1-Fenil-2-propanonă (P2P) Aminare Leuckart la amfetamină și metamfetamină. Scala Smale.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Amfetamină
Reactivi:
  • 1-fenil-2-propanonă (P2P) 0,827 g, 6,2 mmol.
  • Formamidă 3,5 ml.
  • Peroxid de hidrogen (H2O2) 5 ml 30%.
  • Benzen 50 ml.
  • Sulfat de magneziu (MgSO4).
  • Metanol 5 ml (MeOH).
  • Acid clorhidric (HCl 15 % aq) 5 ml.
  • Apă distilată 25 ml.
  • Diclormetan (DCM) 90 ml.
  • Hidroxid de sodiu (NaOH) pelete.
  • Acid sulfuric.
  • Acetonă.
Echipament și sticlărie:
  • Balon în formă de pară de 10 ml.
  • Placă de încălzire.
  • Cipuri defierbere.
  • Pâlnie.
  • Evaporator rotativ (opțional).
  • Seringă sau pipetă Pasteur.
  • Hârtii indicatoare depH.
  • Beakers (50 mL x2, 100 mL x2).
  • Pâlnie separatoare 100 ml.
  • Balanță de laborator (0,1-200 g este adecvată).
  • Cilindri demăsurare de 10 ml și 100 ml.
  • Tijă de sticlă și spatulă.
  • Termometru de laborator .
  • Balon Buchner și pâlnie .
  • Hârtie de filtru.
YrE8sW0dQo
1. Un amestec de 1-fenil-2-propanonă (P2P) 0,827 g, 6,2 mmol și formamidă 3,5 ml este încălzit la 160-170 ℃ timp de 16 h într-un balon în formă de pară de 10 ml cu un condensator de reflux.
2. Amestecul se răcește la temperatura camerei, se adaugă peroxid de hidrogen 5 ml 30% (H2O2). Amestecul se agită timp de 15 min.
3. Amestecul de reacție
seextrage cu benzen (2x25 ml) este pâlnie de separare. Extractul seusucă pe sulfat de magneziu (MgSO4) și se filtrează. Se obține un ulei închis la culoare după evaporarea benzenului din extractul combinat.
4 . 4. Uleiul închis la culoare se dizolvă într-un amestec de metanol 5 ml (MeOH) și acid clorhidric (HCl 15%) 5 ml și se refulează sub agitare constantă timp de 2 h.
5. Se evaporă prin evaporare până la punctul de fierbere. Amestecul de reacție se evaporă sub presiune redusă. Apoi, produsul rămas se dizolvă în apă distilată 25 ml și se extrage cu diclormetan (DCM) CH2Cl2 (2x20 ml).
6. Soluția apoasă se alcalinizează la pH 10 prin adăugarea de hidroxid de sodiu (NaOH) pelete și se extrage cu DCM (2x25 ml).
7. Extractele combinate DCM se evaporă. Baza liberă de amfetamină se obține ca un ulei galben.
8. Sulfatul de amfetamină
seprepară prin adăugarea de acid sulfuric în acetonă uscată într-un raport volumic de 1:10 până la pH 6. Produsul se filtrează pe balon Buchner și pâlnie, se spală cu o cantitate mică de acetonă rece uscată și se usucă la aer (este mai bine să se utilizeze desicator cu vid pentru a crește viteza de uscare).


Metamfetamină
de
..
Reactivi.
  • 1-fenil-2-propanonă (P2P) 5,4 mL, 40,2 mmol.
  • N-metilformamidă 13,4 mL, 229 mmol.
  • Sulfat de magneziu (MgSO4).
  • Acid clorhidric (36-37% HCl aq) 10,7 mL, 0,004 mmol.
  • Toluen 60 ml.
  • Hidroxid de sodiu (NaOH).
  • Apă distilată.
  • Acetonă.
  • Clorură de hidrogen gazos (HCl).
Echipament și sticlărie.
  • Balon în formă de pară de 50 ml.
  • Placă de încălzire.
  • Cipuri de fierbere.
  • Pâlnie.
  • Evaporator rotativ (opțional).
  • Seringă sau pipetă Pasteur.
  • Hârtii indicatoare depH.
  • Beakers (50 mL x2, 100 mL x2).
  • Pâlnie separatoare 100 ml.
  • Balanță de laborator (0,1-200 g este adecvată).
  • Cilindri demăsurare de 10 ml și 100 ml.
  • Tijă de sticlă și spatulă.
  • Termometru de laborator .
  • Balon Buchner și pâlnie .
  • Hârtie de filtru.
J2stEP04YF
1. N-metilformamida 13,4 ml, 229 mmol, 5,7 echiv. se adaugă la 1-fenil-2-propanonă (P2P) 5,4 ml, 40,2 mmol cu agitare constantă într-un balon în formă de pară de 50 ml cu un condensator de reflux.
2. Temperatura reacției este crescută treptat la 165-170 °C și menținută timp de 24-36 h.
3. Amestecul de reacție se răcește la temperatura camerei. Se adaugă soluție de hidroxid de sodiu (10 M NaOH aq) 24 mL, 0,24 mmol și amestecul de reacție se refulează timp de 2 h.
4. Amestecul de reacție se răcește la temperatura camerei și se separă în straturi diferite. Se elimină un strat apos. Acid clorhidric (36-37% HCl aq) 10,7 mL, 0,004 mmol se adaugă la un strat organic roșu.
5. Amestecul organic este
refluxat timp de 2 h. Apoi, soluția este răcită la temperatura camerei. Se adaugă încet soluție de hidroxid de sodiu (8.3 M aq NaOH) 16.0mL, 0.13 mmol. Baza brută liberă de metamfetamină seextrage cu toluen (3 × 20 mL).
6. Straturile organice combinate
seusucă pe MgSO4 și solventul seevaporă în vid. Baza brută liberă de metamfetamină se obține sub formă de ulei maro.
7. Baza brută liberă de metamfetamină se distilează sub vid (2 mbar, 60-100 °C) cu ajutorul aparatului de distilare Kugelrohr (opțional) pentru a obține metamfetamina sub formă de ulei limpede până la galben pal (2,5 g, 42%).


Cristalizarea clorhidratului de metamfetamină
1. Baza liberă se dizolvă în toluen 50 mL și se barbotează gaz clorură de hidrogen anhidră (HCl) prin soluție până la formarea unui precipitat alb (pH 6).
2 . Precipitatul alb rezultat se filtrează cu ajutorul balonului Buchner și al pâlniei, se spală cu o cantitate mică de toluen și se usucă sub vid pentru a produce clorhidrat de metamfetamină sub formă de sare albă 2,0 g, 27%.
 
Last edited by a moderator:

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
134g/m p2p 45g/m forma deci am calculat :100
1,34g 0,5g X22
Am 30 g p2p deci X 22 și am obținut
30g p2p forma 11gx 5 am citit că raportul de reacție a fost cel mai bun 1:5 și acidul formic ca catalizator

și apoi am folosit hcl pentru a hidroliza, dar am avut doar 50% randament, dar am avut prea multă apă în formatul de amoniu / formamida pe care am produs-o.
Acum am încălzit soluția de format/formamidă la 175 de grade, așa că sper că acest lucru vă ajută...

Deci, care este randamentul acestei metode?
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
randamentul este mai mare, asigurați-vă că p2p este purificat și uscat, dacă amestecați formamida și p2p, ar trebui să se amestece fără straturi. iar prepararea formamidei/formatului se încălzește până la 180 de grade Celsius și apoi se coboară până la 170 de grade până când nu se mai distilează apă/acid și apoi se mai așteaptă puțin. când se oprește încălzirea, se pune un capac pe vasul de sticlă astfel încât să fie etanș.
În acest fel, am avut de la ulei p2p la a- 100ml la aproximativ 70ml, dar după distilarea în vid, așa că am pierdut puțin a în pompă și la început și la sfârșit am avut 60ml de ulei a perfect clar.
aș vrea să pot scrie câtă pulbere am putut obține 10ml a la afosfat și la sulfat.

Dacă 10ml 9.4g d/l de bază de amfetamină perfect pură se amestecă cu acid (sulfuric98), ce greutate ar trebui să aibă pulberea și care ar trebui să fie greutatea excesivă în acid pentru a atinge ph-ul?
Acum, cu ulei care nu este de fabricație proprie, este 1 ml de acid la 10 grame de ulei A 10 grame de pulbere. reacția fumegă mai mult atunci când nu se utilizează alcool pentru amestecare.
Ar trebui să fie mai curat fără spălare pe bază de eter-acid și să se efectueze o distilare cu abur dintr-un recipient din oțel inoxidabil cu abur într-un răcitor adevărat. (în cazul în care uleiul nu conține p2p) ce impuritate vine cu el.
 

Selassi

Don't buy from me
Resident
Joined
May 10, 2022
Messages
102
Reaction score
53
Points
28
Swim a primit o întrebare referitoare la o variantă diferită a acestei metode:

După primul pas (fierbere cu formic și formamid), acum fierb din nou faza organică cu apă și NaOH în loc de reflux cu HCl.

Poate cineva să-mi explice metrica acestui al doilea pas diferit? Swim nu a procedat niciodată în acest fel, dar pare să economisească mult timp în comparație cu metoda de școală veche cu HCl la reflux.

Ce concentrație de caustică/apă și câtă cantitate este introdusă în reactor pe L de produs?
Cât timp ar trebui să fierbeți acest amestec de reacție și la ce temperatură?
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
De ce un randament atât de scăzut pentru acest lucru, are cineva o metodă cu randament mai mare pentru metamfetamină?
 

KornerStore

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 24, 2022
Messages
10
Reaction score
1
Points
1
Nu sunt expert, dar există multe metode cu randament mai ridicat. Amalgamul de mercur sau o reducere cu borohidridă sunt cele mai comune metode în afara leuckart-ului.

Leuckart are doar un randament scăzut, nu se poate face nimic în această privință. Dar reactivii sunt simpli și ieftini, procesul este simplu și, de asemenea, se poate înlocui n metilformamida cu acid formic și metilamină. Deci are unele avantaje și dezavantaje.
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Randamentul pentru metamfetamină este de 27 %, iar pentru amfetamină?

Unele studii au obținut randamente bune pentru ruta Leuckart,
cum ar fi în acest fir http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...-bmk-5449-12-7-to-free-base-a-oil.2906/page-4
1) Luați un balon cu fundul rotund de 2L și adăugați 433g de acid formic. Se adaugă încet și în cantități mici cele 360g de carbonat de amoniu. Așteptați între adăugiri până când efervescența de CO2 se oprește. Dacă acest lucru nu este respectat, există riscul de revărsare.
2) Se adaugă la soluția preparată cei 100mL de P2P.
3) Se conectează în reflux sub agitare bună.
4) Se menține o temperatură de 160-165°C timp de 24 de ore. Se poate face în mai multe sesiuni de 6 ore, de exemplu.
N-Formylamphetamine este produsul cu un randament de până la 78%.

Sunt curios în legătură cu această cale, deoarece se poate realiza la scară medie sau mare, iar precursorii sunt foarte ieftini.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

că nu este corect greșit info că tipul cu teza face greșeli mari

carbonatul de amoniu nu este niciodată utilizat direct cu p2p.
În primul rând, se fabrică formatul de amoniu.
Formatul de amoniu se obține ușor prin carbonat de amoniu și acid formic. Se titrează
la un pH frumos de 7 și se elimină apa.
Numai atunci poate fi utilizat cu p2p
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Așa că am ajuns din nou la punctul în care HCI intră în joc.
Ieri, p2p-ul meu a lucrat 14 ore cu format de amoniu ph7
arată , foarte bine

Urăsc HCI
Nu pot să-l suport, nu știu ce este, dar nu vreau să-l mai folosesc.
rahatul asta ma omoara si pe mine si toate chestiile mele electrice .

Nu există altă cale pentru acest ultim pas ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Utilizați condensator de reflux și hotă de fum?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
G.Patton: Domnule, pot folosi acetat de etil în loc de DCM în sinteza amfetaminei? Sau, ar trebui să folosesc xilen în schimb? Adică atunci când am făcut hidroliza.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Vă rugăm să vă uitați prin subiectul dedicat și să întrebați acolo. Nu aici.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

da, dar nu pot suporta decât cu HCI am această problemă
 

Sonnettales

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Din păcate, dacă se spune să gazați, va trebui să gazați ceva. Am gazat dioxanul în avans, astfel încât să îl am la îndemână. Ajung să fiu nevoit să o fac doar de 1-2 ori pe lună. Izopropil 99% poate fi de asemenea utilizat
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
Are cineva povești reale de succes la scară MARE cu această reacție Leuckart atunci când se utilizează p2p/formamidă/acid formic pentru a forma a-oil?
Poate cineva cu experiență reală de viață să își posteze rezultatele, deoarece acest lucru este foarte frustrant.
Există o mulțime de laboratoare mari în Olanda care pompează a-oil și cineva trebuie să cunoască cu adevărat procesul
Deci, vă rog, oricine citește acest lucru și știe ceva, vă rugăm să vă postați experiențele
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

ei nu-l împărtășesc prietenul meu doar vorbește ca și cum ei conduc cel mai mare laborator din istorie
aștept 3 luni pentru ultimul pas în această sinteză.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ce mai așteptați?
 

sponsor

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 23, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3

mai sunteți activ aici domnule ?
 

Botsauto-Dutchland

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 11, 2022
Messages
86
Reaction score
42
Points
18
Da, îmi pare rău că am încurcat toate astea, am avut unele probleme,
nu este permis în țara mea ceea ce am discutat aici.
iar nivelurile de mercur m-au costat 16.000, așa că am produs pe scară largă (glumă)
 

ossi

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 15, 2022
Messages
69
Reaction score
29
Points
18
bună ziua,

asta înseamnă că am nevoie pentru 1000g P2P de mai mult de 50 litri Benzen și mai mult de 90 litri DCM?
sau aveți nevoie de mai puțin pentru cantități mari?

thx
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Cu mulți ani în urmă, am lucrat cu reacția Leuckart. Am dedus proporțiile ideale pentru obținerea derivatului formilic și hidroliza finală a produsului. Pot spune doar că, pentru activarea reacției, este necesar să iau un catalizator de acid formic. Ridic temperatura foarte încet folosind un regulator de temperatură precis pentru a alunga încet apa. După 48 de ore+, randamentul meu de derivat de formil este de aproape 95%+
Derivatul formilic trebuie spălat ideal cu apă!

Principalele pierderi în reacție sunt de obicei asociate hidrolizei. Hidroliza acidă nu dă un randament mai mare de 30-50% pentru amine. Există metode mai bune de hidroliză. Hidroliza trebuie efectuată în metanol și în prezența KOH sau NaOH.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
De asemenea, vreau să vă rog, un leukart poate fi realizat în câteva minute, este suficient să achiziționați un cuptor cu microunde chimic special și să iradiați amestecul de formamidă cetonă și catalizator în etape.
Randamentul derivatului formilic este mai mare de 95%.
Aceasta este o tehnologie foarte bună și studiată în mod repetat.

În mâinile potrivite, aceste cunoștințe vă vor oferi o mare ieșire.
Dacă faceți hidroliza corect, veți obține un randament de peste 90%!!!
În mâinile unei persoane care știe ce face, din 1 kg de cetonă nesubstituită, se obțin 810-830 ML de bază liberă a aminei, purificată prin distilare fracționată în vid. După neutralizare (6,5-7 pH) și filtrare pe centrifugă, se obține un produs care se umple cu acetonă anhidră și se amestecă într-o masă omogenă și se filtrează din nou pe centrifugă. Se obțin 1020 - 1045 g de sulfat de amfetamină alb ca zăpada, fără niciun miros de amină.
AEnjrhBxKk
 
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Microundele modificate care funcționează în lumea reală există!
 

Attachments

  • 9TeVMpJhnO.jpg
    9TeVMpJhnO.jpg
    665.2 KB · Views: 436
  • vKyNsmM6D2.jpg
    vKyNsmM6D2.jpg
    253.7 KB · Views: 415
  • AEnhxJwSbZ.jpg
    AEnhxJwSbZ.jpg
    510.1 KB · Views: 416

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Voi împărtăși tabelul cu dumneavoastră.
Khi3lZJupI
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Poate că este doar corect să adăugăm că temperaturile de peste 180 °C, precum cele menționate de 200 și 210 °C, cu siguranță distrug complet P2P și chiar formamida, vaporii și gazele rezultate fiind foarte toxice. Aerisiți tot ce vine din partea superioară a condensatorului în exterior! Serios!
Mențineți temperatura sub 180 °C, mai bine sub 175 °C și calibrați termometrul cu infraroșu la balonul/setul pe care îl utilizați, altfel nu veți ști niciodată exact cât de fierbinte este.

Mult noroc!
 
View previous replies…

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Cu hidroliza amidei de formil în aceste măsurători.
NMF - 130ml
P2P - 100ml
Formic - 84ml
De câtă soluție naoh aveți nevoie și de cât HCI? Este suficient 35% grad de laborator?
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Lucrarea corespunzătoare pentru separarea izomerică
 

Attachments

  • JuqFbr0xSp.jpg
    JuqFbr0xSp.jpg
    1.6 MB · Views: 8

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Și ca un serviciu gratuit din partea dumneavoastră, ratele pentru P2P:

Formamidă 50 ml 1,5 mol
acid formic 56 ml 1,5 mol
P2P 66 ml 0,5 mol
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Da, am observat, de multe ori, că cumpăr mulți solvenți și îi folosesc pentru a nu obține nimic. Și din nou, și din nou. Dar acest lucru este atât de interesant încât nu renunț niciodată!
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Nu ați înțeles ce am spus și știu, pentru că nici eu nu am înțeles acum ce am scris... :) Mă refeream la cei care sunt leneși și vor să li se dea cu lingurița raporturile molare corecte și toate cele etc... ... și nu se obosesc să citească nicio carte sau text despre fabricarea compușilor. Asta este frustrant pentru mine.
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28

Vă rugăm să verificați PM
 

jokerr

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 25, 2022
Messages
15
Reaction score
13
Points
3
maeștri ;

@Hank Schrader puteți sintetiza o amfetamină prin metoda pe care ați menționat-o?
Sau puteți deschide un topic și să ne explicați această sinteză în detaliu?
Ne va fi de mare ajutor pentru începători.

p2p - amfetamină 90% eficiență este o cifră foarte bună.

@G.Patton
Puteți vă rog să faceți un subiect detaliat sau un videoclip al acestei sinteze?
 
Top