Σύνθεση L-εφεδρίνης από L-φαινυλακετυλοκαρβινόλη (L-PAC)

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Το πρόβλημα με την l-PAC είναι ότι ρακεμικοποιείται γρήγορα σε d/l-PAC, πράγμα που δεν αποδίδει την επιθυμητή l-εφεδρίνη αλλά d/l-εφεδρίνη, πράγμα που κατά συνέπεια οδηγεί σε ρακεμικό Meth όπως παρασκευάζεται από P2P.
Θέλουμε d-Meth ή τουλάχιστον κυρίως d-Meth.
Δύο παράγοντες οδηγούν στη ρακεμοποίηση της l-PAC: Πρώτον, αλκαλικό περιβάλλον, π.χ. παρουσία βάσεων κάθε είδους και ιόντα μετάλλων μετάπτωσης, π.χ. άλατα σιδήρου κ.λπ. που υπάρχουν ακόμη και σε ελάχιστες ποσότητες, καθώς λειτουργούν καταλυτικά.

Πολλά συστήματα αναγωγής είναι αλκαλικά, όπως το NaBH4, οπότε είναι σαφές τι θα συμβεί. Επομένως, εκτός από την κατάλληλη αποθήκευση και χειρισμό του l-PAC και την προσθήκη κάτι όπως οξαλικό οξύ ή/και σταννικό οξύ ή EDDA για να φροντίσει κανείς για τυχόν άλατα μετάλλων γύρω του, επιλέγει ένα όξινο σύστημα αναγωγής ή ένα που λειτουργεί σε ελαφρώς όξινες συνθήκες τουλάχιστον. Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσετε το STAB που είναι ένα όξινο παράγωγο του NaBH4 και λειτουργεί ιδιαίτερα καλά σε αναγωγικές αμινώσεις. Η μεθυλαμίνη χρησιμοποιείται στη συνέχεια ως οξικό άλας, ας πούμε το άλας οξικού οξέος της μεθυλαμίνης και όλα μαζί ως ένα δοχείο ένα πάει σχηματισμός ιμίνης/αναγωγή ιμίνης που ονομάζεται αναγωγική αμίνωση.
Πληροφορίες για το πώς να φτιάξετε STAB από NaBH4 και GAA υπάρχουν παντού στο διαδίκτυο, καθώς και για το πώς να το χρησιμοποιήσετε. Οι αποδόσεις είναι εξαιρετικές.
Ο βορειοϋδρίτης του ψευδαργύρου θα ήταν μια άλλη εύκολα παρασκευασμένη δυνατότητα αν κάποιος έχει άνυδρο ZnCl2.
Το Al/Hg είναι επίσης δυνατό, αλλά πρέπει να γίνει σε THF ή διαιθυλαιθέρα.
Αλλά ένα εγγενές όξινο σύστημα όπως το STAB ή ο ψευδάργυρος-βοροϋδρίτης είναι το καλύτερο.

Η παραγωγή l-PAC από βενζαλδεΰδη με βιοσύνθεση δεν είναι απαραίτητα δύσκολη, αλλά είναι περισσότερο μια τεχνική πρόκληση για τις μεγάλες ποσότητες που πρέπει να αντιμετωπιστούν. Και πρώτα απ' όλα πρέπει να βρεθεί ένα καλό στέλεχος ζύμης για το σκοπό αυτό. Με αυτό στο χέρι είναι κυρίως ένα πρόβλημα εκχύλισης της l-PAC στο τέλος, ένα σύστημα συνεχούς εκχύλισης είναι απαραίτητο εδώ και ο αιθέρας είναι ο διαλύτης επιλογής.

Καλή τύχη!
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
όταν τελειώνει η ζύμωση ή η συμπύκνωση υπάρχει ανάγκη να γίνει ο ζωμός νουετραλικός ή ελαφρώς αλκαλικός για να πάρει ο αιθέρας το l-pac
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Αφού αφαιρεθεί η μαγιά από το μείγμα ζυθοποιίας, η φαινυλοπροπανόλη-l-όνη-2 μπορεί να εξαχθεί από το διάλυμα. Οι αρχικές αναφορές χρησιμοποιούσαν αιθέρα για την εκχύλιση. Θα πρότεινα την αντικατάσταση
Τολουόλιο από κατάστημα υλικού. Αρκετές εκχυλίσεις με μερικές εκατοντάδες ml τολουολίου θα πρέπει να είναι αρκετές.
για την πλήρη απομάκρυνση του προϊόντος.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
έχω χρησιμοποιήσει τολουόλιο στο παρελθόν δεν δούλεψε τόσο καλά, αιθέρες μου πάει πάρα πολύ. ive διαβάσει αρκετές αναφορές, αλλά καμία από αυτές qoute αν το πλύσιμο πρέπει να είναι ελαφρώς αλκαλικό για να εξαγάγετε το l-pac, θα δοκιμάσω χωρίς να το κάνει αυτό και να δούμε τι θα συμβεί
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
η πρώτη μου δοκιμή για την παρασκευή l-pac, εδώ είναι η συνταγή μου δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλα σωστά αλλά θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς.

2,5 λίτρα νερού.
87,50 γραμμάρια μελάσσας
Μαγιά και θρεπτικό
20ml βενζαλδεΰδης
75ml αιθέρα

Σε ένα δοχείο των 5 λίτρων μπαίνουν 2,5 λίτρα νερό και 87,50 γραμμάρια μελάσας,
κορεσμός πλύσης με καθαρό οξυγόνο,
Προσθέστε μαγιά και θρεπτικό και αφήστε να ζυμωθεί για 8 ώρες περίπου,
Μόλις η ζύμωση ολοκληρωθεί γρήγορα, προσθέστε 10ml βενζαλδεΰδης,
μετά από 4 ώρες περίπου προσθέστε άλλα 10ml βενζαλδεΰδης και αφήστε να ζυμωθεί για άλλες 12 ώρες ή περισσότερο,
Μόλις τελειώσει, αφαιρέστε τη μαγιά,
εκχυλίστε το l-pac με 50ml αιθέρα και στη συνέχεια 25ml αιθέρα,
συνδυάστε τον αιθέρα και αποστάξτε
συλλέγετε το l-pac;
Η θεωρητική απόδοση 10ml είναι 50% μετατροπή.

τα σχόλια εκτιμώνται και θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματά μου μόλις τελειώσω.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
συγγνώμη παιδιά αυτή η αξιολόγηση δεν ήταν σωστή, υπάρχει ανάγκη να ενσωματωθεί πυρουβικό νάτριο και ένα στέλεχος ζύμης που μπορεί να χειριστεί ελαφρώς όξινες συνθήκες, ph 5 - 5,5, και ενδεχομένως ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασίας. του ακόμα μια εργασία σε εξέλιξη, albite πολύ αργή πρόοδο lol
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Τα νήματα l-PAC κατακλύζονται πάντα αμέσως από μαλακίες, οπότε λέω αντίο.

Πήρατε τις πιο σημαντικές πληροφορίες: Ακεταλδεΰδη ή πυροσταφυλικό, μια κατάλληλη μαγιά και ph <5.

Κανείς δεν έθεσε το μεγάλο και προφανές ερώτημα: Πώς μπορώ να μάθω αν ένα στέλεχος μαγιάς είναι καλό ή όχι;
Και καθώς κανείς δεν ρώτησε, δεν θα υπάρξει απάντηση παρά μόνο η αναφορά ότι υπάρχουν μάλλον εύκολες μέθοδοι.
Καλό ψάξιμο μην μου στείλετε ΠΜ.

Αντίο
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Πώς μπορώ να μάθω αν ένα στέλεχος μαγιάς είναι καλό ή όχι;
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
103
Reaction score
64
Points
28
Νομίζω ότι δοκιμάστε αυτή τη φρέσκια ζωντανή μαγιά.
BrkUnCDl14
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Κάντε αρκετές μικρές παρτίδες για να δείτε ποιες είναι οι καλύτερες
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Παρακαλώ τους σούπερ ήρωές μου, παρακαλώ δώστε μας περίληψη της διαδικασίας , η καθοδήγησή σας εκτιμάται ιδιαίτερα
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Ακολουθήστε τη διαδρομή 4mmc to epher υπάρχει ένα βίντεο σχετικά με αυτό εξοικονομήστε χρόνο και χρήματα
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
55
Reaction score
34
Points
18
οπότε το τρέχω σε ph 5,5-6, και απλά ήθελα να ξέρω όταν τελειώσει η συμπύκνωση πρέπει να το κάνω nuetral ή ελαφρώς αλκαλικό για να εκχυλίσω το l-pac με αιθέρα;
 
Top