Η απλούστερη σύνθεση μεθαμφεταμίνης από αμφεταμίνη

redsm

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
@G.Patton Πιστεύω ότι ένα από τα επισυναπτόμενα ενδιάμεσα προϊόντα σε αυτή τη σύνθεση (και από το αρχικό άρθρο για το ρόδιο) είναι λανθασμένο.

(3), η αναπαράσταση του ενδιάμεσου ιμίνης αμφεταμίνης-φορμαλδεΰδης διαθέτει την ίδια δομή με την ιμίνη φαινυλακετόνης-μεθυλαμίνης που μπορεί να δει κανείς αλλού

αυτό δεν μου φαίνεται σωστό για δύο λόγους: πρώτον, η σχεδίαση του τυπικού μηχανισμού σχηματισμού ιμίνης στο υπόστρωμα παράγει μια ιμίνη όπου ο διπλός δεσμός είναι μεταξύ του Ν και της επίδοξης μεθυλομάδας της μεθαμφεταμίνης, και ΟΧΙ μεταξύ του Ν και του α-άνθρακα όπως στην αναφερόμενη δομή. και σκεφτείτε το: ο διπλός δεσμός δημιουργείται όταν το μοναχικό ζεύγος της αμίνης αποβάλλει το νερό που σχηματίζεται στο οξυγόνο της φορμαλδεΰδης ως αποχωρούσα ομάδα, κάτι που πρέπει να γίνει από την πλευρά της φορμαλδεΰδης (της επίδοξης μεθυλομάδας)

δεύτερον, η σύνθεση αναφέρεται ως στερεοειδική με βάση το αρχικό υπόστρωμα. δηλαδή, η αναγωγή της d-αμφ θα δώσει d-μεθ και το ίδιο για το l-ισομερές. η δομή όπως φαίνεται (3) δεν διαθέτει χειρικό κέντρο και η αναγωγή της είναι ισοδύναμη με την τυπική αναγωγική αμίνωση της φαινυλακετόνης που δίνει ρακεμικό προϊόν. η προτεινόμενη δομή που έχω δώσει για το ενδιάμεσο διαθέτει χειρικό κέντρο, το οποίο θα είναι το ίδιο με αυτό του αρχικού υλικού και επομένως θα ταιριάζει με την παρατηρούμενη στερεοειδική της αντίδρασης.

αν είμαι σωστός, αυτό θα ξεκαθαρίσει τα ζητήματα σχετικά με τη στερεοειδίκευση της αντίδρασης νωρίτερα στο νήμα. αν έχω κάνει κάπου λάθος, ζητώ συγγνώμη, αλλά ήμουν περίεργος γιατί η αναγωγή του μη χειρικού (3) οδηγεί σε ένα μη ρακεμικό μείγμα προϊόντων όταν χρησιμοποιείται ένα μη ρακεμικό αρχικό υλικό αμφεταμίνης.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Πρώτον, ο α-άνθρακας έχει μεγαλύτερη πυκνότητα ηλεκτρονίων από τον μεθυλ-άνθρακα. Τυπικός μηχανισμός οδηγεί σε ένα τέτοιο ενδιάμεσο (κρυμμένο κάτω από το υδατογράφημα του Breaking Bad, sry):
MEbZ1GwD3P

Δεύτερον, έχετε αξιόπιστα στοιχεία σχετικά με το στερεοσκοπικό αποτέλεσμα αυτής της σύνθεσης;
 
View previous replies…

NexusPrime

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
το ρόδιο είναι λάθος, ο διπλός δεσμός δεν υπάρχει, δείτε το παράδειγμα με τη βενζαλδεΰδη παρακάτω
 

NexusPrime

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
το ρόδιο είναι λάθος, ο διπλός δεσμός δεν υπάρχει, δείτε το παράδειγμα με τη βενζαλδεΰδη παρακάτω
 

ruen

Don't buy from me
Member
Language
🇨🇿
Joined
Jul 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Γεια σας χημικοί, μάγειρες, αστυνομικοί και όλοι οι άλλοι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για την παράνομη σύνθεση ναρκωτικών,
Κατάφερε κανείς να ολοκληρώσει επιτυχώς αυτή τη μονομεθυλίωση και θα μπορούσε να μοιραστεί τις συμβουλές και τις αποδόσεις του;
Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές, αλλά ποτέ με επιτυχία. Την τελευταία φορά που προσπάθησα, πήρα ακατέργαστη ελεύθερη βάση αμφεταμίνης από τη σύνθεση, πρόσθεσα μια τεράστια περίσσεια διαλύματος παραφορμαλδεΰδης και μοριακή ποσότητα nabh4, και στη συνέχεια το έβαλα σε ανάδευση για αρκετές ώρες. Η μονομεθυλίωση μέσω της nabh4 δεν περιγράφεται μεταξύ των διαφόρων τρόπων στο Erowid, αλλά μετά από μελέτη των μονομεθυλιώσεων στην επιστημονική βιβλιογραφία κατάλαβα ότι πρέπει να λειτουργήσει και ill just yolo try it. Το αποτέλεσμα ήταν φυσικά αποτυχημένο, δεν κατάφερα να μονομεθυλιώσω την αμφεταμίνη σε μεθαμφεταμίνη.
Μετά την οξίνιση έμεινα με ένα μείγμα λευκών κρυσταλλικών στερεών, κυρίως μη διαλυτών στην ισοπροπυλική αλκοόλη. Υποθέτω ότι αυτό ήταν είτε η περίσσεια της παραφορμαλδεΰδης, είτε η μη αντιδρώσα αμφεταμίνη, είτε κάποιο ενδιάμεσο (δεν έγινε tlc οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω). Παρόλα αυτά, μια μικρή ποσότητα ήταν διαλυτή στην αλκοόλη, και μετά την ανακρυστάλλωση και την τοποθέτηση της στην πίπα του φίλου μου (lol im δεν καταστρέφω τη δική μου) Ιδού! Είναι αυτή! Η βασίλισσα όλων των διεγερτικών!
Το συμπέρασμα του πειράματός μου είναι το ακόλουθο:
1/ 10g ακατέργαστης αμφίνης freebase και άλλες χημικές ουσίες που χάθηκαν
2/ περίπου ένα χτύπημα ρακεμικής μεθαμφεταμίνης από την πίπα
Έχει κανείς συμβουλές για την επόμενη δοκιμή μου ή σχόλια στο πολύτιμο μου;
Οι ιδέες μου είναι οι εξής: Οι ιδέες μου είναι οι εξής: Οπότε, αν δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να το κάνω: Περίσσεια nabh4; Λιγότερη παραφορμαλδεΰδη; Θερμότητα; Περισσότερος χρόνος; Να καθαρίσω πρώτα την ακατέργαστη ελεύθερη βάση του αμφίου; Ή μήπως πήγε καλά αλλά οι αποδόσεις είναι χάλια; Επίσης, θα ήθελα να δοκιμάσω μια από τις μεθόδους ακριβώς όπως περιγράφονται στο Erowid.

Ανυπομονώ για τις ιδέες σας!
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Γιατί χρησιμοποιήσατε παραφορμαλδεΰδη; ΙΜΟ υδρολύθηκε και ανάχθηκε αμέσως από το NaBH4. Ή το NaBH4 υδρολύθηκε σε υδατικό διάλυμα πριν προλάβει να αναχθεί οτιδήποτε άλλο εκτός από το υδρογόνο.
Δοκίμασε να σχηματίσεις ιμίνη από διάλυμα φορμαλδεΰδης (όχι παραφορμαλδεΰδης) και αμφ. ελεύθερης βάσης σε αλκοολικό διάλυμα προηγουμένως, τουλάχιστον για λίγες ώρες, και μόνο μετά να την αναχθεί; Ή δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε τριακετοξυβοροϋδρίτη που σχηματίζεται επί τόπου για την αναγωγή της ιμίνης; Βρείτε στο διαδίκτυο κάποιες προπαρασκευαστικές μεθόδους όπου χρησιμοποιείται Na(AcO)3BH για την εκλεκτική αναγωγή ιμινών για να καταλάβετε καλύτερα τι πρέπει να κάνετε.
Μήπως η αμφίδη και η φορμαλδεΰδη σχηματίζουν κάποια πολυμερή παρόμοια με τις "ρητίνες φαινόλης-φορμαλδεΰδης"; Αν όχι, τότε η αντίδραση αυτή θα πρέπει να είναι αρκετά εύκολη - νομίζω.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το NaBH4 αντιδρά με το νερό, υποθέτω ότι αυτός είναι ο λόγος της αποτυχίας σας. Δοκιμάστε με Al/Hg.
 

amphmnamii

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 10, 2022
Messages
47
Reaction score
30
Points
18
Ohh 😯 😯 😮 😮 😮 😯 😯 😮 😯 Το σκεφτόμουν αυτό, και αφού σκέφτηκα nahh αυτό είναι μαλακία αλλά εσύ ανέβασες εδώ την ακριβή συνταγή που περιγράφεις! Ουάου 😳
Ο σεβασμός ανήκει σε σένα!
Και σεβασμός και για τα άλλα πράγματα που έχετε ήδη δημοσιεύσει εδώ.
 
Top