Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) από βενζαλδεΰδη με βουτανόνη

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Όλοι λένε ότι αυτή η μέθοδος έχει ελαττώματα. Έχει πάρει ποτέ κανείς πραγματικά σημαντικές αποδόσεις με αυτή τη μέθοδο;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο πολλές φορές. Τροποποιήθηκε λίγο. Τα καλύτερα αποτελέσματα που πήρα ήταν 30ml P2P από 100ml βενζαλδεΰδης. Επίσης γνωρίζω μερικούς ανθρώπους που ερεύνησαν πολύ αυτή την αντίδραση- τα καλύτερα αποτελέσματά τους ήταν περίπου 35ml P2P.

Μέθοδος εργασίας:

1. Μεθυλο-φαινυλο-βουτενόνη που παρασκευάζεται ως εξής: 500ml βενζαλδεΰδης αναμειγνύονται με 1000ml MEK. Το μείγμα ψύχεται σε ένα σκάφος γεμάτο με πάγο σε περίπου +5 βαθμούς.
2. Σε αυτό προστίθεται υδατικό HCL, 35-37%, (πρέπει να προστεθούν 100g καθαρού HCL που αντιστοιχεί σε περίπου 286ml 37%HCL).
3. Ανακατέψτε και κρατήστε το σε έναν κουβά με πάγο όλη τη νύχτα, αφήστε τον πάγο να λιώσει.
4. Περιμένετε 24 ώρες ακόμη
5. Βάλτε το σε ένα διαχωριστικό χωνί, απορρίψτε το κατώτερο στρώμα.
6. Πλύνετε το σκούρο καφέ-κόκκινο μείγμα με 500 ml νερού, απορρίψτε το νερό.
7. Αποστάξτε ό,τι βράζει κάτω από τους 150 βαθμούς σε ατμοσφαιρική πίεση και απορρίψτε
8. Αποστάξτε τα υπόλοιπα σε κενό αέρος για να πάρετε ένα κίτρινο έλαιο

Αυτό το έλαιο θα σκουρύνει στην παραμονή μέσα σε μια εβδομάδα.


Bayer-Villiger:
1. 100ml από το ανωτέρω παρασκευασμένο έλαιο προστίθενται σε μείγμα 300ml παγωμένου οξικού οξέος και 100ml 50% υπεροξειδίου του υδρογόνου.
2. Ζεσταίνετε και ανακατεύετε στους 55 βαθμούς.
3. Όταν αρχίσει η αντίδραση η θερμοκρασία θα ανέβει πάνω από τους 55..60 (περίπου 1..2 ώρες) : αυτή είναι η ένδειξη για να απενεργοποιήσετε τη θέρμανση. Εάν η θερμοκρασία σκαρφαλώσει στους 70 τότε ψύξτε λίγο τη φιάλη σας κάτω από τρεχούμενο νερό.
4. Ανακατέψτε μέχρι η θερμοκρασία να πέσει ξανά στους 50..55 βαθμούς, και στη συνέχεια ενεργοποιήστε ξανά τη θέρμανση.
5. Ανακατέψτε και θερμάνετε για 6 ώρες.
7. Αδειάστε το μείγμα σε 1L νερού, εκχυλίστε 3 φορές με 100+100+100ml DCM
8. Απόσταξη DCM


Σαπωνοποίηση:
1. Τοποθετήστε το προϊόν Bayer-Villiger από το παραπάνω βήμα σε φιάλη με ανάδευση. Προσθέστε αργά
διάλυμα NaOH (30g NaOH, 250ml νερό, 250ml αιθανόλη). Αργά, δηλαδή σταγόνα προς σταγόνα, περίπου 3..5 σταγόνες το δευτερόλεπτο. Το μείγμα γίνεται κοκκινωπό-πορτοκαλί.

2. Στο τέλος της προσθήκης το pH πρέπει να είναι πάνω από 12
3. Στο μείγμα προσθέστε οξικό οξύ (οποιοδήποτε ποσοστό) μέχρι ουδέτερου pH. Το μείγμα θα γίνει κίτρινο
4. Ρίξτε το σε 1L νερού και εκχυλίστε 3 φορές με 100+100+100ml DCM
5. Αποστάξτε DCM & ίχνη αιθανόλης σε ατμοσφαιρική πίεση
6. Αποστάξτε το P2P σας υπό κενό.
7. Θα μείνει πολλή πίσσα στη φιάλη.
 
View previous replies…

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Είναι καλό να βλέπουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να βοηθούν τους ανθρώπους. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Σας ευχαριστούμε

Αν μπορούσατε να καταγράψετε ένα βίντεο ή φωτογραφίες, θα είχαμε όφελος
 
  • Like
Reactions: gmo

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Συμφωνώ απόλυτα. Λυπάμαι που η απογοήτευσή μου έρχεται μερικές φορές αρκετά γρήγορα. Ortist, ξέρεις τι κάνεις. Ευχαριστώ!
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Δάσκαλε, απέτυχα με τη μέθοδό σας! Χρειάζεται να κάνω επαναρροή όταν θερμαίνω και αναδεύω 100ml λάδι, 100ml υπεροξείδιο του υδρογόνου και 300ml παγωμένο οξικό οξύ; Δεν χρησιμοποίησα παλινδρόμηση και εκχύλισα με φράγμα, παρέμεινε μόνο το πιο σκουρόχρωμο υγρό της κατώτερης στιβάδας
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Μπορείτε επίσης να αποστάξετε το P2P με νερό, αλλά είναι πολύ αργό. Ωστόσο, ΠΡΕΠΕΙ να αποστάξετε τη μεθυλο-φαινυλ-νουτενόνη υπό κενό, επειδή υπάρχει σημαντική ποσότητα σκουπιδιών και η MPB δεν θα αποστάξει με νερό
 
View previous replies…

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Χρησιμοποιείτε ακόμη αυτή τη μέθοδο ή προτιμάτε άλλες πιο αποδοτικές μεθόδους;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
εξακολουθούν να το χρησιμοποιούν. Άλλες μέθοδοι απαιτούν χημικές ουσίες στις οποίες δεν έχω πρόσβαση. Η πιο ελπιδοφόρα είναι η APAAN αλλά δεν έχω κυανιούχο νάτριο :(
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Αυτό είναι κρίμα. Η σύνθεση του νιτροαιθανίου για την παραγωγή του P2NP αρχίζει να φαίνεται ευκολότερη. Υπήρχε κάποιος στο φόρουμ που είπε ότι συνέθεσε εύκολα P2P με αυτή τη μέθοδο βενζαλδεΰδης και mek σε υψηλή απόδοση.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Η σύνθεση του νιτροαιθανίου είναι ένας μεγάλος μπελάς. Όλες οι μέθοδοι που γνωρίζω είναι χαμηλού γίγνεσθαι βρώμικες διαδικασίες.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Αν δεν δούμε ένα βίντεο για το Benzadehit και το MEK, φαίνεται ότι το πρόβλημα αυτό δεν θα λυθεί. Είτε το ποσοστό απόδοσης είναι μη ρεαλιστικό, είτε οι άνθρωποι κάνουν σημαντικό λάθος στη σύνθεση.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Το yeld τους βασίζεται σε ακατέργαστο P2P. Δεν την αποστάζουν. Βασικά ναι, μπορείτε να πάρετε 600+ ml ow ένα καφέ λάδι από την αντίδραση που δημοσιεύεται εδώ, αλλά είναι μόνο 250..300 ml πραγματικό P2P σε αυτό. Το υπόλοιπο είναι πίσσα υψηλού βρασμού. Αυτή η αντίδραση είναι γνωστή από το 2006 (google "twodogs aldol") και από τότε έχει ερευνηθεί πολύ. Δεν έγιναν πολλές βελτιώσεις.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Επίσης, η μέθοδος παρασκευής του MPB (πρώτο στάδιο) είναι επίσης λανθασμένη, καθώς η αντίδραση χρειάζεται περίπου 2 ημέρες για να ολοκληρωθεί. Διαφορετικά, θα καταλήξετε με πολλή μη αντιδρώσα βενζαλδεΰδη.

Η ποσότητα του παγωμένου οξικού οξέος τους είναι απολύτως τρελή. Καταλαβαίνω από πού προέρχεται: η αρχική μέθοδος του twodogs χρησιμοποιεί αναλογία 1:6 MPB:GAA, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή χρησιμοποιούσε υπερβορικό νάτριο αντί για υπεροξείδιο και το υπερβορικό έχει κακή διαλυτότητα. Εάν χρησιμοποιείτε GAA/περοξείδιο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 1:3..1:4 μίγμα MPB:GAA. Μπορεί να είναι ακόμη χαμηλότερο, αλλά η αντίδραση γίνεται πολύ εξώθερμη.

Αυτή η μέθοδος χρησιμοποιεί 1:10 MPB:GAA που είναι σπατάλη.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Υπάρχουν μερικές ερωτήσεις που θέλω να θέσω και στις οποίες δεν μπορώ να βρω πραγματικά την απάντηση. Σας πειράζει να ρωτήσω;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Σίγουρα αυτό είναι το αντικείμενο αυτού του φόρουμ. Για να κάνετε ερωτήσεις
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
1 - Η μετατροπή του P2P απευθείας σε μεθαμφεταμίνη λέγεται ότι είναι πιο υψηλής απόδοσης. Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με αυτό; Ποια μέθοδος πρέπει να ακολουθηθεί;

2 - Ποιο ποσοστό του P2P μπορούμε θεωρητικά να μετατρέψουμε σε μεθαμφεταμίνη; Επειδή οι γενικές μου γνώσεις αφορούν το P2NP και δεν μπορώ να πω ότι είμαι υπερβολικά ενημερωμένος.

3 - Και τέλος, μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τα ρακεμικά προϊόντα ως εντελώς άχρηστα προς πώληση;
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
1. Βοροϋδρίτης ή Al/Hg ανάλογα με την ποσότητα του P2P. Το Al/Hg δεν απαιτεί ξηρές συνθήκες, αλλά είναι μια βρώμικη επεξεργασία (λάσπη Al) και η φόρτωση άνω των 20..25g P2P είναι δύσκολο να χειριστεί (πολύ εξώθερμο). Μπορούν να γίνουν πολλές φιάλες Al/Hg παράλληλα. Ο βοροϋδρίτης είναι πιο καθαρή διαδικασία αλλά το νερό μπορεί να βλάψει πολύ το yeld

2. Περίπου 70% μοριακό. Κατά προσέγγιση θα πάρετε 1g από 1g

3. Φτιάχνω μόνο ρακεμικό και είναι καλό υλικό. Περισσότερο ευφορικό, περισσότερη ενέργεια. Το ρακεμικό μπορεί να μετατραπεί σε D-meth, αλλά θα χάσετε περίπου το 50%. Το L-meth θα μπορούσε να μετατραπεί πάλι σε racemate, αλλά είναι μια διαφορετική ιστορία.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Σας ευχαριστούμε. Δεδομένου ότι είναι λίγο κουραστικό να έχουμε υψηλές αποδόσεις στη σύνθεση P2P, νομίζω ότι θα προχωρήσω με τη μέθοδο P2NP συνθέτοντας νιτροαιθάνιο. Μίλησα με κάποιον που συνέθεσε νιτροαιθάνιο με μεγάλη ποσότητα αντιδραστηρίου και είπε ότι πέτυχε επιτυχή αποτελέσματα. Είχα επίσης την ευκαιρία να δω μερικές φωτογραφίες. Ανυπομονώ να μοιραστώ το αποτέλεσμα.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Εντάξει, και δεν απέσταξα τίποτα. Ούτε MPB, ούτε ακετόξυ, ούτε το P2P μου, αλλά το μειονέκτημά μου ήταν ότι δεν έκανα τη σαπωνοποίηση του ακετόξυ, σωστά. Όχι, όταν το έκανα σωστά, πήρα 13 γραμμάρια σκούρου πορτοκαλί P2P, το οποίο έπλυνα a'la Uncle Fester. Πήρα τόσο καθαρό P2P που βλέπω μέσα από αυτό. Και, δούλεψε στο Leuckart μου με φορμαμίδιο συν καταλύτη φορμικό αμμώνιο και καταλύτη ZnCl2 (μπορεί να χρησιμοποιηθεί). Έχω το καλύτερο, AlCl3-καταλύτη για Leuckart, αλλά σκεφτόμουν ότι έχω κάνει λάθος. Έτσι, με σωστό καθαρισμό (καθάρισα και την ακετοξυ μου, και πήρα καθαρό κίτρινο έλαιο με πολύ γλυκιά μυρωδιά. Και, διάβασα ότι PDF όταν δεν απέσταξαν P2P και εξέτασαν τις προσμίξεις, στο P2P, υπήρχαν προσμίξεις, αλλά σε ΠΟΛΥ χαμηλή ποσότητα.

Δεν έχω πια ούτε καν συσκευή απόσταξης, γιατί αυτές οι φτηνές συσκευές που αγόρασα, σπάνε πολύ εύκολα. Για παράδειγμα, ο μαγνητικός αναδευτήρας μου έσπασε, στον θερμαντικό μου μανδύα, την πρώτη εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά. Έτσι, πρέπει να αγοράσω ξανά μια ολόκληρη εγκατάσταση. Τώρα έχω μόνο erlenmeyer, σπασμένο γυάλινο ραβδί, στήλη παλινδρόμησης και μανδύα θέρμανσης. Έσπασα επίσης τη φιάλη μέτρησης των 100 ml. ΓΑΜΏΤΟ!

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι είδους συσκευή πρέπει να αγοράσω για να δημιουργήσω κενό για απόσταξη. Έχω τρύπες κενού σε αυτά τα γυαλιά. Και κοστίζουν 24/40 δολάρια. Τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω πραγματικά, νομίζω ότι σημαίνει την ποσότητα κενού, ή τι;! :)
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
152
Reaction score
67
Points
28
Αυτό ήταν απλά η πολυμερισμένη μου μαλακία P2P! Και δεν μπόρεσα να αποστάξω το P2P μου. Γι' αυτό το λόγο ο Leuckart μου δεν λειτούργησε καμία από τις φορές που προσπάθησα, και ωχ, προσπάθησα... :)
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
κάποιος έχει αυτό το βίντεο της μεθόδου;
επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ καλά.
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
ακόμη και η hcl έχει φυσαλιδώσει 1,5h.Γιατί δεν προσθέτετε υγρό Hcl; Γιατί; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει. Ευχαριστώ
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε υδατικό HCl. Απλά χρησιμοποιήστε 1 λίτρο βενζαλδεΰδης σε 2 λίτρα MEK και υπολογισμένη ποσότητα υδροχλωρικού οξέος 35..37%. Χρειάζεστε 20 γραμμάρια ΚΑΘΑΡΟΥ HCl για κάθε 100 γραμμάρια βενζαλδεΰδης. Έτσι, για 1 λίτρο βενζαλδεΰδης θα χρειαστούν 200 γραμμάρια καθαρού HCl. Τώρα υπολογίστε πόσο υδατικό οξύ χρειάζεστε.

Με το αέριο HCl θα έχετε λίγο καλύτερη υαλόλυση και λίγο λιγότερα παραπροϊόντα. Αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο ειδικά σε μεγάλη κλίμακα. Επίσης, με το υδατικό HCL πρέπει να χρησιμοποιείτε περισσότερο MEK, διαφορετικά το HCl σας θα διαχωριστεί στον πυθμένα πολύ νωρίς.

Το "αέριο για 1,5 ώρα" είναι ΛΑΘΟΣ. Πρέπει να αερίζετε μέχρι να πάρετε 20g αερίου σε κάθε 100g βενζαλδεΰδης. Πόση ώρα μπορεί να χρειαστεί κανείς δεν ξέρει.
 
View previous replies…

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
Τα hcl aqeuos στη χώρα μας είναι φθηνά. Μπορείτε να μου πείτε όλους αυτούς τους τρόπους; Θα μιλήσουμε στο Facebook.
 

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
Bro πώς να διαχωρίσετε τα ισομερή της αμφεταμίνης και της μεθαμφεταμίνης
 
Top