Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κύριοι, πώς ξέρουμε τι όγκο διαλύματος 25% NaOh πρέπει να προσθέσουμε; Εννοώ από πού προέρχονται αυτά τα 8 λίτρα, πώς να τα υπολογίσουμε;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Σίγουρα υπάρχει τρόπος υπολογισμού, αλλά πιο σημαντική εδώ θα είναι η τιμή του pH, όταν το διάλυμα είναι αρκετά αλκαλικό ώστε να απελευθερώσει την ελεύθερη βάση.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Εντάξει, μέτρησα καλά για 250g p2np ότι θα χρειαστώ 550g NaOh σε 1650ml dh20; Βρήκα μια εξάρτηση ότι το διάλυμα NaOh προστέθηκε σε αναλογία 44% προς την ποσότητα IPA + dh20
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
ααα και το ερώτημα είναι ποιο πρέπει να είναι το pH μετά το τέλος της αντίδρασης; το mi δείχνει 10-11. μετά την προσθήκη αλκαλίων η βάση πετάγεται και είναι 12-13.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Αναρωτιέμαι αν δεν θα είναι καλύτερα αν στο τέλος δεν θα προσθέσετε 50% οξικό οξύ για να κατεβείτε από το pH χαμηλότερα και στη συνέχεια να προσθέσετε λίγο αλκάλιο σε αυτά τα 12... τι πιστεύετε;
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Δεν χρειάζεται να προσθέσετε οξικό οξύ, απλά προσθέστε NaOH όπως αναφέρεται στη σύνθεση
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κύριοι, ακόμα δεν πήρα απάντηση στο σημείο 7. Για μένα, μετά την αφαίρεση του πάνω στρώματος και την προσθήκη στο κάτω (νερό) IPA ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. δεν σχηματίζονται ξανά δύο στρώματα
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Το νερό και το IPA αναμειγνύονται επίσης θαυμάσια, αλλά διαβάζω από τα σημεία 6 και 7 ότι το IPA προστίθεται πρώτα και στη συνέχεια διαχωρίζεται το στρώμα. Για μένα, το ερώτημα είναι μάλλον γιατί δεν χρησιμοποιείται αδιάλυτος στο νερό πετρελαϊκός αιθέρας αντί του IPA, που θα κρατούσε μικρότερη την ποσότητα του νερού που πρέπει να αφαιρεθεί. Η ξήρανση δεν γίνεται καθόλου εδώ, για οποιονδήποτε λόγο ποτέ.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κατά τη γνώμη σας, αφού προστεθεί η βάση και το λάδι ρέει, προστίθεται IPA και αναμιγνύεται και στη συνέχεια αποσύρεται το ανώτερο στρώμα;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, έτσι το κατάλαβα. Αν και η χρήση του IPA δεν μου φαίνεται βέλτιστη.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κάποιος από τους ειδικούς θα μπορούσε να εξηγήσει αυτή την ανακρίβεια.
 

chemden

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 29, 2022
Messages
18
Reaction score
1
Points
3
Μπορείτε να μοιραστείτε αυτό το άρθρο/βιβλίο;
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
γιατί η συνθετική αμφεταμίνη δεν έχει ισχύ;

όλα έγιναν όπως ήταν γραμμένα στη συνταγή. η μυρωδιά υπάρχει, η γεύση είναι πικρή και η ισχύς είναι πολύ αδύναμη... τι μπορεί να φταίει;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Έχετε κάνει α/β εκχύλιση του προϊόντος σας; Πιθανώς, έχετε πολλά παράπλευρα προϊόντα.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
έτσι έκανα. ή θα μπορούσε να προκληθεί από πολύ υψηλό pH της αμίνης .. Νομίζω ότι είναι πολύ αλκαλικό. μπορείτε να δείτε δύσκολα τη διαφορά στις ταινίες, αλλά μου φαίνεται ότι το pH είναι 13-14
την επόμενη φορά αφού ολοκληρωθεί η αντίδραση, θα θελήσω να μειώσω το pH με οξικό ή υδροχλωρικό οξύ και να ανεβάσω σιγά σιγά το pH στο 12 με βάση.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
σε ποιο pH είναι καλύτερο να κατεβείτε με εκχύλιση α/β για τον καθαρισμό της αμίνης;
 

TerminusEst

Don't buy from me
New Member
Joined
May 11, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
3
Θέλω να ρυθμίσω όλα όσα χρειάζομαι για να κάνω αυτή την αντίδραση, δεν είμαι σίγουρος για την πηγή κενού μου bc είναι η πρώτη μου φορά που εργάζομαι με εξάτμιση υπό κενό, κοιτάζω μια αρκετά φθηνή αντλία κενού που τραβάει προφανώς 5 Pa απόλυτο κενό.
Αυτό είναι ένα αρκετά βαθύ κενό από όσο το καταλαβαίνω, παίρνω μια παγίδα ψύξης 2L και σχεδιάζω να τη χρησιμοποιήσω με νερό/αλμυρό παγόλουτρο για να αποτρέψω την είσοδο IPA στην αντλία μου, αλλά από όσο μπορώ να δω όσο βαθύτερο είναι το κενό τόσο πιο κρύα πρέπει να είναι η παγίδα ψύξης για να αποτρέψω την είσοδο διαλύτη στην αντλία. Είναι πρακτικό να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ χειροκίνητα την αντλία κενού όταν η πίεση πέφτει πολύ χαμηλά; Κοιτάζοντας τις λειτουργίες κενού και τις ψυχρές παγίδες συγκεκριμένα διαπίστωσα ότι οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τακτικά περισσότερες από μία ψυχρές παγίδες, αυτό γίνεται μόνο για να συλλέγουν τους υπολειπόμενους ατμούς ή υπάρχει μια δευτερεύουσα χρήση που δεν καταλαβαίνω;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Μπορείτε να ρυθμίσετε την πίεση κενού με την απλή διαιρούμενη βαλβίδα κενού. Και έχετε δίκιο όσον αφορά την εξάρτηση της θερμοκρασίας του ψυκτικού υγρού και της πίεσης κενού.
Δεν χρειάζεται να ρυθμίσετε το pH του αμπερόλαδου. Είπα για τον καθαρισμό της αμφεταμίνης με εκχύλιση οξέος-βάσης. Πιθανώς η τιμή 13-14 pH σας είναι σφάλμα μέτρησης της μεθόδου (με λωρίδες pH), εννοώ ότι είναι εντάξει.
σ.σ. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε έντονη γραφή για να λάβετε απάντηση.:)
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση έχω μια ακόμη ερώτηση . τι επηρεάζει το σχηματισμό όλων αυτών των ρύπων; έχει σημασία και η θερμοκρασία; Αναρωτιέμαι αν η αντίδραση δεν πρέπει να πραγματοποιείται σε θερμοκρασία 55-60 βαθμών ... μου φαίνεται ότι οι 80 βαθμοί για 30 λεπτά προκαλούν το σχηματισμό τόσων ρύπων ...
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Δεν μπορώ να σχολιάσω τις αντλίες, εκτός αν πρόκειται για το σπάσιμό τους. σας προτείνω ίσως να κοιτάξετε τις αντλίες υδροβολής; Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το νερό από τη βρύση, σπαταλώντας πολύ νερό Ή να το συνδέσετε σε ένα λουτρό ανακυκλοφορίας με επεξεργασμένο νερό και απλή αντλία νερού (μπορείτε να βρείτε ισχυρές και φτηνές). είναι αρκετά κομψό, νομίζω ότι ο mister G έχει ένα νήμα, καθώς και ο Chemplayer στο bitchute.
ΑΛΛΑ αν θέλετε να κάνετε αυτή την αντίδραση σε μικρή κλίμακα απλά πετάξτε το τελικό, βασισμένο, ψυγμένο RM σας σε ένα μεγάλο sep, μαζί με λίγο πετέρ, τολουόλιο, ξυλόλιο, εξάνιο μερικές ανακινήσεις, λίγες εξαερώσεις badabing badaboom, επαναλάβετε 3 φορές, εκχυλίσεις πισίνας πάνω από ξηραντικό μέσο (MgSO4, NaSO4, BaSO4 [ναι, δουλεύει] , ΟΧΙ CaCl2 ή οτιδήποτε με ασβέστιο, θα ζελατινοποιηθεί).Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξετε είναι ότι θέλετε να χρησιμοποιήσετε περίπου όσο διαλύτη όσο και στη διαδικασία (κλιμακωτά ofc) αν το οργανικό στρώμα είναι πολύ αραιό δεν θα καθιζάνει τόσο εύκολα.
 
Top