Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
όταν δοκίμασα την κλασματική απόσταξη νομίζω ότι λίγο από το νερό πέρασε μαζί με το ipa. και η θερμότητα ήταν μόνο στους 80c καθ' όλη τη διάρκεια της απόσταξης. το έχω κάνει αυτό μερικές φορές στο παρελθόν όπου αν αφήσω την απόσταξη να συνεχιστεί θα καταλήξω απλά με το χαλκό ως στερεή γλίτσα και όχι υγρό.
θα κατακρημνίσω την αμφεταμίνη το συντομότερο δυνατό και θα δω πως θα είναι το προϊόν, καθώς ίσως το ipa να υπήρχε ως ρύπος σε προηγούμενες παρτίδες.

υπάρχει κάποια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω ώστε να σιγουρευτώ ότι θα πάρω μόνο την ipa και καθόλου νερό που περιέχει αμφεταμίνη;

θα δοκιμάσω και παραλλαγές αυτής της σύνθεσης.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Το IPA σχηματίζει αζεότροπο με το νερό, οπότε όλο το IPA που θα αποστάξετε θα περιέχει περίπου 30% νερό. Μπορείτε να αποστάξετε το IPA χωρίς να υπάρχει η πιθανότητα να περάσει κάποια αμφεταμίνη είτε με απόσταξη υπό κενό, αρκεί μόνο ένα μικρό κενό όπως παράγει μια αντλία αναρρόφησης, ας πούμε, όταν έχετε το IPA να έρχεται στους 60 °C ή λιγότερο δεν θα υπάρχει αμφεταμίνη σε αυτό. Ή κάνετε την αντίδραση όξινη προσθέτοντας αραιωμένο οξικό οξύ μέχρι το ph να είναι 3 ή λιγότερο. Η αμφεταμίνη θα σχηματίσει ένα άλας και δεν θα αποστάξει. Αφήνετε να κρυώσει, στη συνέχεια προσθέτετε παγωμένο διάλυμα 10% NaOH μέχρι το ph 12 και αποστάζετε με ατμό τη βάση της αμφεταμίνης.

Πρέπει να ειπωθεί, ότι η προσθήκη 20% NaOH "για να βασικοποιηθεί η αντίδραση" είναι εντελώς bs καθώς αν το μετρήσετε θα διαπιστώσετε ότι η αντίδραση είναι ήδη αλκαλική σαν την κόλαση, ph 12 ή περισσότερο καθώς το NaBH4 και τα προϊόντα του είναι όλα ισχυρές βάσεις. Το γιατί υπάρχει στο αρχικό κείμενο δεν μπορώ να το καταλάβω, το γιατί δημοσιεύτηκε εδώ, καλά.... Αυτό συμβαίνει αν σηκώσεις κάτι από ένα άρθρο ή από εδώ διατριβή 1 προς 1 χωρίς πραγματικά να το ξέρεις ή να προσπαθήσεις. Δείτε το επισυναπτόμενο έγγραφο σελίδα 20 και σελίδα 30, στη σελίδα 30 θα βρείτε τη διαδικασία λέξη προς λέξη.
Το πρόβλημα είναι προφανές: Έχετε ένα μείγμα από νερό και IPA και αμφεταμίνη. Θα μπορούσατε να προσθέσετε άλμη και έτσι να αλατίσετε το IPA με την Αμφαταμίνη έξω, αυτό θα λειτουργούσε καλά. Αλλά προσθέτοντας NaOH 20% δεν αρκεί για να αλατίσετε το IPA έξω αλλά στην καλύτερη περίπτωση θα βγει στην κορυφή κάποια Αμφαμίνη και αυτή θα περιέχει IPA. Ή εκχυλίζετε IPA και Amph με έναν αδιάλυτο στο νερό μη πολικό διαλύτη. Αυτό λειτουργεί επίσης καλά. Ή όπως περιγράφεται παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση, ελέγξτε το ph και θα διαπιστώσετε ότι το NaOH για να το κάνετε πιο βασικό/αλκαλικό απλά δεν είναι απαραίτητο.
Γενικά το IPA ως διαλύτης για την εξαγωγή κάτι από το νερό λειτουργεί μόνο αν το στρώμα του νερού είναι πλήρως κορεσμένο από άλατα όπως το NaCl για παράδειγμα, από κάτι που ΔΕΝ είναι επίσης διαλυτό στο IPA όπως το NaOH.

Βλέπε σελίδα 20 και σελίδα 30 της συνημμένης διατριβής του Jademyr.
 

Attachments

  • fsJpFAHak0.pdf
    3.1 MB · Views: 492
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Αφού πρόσθεσα το CuSO4*5H2O και στη συνέχεια κράτησα το διάλυμα στους 80c για 30 λεπτά, πρόσθεσα υδροχλωρικό οξύ απουσία οξικού οξέος (αυτό θα πρέπει να είναι εντάξει;) έτσι ώστε το διάλυμα να φθάσει σε ph 2, και στη συνέχεια χρησιμοποίησα απλή απόσταξη για να αποστάξω το IPA μεταξύ των θερμοκρασιών 83C - 91C (αν και ουσιαστικά δεν πέρασε τίποτα πέρα από τους 87c περίπου), στη συνέχεια ψύχωσα το διάλυμα, το φιλτράρισα και στη συνέχεια πρόσθεσα το υδατικό NaOH. Τώρα σε αυτό το σημείο θα αποστάξω με ατμό την αμφεταμίνη. Ενημερώστε με αν υπάρχει κάτι λάθος με τη σειρά των πραγμάτων εδώ. (Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν να φιλτράρω το διάλυμα και θα χρειαστεί να επαναρροφήσω το διάλυμα για περίπου 3 ώρες αντί να το κρατήσω στους 80C για 30 λεπτά).

Όταν φιλτράρισα το διάλυμα για να διαχωρίσω το σύμπλοκο του χαλκού και πρόσθεσα το υδατικό NaOH και το διάλυμα έγινε σκούρο θολό καφέ και μύριζε λίγο ψάρι με ph 11 και ο χαλκός ήταν μια πράσινη ουσία σαν κέικ. Θα προσθέσω περισσότερο υδατικό NaOH για να αυξήσω το ph στο 12 και μετά θα κάνω απόσταξη με ατμό από εδώ και πέρα. (Δεν σχηματίστηκαν στρώματα κατά την προσθήκη Naoh, οπότε φαίνεται ότι έχω απαλλαγεί από όλο το ipa από το διάλυμα).

Θα μπορούσε το τολουόλιο να είναι ένας καλός υποψήφιος για έναν αδιάλυτο στο νερό μη πολικό διαλύτη;

Όσον αφορά τη βασικοποίηση της αντίδρασης, λέτε ότι το 20% NaOH είναι υπερβολικό και ότι το 10% αρκεί;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Οποιαδήποτε συγκέντρωση NaOH αρκεί να φτάσετε στο ph 12. Πιο αραιωμένο όπως 10% και κρύο από το ψυγείο είναι καλύτερο και η προσθήκη του στην αντίδραση που έχει κρυώσει πάρα πολύ καθώς είναι εύκολα δυνατόν να καεί, ας πούμε να καταστραφεί μέρος του προϊόντος σας με την προσθήκη ισχυρής αλισίβα σε ένα ζεστό διάλυμα Α. Το ίδιο ισχύει και για την προσθήκη οξέος, αραιωμένο και κρύο. Αν το HCl σας ήταν αραιωμένο και όλα κρύα τουλάχιστον τότε θα είναι μια χαρά.
Λοιπόν ναι, ψάρι είναι, αυτή είναι η μυρωδιά του Α.
Θέλεις το διάλυμα που ατμοαποστάζεις σε ph 12 αλλά όχι ασφυκτικά γεμάτο με NaOH γιατί αλλιώς όταν το νερό λιγοστεύει εύκολα φυσάει πάνω από λίγο NaOH και αυτό δεν το θέλεις στο Α σου. Το φιλτράρισμα γίνεται γιατί φαίνεται ότι κάποια πράγματα με βόριο αρέσκονται να ατμοαποστάζουν πάνω - αυτό επίσης δεν το θέλεις.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Εντάξει. Κάνω απόσταξη ατμού (ή προσπαθώ να κάνω) καθώς πληκτρολογώ αυτό το κείμενο. Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η τεράστια διακύμανση της θερμοκρασίας του ατμού. μια αλλαγή 1 βαθμού στον μανδύα μπορεί να αυξήσει ή να μειώσει κατά 15+ βαθμούς τον ατμό.

Νομίζω ότι η μυρωδιά ψαριού είναι το naoh, (είναι το ίδιο με όταν επιχείρησα μια εκχύλιση dmt).
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Η θερμοκρασία του ατμού πρέπει να είναι 94 έως 98 °C δύσκολα μπορείτε να ξεπεράσετε τους 100 °C οπότε αν βράσει θα κάνει ατμό και ο ατμός έχει 94 °C+ με το Α και 99-100 °C με το απλό νερό.

Το NaOH δεν έχει μυρωδιά, οι ατμοί του NaOH είναι εξαιρετικά καυστικοί θα το νιώσετε όταν φάει το πρόσωπό σας.
Τα αμινοξέα είναι αυτά που έχουν τη μυρωδιά του σάπιου ψαριού.
 

ethanaaa

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 7, 2023
Messages
2
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας,
Μπορεί το βοροϋδρίδιο του νατρίου σε αυτό το πείραμα να αντικατασταθεί με cas25895-60-7 κυανοβοροϋδρίδιο του νατρίου;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Ο κυανοβοροϋδρίτης είναι πολύ κατάλληλος για αναγωγικές αμινώσεις, καθώς δεν ανάγει κετόνες, ας πούμε ότι είναι λιγότερο ισχυρός από το NaBH4. Είναι επίσης επιρρεπές στην απελευθέρωση κυανίου σε επαφή με οξέα και είναι αρκετά ακριβό. Ίσως να είναι σε θέση να κάνει τη δουλειά εδώ αν είναι σε συνδυασμό με χλωριούχο νικέλιο, με Cu(II) έχω τις αμφιβολίες μου και πιστεύω μάλλον όχι. Είναι λίγο έως καθόλου λογικό να προσπαθήσετε να το χρησιμοποιήσετε για αυτή την αντίδραση.
 

Cctim

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Ποιο PH πρέπει να έχει ?
Το PH λέει κάτι για την ποιότητα ;
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Μπορώ να αντικαταστήσω το CuCl2 με CuSO4. Το διάβασα στο reddit και idk αν είναι αυτό δυνατό, αλλά νομίζω ναι bc Cu(II) έχω δίκιο;
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Ναι, θα πρέπει να είστε σε θέση να. Αν και έχω κι εγώ προβλήματα με αυτή τη σύνθεση, οπότε ίσως πρέπει να δοκιμάσω το CuCl2 αντί γι' αυτό. Είναι όμως πολύ πιο ακριβό και πολύ λιγότερο διαθέσιμο.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Το CuSO4 λειτουργεί το ίδιο ή καλύτερα από το CuCl2, πρέπει να χρησιμοποιήσετε λίγο περισσότερο όμως, καθώς ο πενταϋδρίτης του εμπορίου είναι βαρύτερος (ανά άτομο χαλκού) από τον διϋδρίτη CuCl2. Για να είστε ακριβείς, πρέπει να πολλαπλασιάσετε τον αριθμό για το CuCl2.2H2O επί 1,5 για να πάρετε τη σωστή ποσότητα CuSO4.5H2O.

Τα προβλήματά σας οφείλονται σε κάτι άλλο.
Εδώ κάποιος ισχυρίζεται απόδοση >90%:
iPRrOH είναι IPA
Παρακαλώ σημειώστε ότι προσθέτει NaOH - αυτό πρέπει να γίνεται πάντα αν κάποιος χρησιμοποιεί νερό, μεθανόλη ή αιθανόλη στην αντίδραση, καθώς όλα αυτά αντιδρούν με τον βοροϋδρίτη, η αντίδραση αυτή καταστέλλεται εν μέρει από μια ισχυρή βάση. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο οι αντιδράσεις NaBH4 σε μεθανόλη γίνονται συνήθως στους 0° έως 5°C.
Νομίζω επίσης ότι προσθέτει νερό μόνο με τον δεύτερο βοροϋδρίτη πριν από το άλας του χαλκού. Σε αυτή την περίπτωση το NaOH θα πρέπει να προστεθεί στη συνέχεια. Αν το άλας χαλκού γίνει γαλάζιο - δεν πειράζει και αυτό, πρόκειται για υδροξείδιο του χαλκού και ανθρακικό άλας, και τα δύο λειτουργούν το ίδιο.

Δεν είναι η δική μου διαδικασία, αλλά είμαι σίγουρος ότι δουλεύει, 91% απόδοση όμως; Μάλλον όχι.
....
 

alf405

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
" Για να είστε ακριβείς, πρέπει να πολλαπλασιάσετε τον αριθμό για το CuCl2.2H2O επί 1,5 για να πάρετε τη σωστή ποσότητα CuSO4.5H2O."

Ισχύει αυτός ο πολλαπλασιασμός 1,5x σε οποιαδήποτε κλίμακα; Από μικροσκοπική έως βιομηχανική;
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
@G.Patton
Γεια σας. Μπορώ να χρησιμοποιήσω 15% θειικό οξύ για την παρασκευή θειικού αμπύλου από ελεύθερη βάση; Στην Τσεχική Δημοκρατία το θειικό οξύ είναι πολύ περιορισμένο.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, μπορείτε να δοκιμάσετε. Λάβετε υπόψη ότι η θειική αμφεταμίνη σας θα διαλυθεί στο νερό αυτού του διαλύματος.
 
View previous replies…

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Σας ευχαριστούμε για τη γρήγορη απάντησή σας. Μια ακόμη ερώτηση @G.Patton Μπορώ να χρησιμοποιήσω CuSO4 * 5H2O αντί για CuCl2 άνυδρο; (όπως είναι στην αρχική σύνθεση). Νομίζω ότι ναι, αλλά με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας. Εάν η απάντηση είναι ναι, πώς μπορώ να κάνω τον υπολογισμό;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Δεν νομίζω, δεν μπορείτε να το κάνετε.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Γεια σας. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την κανονική εξάτμιση του ipa στο βήμα 8 χωρίς κενό; Εννοώ ότι το θερμαίνω και το IPA θα βράσει χωρίς κενό.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι, μπορείτε. Μην υπερθερμαίνετε το διάλυμα. Σε αντίθετη περίπτωση θα χάσετε την απόδοση.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Εάν υπάρχει ήδη νερό στο διάλυμα από το οποίο καταβυθίζεται η αμφεταμίνη (όπως στο βίντεο), θα είχε σημασία αυτό το επιπλέον νερό που υπάρχει στο οξύ;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Ναι. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε άλας Cu(II). Η ποσότητα CuSO4.6H2O που απαιτείται θα είναι περίπου διπλάσια από την ποσότητα του άνυδρου CuCl2.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, αξίζει να απαλλαγείτε από το νερό επειδή η θειική αμφεταμίνη (το άλας που προκύπτει) είναι διαλυτή στο νερό και είναι πολύ πιο εύκολο για εσάς να πραγματοποιήσετε την καταβύθιση χωρίς νερό. Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό, θα πρέπει να εξατμίσετε το νερό μετά την καταβύθιση για να πάρετε διαλυμένη στο νερό θειική αμφεταμίνη.

Επεξεργασία: συγγνώμη, νόμιζα ότι μιλάμε για μεθαμφεταμίνη. %)
 
Last edited:

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Επομένως, θα ήταν σκόπιμο να γίνει μια εκχύλιση πριν από την καταβύθιση, ώστε και να απαλλαγούμε από το νερό και να κρατήσουμε την αμφεταμίνη;

Τι μου προτείνετε να κάνω για να προμηθευτώ καθαρό θειικό ή φωσφορικό οξύ; επειδή δεν μπορώ να βρω πωλητές οξέων και οι εγχώριες αγορές δεν είναι δυνατές προς το παρόν.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Έτσι, για την ασφάλεια είναι καλύτερη η χρήση ηλεκτρικής θερμάστρας από προπάνιο-βουτάνιο; Πόσο υδρογόνο παράγεται; Λίγο ή πολύ; Το πρόβλημα είναι ότι έχω μόνο θερμαντήρα προπανίου-βουτανίου, θα κάνω μόνο περίπου 20g P2NP. Είναι σε αυτή την κλίμακα επικίνδυνη η χρήση θερμαντήρα προπανίου-βουτανίου;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ναι, φυσικά
Μπορείτε να το υπολογίσετε σύμφωνα με την εξίσωση της αντίδρασης και τη μοριακή σταθερά του αερίου (22,4 l/mol).
Δεν συνιστώ ανεπιφύλακτα να χρησιμοποιήσετε ανοιχτή φλόγα γιατί θα πάρετε υδρογόνο και το εργαστήριό σας μπορεί να εκραγεί.
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Θα πρέπει να το επικεντρώσετε. Με θέρμανση για ώρες :) Γνωρίζω τα προβλήματα :D
Ελέγξτε το με βάση την πυκνότητα!
 
Top