Χρειάζεστε βοήθεια για τη μετατροπή του bmk 5449-12-7 σε ελεύθερη βάση Α-έλαιο

Zan444

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2022
Messages
62
Reaction score
19
Points
8
Δεν μπορώ να το διαβάσω πια.
Αυτό που θέλετε είναι το Amphetamin Freebase αυτό είναι το A-OIL όχι το N-Amphetamin θέλετε κανονική αμφεταμίνη.
Φαίνεται ότι BMK Powder (Cas:544.....) -> BMK(P2P)(B-OIL) -> N-Amphetamin -> Amphetamin(Amphetamin freebase)(A-OIL) -> Amphetamin Sulphate made out of A-Oil,Solvent and Sulfuric Acid.
Έχετε τώρα την Ν-αμφεταμίνη από μυρμηκικό οξύ τώρα πρέπει να κάνετε υδρόλυση π.χ. με HCL για να πάρετε την ελεύθερη βάση της αμφεταμίνης. Στο τέλος πρέπει να καθαρίσετε την Αμφεταμίνη Ελεύθερη Βάση για να πάρετε το διαυγές έλαιο σας ίσως να πάρετε 2 ή 3 διαφορετικά έλαια ανάλογα με το πώς δουλεύετε ένα κίτρινο και ένα διαυγές. Και τα δύο Α-έλαιο διαφορετικής ποιότητας.

@serialz Και όχι η Ν-αμφεταμίνη δεν είναι Α-ΕΛΑΙΟ. Το A-OIL είναι αμφεταμίνη (Amphetamin Freebase).
@Saul κάνε το βήμα με το HCL αν χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια ζήτα μου. Έχεις τώρα Ν-Αμφεταμίνη οπότε ένα ακόμα βήμα και έχεις Α-ΟΙΛ
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Πώς ακριβώς εννοείτε ότι δύο διαφορετικές ποιότητες πετρελαίου μπορούν να εξαχθούν από μία μόνο διαδικασία;
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

Γεια σας, ευχαριστώ για την απάντησή σας.
Ο serialz έκανε όντως λάθος λέγοντας ότι η Ν-φορμυλαμφεταμίνη ήταν Α-έλαιο.
Το διόρθωσε εκ των υστέρων με τη βοήθεια του G.Patton .
Μόλις τελείωσα με την προσθήκη υδροχλωρικού οξέος
το μόνο που έχω να κάνω είναι να αυξήσω το PH μου στο 11 και να πλύνω με τολουόλιο .
και ήθελα να τελειώσω με απόσταξη .
 

melk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 13, 2022
Messages
44
Reaction score
13
Points
8
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την απόσταξη. μπορώ απλά να αποστάξω το λάδι χωρίς να προσθέσω τίποτα;
 
Last edited:

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Αυτό το θέμα έχει κολλήσει για εβδομάδες
 

melk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 13, 2022
Messages
44
Reaction score
13
Points
8
Είναι μια πλήρης αποτυχία. Είχα υδροξείδιο του νατρίου cas 1310-73-2
150 gr αναμεμειγμένα με 300ml νερό .
Αφήστε να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου.
στη συνέχεια προστέθηκε στο μείγμα μου βλέπε προηγούμενη φωτογραφία
και τώρα τα σκάτωσα. Έχω 3 στρώματα...
κάτω άσπρο αλάτι μεσαίο ημιδιαφανές και πάνω μαύρο απόδοση έχει σχεδόν εξαφανιστεί τώρα
το pH δεν έχει αλλάξει. αλλά και πολύ δύσκολο να μετρήσω ένα μαύρο παχύρρευστο υγρό με αυτές τις λωρίδες.
Γαμώτο!

πλήρης αποτυχία εξαιτίας του υδροξειδίου του νατρίου

είναι δυνατόν αυτό το γαμημένο μείγμα να χρειάζεται θέρμανση και παλινδρόμηση για μια ώρα;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Θα υπέθετα ότι ναι, θα αφαιρέσει τα ανεπιθύμητα υγρά υποπροϊόντα από το πετρέλαιο και μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε μια εκχύλιση DCM για να απαλλαγείτε από τα ανεπιθύμητα στερεά
 

melk

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 13, 2022
Messages
44
Reaction score
13
Points
8

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
η freebase είναι ευαίσθητη στον αέρα και τη θερμοκρασία, αν θέλετε να αποστάξετε πρέπει να το κάνετε υπό κενό αέρος ή με ατμό.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Όσον αφορά την απόσταξη, ναι.

Αλλά μπορεί να γίνει και εκχύλιση με DCM, σωστά, για να απαλλαγούμε από τα στερεά;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Είναι είτε ή, καθώς και τα δύο είναι ένας τρόπος για να απομονώσετε το προϊόν σας, ή και τα δύο, υποθέτω, αν το θέλετε εξαιρετικά καθαρό. η εκχύλιση με διαλύτη θα έχει περισσότερες προσμίξεις, αλλά κάνει τη δουλειά και μπορείτε να καθαρίσετε μετά από κατακρήμνιση ή να συγκεντρώσετε εκχυλίσματα και να περιστρέψετε το διαλύτη υπό πίεση.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Στην πραγματικότητα θα έκανα όλα τα παρακάτω βήματα για να καθαρίσω το πετρέλαιο όσο το δυνατόν περισσότερο.

1. Εξατμίστε το IPA με ένα Rotavap
2. Προσθέστε νερό (1:1) για απόσταξη με ατμό
3. Εκχύλιση του αποσταγμένου μείγματος δύο φορές με DCM (250ml:2L)
4. Εξάτμιση DCM υπό κενό με Rotavap
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ακούγεται καλό, ενημερώστε μας πώς πάει
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ναι, φίλε,

Θα είμαι έτοιμος μόλις φτάσει όλος ο εργαστηριακός εξοπλισμός - κάτι που μπορεί να γίνει σε περίπου 3 εβδομάδες από τώρα.

Θα δημοσιεύσω μια σύντομη δημόσια ανάρτηση στο φόρουμ και μια πιο λεπτομερή με φωτογραφίες στην ομάδα μου
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Είμαι μόλις έτοιμος με τα τελικά βήματα.
αλλά είναι μια πλήρης αποτυχία.
Πρόσθεσα θειικό οξύ στο μείγμα μου ή μεθανόλη + Α-έλαιο και δεν είχα καμία αντίδραση. το Α-έλαιο μου είχε ph13
όλα φαίνονταν καλά. αλλά καμία αντίδραση με την προσθήκη του θειικού οξέος. το ph έπεσε στο 1 αυτό είναι όλο.
μετά την προσθήκη υδροχλωρικού οξέος στην Ν-φορμυλαμφεταμίνη μου βράζει για δύο ώρες.
Στη συνέχεια διαχώρισα τα στρώματα. Έφτιαξα ένα μείγμα από 300gr NaOH + 500ml νερό .
Προστέθηκε σε θερμοκρασία δωματίου. Βράζω σε παλινδρόμηση για 30 λεπτά. τα στρώματα διαχωρίστηκαν το ph ήταν 12 ή 13
Στη συνέχεια ξέπλυνα 3 φορές με τολουόλιο. Είχα βάλει το ανώτερο στρώμα σε γυάλινο μπουκάλι με τολουόλιο και ανακινήθηκε καλά. αυτό 3 φορές πάλι . μετά έκανα την απόσταξη και όλα φαίνονταν εντάξει

μηδενική αντίδραση βαριά απογοήτευση

Είμαι σίγουρος ότι κάτι πήγε στραβά μετά την παρασκευή της Ν-φορμυλαμφεταμίνης .
το κομμάτι της προσθήκης υδροχλωρικού οξέος κανείς εδώ δεν ήξερε τι να κάνει . και τότε απλά ενεργείς στα τυφλά. δημοσιεύουν εξήγηση προσθέτουν 5ml υδροχλωρικό οξύ και 5ml μεθανόλη . μετά τίθεται το ερώτημα 5ml σε 100ml??? 1000ml;;; απάντηση δεν ξέρω.
 

Zan444

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2022
Messages
62
Reaction score
19
Points
8
Αν κάνετε απόσταξη με ατμό μπορείτε να πάρετε πολλά διαφορετικά έλαια γιατί δεν είναι τόσο εύκολο να κρατήσετε τη θερμοκρασία. Είναι Α-ΕΛΑΙΟ αλλά το ένα είναι καλύτερης ποιότητας από το άλλο.
Ή γιατί νομίζεις ότι πουλάνε 2 διαφορετικά ΕΛΑΙΟΛΑΔΙΑ στην Ευρώπη το ένα κίτρινο το άλλο διαυγές. Υπάρχουν ακόμη και διαφορετικά ονόματα για τα ΕΛΑΙΟΛΑΔΙΑ στις Κάτω Χώρες.
Μπορείς να γράψεις όλα τα βήματα που έκανες σε μια ανάρτηση ώστε να το κοιτάξω για να βρω κάποια λάθη;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ενδιαφέρον.

Ποια μέτρα μπορούν να ληφθούν για τη βελτίωση της παροχής σταθερής θερμοκρασίας;

Επίσης, ποιες είναι οι ονομασίες δρόμου αυτών των δύο διαφορετικών ελαίων;
 

Zan444

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2022
Messages
62
Reaction score
19
Points
8
Μικρότερες ποσότητες και απόσταξη υπό κενό.
Δεν νομίζω ότι κάποιος εδώ εκτελεί απόσταξη υπό κενό σε 200L.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ποια θα ήταν μια μικρότερη ποσότητα για εσάς (μέγιστο σε L);

Επίσης, μπορείτε να θυμηθείτε τις πιο συνηθισμένες ονομασίες δρόμου και για τις δύο διαφορετικές ποιότητες;
 

Zan444

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2022
Messages
62
Reaction score
19
Points
8
Για ονόματα δρόμων χτυπήστε με σε ιδιωτικό μήνυμα. Είναι επίσης απλά γνωστά στις Κάτω Χώρες.
Δεν εξαρτάται από το L εξαρτάται από τον εξοπλισμό που έχετε.
Αν έχετε μια συσκευή απόσταξης για 200L που επιτρέπει την απόσταξη υπό κενό θα πρέπει να είναι δυνατή για 200L αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται τόσο εύκολα.
Η απάντηση είναι ότι τα περισσότερα μεγάλα εργαστήρια χρησιμοποιούν την απόσταξη με ατμό επειδή είναι πιο εύκολο να την εκτελέσουν σε μεγάλες ποσότητες.
Αλλά εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα με τη θερμοκρασία σε μεγάλες ποσότητες.
 
Top