Σύνθεση L-εφεδρίνης από L-φαινυλακετυλοκαρβινόλη (L-PAC)

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του φούρνου μικροκυμάτων με κανονική θέρμανση που αλλάζει προφανώς τη θερμοκρασία και το χρόνο;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
@G.Patton Δεν θα είναι αρκετό με μια τυπική αναγωγική αμίνωση του L-PAC;
Αιθανόλη + μεθυλαμίνη (40% σε νερό) + L-PAC και αφήνεται να αντιδράσει σε θερμοκρασία δωματίου για 30 λεπτά, ώστε να επιτραπεί ο σχηματισμός ιμίνης.
Το μείγμα ψύχθηκε στους 0 C περίπου και αναγωγή με τη χρήση NaBH4.
Το μείγμα στη συνέχεια βασικοποιήθηκε και εκχυλίστηκε με DCM
Αποξηράνθηκε άνυδρο θειικό νάτριο, fiλτράστηκε και εξατμίστηκε.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Το l-PAC είναι πολύ ευαίσθητο στις βάσεις, το προκαλούν να ρακεμίσει, πράγμα που θα ήταν κρίμα. Συνιστάται η χρήση όξινων ή ουδέτερων συνθηκών, με NaBH4 μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει εύκολα παρασκευασμένα παράγωγα όπως STAB (από NaBH4 σε τολουόλιο με προσθήκη 3 ισοδύναμων GAA) ή ψευδαργύρου-βοροϋδρίτη (από άνυδρο ZnCl2 και NaBH4) ή άλλα. Δεν απαιτείται καμία θέρμανση και το νερό δεν αποτελεί πρόβλημα, απλά προσθέστε ισομοριακή οξική μεθυλαμίνη στο l-PAC σε τολουόλιο προσθέστε 0,01 μοριακό διυδρικό τοσικό οξύ και αφήστε το να παραμείνει σε θερμοκρασία rt για μια ημέρα, αυτό σχηματίζει μια σταθερή ιμίνη η οποία στη συνέχεια ανάγεται με STAB. Εξαιρετικές αποδόσεις. Αποφεύγονται εντελώς αλκαλικές συνθήκες. Το μόνο μειονέκτημα είναι η ποσότητα του GAA που απαιτείται - 4 ισοδύναμα.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
η πρώτη μου δοκιμή για την παρασκευή l-pac, εδώ είναι η συνταγή μου δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλα σωστά αλλά θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς.

2,5 λίτρα νερού.
87,50 γραμμάρια μελάσσας
Μαγιά και θρεπτικό
20ml βενζαλδεΰδης
75ml αιθέρα

Σε ένα δοχείο των 5 λίτρων μπαίνουν 2,5 λίτρα νερό και 87,50 γραμμάρια μελάσας,
κορεσμός πλύσης με καθαρό οξυγόνο,
Προσθέστε μαγιά και θρεπτικό και αφήστε να ζυμωθεί για 8 ώρες περίπου,
Μόλις η ζύμωση ολοκληρωθεί γρήγορα, προσθέστε 10ml βενζαλδεΰδης,
μετά από 4 ώρες περίπου προσθέστε άλλα 10ml βενζαλδεΰδης και αφήστε να ζυμωθεί για άλλες 12 ώρες ή περισσότερο,
Μόλις τελειώσει, αφαιρέστε τη μαγιά,
εκχυλίστε το l-pac με 50ml αιθέρα και στη συνέχεια 25ml αιθέρα,
συνδυάστε τον αιθέρα και αποστάξτε
συλλέγετε το l-pac;
Η θεωρητική απόδοση 10ml είναι 50% μετατροπή.

τα σχόλια εκτιμώνται και θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματά μου μόλις τελειώσω.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Φαίνεται ότι δεν έχει γίνει κατανοητό ότι πρόκειται για αντίδραση συμπύκνωσης δύο αλδεϋδών. Βενζαλδεΰδη και - τι; Έτσι προστίθεται ακεταλδεΰδη και υπάρχει η δεύτερη. Ή Ακετόνη στο αυστριακό δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που πούλησε ο θείος Fester (δεν λειτουργεί πραγματικά όπως τα περισσότερα από τα πράγματά του). Ή προστίθεται Πυρουβικό αυτό είναι μια πηγή ενέργειας για τη μαγιά και σχηματίζει Ακεταλδεΰδη κατά τη διαδικασία.

Έτσι, αν το κάνετε αυτό χωρίς μια δεύτερη Αλδεΰδη ή μια πρόδρομη ουσία της τότε θα χρειαστούν ΔΥΟ Βενζαλδεΰδες καθώς η Βενζαλδεΰδη + Βενζαλδεΰδη λειτουργεί επίσης αλλά φυσικά η μέγιστη απόδοση που μετράται από τη Βενζαλδεΰδη μειώνεται στο μισό.

Και η δεξτρόζη και η φρουκτόζη μπορούν να παρέχουν ενέργεια αλλά όχι αλδεΰδη στην αντίδραση.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Το πυρουβικό νάτριο είναι το χρυσό πρότυπο. Το πυρουβικό ασβέστιο λειτουργεί επίσης. Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεστε πάρα πολύ από αυτό, οπότε για σοβαρή παραγωγή η ακεταλδεΰδη είναι καταλληλότερη. Αν μπορείτε να αγοράσετε Παραλδεΰδη - είναι τέλεια, αποπολυμερίζεται εύκολα σε Ακεταλδεΰδη και είναι πολύ καλύτερη στο χειρισμό.
Με την ακεταλδεΰδη πρέπει να προσθέσετε μια πηγή ενέργειας όπως η σακχαρόζη ή η δεξτρόζη.
Το κόλπο με το πυροσταφυλικό είναι ότι δεν χρειάζεται τη ζύμωση της μαγιάς.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
πόση ποσότητα πυρουβικού νατρίου θα απαιτηθεί;
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
συγγνώμη παιδιά αυτή η αξιολόγηση δεν ήταν σωστή, υπάρχει ανάγκη να ενσωματωθεί πυρουβικό νάτριο και ένα στέλεχος ζύμης που μπορεί να χειριστεί ελαφρώς όξινες συνθήκες, ph 5 - 5,5, και ενδεχομένως ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασίας. του ακόμα μια εργασία σε εξέλιξη, albite πολύ αργή πρόοδο lol
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Αυτές είναι οι ερωτήσεις που έχω:

Το ph του H2O είναι ελαφρώς όξινο στο 5 -5,5;
πρέπει να κορεστώ το πλύσιμο με καθαρό οξυγόνο για την ανάπτυξη της ζύμης;
Είναι βενζίνη ανά λίτρο h2o 4ml;
Προσθέτω επιπλέον βενζίνη 4ml ανά λίτρο h2o μετά από 4 ώρες;
η παραγωγή αιθανόλης είναι 35 γραμμάρια ανά λίτρο h2o;
το ph είναι 6 σε διάφορα στάδια συγκέντρωσης βενζίνης;
Διατηρώ τους 20 βαθμούς Κελσίου για την πλύση;
Υπάρχει ανάγκη αλλαγής του ph του διαλύματος πριν από την εκχύλιση;;;; αν το l-pac είναι ευαίσθητο στο basing;
ξηραίνω το διάλυμα αιθέρα/l-pac με άνυδρο θειικό νάτριο ή άνυδρο θειικό μαγνήσιο πριν από την απόσταξη;
η θεωρητική απόδοση είναι 50% ή περισσότερο ή λιγότερο;
μελάσσα έναντι δεξτρόζης;
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Ναι, αυτή η σύνθεση έχει περισσότερες ερωτήσεις από το χρόνο.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Έχετε σημειώσει κάποια πρόοδο;
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
10 mM βενζαλδεΰδης είναι περίπου 1,0612 g/L. Αυτή η συγκέντρωση θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη βελτιστοποίηση της παραγωγής L-PAC.
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Παρακαλώ ποιος θα με διδάξει με το χέρι για το πώς να φτιάξω l-εφεδρίνη, είμαι πρόθυμος να πληρώσω για τη γνώση
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
hi θεωρούν, θα πρέπει να κάνετε το μεγαλύτερο μέρος της μελέτης εαυτό σας, στη συνέχεια, μέσω δοκιμής και λάθους βάλει τα πράγματα στην πράξη, τεκμηριώνουν κάθε δοκιμή τότε θα έχετε τις ερωτήσεις που χρειάζεστε για να αποκτήσετε τις κατάλληλες απαντήσεις, καλή τύχη
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Μην το αγοράζετε έχω πάνω από 1000 μηνύματα σε 11 συνθέσεις και θα μπορούσε να παραμείνει σε μία περιπλέκει όλη τη διαδικασία αλλάζοντας σύνθεση
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Rampage παρακαλώ εκτιμώ ότι εργάζεστε μαζί μου, αλλά u μου δίδαξε να κάνω P2P που έδωσε ρακεμική και απλά μισώ τα πάντα σχετικά με ρακεμική, δεύτερον u μου δίδαξε μια άλλη διαδικασία που έδωσε ούτε - εφεδρίνη που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή meth, δεν μου αρέσει επιχείρημα και να πω ευχαριστώ αγαπητέ, έκανα το μυαλό μου ότι θέλω να μάθω l-εφεδρίνη ή D- ψευδοεφεδρίνη, ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω για την παραγωγή meth, αγαπητέ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα θα σας πληρώσω χιλιάδες δολάρια
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Rampage παρακαλώ εκτιμώ ότι εργάζεστε μαζί μου, αλλά u μου δίδαξε να κάνω P2P που έδωσε ρακεμική και απλά μισώ τα πάντα σχετικά με ρακεμική, δεύτερον u μου δίδαξε μια άλλη διαδικασία που έδωσε ούτε - εφεδρίνη που δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή meth, δεν μου αρέσει επιχείρημα και να πω ευχαριστώ αγαπητέ, έκανα το μυαλό μου ότι θέλω να μάθω l-εφεδρίνη ή D- ψευδοεφεδρίνη, ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω για την παραγωγή meth, αγαπητέ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα θα σας πληρώσω χιλιάδες δολάρια
 
Last edited:

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Κυψέλη Απλά δεν μου αρέσουν τα ρακεμικά πράγματα που μου διδάξατε, τελικά αποφάσισα να μάθω πώς μπορώ να παράγω L-εφεδρίνη ή D- ψευδοεφεδρίνη από ζύμωση ζύμης ή οποιαδήποτε άλλη μέθοδο με καλή απόδοση που δεν θα οδηγήσει σε ρακεμικό προϊόν, είμαι πρόθυμος να πληρώσω χιλιάδες δολάρια στον μέντορά μου, είμαι σίγουρος ότι ένας ειδικός είναι εδώ που έχει τις γνώσεις, παρακαλώ ας κάνουμε δουλειά
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Δεν έχει νόημα να κάνετε l-pac. Απόδοση 0,5ml l-pac ανά 1L νερού. Δεν έχει νόημα. 20L νερού για 10ml προϊόντος; Μμμ;
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
hi handle
Μπορώ να ρωτήσω πώς το υπολογίσατε αυτό;
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Βιομετασχηματισμός για την παραγωγή L-εφεδρίνης
P.L. Rogers, H.S. Shin και B. Wang. Τμήμα Βιοτεχνολογίας, Πανεπιστήμιο της Νέας Νότιας
Ουαλίας, Σίδνεϊ 2052, Αυστραλία

2.3 Συγκέντρωση βενζαλδεΰδης
Η επίδραση της βενζαλδεΰδης στην παραγωγή L-PAC από την S.cerevisiae έχει διερευνηθεί από τον Gupta
κ.ά. (32) και Agarwal κ.ά. (33). Οι τελευταίοι συγγραφείς ανέφεραν ότι μόλις η βενζαλδεΰδη
αυξήθηκε πάνω από 16 mM (1,7 g L-1), ο ρυθμός παραγωγής L-PAC από το είδος
μειώθηκε και πέραν των 20 mM (2,1 g L-1) αναστέλλεται πλήρως. Όταν η υπολειπόμενη
βενζαλδεΰδη μειώθηκε κάτω από 4 mM (0,4 g L-1), ο σχηματισμός βενζυλικής αλκοόλης ήταν κυρίαρχος
έναντι της L-PAC. Υπολόγισαν ότι το βέλτιστο εύρος συγκέντρωσης βενζαλδεΰδης
ήταν 4-16 mM. Περαιτέρω μελέτες (34) ανέφεραν τη βέλτιστη συγκέντρωση για την L-PAC
ως 10 mM (1,1 g L-1).
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
ενδιαφέρον org, πώς θα προχωρούσατε στην πραγματοποίηση μιας συνεχούς εκχύλισης;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Θα ξεκινούσα χρησιμοποιώντας μια αιματηρή μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Παρακαλώ πώς μπορώ να διαχωρίσω την DL-ψευδοεφεδρίνη για να έχω μόνο D-ψευδοεφεδρίνη
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Απλώς αντιφάσκει με τον εαυτό του
 
Top