Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
και τι γνώμη έχετε για την προσθήκη AcoH μετά το τέλος της αντίδρασης; σε κάποιες συνταγές γράφουν για την προσθήκη ...

Δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει γι' αυτό.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Μάλλον είμαι και εγώ χαζός ... αυτό είναι το νόημα της εκχύλισης να μεταφερθεί από τη μια φάση στην άλλη. στην προκειμένη περίπτωση από τη φάση του νερού στη φάση του μη πολικού διαλύτη. γι' αυτό εδώ δεν γίνεται εκχύλιση με IPA γιατί το ipa αναμιγνύεται με το νερό και μας δίνει μόνο μια αραίωση του διαλύματος ... είναι λάθος;
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
πρόκειται για την απόσβεση του NABH4 με την προσθήκη 50% οξικού οξέος ή υδροχλωρικού οξέος
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Στη συνέχεια, εξάγετε την "ελεύθερη βάση" από τη φάση του νερού και δεν εξάγετε τη φάση του νερού . Αυτό ήταν παράλογο .

Το IPA εξατμίστηκε στις οδηγίες και βγαίνει λάδι. Λάδι με νερό, νομίζω.
Γιατί χρησιμοποιείς IPA στις οδηγίες @William Dampier?
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Q
Αρκετά, πράγματι, ναι κύριε. απλά ένα γλωσσικό ατύχημα.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
χρησιμοποιούν επίσης IPA στην αρχική προετοιμασία. γιατί δεν έχω ιδέα. οι περισσότεροι πιστεύουν ότι είναι ούτως ή άλλως καλύτερο να γίνεται μη πολική εκχύλιση.ORaS5t6oNv
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, μπορεί κάλλιστα, να ήμουν ή να είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος, αλλά το "to extract" έχει την έννοια του να βγάζεις κάτι, να βγάζεις κάτι ή να βγάζεις κάτι. Αλλά και στις συνταγές είναι παραπλανητικό ότι εκχυλίζεται η υδατική φάση, δυστυχώς δεν γνωρίζω τον ακριβή αγγλικό όρο και πώς χρησιμοποιείται.
Αν κάνω τη σύγκριση με την παραλλαγή Al/Hg, όπου επίσης εκχυλίζουμε την ελεύθερη βάση μετά την προσθήκη αλκαλίων, το IPA περιέχεται επίσης στην υδατική φάση, αλλά εδώ στεγνώνουμε πάνω από MgSO4 στην κατάψυξη και χρησιμοποιούμε πετρελαϊκό αιθέρα για την εκχύλιση. τον οποίο εξατμίζουμε αργότερα. Είναι πιθανό η διαδικασία να είναι διαφορετική λόγω της υψηλής κλιμάκωσης, επειδή τα βήματα αποδίδουν μόνο σε εργαστηριακή κλίμακα. Ίσως οι ειδικοί θα μπορούσαν να μας απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα. Αλλά αν δεν πρέπει να γίνει ξήρανση εδώ, πρέπει να καταγράψουμε σε κάθε περίπτωση μια απώλεια στην απόδοση από το νερό που περιέχεται.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
τι είναι . Έκανα μια μικρή δοκιμή σήμερα. σε 25g p2e.g. αύξησα απαλά την τιμή του CuCl2 και τη θερμοκρασία κατά 2 βαθμούς κατά τη διάρκεια της παλινδρόμησης .. πήρα ένα τόσο όμορφο λάδι. δυστυχώς δεν είχα μαζί μου τον αποστακτήρα και οι δοκιμές έγιναν στο πεδίο. Νομίζω ότι αρκεί να το σκουπίσω λίγο ακόμα και θα είναι τέλειο. μεγάλη απόδοση φαίνεται. λεπτό αλλά διακριτικό άρωμα
VakDdFiftq
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Έχω μια ερώτηση: υπάρχει διαφορά στην ισχύ όταν το κάνετε με p2np και με bmk;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Η αμφεταμίνη είναι αμφεταμίνη ανεξάρτητα από το πώς την παρασκευάζετε.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Έχω μια ακόμη ερώτηση, θα μπορέσει η απορρόφηση καταιονισμού που αποτελείται από ένα ρυθμιστικό και δύο πλυντήρια Dreschl γεμάτα με διάλυμα αλκαλίου 10% να εξαλείψει την οσμή που εκπέμπεται κατά τη διάρκεια της αντίδρασης; όλα, φυσικά, είναι συνδεδεμένα με το ψυγείο εκ των προτέρων. το διάγραμμα υποτίθεται ότι πρέπει να μοιάζει κάπως έτσι. μπλε σωλήνας που οδηγεί από το ψυγείο στο ρυθμιστή συνδεδεμένος με τη θηλή. στη συνέχεια πηγαίνει σε μια φιάλη buchner στην οποία υπάρχει διάλυμα αλκαλίου 10%, η πλευρική έξοδος της φιάλης συνδέεται με ένα σωλήνα που εισάγεται στην άλλη τέτοια φιάλη με το ίδιο διάλυμα και τέλος τοποθετείται ένας σωλήνας που συνδέεται με το φίλτρο άνθρακα και τον ανεμιστήρα.
L4hSX7txPv
 
Last edited by a moderator:

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18


Όλα αυτά φαίνονται πολύ δυσκίνητα.

Ίσως θα ήταν απλούστερο ένα σύστημα με έναν ισχυρό απορροφητήρα, φίλτρο άνθρακα και, αν είναι δυνατόν, μεταξύ όζοντος για να καθαρίσει τον αέρα εξόδου και να βγει καθαρός χωρίς οσμές.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
αυτό το σύστημα λειτουργεί πολύ καλά με τη βρωμινοποίηση, αλλά δεν έχω αρκετές γνώσεις για να πω ότι μπορεί να το χειριστεί ... εξ ου και η ερώτησή μου που απευθύνεται εδώ ...
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Θα μπορέσει η περισταλλική αντλία δοσομέτρησης 500ml/λεπτό να χειριστεί τη ζήτηση του συμπυκνωτή παλινδρόμησης μήκους μανδύα 500mm; Υπάρχει πρόβλημα με την πρόσβαση σε νερό βρύσης, επομένως η έρευνα....
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
μετά την προσθήκη 25% διαλύματος NaOh, διαχωρισμό φάσεων, πρόσθεσα 1/3 dcm του όγκου του υδατικού διαλύματος. η ερώτησή μου σε ποια θερμοκρασία πρέπει να κάνω απόσταξη; κατά τη γνώμη μου, εκτός από την ελεύθερη βάση, υπάρχει ακόμα νερό σε αυτό το διάλυμα, IPA και dcm, έχω δίκιο; στη συνέχεια απόσταξη στους ΟΚ 83 βαθμούς;το διάλυμα αρχίζει να βράζει κάπου γύρω στους 50 βαθμούς, σε ποια θερμοκρασία πρέπει να ανέβει;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Πώς μυρίζει η αντίδραση και γιατί βγαίνει από το ψυγείο παλινδρόμησης;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Σε ποιο σημείο των οδηγιών υπάρχει κάτι που αποστάζεται;

Επεξεργασία: συγγνώμη για το spam
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
κύριοι, διαβάζοντας όλα αυτά και κάνοντας το μόνος μου μπερδεύτηκα ... δηλαδή μετά την προσθήκη cucl2 μετά από λίγο σχηματίζονται δύο στρώματα για μένα, γιατί;

Σχηματίζω δύο στρώματα πριν την προσθήκη του αλκαλίου. όταν προστέθηκε, το λάδι φάνηκε να αναμιγνύεται με το ανώτερο στρώμα.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

ξεχάσατε να τα διαχωρίσετε αφού είχατε δύο στρώματα
 
Top