζονται μέσω ινδόλης....mind you Υποθέτω ότι έτσι ο shulgin μεταβαίνει από την τρυπταμίνη σε πράγματα όπως η DMT, οπότε νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

Έχω κάνει πολλά αναγωγικά κινούμενα σχέδια σε χαμηλές θερμοκρασίες, όπου η αντίδραση Picktet-spengler είναι μια δευτερεύουσα αντίδραση (γι' αυτό και τρέχει σε χαμηλές θερμοκρασίες), οπότε συγγνώμη γι' αυτό - αν και φαίνεται ότι η συζήτηση έχει προχωρήσει γύρω από τις εγκεφαλικές μου κλανιές και τις κλανιές δακτυλογράφησης!
Εννοούσα επίσης το bromo dragonfly νωρίτερα!

Ναι βλέπεις ουσιαστικά γι' αυτό σκοπεύω να μετατρέψω όλο το 2,5-DMOBA σε νιτροστυρένιο και μετά σε 2c-h.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να αποθηκευτεί ως το άλας και ουσιαστικά όταν βρεθεί ο αιθυλιωτικός παράγοντας (δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει ακόμα τις συνδεδεμένες συνθέσεις για να πω τι είναι - αλλά θα το κάνω!) και τότε μπορώ να βρωμιώσω λίγο από αυτό και απλά να αποθηκεύσω το υπόλοιπο.

Προσπαθώ να φτιάξω το 3,4,5 νιτροπροπένιο στο mo και σύμφωνα με την περιγραφή του shulgin για ένα σκούρο κόκκινο διάλυμα καθώς και το βίντεο με τη μεσκαλίνη/TMA εδώ, το δικό μου φαίνεται λίγο πολύ πορτοκαλί - για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω κάνει ποτέ μια επιτυχημένη σύνθεση με αυτό το νιτροαιθάνιο (αλλά αυτό δεν σημαίνει πραγματικά τίποτα, καθώς έχω προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσω μόνο μια φορά πριν) - είμαι στο σημείο όπου πρέπει να αφαιρέσω το διαλύτη υπό κενό (τέτοιες στιγμές εύχομαι να είχα ένα rotovap!).

Παιδιά, είμαι ΤΟΣΟ κοντά στο να απαλλαγώ από τα βενζόλες μετά από είκοσι περίπου χρόνια - η στέρηση είχε διαρκέσει πολύ περισσότερο από ένα χρόνο σε αυτό το σημείο. Ήθελα να ζητήσω συγγνώμη καθώς έχω συνεχώς θολό μυαλό και τόσο συχνά κάνω λάθη εδώ μέσα ανακαλώντας πληροφορίες! Στη συνέχεια, για να προσθέσω άλλο ένα επίπεδο ενόχλησης, είναι όλα επιστημονικά λόγια, από τα οποία ο έλεγχος ορθογραφίας της συσκευής μου σαφώς δεν συμπαθεί! Έχουν απομείνει λίγες εβδομάδες και δεν μπορώ να περιμένω....

Πρέπει να παραδεχτώ ότι η χημεία ήταν ένας ωραίος αντιπερισπασμός και η DMT και άλλες απλές τρυπταμίνες που έχει προσφέρει μέχρι στιγμής έχουν σίγουρα βοηθήσει!
Θα είναι ενδιαφέρον όταν ξαναρχίσω το BA Hons μου στην τέχνη, ενώ παράλληλα μελετώ βιβλία χημείας σε επίπεδο πτυχίου στον ελεύθερο χρόνο μου, χαχα, λίγο τρελό μείγμα για να είμαι δίκαιος! Η ζωή είναι... ενδιαφέρουσα 🤷
 
Top