Dextroamfetamin szintézis (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Bevezetés

Jelenleg számos módja van a dextroamfetamin szintézisének. Ezek 3 típusra oszthatók: bioszintézis (biomassza felhasználásával), közvetlen szintézis és racém (az l- és d-izomerek összege) amfetamin szintézise, amelyet az optikai izomerek elválasztása követ. Esetünkben olyan szintézist választottunk, amelyben egyszerű reagenseket és gyors szintézist alkalmaztunk, amely maximálisan alkalmazkodik az "otthoni körülményekhez". Az eljárás a következő: a racém amfetamint a klasszikus módon nyerjük, majd a Nabenhower-módszerrel 2 optikai izomerre (l- és d-) választjuk szét [US patent 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", publikálva 1942. március 17-én, a Smith Kline French-nek tulajdonítva].

Szintézis

Amfetamin szintézise P2NP-ből Al/Hg-on keresztül. Először alumínium-amalgámot készítünk. Erre azért van szükség, hogy az alumíniumot megtisztítsuk a levegővel való kölcsönhatás során képződő erős oxidrétegtől. Veszünk 14 g alumíniumfóliát, és a kezünkkel 2x2, 3x3 cm-es darabokra tépjük. Ügyeljünk arra, hogy tépjük, ne vágjuk, hogy növeljük a felületet. Helyezzük egy 3 nyakú, kerek fenekű lombikba, és töltsük meg a fóliát teljesen vízzel.
QgptKG9Ajb
Most készítjük el a higanyos sót. Veszünk egy higanyos hőmérőt a gyógyszertárból, becsomagoljuk papírba, az alsó hegyénél eltörjük. Az összes higanyt egy pohárba öntjük, ahová ezután 4 ml salétromsavat (70%) adunk. Ne felejtsük el, hogy a higanygőzök veszélyesek az egészségre! A reakció beindításához az üveget kb. 50 fokra kellett melegíteni, időnként megkeverve. Az összes higany körülbelül 30 perc alatt feloldódott, és az üvegből narancssárga gáz, nitrogén-oxid (IV) szabadult fel. A reakcióegyenlet a következő.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
DAOGKxr3ge
Pipettázzunk 2 ml oldatot, és tegyük egy fóliával ellátott kerekfenekű lombikba. Körülbelül 5 perc elteltével a fólia elvesztette fényét, tompa lett, és a lombik alján egy kis szürke iszapréteg (alumínium-hidroxid) gyűlt össze.
Bu6JYFy7DR
A folyadékot lecsöpögtetjük, és a fóliát 3-szor vízzel átöblítjük.
NpMPR8Hj6Q
Öntsünk 30 ml vizet a lombikba, a lombik bal torkába helyezzünk be egy hőmérőt, a középső torkába helyezzünk be egy visszafolyási hűtőt, a jobb torkába pedig egy cseppentő tölcsért 110 ml 14%-os P2NP (ez fenilnitropropén; 1-fenil-2-metil-2-nitroetilén) oldattal.
GmPF6QBVIS
Az ecetsavas esszenciát gyakran használják hidrogén előállítására, de én vízzel "indítom" a reakciót a hidrogén előállítására. Kevésbé savas közeg, vagyis kevesebb lúgot kell később hozzáadni. Sokan felteszik a kérdést: "Hogyan távolítsuk el ezt a vizet?" A vizet sehol sem kell eltávolítani, az alumíniummal reagál és hidrogén keletkezik.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a P2NP redukciós reakció nagyon! nagy exotermával jár. Gondosan figyelemmel kell kísérni a hőmérsékletet, és meg kell akadályozni a 60 fok feletti túlmelegedést. Én személy szerint 50-55 fok körül tartottam a hőmérsékletet. Ennek a technológiának a be nem tartása csökkenti a termék hozamát, és színes (rózsaszín, narancssárga) terméket ad. A teljes P2NP infúziója körülbelül 50 percig tartott. Cserélje le a cseppentőtölcsért üvegdugóra. Éppen ilyen szürke oldatot kaptunk.
GgE3p2QwIJ
A hozam növeléséhez a reakciótömeget 50-60 fokos hőmérsékleten 30 percig vízfürdőben melegíthetjük.
68OZjuovtL
Az elegyet szobahőmérsékletre hűtjük, a hőmérő helyére dugót teszünk, a reflux kondenzátort eltávolítjuk. Lúgos oldatot készítünk 1 rész nátrium-hidroxid - 2 rész víz alapon. Az oldódás melegítéssel halad, ezért megvárjuk, amíg az oldat lehűl. Nem érdemes szilárd lúgot önteni a reakciótömegbe, vagy forró oldatot önteni, mert ez csökkenti a hozamot, mint minden túlmelegedés. Öntsünk szobahőmérsékletre lehűtött lúgot a reakciótömeghez, amíg a pH = 11-12, várjunk 30-40 percet, amíg az összes lebegő alumínium feloldódik, sárga olaj úszik fel. Ezzel egyidejűleg figyeljük a hőmérsékletet is. Reakcióegyenletek.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Mindent beleöntünk egy elválasztó tölcsérbe. Várjuk a rétegek szétválasztását. Vegyük ki az olajos frakciót.
L27S4gwQBC
Az iszapból kivonjuk az amfetamint, 3-szor átmossuk 10 ml petróleuméterrel. A felső részt elválasztótölcsérrel szétválasztjuk. Az összes kivonatot egyesítjük az "olajjal", és jeges vízbe tesszük hűtésre.
S38OLuUocN
Egy nagy csepp víz marad a pohár alján, amit egy elválasztó tölcséren elválasztunk. A felső réteget öntsük egy pohárba, és szárítsuk meg vízmentes magnézium-szulfát felett. Ott megtisztítjuk az amfetamint a higany és a víz maradványaitól.
0Tm2LEXsMx
A folyadékot a szilárd magnézium-szulfátból egy Buchner-tölcséren kiszűrjük.
YJec3qgr7u
Tömény 98%-os kénsavat veszek. Készítsünk kénsav oldatot acetonban 1:10 térfogatarányban. Vettem a műszaki acetont, a barkácsboltban, és desztilláltam, eltávolítva a "fejeket" és a "farkakat". Ezután vízmentes magnézium-szulfáttal megszárítottam. Sokan kérdezik, hogy lehet-e IPA-ban oldatot készíteni. Igen, lehet, de az IPA (izopropil-alkohol) tovább párolog, mint az aceton.
I1S2LGc4Wu
Cseppenként, óvatosan és kevergetve savanyítsd kénsavval acetonban pH = 6-ra. Az alján fehér csapadék képződik.
SPLgNt3rIl
Hűtsük le a reakciótömeget jeges vízben, szűrjük le a csapadékot Buchner-tölcséren, öblítsük le 3 ml hideg acetonnal.
UKm7rsOBq9
Szárítsuk meg levegőn a szűrt terméket és mérjük le.
3eEDqIubfP
7,55 g (0,0205 mol) amfetamin-szulfátot nyertünk.
Számítások:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (amfetamin-szulfát) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (amfetamin bázis)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
A reakció hozama 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Kénsavval különböző reakciót fogsz végezni. Amfetamin szabad bázis 2 mol + 1 mol kénsav = 1 mol amfetamin-szulfát. Amikor az amf. szulfátot számolod, meg kell szoroznod kettővel az amf. szulfát mólos eredményét, mert egy mól amf. szulfáthoz 2 mól amf. bázis kell.

A d-amfetamin kivonása

Racém amfetaminunk van. Ez 1 molekula d-amfetamint tartalmaz 1 molekula l-amfetaminra. Ezután veszünk 6 g racemátot és 6 ml vízben feloldjuk, lúgos oldatot adunk hozzá, hogy a pH = 11 legyen.
TpLxwNeCbH
Extraktáljuk 5 ml petróleuméterrel és melegítsük fel az oldatot, majd adjunk hozzá 2,45 g d-borkősav alkoholos oldatát. Ezután addig adjuk hozzá az alkoholt, amíg teljesen feloldódik, majd keverés mellett hűtsük le. Az l-amfetamin d-borkősó kicsapódik. A d-amfetamin az oldatban marad. Megismételheti az eljárást az l-amfetamin d-borkősó csapadékának metanollal történő tisztítására a hozam növelése érdekében.
Wu8BQgZUAR
A d-amfetamint további mennyiségű d-borkősavval kicsapjuk. A csapadékot leszűrjük, megkapjuk a d-amfetamin bázisát, lúg hozzáadásával pH = 11-re állítjuk.
5SAJ47GXOg
A d-amfetamin bázist acetonban oldott kénsavval pH = 6-ra savanyítjuk. Így 2,63 g d-amfetamin-szulfátot kapunk. A hozam 2,63 / 3 = 87,7%.
MRmSawXxbf
Ez a kivonási módszer érvényes az amfetaminra, amelyet bármilyen úton szintetizáltak. A dextroamfetamin kinyerésének van egy másik módja is.

Forrás:

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent No. 2,276,508. 17 Mar. 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia, nagyszerű magyarázat, már régóta keresem ezt a világosságot. Csak két kérdés. Tiszta H2SO4-ot nehéz beszerezni az én országomban, árulnak akváriumi Ph-beállítót, ami H3SO4-ot (ortoszulfonsavat) tartalmaz, ez is jó lenne. Mi a legjobb kereskedelmi forgalomban kapható szulfát, amit önök ajánlanak? Mit kell használni az oldat bázisosításához (kereskedelmi forgalomban kapható). Úgy tudom, hogy a nátronlúg alacsonyabb koncentrációban kapható, ez is elegendő lenne? köszönöm a segítségét.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Üdvözlöm! Használhat hígított kénsavat (H2SO4), de nagyobb terhelésben. A kénsav (H2SO3) nem alkalmas, mert az gyenge sav, a kénsav (H2SO4) pedig erős. A marónátron ugyanaz, mint a nátrium-hidroxid.
H3SO4 (ortokénsav) nem létezik.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia, bocsánat, az én hibám, csak hülye módon összekevertem a foszforsavat (H3PO4) a kénsavval (H2SO4). A kérdésem alapvetően az lenne, hogy hol lehet kénsavat (H2SO4) beszerezni. A foszforsav könnyen beszerezhető, de valahogy nem találom olyan ösztönzőnek, mint a szulfátot. (A hozzászólásod végre tisztázza és számszerűsíti a különbséget egy másik téma, de még a dózist korrigálva is elmarad - vajon a felszívódás/kiválasztás nem lehet-e más - de ez itt most off topic.) Szóval jó lenne, ha ezt a szétválasztási módszert a végén D-szulfáttal is kipróbálhatnám.

Másik kérdés, hogy a borkősav hozzáadásánál számít-e az alkohol típusa vagy koncentrációja? köszönöm
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nem mindegy.

Akkumulátor-elektrolitként megtalálható a barkácsboltban vagy az autósboltban, ~36% kénsavat tartalmaz.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Köszönöm az információt, csodálatosan működött. Elpárologtattam a vizet, és most már elég tömény H2SO4 van. Mi a kénsav és az aceton aránya? Nem fognak mindenféle új molekulákat létrehozni, ha összekeverednek? Bocsi ha hülye kérdés, de kicsit óvakodom a kettő összekeverésétől. Valamint a NaOH oldatot a bazifikáláshoz: Nekem kb 40%-os oldatom van, számít a koncentráció?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Készítsen kénsav oldatot acetonban 1:10 térfogatarányban. (с)
Vegyünk 1 térfogatnyi savat és 10 térfogatnyi acetont.

Ez rendben lesz. A pH= 11-12 értéket kell elérnie, tehát a koncentráció nem olyan fontos.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Köszönjük szépen Patton. Jelentkezni fogok, ha kipróbálom ezt a szétválasztást, remélem, viszonylag jó hozamot fogok kapni.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Sok sikert!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia még egyszer :) Megnéztem a számokat az eljárásban, mivel még mindig várom, hogy néhány oldószer megérkezzen. A D-amfetamin tisztítás megkezdésekor a megadott 6ml víz túl kevésnek tűnik. A szulfát só oldhatósága 8,8 rész víz egy rész amf. szulfáthoz adódik. Nem elírás, nem 60ml-re gondoltál? Itt egy link, de nem ellenőriztem kétszer a Merckben:

Az eredeti szabadalmat olvasva úgy tűnik, hogy Nabenhauer azt mondja, hogy ha hiányos mennyiségű D-borkősavat adunk hozzá, akkor az L-izoforma kristályosodik ki először (ahogyan azt Ön fentebb leírta), azonban ha a D-borkősavat feleslegben adjuk hozzá, akkor a D-izoforma kristályosodik ki először. Esetleg el tudná magyarázni ennek a kémiai hátterét? Miért kristályosodik az egyik izomer gyorsabban, mint a másik? Miért változik meg, ha többlet borkősavat adunk hozzá?

Nagyon megköszönném, ha erre fényt derítene, nem találtam forrást, de talán azért, mert ez nyilvánvaló egy olyan ember számára, akinek több kémiai ismerete/tapasztalata van. köszönöm.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Addig adhat hozzá vizet, amíg minimális vízzel teljesen fel nem oldódik. Ezután lúgos vizes oldatot ad hozzá vízzel, ami szintén segít feloldani.
Egyszerűen mondva: először a sztereoszelektív reakciót "könnyebb" és alacsonyabb energiájú úton hajtjuk végre az l-izomerrel, és utána megy a második úton a nagyobb energiájú úton.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Helló, mivel nincs dextroamfetamin a piacon, és szükségem van rá, szükség van rá, hogy magamnak saját magamnak készítsem el, kezdő vagyok, ezért van néhány kérdésem, ha jól értem először a borkősav metanollal történő felhasználásával - L amfetamin csapadékba esik és akkor kell venni egy oldatot e csapadék nélkül és alkohol nélkül csak d borkősavat kell hozzáadni és lúgot adni, amíg a PH eléri a 11-et és csak ezután lehet szűrni és száraz bázis D amfetamin, majd kénsavval acetonban savanyítás és szűrés után száraz tiszta d amfetamin, igaz?

Borkősav D(-) vagy D(+) kell ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Szia, nincs különbség.
jobb, ha etanolt veszünk
"további mennyiségű d-borkősav." Vagyis d-borkősav alkoholos oldat, elnézést a pontatlanságért.
igenlő
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Köszönöm szépen a válaszokat, még egy kérdés a d-borkősav alkoholos oldatáról, d-borkősav etanollal (96%) milyen arányban zavarja? amíg a borkősav feloldódik?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia Serg, szerintem akkor csapódik ki, amikor hozzáadod az extra D-borkősav oldatot, és ekkor szűröd, így többé-kevésbé száraz csapadékot kapsz, ami a D-borkősav-D-amfetamin. Ezután hozzáadsz egy kis lúgos oldatot, hogy a bázist megszabadítsd a borkősavtól, így egy vékony filmet kapsz a D-amfetamin bázisból a nátrium és a borkősav vizes oldatának tetején. Ezután a bázist a lehető legkevesebb oldószerrel kell kivonni, hogy nagyon sűrű legyen, majd ehhez kénsavat/acetont kell adni, hogy kicsapódjon a D-amfetamin-szulfát.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, nem lenne jobb 100%-os etanolt használni, némi MgSO4 fölött megszárítva és desztillálva?

Serg, nagyjából egy csónakban evezünk, én is azzal a problémával szembesültem a kémiában, hogy csak racém amfetamin áll rendelkezésre. Ettől függetlenül Patton olyan könnyűnek állítja be a dolgot, mert könnyű is, ha egyszer az ő szintjén vagy a kémiában. Sok apró részletet kell jól elintézni, pl. tiszta reagensek, vízmentes aceton, kénsav stb.ILe tudasd velem, hogyan haladsz.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Igen, jobb növelni az rxn hozamot
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Nem értem, hogyan számolod ki a hozamot :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vettünk 6 g racemátot = 3 g D-amph+3 g L-amph
Kaptunk
2,63g hozam = x%
3,0g elmélet = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Köszönjük az érdekes tanulmányt. De meglepődöm a borkősav arányainál.
A 6 g amfoszulfát 3,49 g racém amfóbázisnak felel meg. Akkor miért használsz 2,45 g d-borkősavat? 1:4 moláris arányban kell jönnie, azaz 0,97g d-borkősav elég????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Fentebb elküldtem a Nabenhauer-módszer idézetét. Kérem, olvassa el figyelmesen a teljes cikket. Ugyanezt mondom én is.

A cikk szerint, ha az arányt úgy vesszük, ahogy Ön mondta (1 mol amin 0,25 mol d-borkősavval), akkor 1 mol aminmentes bázisból 0,2-0,25 mol d-amin d-bitartarátot kapunk a csapadékban.

YPkdf9lQsb


Ennek a reakciónak az egyenlete (idézetből):

1 mol d,l-amin + 1,2 mol d,l-borkősav = 0,5 mol d-amin d-bitartarát (2 rész amin-bázis 1 rész savra).
a só kicsapódik

veszünk
1 mol d,l-amin + 0,25 mol d-borkősav = 0,25 mol d-amin d-bitartarát, ahogy javasoltam. Valószínűleg d-amin d-borkősav (1:1 bázis:sav) sót kaphatsz, ami ebben az oldószerben szintén oldhatatlan. Nehéz megjósolni. Nem láttam a kísérleted részleteit. Csak a szavaidat.


Ha bizonyítani akarod az érvelésedet, végezd el a kísérletedet képekkel a komment szekcióban vagy új hozzászólásban.
 
Last edited:

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Megértettem az ötletét. Nem tudom, miért hiszi, hogy bitartarátot fog kapni. Lehet, hogy az etanol miatt.

Ha jól értem a kifejezéseket, a tartarát 1:2, a bitartarát viszont 1:1 moláris arányokat jelent!!!!

De én nem használok etanolt. Én más oldószert használok.

Amit tudok, a kristályosodás leáll, amint 0,25 mól sav elfogyott, a hozam 95%. Ezután, ha 0,25 mól ellentétes savat adunk hozzá, akkor a kicsapódás újra elkezdődik 95%-os hozammal.
És most, amikor 0,25 L és 0,25 D alkalmazásra került, ha megpróbálok több D vagy L vagy DL savat adni az anyalúghoz - semmi sem történik. Úgy néz ki nincs bázis, a ph is savas.
A bizonyításra, lehet, lehet, hogy alkalomadtán. Nem biztos, hogy mikor csinálok újra amf szétválasztást, szeptember vége lehet.
 
Last edited:
Top