Η απλούστερη σύνθεση μεθαμφεταμίνης από αμφεταμίνη

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά έχασα σχεδόν 20 gm καθαρής αμφεταμίνης , προσπάθησα να την εξουδετερώσω με NaOH και να την εκχυλίσω με πετρελαϊκό αιθέρα δεν έμεινε τίποτα στην εξάτμιση , προσπάθησα ξανά με DCM πάλι δεν έμεινε τίποτα στην εξάτμιση , παιδιά κάποιος δοκίμασε αυτή τη μέθοδο , αν κάποιος πρόκειται να δοκιμάσει χρησιμοποιεί μικρή ποσότητα ...
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Τα 20 γραμμάρια είναι πολλά, νομίζω ότι χρειάζεστε περισσότερη εξάσκηση, αλλά μην χάσετε άλλα 20 γραμμάρια φίλε, μπορείτε να ξεκινήσετε με κλίμακα 1 γραμμαρίου.
 

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Προσπάθησα με αυτό 4-5 φορές έτσι έχασα συνολικά 20 gm.
 

Wael

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
3
Reaction score
3
Points
3

Δεν καταλαβαίνω το βήμα 6 στην εκχύλιση οξέος-βάσης. Υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουμε το διάλυμα αλκαλικό και να εκχυλίσουμε, αλλά προσθέτουμε πρώτα το οξύ. Γιατί να ζητήσω από έναν ειδικό να μου εξηγήσει αυτό το βήμα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, χρησιμοποιήστε τη γλώσσα Eng σε δημόσιες αναρτήσεις παρακαλώ.
Για την εξαγωγή μεθαμφεταμίνης.
 

Wael

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Με συγχωρείτε, κύριε, κάνω λάθος στη δημοσίευση του μηνύματος; Δεν ήθελα να ενοχλήσω, αλλά ήθελα να μοιραστώ τη φωνή μου με τον εμπειρογνώμονα για να καταλάβει το σημείο εξαγωγής από αυτή τη σύνθεση
 

Raxd

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 17, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια αρχή για το MDMA από την ελεύθερη βάση MDA ? Αν το διάλυμα της φορμαλδεΰδης είναι υδατικής βάσης,αυτό θα ήταν πρόβλημα ? Και αν ναι , η προσθήκη περισσότερου άνυδρου EtOH θα έλυνε την ανισορροπία της περιεκτικότητας σε νερό ;
 

Wael

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας, νομίζω ότι το νερό δεν επηρεάζει την αντίδραση. Είναι σημαντικό η φορμαλδεΰδη να είναι υψηλής καθαρότητας και η συγκέντρωση να είναι 40% ή 37%.
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Με την αντικατάσταση του αμαλγάματος με LAH, στη σελίδα του Erowid που συνδέεται με αυτό το νήμα. Η τεχνική 3 νομίζω ότι είναι του Shulgin, με χρήση μυρμηκικού οξέος και LAH σε THF σε MDA σε MDMA.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί D-amph στη θέση του MDA για την παραγωγή του προϊόντος D-meth, χρησιμοποιώντας τη διαδικασία του μυρμηκικού οξέος;
 

oneimone

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2023
Messages
14
Reaction score
8
Points
3
Το νικέλιο Raney μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του αμαλγάματος al/hg; πάντα πρόβλημα με τον γαμημένο υδράργυρο
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Θα ήταν επίσης δυνατό να μεθυλιωθεί η ιμίνη που σχηματίζεται από p2p και αμμωνία με ch3cl για να προκύψει μεθαμφεταμίνη;
C8LRl0bMiZ
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ένας τέτοιος τρόπος δεν είναι εφικτός.
1. Δεν θα πάρετε τέτοια ιμίνη από αυτή την αντίδραση.
2. Αυτή η ιμίνη δεν είναι σταθερή και δεν υπάρχει.
3. Το CH3Cl δεν θα αντιδράσει με τέτοιο τρόπο

Δείτε τον σωστό τρόπο: https://bbgate.com/threads/methamphetamine-synthesis-from-p2p-via-aluminum-amalgam.184/
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
ποια ιμίνη δεν υπάρχει, η 1η ή η 2η, γιατί διάβασα για την αναγωγική αμίνωση/αλκυλίωση στο erowid και εκεί εμφανίζονται αυτές οι ιμίνες;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Είπα για την πρώτη. Αυτό το θέμα για μια άλλη σύνθεση. Κάντε νέο θέμα αν θέλετε να συζητήσετε αυτό το θέμα.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
αν δεν μπορείτε να μεθυλιώσετε την ιμίνη υποθέτω ότι είναι άχρηστο
 

Germanium

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Sep 20, 2022
Messages
23
Reaction score
4
Points
3
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια αρχή για το 6MAPB/5MAPB από το 6APB/5APB ;
 

redsm

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
@G.Patton Πιστεύω ότι ένα από τα επισυναπτόμενα ενδιάμεσα προϊόντα σε αυτή τη σύνθεση (και από το αρχικό άρθρο για το ρόδιο) είναι λανθασμένο.

(3), η αναπαράσταση του ενδιάμεσου ιμίνης αμφεταμίνης-φορμαλδεΰδης διαθέτει την ίδια δομή με την ιμίνη φαινυλακετόνης-μεθυλαμίνης που μπορεί να δει κανείς αλλού

αυτό δεν μου φαίνεται σωστό για δύο λόγους: πρώτον, η σχεδίαση του τυπικού μηχανισμού σχηματισμού ιμίνης στο υπόστρωμα παράγει μια ιμίνη όπου ο διπλός δεσμός είναι μεταξύ του Ν και της επίδοξης μεθυλομάδας της μεθαμφεταμίνης, και ΟΧΙ μεταξύ του Ν και του α-άνθρακα όπως στην αναφερόμενη δομή. και σκεφτείτε το: ο διπλός δεσμός δημιουργείται όταν το μοναχικό ζεύγος της αμίνης αποβάλλει το νερό που σχηματίζεται στο οξυγόνο της φορμαλδεΰδης ως αποχωρούσα ομάδα, κάτι που πρέπει να γίνει από την πλευρά της φορμαλδεΰδης (της επίδοξης μεθυλομάδας)

δεύτερον, η σύνθεση αναφέρεται ως στερεοειδική με βάση το αρχικό υπόστρωμα. δηλαδή, η αναγωγή της d-αμφ θα δώσει d-μεθ και το ίδιο για το l-ισομερές. η δομή όπως φαίνεται (3) δεν διαθέτει χειρικό κέντρο και η αναγωγή της είναι ισοδύναμη με την τυπική αναγωγική αμίνωση της φαινυλακετόνης που δίνει ρακεμικό προϊόν. η προτεινόμενη δομή που έχω δώσει για το ενδιάμεσο διαθέτει χειρικό κέντρο, το οποίο θα είναι το ίδιο με αυτό του αρχικού υλικού και επομένως θα ταιριάζει με την παρατηρούμενη στερεοειδική της αντίδρασης.

αν είμαι σωστός, αυτό θα ξεκαθαρίσει τα ζητήματα σχετικά με τη στερεοειδίκευση της αντίδρασης νωρίτερα στο νήμα. αν έχω κάνει κάπου λάθος, ζητώ συγγνώμη, αλλά ήμουν περίεργος γιατί η αναγωγή του μη χειρικού (3) οδηγεί σε ένα μη ρακεμικό μείγμα προϊόντων όταν χρησιμοποιείται ένα μη ρακεμικό αρχικό υλικό αμφεταμίνης.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Πρώτον, ο α-άνθρακας έχει μεγαλύτερη πυκνότητα ηλεκτρονίων από τον μεθυλ-άνθρακα. Τυπικός μηχανισμός οδηγεί σε ένα τέτοιο ενδιάμεσο (κρυμμένο κάτω από το υδατογράφημα του Breaking Bad, sry):
MEbZ1GwD3P

Δεύτερον, έχετε αξιόπιστα στοιχεία σχετικά με το στερεοσκοπικό αποτέλεσμα αυτής της σύνθεσης;
 
View previous replies…

redsm

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Όπως είπατε, δεν μπορώ να δω το τελικό προϊόν του μηχανισμού λόγω του λογότυπου στην εικόνα, αλλά φαίνεται ότι ο διπλός δεσμός σχηματίζεται μεταξύ του Ν και του άνθρακα C1 από το διάγραμμα του μηχανισμού. Αν η εικασία μου σχετικά με την εικόνα είναι σωστή, τότε η εικόνα που δώσατε υποστηρίζει την υπόθεσή μου ότι στην αντίδραση μεταξύ αμφεταμίνης και φορμαλδεΰδης η ενδιάμεση ιμίνη έχει διπλό δεσμό μεταξύ του Ν και του μεθυλικού άνθρακα και ΟΧΙ μεταξύ του Ν και του άλφα άνθρακα.

Αν η φωτογραφία του μηχανισμού που δώσατε δείχνει κάτι άλλο κάτω από το αποκρυπτόμενο λογότυπο, παρακαλώ στείλτε μου ένα σύνδεσμο για το πού μπορώ να δω το διάγραμμα χωρίς το λογότυπο, γιατί θα ήθελα να το δω, πάντως φαίνεται να υποστηρίζει αυτό που είπα προηγουμένως.

Πάντως η μηχανιστική μου αντίληψη δεν είναι κορυφαία και σίγουρα δεν έχει εξειδίκευση. Έχετε κάποια ιδέα για το πώς ο παραπάνω μηχανισμός μπορεί να δημιουργήσει διπλό δεσμό μεταξύ του Ν και του άνθρακα άλφα, δεδομένου ότι το Ο που σχηματίζει την αποχωρούσα ομάδα Η2Ο είναι συνδεδεμένο με τον άνθρακα C1 της φορμαλδεΰδης από το διάγραμμα του μηχανισμού;

Όσο για τα "αξιόπιστα δεδομένα" σχετικά με τη στερεοειδική, δεν έχω κανένα άλλο εκτός από το αρχικό άρθρο του Ροδίου που ισχυρίζεται ότι η σύνθεση είναι στερεοειδική, όπως είπε ένα άλλο μέλος νωρίς στο νήμα στη σελίδα 1 των απαντήσεων, εδώ: https://www.erowid.org/archive/rhodium/chemistry/amphetamine.methylation.html

Το παραπάνω άρθρο αναφέρει ότι σχηματίζοντας ιμίνη με d-αμφεταμίνη και αναγωγή δίνει d-μεθαμφεταμίνη. Δεδομένου ότι η δομή (3) που εμφανίζεται σήμερα είναι πανομοιότυπη με την ιμίνη φαινυλακετόνης-μεθυλαμίνης, η αναγωγή της οποίας δίνει ρακεμικό προϊόν, είναι σαφές ότι ένα από τα δύο πρέπει να είναι λάθος, έτσι δεν είναι;

Είτε η ιμίνη αμφεταμίνης-φορμαλδεΰδης είναι διαφορετική από την ιμίνη φαινυλακετόνης-μεθυλαμίνης, είτε η αντίδραση δεν είναι στερεοειδική, όπως αναφέρεται στην πηγή Rhodium.

Κάποιος με τους κατάλληλους πόρους θα μπορούσε ίσως να δοκιμάσει την αντίδραση με διαφορετικά οπτικά μίγματα αμφεταμίνης και να αναφερθεί, ωστόσο δεν μπορώ να συγκεντρώσω αυτά τα δεδομένα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Είναι C2 στην περίπτωσή μας, άτομο άνθρακα, συνδεδεμένο με μεθύλιο και βενζύλιο. Θα σας στείλω μια άλλη εικόνα αν δεν βλέπετε σε αυτό:
GyZWpblFXn

Σύνδεσμος: https://www.chemtube3d.com/nucleophilic-substitution-at-the-carbonyl-group-imine-formation/


Έχω μεγάλες αμφιβολίες για τη στερεοεκλεκτικότητα αυτής της σύνθεσης αλλά δεν μπορώ να δηλώσω ότι είναι λάθος χωρίς πειράματα.
 

redsm

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
1
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω ακόμα από την εικόνα πώς δημιουργείται η δομή (3) από την αντίδραση αμφεταμίνης και φορμαλδεΰδης. Η εικόνα σας δείχνει τη μεθυλαμίνη να επιτίθεται στην ακετόνη, η οποία είναι πολύ πιο ανάλογη με το σχηματισμό της ιμίνης φαινυλακετόνης-μεθυλαμίνης παρά με αυτό που πιστεύω ότι είναι η ιμίνη αμφεταμίνης-φορμαλδεΰδης αν και χρησιμοποιούν τον ίδιο μηχανισμό. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σχηματίζεται ο διπλός δεσμός με το C2 στην περίπτωσή μας, όταν πρέπει να σχηματιστεί με το C1 για να εκκινήσει η αποχωρούσα ομάδα H2O, η οποία συνδέεται με το C1 (ο άνθρακας της φορμαλδεΰδης που γίνεται άνθρακας της μεθυλομάδας).

Σας ενθαρρύνω να σχεδιάσετε τους πλήρεις μηχανισμούς τόσο του σχηματισμού ιμίνης από φαινυλακετόνη-μεθυλαμίνη όσο και της αμφεταμίνης-φορμαλδεΰδης για να συγκρίνετε και να δείτε μόνοι σας. Ίσως να κάνω κάποιο στοιχειώδες λάθος, αλλά όταν το κάνω αυτό παίρνω δύο διαφορετικά προϊόντα στο χαρτί. Για να είναι πανομοιότυπα αυτά τα προϊόντα, πρέπει να υπάρχει κάποιο βήμα μετά την απώλεια της αποχωρούσας ομάδας Η2Ο όπου ο διπλός δεσμός στο Ν μετατοπίζεται από το C2 στον άλφα άνθρακα, το οποίο δεν αναπαρίσταται στον τυπικό μηχανισμό σχηματισμού ιμίνης, αλλά ίσως αυτό είναι το βήμα που μου διαφεύγει.

Ελπίζω ότι μπορείτε τουλάχιστον να συμφωνήσετε ότι είτε η δοσμένη δομή της ιμίνης (3) είναι λανθασμένη είτε ότι η σύνθεση δεν είναι στερεοεκλεκτική.
 

NexusPrime

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
το ρόδιο είναι λάθος, ο διπλός δεσμός δεν υπάρχει, δείτε το παράδειγμα με τη βενζαλδεΰδη παρακάτω
 
Top