Sinteza video a 1-fenil-2-nitropropenei (P2NP) din benzaldehidă și nitroetan. Reacția Henry.

Xiao hua

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 19, 2023
Messages
30
Reaction score
8
Points
8
Vă rog să-mi spuneți dacă este ciclohexen sau ciclohexamină? Video sinteză P2np. Mulțumesc. 😊
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
ciclohexena nu este o amină
 
View previous replies…

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Am încercat sinteza și am ajuns la această soluție. Ce este în neregulă cu aceasta? Ce trebuie să fac?
7,5 ml de benzaldehidă
6 ml de nitroetan
3 ml de acid acetic glacial
1,8 ml ciclohexilamină
Încălzire timp de 3,5 ore
Ce este în neregulă cu produsul reacției, ceva de genul aminei care nu a reacționat?
Vw7yBtup34
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
oof, acum am citit cu atenție ... ar trebui să utilizați volume egale de nitro benzo, care în imaginea dvs. este benzaldehidă nereacționată ofcourse
 
Last edited:
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
nu, echimolar este irosirea reactivilor, am încercat, volume egale simplu ca și este cel mai bun randament
 

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
10 ml nitro și 10 ml benzo ... cât GAA și cât n-butlyamaine ați folosi în acest caz? cum este randamentul btw în volumul equi?
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Aveți dreptate, se pare că benzaldehida este un exces
Și dacă a fost utilizat nitroetan nedistilat din sinteza sulfatului de sodiu etilic
Am mai făcut-o și am obținut un produs p2np murdar. L-am spălat cu alcool izopropanol și a ieșit sub formă de cristale galbene.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ei bine, iată, benzaldehidă în exces, probabil nitroetan mai puțin decât se presupune, mister rezolvat
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Volumele egale sunt adevărate, dar excesul de benzaldehidă nu determină eșecul complet al reacției
Ar trebui să obțin cristale p2np, un produs mic pe cantitatea de nitroetan și exces de benzaldehidă, nereacționat, spălat cu izopropanol
Produsul reacției conține acum ceva nereacționat, dar mă îndoiesc că reacția conține apă
Am mai efectuat o reacție fără a adăuga acid acetic și nu am observat producerea apei
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
este greu de spus când ați spus că nitroetanul a fost nepurificat din sinteză, încercați să izolați produsul și să faceți purificarea acestuia, cred
și din nou, așa cum ați spus, ar putea fi acidul acetic, este folosit ca solvent și tampon în această reacție, deci este normal să rămână
 

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
Din imagine, cred că soluția limpede este benzo și GAA care nu au reacționat. încălziți-o pentru a evapora GAA, apoi adăugați IPa și înghețați-o peste noapte, vom vedea mâine ce se întâmplă
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Întotdeauna merg cu 1 parte nitro 1 parte benzo , 0,4 părți gaa (sau mai puțin, indiferent) , 0,05 părți catalizator (usulay ciclohexilo), prima recoltă de obicei produce aproximativ la fel de multe grame ca și cum ai pus în volum de nitro benzo dacă un pic mai puțin poate, următoarea recoltă încă 10-15% cel mult din cea inițială, moment în care nu merită să mai mulgi
 

flyhigh

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
Nu am cycclohex , am n-butlyamine , mereu confuz ce parte să folosesc, am scris la ghost și alte nici un răspuns
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Sunt confuz în legătură cu acest lucru
Am mai făcut tuning înainte și am avut succes cu borații
folosit
3 ml de nitroetan nedistilat
3 ml de benzaldehidă este bună
0,5 ml de ciclohexilamină
O temperatură de 50 de grade Celsius
5 ore timp de reacție
După aceea, răcit la temperatura camerei, a devenit o masă neagră. Am adăugat imediat apă la ea. Au apărut cristale de P2np într-o culoare maro murdar.
A fost supusă unui lavaj cu biisopropanol
Cristalele sunt galbene cu un portocaliu deschis bun
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
posibil timp de reacție prea lung și amină degradată, plus că este de aproximativ 3 ori amina necesară pentru această scară
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Timpul de reacție este de 3,5 ore, nu cred că strică
 

777m

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 1, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Deci, care credeți că ar trebui să fie tarifele reale?
 
Top