Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
11
Points
3
Τι χρησιμοποιείτε για εξωτερική θέρμανση για να διατηρήσετε τη θερμοκρασία στους 80 °c για 30 λεπτά;
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Μεταλλικό πιάτο σίτισης σκυλιών με νερό.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Μπορώ να αντικαταστήσω το CuCl2 με CuSO4. Το διάβασα στο reddit και idk αν είναι αυτό δυνατό, αλλά νομίζω ναι bc Cu(II) έχω δίκιο;
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
@G.Patton
Γεια σας. Μπορώ να χρησιμοποιήσω 15% θειικό οξύ για την παρασκευή θειικού αμπύλου από ελεύθερη βάση; Στην Τσεχική Δημοκρατία το θειικό οξύ είναι πολύ περιορισμένο.
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Θα πρέπει να το επικεντρώσετε. Με θέρμανση για ώρες :) Γνωρίζω τα προβλήματα :D
Ελέγξτε το με βάση την πυκνότητα!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, μπορείτε να δοκιμάσετε. Λάβετε υπόψη ότι η θειική αμφεταμίνη σας θα διαλυθεί στο νερό αυτού του διαλύματος.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να πραγματοποιήσετε μια εκχύλιση και να στεγνώσετε το εκχύλισμά του πάνω από MgSO4 ή άλλο μέσο ξήρανσης. Δεν ξέρω από πού είστε και τίποτα για την αγορά σας, δεν μπορώ να σας απαντήσω για τα οξέα. Αγοράστε το εδώ. Μπορείτε να πάρετε θειικό οξύ από τον ηλεκτρολύτη συσσωρευτή Παραγωγή συμπυκνωμένου θειικού οξέος στο σπίτι
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ΗΝΩΜΈΝΟ ΒΑΣΊΛΕΙΟ. Το μόνο πράγμα που με εμποδίζει να παράγω μόνος μου θειικό οξύ είναι το κομμάτι του καθαρισμού, επειδή περιλαμβάνει το βράσιμο του θειικού οξέος αυτό σε υψηλές θερμοκρασίες. και κανένας πωλητής εδώ δεν φαίνεται να πουλάει καθαρά οξέα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Πρέπει να το κάνετε μόνο σε ανοιχτό χώρο, είναι αρκετά επικίνδυνο. Χρησιμοποιήστε ΜΑΠ για αυτό.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Γεια σας @G.Patton. Ποιο αέριο απελευθερώνεται σε αυτή την αντίδραση; Διάβασα στο διαδίκτυο ότι το NaBH4 μπορεί να απελευθερώσει αέριο HCN; Νομίζω ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση, αλλά υπάρχει κάποια επιλογή πώς μπορώ δυστυχώς να το κάνω αυτό; Διάβασα ότι το NaBH4 αντιδρά με το νερό απελευθερώνοντας αέριο Η2. Ποιο αέριο απελευθερώνεται με την προσθήκη P2NP σε διάλυμα NaBH4 σε IPA/νερό; Συγγνώμη που έχω πάρα πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν θέλω να αυτοκτονήσω από κάποιο ηλίθιο λάθος.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, H2.
Δεν είναι δυνατόν, μην ανησυχείτε.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Έτσι, για την ασφάλεια είναι καλύτερη η χρήση ηλεκτρικής θερμάστρας από προπάνιο-βουτάνιο; Πόσο υδρογόνο παράγεται; Λίγο ή πολύ; Το πρόβλημα είναι ότι έχω μόνο θερμαντήρα προπανίου-βουτανίου, θα κάνω μόνο περίπου 20g P2NP. Είναι σε αυτή την κλίμακα επικίνδυνη η χρήση θερμαντήρα προπανίου-βουτανίου;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ναι, φυσικά
Μπορείτε να το υπολογίσετε σύμφωνα με την εξίσωση της αντίδρασης και τη μοριακή σταθερά του αερίου (22,4 l/mol).
Δεν συνιστώ ανεπιφύλακτα να χρησιμοποιήσετε ανοιχτή φλόγα γιατί θα πάρετε υδρογόνο και το εργαστήριό σας μπορεί να εκραγεί.
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
Γεια σας!
μπορώ να χρησιμοποιήσω χλωριούχο κασσίτερο(ΙΙ)*2H2O αντί για CuCL2*2H2O ή CuSO4;

Η προσθήκη του καταλύτη τελειώνει με την πλήρη μαύρη σκιά μέσα στο μίγμα της αντίδρασης, σωστά;

Θα έχω κάποιες διαφορετικές δράσεις με το ορθοφωσφορικό οξύ; Θερμό μέρος ή κάτι άλλο; Καμία συμβουλή;
 

GDC

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 30, 2022
Messages
41
Reaction score
9
Points
8
#Tin2Chloride -> Νομίζω όχι γιατί δεν είναι μέταλλο μεταφοράς ---αλλά απλά ρωτάω xD
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ψηφιακό μετρητή ph σε αυτή τη σύνθεση; Θα μπορούσατε να δώσετε ένα παράδειγμα ενός που θα λειτουργούσε;
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Μια αμφιβολία. Κατά την προσθήκη του διαλύματος NaOH, εάν το PH φτάσει στο 11 πριν από την προσθήκη ολόκληρου του διαλύματος, πρέπει να σταματήσω την προσθήκη; Και αν προσθέσω περισσότερο από το διάλυμα NaOH, καθιστώντας το πολύ βασικό, θα υπάρξει πρόβλημα; Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Σε αυτή τη σύνθεση, μπορώ να χρησιμοποιήσω 95% αιθανόλη αντί για IPA; Πιστεύω ότι οποιαδήποτε καθαρή αλκοόλη θα μπορούσε να λειτουργήσει, αλλά δεν βλάπτει να ρωτήσετε.
Ποια θα ήταν η δεύτερη και η τρίτη καλύτερη επιλογή σε σχέση με την ακετόνη; Έχω πρόβλημα να βρω ακετόνη.
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Εάν δεν με ενδιαφέρει το α-έλαιο, μπορώ να παραλείψω την εξάτμιση του IPA για 30 λεπτά στους 80c; Πιστεύω πως ναι, διότι πηγαίνω κατευθείαν στο θειικό άλας.
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
Γράψτε τον υπολογισμό του 3gr p2np
 

Sashinski

Don't buy from me
Member
Language
🇩🇪
Joined
Apr 30, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Μετά την εξάτμιση υπό κενό, η βάση μου μοιάζει έτσι :/ τι κάνω λάθος; Σας παρακαλώ, χρειάζεστε βοήθεια, παιδιά.
 

Attachments

  • 3oT6PuvN7Z.jpg
    3oT6PuvN7Z.jpg
    3.1 MB · Views: 48

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
ενεργοποιούμε τη θερμοκρασία κατά την προσθήκη p2np και ενεργοποιούμε τη θερμοκρασία κατά την προσθήκη χλωριούχου χαλκού
 
Top