Σύνθεση αμφεταμίνης μιας κατσαρόλας από P2NP με NaBH4/CuCl2 (κλίμακα 1 kg)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Το νερό από μόνο του δεν μειώνει το pH, μόνο το οξύ το κάνει.
Όχι, δεν μπορείτε απλά να αυξήσετε ξανά το pH για να πάρετε ελεύθερη βάση, πρέπει πρώτα να φιλτράρετε το αλάτι, να το στεγνώσετε, μετά να το διαλύσετε σε νερό και μετά να αυξήσετε ξανά το pH για να πάρετε ελεύθερη βάση.
Βασικά θα πρέπει να δουλεύετε με πολύ ξηρά υγρά αν θέλετε να αλατίσετε κάτι, γιατί όπως ξέρουμε το αλάτι διαλύεται πάντα στο νερό, άρα οποιαδήποτε περιεκτικότητα σε νερό είναι κακή για την απόδοση. Αν το οξύ σας περιέχει 15% νερό, 0,75ml νερό σε 5ml οξέος μπορεί να σας δώσει μικρότερη απόδοση, συν το νερό που βρίσκεται ακόμα στην ακετόνη. Η ψύξη των διαλυμάτων έχει νόημα γιατί η διαλυτότητα μειώνεται με τη θερμοκρασία και επομένως η απόδοση αυξάνεται. Είναι καλύτερο να στεγνώσετε το διάλυμα με MgSO4 στην κατάψυξη.
Αν προσθέσετε ακετόνη στην ελεύθερη βάση/IPA μπορείτε να εξουδετερώσετε την επίδραση του υπερβολικού διαλύτη, κατακρημνίζεται πάλι περισσότερο αλάτι, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τα θειικά άλατα.
Μπορείτε επίσης να αφήσετε τον διαλύτη να εξατμιστεί, αλλά δεν πρέπει να χρησιμοποιήσετε πολύ θερμότητα για αυτό.
~200°C, αλλά η ελεύθερη βάση θα αποσυντεθεί πριν από αυτό. Μου είπαν να μην κάνω την freebase θερμότερη από 60°C, αλλιώς χάνεται η απόδοση.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
ευχαριστώ γι' αυτό. ναι εννοούσα το νερό στο οξύ και τους διαλύτες και όχι μόνο το νερό, δεν στέγνωσα τίποτα. Μόλις έλεγξα τον καταψύκτη και έχω ένα παχύ στρώμα ιζήματος στον πυθμένα που είναι υπέροχο να το βλέπω. Στο μέλλον θα στοχεύσω σε υψηλότερες αποδόσεις ακολουθώντας μεθόδους ξήρανσης κλπ και μάλλον θα χρησιμοποιήσω θειικό. Αυτή η διαδρομή χρειαζόμουν απλώς χρήματα μόλις ήρθε το NaBH4 μου.
Ευτυχώς δεν ξεπέρασα τους 60C όταν εξατμίσαμε τον διαλύτη, αλλά είναι καλό που το ξέρω αυτό τώρα.
Θα επιστρέψω σε σας παιδιά με τις αποδόσεις μου και ίσως να τεκμηριώσω την επόμενη διαδρομή μου .
Συνολικά αυτή η σύνθεση ήταν διασκεδαστική, πολύ απλή και αποτελεσματική. μπορώ να κάνω 70g P2NP σε μια φιάλη 2L που είναι πολύ καλύτερη από τη μέθοδο Al / Hg @ 10g. Θα δώσω τη μέθοδο Al / hg μια φορά όμως , μόνο για διασκέδαση.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Παρέλαβα 40% λευκό (πάντα με ελαφρά γκρίζα απόχρωση), ξηρό φωσφορικό άλας από κόκκαλα.
Αυτό ήταν από το καφέ P2NP μου και εγώ def έχασα κάποια ελεύθερη βάση για να μην γνωρίζω ότι η κύρια εκχύλιση ήταν στο ανώτερο στρώμα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος για μια πρώτη σύνθεση, παρά την χαμηλή απόδοση.
Με περισσότερο καθαρισμό του P2NP και αν εφαρμόσω πρωτόκολλα ξήρανσης, θα πρέπει να είμαι στο δρόμο μου για υψηλότερη απόδοση.
Σας ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν στην πορεία, θα συνεχίσω να παίζω με αυτό και όταν θα είμαι ευχαριστημένος με τις αποδόσεις θα γράψω τη μέθοδο για άλλους ερασιτέχνες.
Στην υγειά μας!
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
αν αυτό το ίζημα πέσει πριν από την προσθήκη οξέος το φιλτράρετε πριν από την προσθήκη οξέος.
Μπορείτε να στεγνώσετε όλους τους διαλύτες στη διαδικασία πριν από την προσθήκη οξέος με MgSO4 (ή άλλα μέσα ξήρανσης) στον καταψύκτη και να το φιλτράρετε ξανά
Τα άλατα του θειικού οξέος και του υδροχλωρικού οξέος είναι μερικές από τις πιο σταθερές ενώσεις, πιστεύω ότι το θειικό οξύ έχει την υψηλότερη απόδοση, γι' αυτό και έχει γίνει δημοφιλές.
Για το λόγο αυτό, μόνο η απόσταξη με ατμό υπό κενό συνιστάται για τον καθαρισμό της ελεύθερης βάσης, εάν πρόκειται να πραγματοποιηθεί.
Με μένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, γνωρίζω μόνο την παραλλαγή Al/Hg, αλλά αναγνωρίζω τα πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου και θα δοκιμάσω και αυτή. Τα αποτελέσματα θα τα παρουσιάσω επίσης εδώ, αλλά αυτό θα πάρει ακόμα λίγο χρόνο, πρώτα πρέπει να βελτιώσω τη μέθοδο Al/Hg, αλλά νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο.
Θα πρέπει να γίνει ανακρυστάλλωση σε ζεστό IPA, ή νερό P2NP πρέπει να είναι ακριβώς κίτρινο. Εάν το P2NP σας έχει γίνει καφέ, έχει οξειδωθεί και δεν είναι πλέον χρησιμοποιήσιμο, αποθηκεύστε το σε αεροστεγές δοχείο σε δροσερό (<8°C) και σκοτεινό μέρος, όπως το ψυγείο.
Όχι μόνο αν είχατε καλά αποτελέσματα αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο για τους αρχάριους, επίσης τα κακά αποτελέσματα μπορούν να συζητηθούν εδώ, το έκανα και παίρνετε πολλές συμβουλές που μπορεί να σας βοηθήσουν περαιτέρω. Αυτό είναι όλο το νόημα, τέλειες συνθέσεις έχουμε στο εγχειρίδιο. Τα καλά αποτελέσματα μπορούν βέβαια να παρουσιαστούν και για να μαζέψετε τα χτυπήματα στην πλάτη ;)
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
φιλτράρισα το ίζημα μετά τη βασικοποίηση.
Είχα πολύ περισσότερο ίζημα , η ακετόνη που χρησιμοποιήθηκε για το πλύσιμο τοποθετήθηκε στο αρχικό μίγμα αλκοόλης ακετόνης και τοποθετήθηκε ξανά στην κατάψυξη.
Οι ζύμες μου μοιάζουν με 50+% αυτή τη στιγμή και ελπίζω να έρθει περισσότερο μετά από μια νύχτα στην κατάψυξη.
Δοκίμασα 25mg από αυτό και είναι πολύ ισχυρό, το υλικό im χρησιμοποιείται για να είναι πιθανότατα περίπου 75% περικοπή.
Μερικές φορές πρέπει να το κάνετε μόνοι σας. :)
 
Last edited:

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Θα γράψω αύριο τι έκανα διαφορετικά.
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Το P2NP ήταν σκούρο καφέ , έκανα 2 ανακρυσταλλώσεις ipa και πήρα διαυγείς κρυστάλλους ish με καφέ απόχρωση, νομίζω ότι ήταν τόσο καλό όσο μπορούσα να το πετύχω χωρίς να σπαταλήσω πολύ χρόνο, αλλά τώρα που έχω κάποιο προϊόν θα συνεχίσω να πλένω μέχρι να είναι καθαρό το IPA. Νομίζω ότι την επόμενη φορά θα το φτιάξω μόνος μου και θα το αποθηκεύσω σωστά.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Έχω πλέον φτάσει στο 60%
 

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Εδώ ήταν αυτό που έκανα σε μικρότερη κλίμακα,
1. Διάλυμα IPA/H2O 2:1 ((IPA 800ml,H2O 400ml)(1200ml)) προστέθηκε μια φιάλη 2000ml.
2. Προστέθηκε αμέσως NaBH4 (116 g) και άρχισε η ανάδευση.
3. Προστέθηκε P2NP (67 g) σε μικρές δόσεις, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 60 *С.
4. CuCl2 (7 g) σε νερό (13 ml) προστέθηκε αργά με σταγόνες, έτσι ώστε η θερμοκρασία του μείγματος να μην υπερβαίνει τα 80 *С.
5. Στη συνέχεια, η αντίδραση επαναρροφήθηκε στους 80 °C για 30 λεπτά με χρήση εξωτερικής θέρμανσης.
6. Το διάλυμα μεταγγίζεται και διηθείται από τα απόβλητα της αντίδρασης και τοποθετείται σε διαχωριστικό χωνί.
7. Στο μείγμα της αντίδρασης προστέθηκε 25% υδατικό διάλυμα NaOH (533 ml) και οι φάσεις διαχωρίστηκαν.
8. Το κάτω στρώμα στραγγίζεται σε μεγάλο ποτήρι ζέσεως και συλλέγεται το ανώτερο οργανικό στρώμα.
9. Στη συνέχεια, η υδατική φάση τοποθετήθηκε στο διαχωριστικό χωνί και εκχυλίστηκε με 500ml IPA.
10. Το IPA εξατμίστηκε κατά τα 3/4, κατά το ήμισυ με γαλακτώδη ελεύθερη βάση και κατά το ήμισυ με IPA.
11.Το IPA και η freebase διαλύθηκαν σε 130ml ακετόνης.
12.Ορθοφωσφορικό οξύ στάγδην σε pH - 6 (με συνεχή ανάδευση).
13.Το μείγμα τοποθετήθηκε στην κατάψυξη για 12 ώρες.
14.Μετά την κρυστάλλωση το εναιώρημα διηθήθηκε και ξεπλύθηκε με ξηρή κρύα ακετόνη, έως ότου η ακετόνη είναι καθαρή.
15.Η ακετόνη από το πλύσιμο και το μείγμα ipa/ακετόνη τοποθετείται εκ νέου στην κατάψυξη για περαιτέρω καθίζηση.
16.Η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να μην υπάρχει πλέον καθίζηση για να προκύψει 60-70% υψηλής ποιότητας αμφεταμίνη, καθώς το μείγμα παίρνει περισσότερη ακετόνη μέσα του μπορεί να χρειαστεί να στάξετε λίγο περισσότερο οξύ για να το κατεβάσετε, αλλά όχι πάρα πολύ καθώς η ακετόνη είναι ph7.

Εδώ είναι μια φωτογραφία μερικών από τα αποξηραμένα πετρώματα πάστας , το υπόλοιπο είναι ξηρή σκόνη που πρέπει να αναμιχθεί, καθώς είναι πολύ ισχυρό για μένα και τους φίλους μου.
Μπορεί να ενημερώσω τη συνταγή και να κάνω μια γραφή για τον οικιακό χημικό μικρής κλίμακας, υπάρχουν πολλοί τρόποι που αυτό θα μπορούσε να είναι καλύτερο.
 

Attachments

  • yrIiJuK8x7.PNG
    yrIiJuK8x7.PNG
    901.1 KB · Views: 512

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
αυτό δεν είναι meth , μπορείτε να γράψετε από εδώ για το πώς να το κάνετε σε κρυσταλλική meth
 

Amin. M

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 28, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Ποια μέθοδο χρησιμοποιείτε για τη μετατροπή αυτής της λευκής πάστας σε κρύσταλλο
d-μεθαμφεταμίνη;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Πριν την κατανάλωση θα το καθάριζα ακόμα, φαίνεται αρκετά σκούρο στη φωτογραφία από κίτρινο σε καφέ.
Αλλά συγχαρητήρια για την επιτυχή σύνθεση.
 

Honolulu98

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2021
Messages
61
Reaction score
44
Points
18
Από πού αγοράσατε το crystal rector;

Απευθείας από την Κίνα; Αντιμετωπίσατε προβλήματα;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Από την Κίνα, αλλά χρησιμοποιώντας μια εταιρεία που έχει συνηθίσει να παραγγέλνει αυτού του είδους τον εξοπλισμό, ούτως ή άλλως για τον εξοπλισμό κανονικά δεν θα πρέπει να έχετε κανένα πρόβλημα, για τα προϊόντα είναι διαφορετικό.
Για τον εξοπλισμό ο προμηθευτής μπορεί να κάνει έγγραφα και τιμολόγιο με οποιοδήποτε άλλο όνομα εξοπλισμού αν το εφαρμόσετε σίγουρα.
 

Sasha89

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 15, 2022
Messages
12
Reaction score
12
Points
3
Γεια σας παιδιά!
Με τι ταχύτητα αναδεύετε κατά τη διάρκεια της σύνθεσης και είναι συνεχής η ανάδευση;
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Γεια σε όλους, παρακαλώ βοηθήστε, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με την ένδειξη του pH μετά την προσθήκη διαλύματος NaOh 25% και την εκχύλιση της υδατικής φάσης του IPA; Μπορώ να εκχυλίσω ένα υδατικό διάλυμα dxm αντί για IPA;
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείτε, αλλά θα πρέπει να εκχυλίσετε την υδατική φάση μερικές φορές με έναν μη πολικό διαλύτη όπως τολουόλιο,πετρελαϊκό αιθέρα
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
και τι γνώμη έχετε για την προσθήκη AcoH μετά το τέλος της αντίδρασης; σε κάποιες συνταγές γράφουν για την προσθήκη ...
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Εντάξει καταλαβαίνω . ως έσχατη λύση, μπορεί επίσης να είναι dcm ως εύχρηστο; 😂🤪
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Έχω μια ερώτηση. αν κάνω εκχύλιση με dcm, για να μην παίξω με την απόσταξη, μπορώ να κάνω εκχύλιση με οξύ-βάση; θα πρέπει να σχηματιστούν δύο φάσεις όταν προστίθεται οξύ στην ελεύθερη βάση σε dcm. στην κορυφή, το προϊόν στον πυθμένα, η μούχλα. διαχωρίστε, προσθέστε αλκάλιο στο προϊόν για να λάβετε ph12. θα πρέπει να υπάρχει καθαρό λάδι (ελεύθερη βάση), διαχωρίστε από το κάτω στρώμα και στεγνώστε με θειικό νάτριο. κεφαλή καλά ή κακά; παρακαλώ βοηθήστε
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Με τον πετρελαϊκό αιθέρα δεν εξάγετε μια υδατική φάση, ο πετρελαϊκός αιθέρας και το νερό δεν αναμειγνύονται.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Έχω εξαγάγει πολλές φορές με πετρελαϊκό αιθέρα, αλλά ίσως είμαι χαζός...
 
Top